Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Mam takie pytanie. Otóż jest sprzęt do uzdatniania wody ze studni o nazwie Aquamix z Viessmana. Sprzęt ma dwa i pół roku i działał idealnie przez ten czas. Nagle z dnia na dzień przestał uzdatniać wodę. Wezwany serwisant stwierdził, że są dwa problemy. Pierwszy taki, że filtr mechaniczny przed urządzeniem był za rzadko wymieniany i bardzo dużo syfu dostało się do urządzenia. Urządzenie więc rozkręcił i wyczyścił je z tego całego syfu. Wszystkie części zostały dokładnie oczyszczone, Pozostał na nich tylko taki brązowy kolor, ale tego doczyścić się już nie da. Generalnie syf jest już usunięty.

 

Drugi problem był taki, że przed rokiem zaczęła być używana sól z Leroy Merlin. Jak się okazało była to sól słabej jakości. Powstał złóg solny, który blokował maszynę. Podczas tego samego rozkręcenia serwisant wyczyścił urządzenie też z soli. Teraz sól dobrze się rozpuszcza i płynie gdzie trzeba. Na koniec został wymieniony filtr mechaniczny na nowy oraz zasypana firmowa sól. Problem jednak jest taki, że pomimo przeprowadzenia regeneracji maszyna nie oczyszcza wody. Minęło już dwa miesiące i problem występuje dalej. Serwisant mówi, że jeżeli po takim czasie dalej sprzęt nie działa, to oznacza to uszkodzenie złoża i konieczność jego wymiany.

 

Chciałbym się więc upewnić, czy Waszym zdaniem objawy wskazują na uszkodzenie złoża? Serwisant słusznie sprawę zdiagnozował? Mogę też wstawić fotki. Będę wdzięczny za opinię :)

Po pierwsze, to zawsze by wypadało raz do roku urzadzenie sprawdzic. Wlasnie zeby sie zabezpieczyc przed takimi niespodziankami.

Po drugie. To ze sol z marketu jest jakas fatalna to bzdura. Pewnie byłą bialutka bez sladow zanieczyszczen. Tez mi sie taka zdarza zaspac i nic sie nie dzieje.

Jakkolwiek, do zbirnika soli dolewana jest woda przez głowice. Jesl ta byla zasyfiona to ten syf sie dostał i do zbiornika soli. A sol jest pobierana bardzo cienka rurka. Jesli sól nie byla pobierana lub jej dawka byla za mała to problem gotowy.

Co wiecej, jesli filtr wstepny był zapchany to przeplyw wody przez niego byl duuzo mniejszy. Stacja moga sie niedoplukiwac, stad jakas duza ilosc zanieczyszczen w glowicy.

Reasumujac problemu bym sie doszukiwał w zapchanym filtrze a nie złej soli.

Z objawow wynika ze faktycznie złoze sie skonczylo. Witaj w swiecie gdzie zamiast 2 filtrow stawia sie jeden malutki.We folderze pisze do 10lat zycia, do 10mg zelaza, itd, itp. A w praktce jak widac :-(

 

Czy to był serwisant z Viessmana? Viessman to na tym nekleja swoja naklejke z logo. Nie produkuje tego. Nie wiem, co ich serwisanci soba reprezentuja. Spytaj firm uzdatniajacych wode czy to złoże mozna w jakiś mocniejszy sposob jakas chemia probowac awaryjnie zregenerowac.

 

Mozesz sobie kupic filtr wstepny ktory ma dwa małe manomentry, z kazdej strony. Wyrazny spadek cisnienia na nim sugeruje potrzebe wymiany wkladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki serdeczne za odpowiedź :) Dobry pomysł z tym filtrem z manometrem. Zaopatrzę się w taki. Co do serwisanta, to był to facet do którego dali mi numer telefonu jak zadzwoniłem do Viessmana, więc zakładam, że to ich człowiek. Orientowałem się w tej firmie ile kosztuje nowe złoże. Powiedzieli mi, że 2100 zł. Wcześniej w tym wątku ktoś napisał, że w Aquamixie stosuje się złoże Ecomix A. Potrzebuję tego do swojej stacji 25 ml. Jak sprawdzałem w internecie to można znaleźć takie złoże za ok. 1200 zł, a więc 900 zł taniej niż w Viessmanie! Biorąc pod uwagę różnicę w cenie wolałbym nie załatwiać tego przez Viessmana lecz kupić samodzielnie worek złoża:

http://sklep.osmoza.pl/zloze-ecomix-a-p-747.html

 

Pytanie tylko jak się je wymienia? Jestem w stanie bez problemu rozkręcić głowicę swojej stacji w drobny mak i potem złożyć. Już to robiłem. Mam szczegółową instrukcję. Po zdjęciu głowicy widzę złoże pływające w wielkim pojemniku. Jak dokonać jego wymiany samodzielnie, tak by było dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odpowiedź :) Dobry pomysł z tym filtrem z manometrem. Zaopatrzę się w taki. Co do serwisanta, to był to facet do którego dali mi numer telefonu jak zadzwoniłem do Viessmana, więc zakładam, że to ich człowiek. Orientowałem się w tej firmie ile kosztuje nowe złoże. Powiedzieli mi, że 2100 zł. Wcześniej w tym wątku ktoś napisał, że w Aquamixie stosuje się złoże Ecomix A. Potrzebuję tego do swojej stacji 25 ml. Jak sprawdzałem w internecie to można znaleźć takie złoże za ok. 1200 zł, a więc 900 zł taniej niż w Viessmanie! Biorąc pod uwagę różnicę w cenie wolałbym nie załatwiać tego przez Viessmana lecz kupić samodzielnie worek złoża:

http://sklep.osmoza.pl/zloze-ecomix-a-p-747.html

 

Pytanie tylko jak się je wymienia? Jestem w stanie bez problemu rozkręcić głowicę swojej stacji w drobny mak i potem złożyć. Już to robiłem. Mam szczegółową instrukcję. Po zdjęciu głowicy widzę złoże pływające w wielkim pojemniku. Jak dokonać jego wymiany samodzielnie, tak by było dobrze?

 

Odwrocic, wysypac, wyplukac.

Naspypac podyspke zwirowa. Naspyac wszystkie rozne skladniki Aquamixa w odpowiedniej kolejnosci, uruchomic procedure startowa, jakies specjalne plukanie, lub specjalne dluzsze regenerowanie (nie wiem). Instrukcje tehcniczne do zloza to opisuja pewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odpowiedź :) Dobry pomysł z tym filtrem z manometrem. Zaopatrzę się w taki. Co do serwisanta, to był to facet do którego dali mi numer telefonu jak zadzwoniłem do Viessmana, więc zakładam, że to ich człowiek. Orientowałem się w tej firmie ile kosztuje nowe złoże. Powiedzieli mi, że 2100 zł. Wcześniej w tym wątku ktoś napisał, że w Aquamixie stosuje się złoże Ecomix A. Potrzebuję tego do swojej stacji 25 ml. Jak sprawdzałem w internecie to można znaleźć takie złoże za ok. 1200 zł, a więc 900 zł taniej niż w Viessmanie! Biorąc pod uwagę różnicę w cenie wolałbym nie załatwiać tego przez Viessmana lecz kupić samodzielnie worek złoża:

http://sklep.osmoza.pl/zloze-ecomix-a-p-747.html

 

Pytanie tylko jak się je wymienia? Jestem w stanie bez problemu rozkręcić głowicę swojej stacji w drobny mak i potem złożyć. Już to robiłem. Mam szczegółową instrukcję. Po zdjęciu głowicy widzę złoże pływające w wielkim pojemniku. Jak dokonać jego wymiany samodzielnie, tak by było dobrze?

 

 

Sprawdź skrzynkę wiadomości - jeżeli jesteś zainteresowany - daj znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się więc upewnić, czy Waszym zdaniem objawy wskazują na uszkodzenie złoża? Serwisant słusznie sprawę zdiagnozował?

Możesz jeszcze spróbować reanimować to złoże... nie ma gwarancji ale możesz próbować. Trzeba się trochę pobawić w regenerowanie tego kilka razy pod rząd, na zmianę z płukaniami i obserwować co wypływa do ścieków (najlepiej z konduktometrem). Ale przede wszystkim sprawdzić (empirycznie - z wiaderkiem i stoperem) czy przepływy są odpowiednie i czy sól jest zasysana (kwestia inżektora - czy był wymieniany czy tylko czyszczony).

 

Jeśli się zdecydujesz na wymianę złoża to nie musisz już sypać podsypki żwirowej - jest to jeden ze składników Ecomixa. A samo złoże możesz kupić taniej - w hurtowni koszt cennikowy to ok 200 EUR netto. Do zasypania będziesz potrzebował lejka - możesz go nabyć razem ze złożem lub zrobić z butelki :) Jeśli będziesz rozkręcał filtr to warto od razu sprawdzić/wymienić kosz dolny/górny/dystrybutor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prosiłbym o informację gdzie w Warszawie znajdę serwis zmiękczacza Flamingo? Ile kosztują przeglądy i co jaki czas się je powinno przeprowadzać?

Przeglądy zalecane są co roku. Ale w praktyce to zależy od tego na jakiej wodzie filtr pracuje - jak jest kiepsko to trzeba częściej zaglądać i kontrolować czy jest OK lub czyścić, a jak woda jest niezła to i raz na dwa lata wystarczy. Koszt przeglądu to zazwyczaj ok 120-150 PLN. Ceny mogą się sporo różnić zależnie od tego czy bierzesz znaną firmę czy lokalnego instalatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrocic, wysypac, wyplukac.

Naspypac podyspke zwirowa. Naspyac wszystkie rozne skladniki Aquamixa w odpowiedniej kolejnosci, uruchomic procedure startowa, jakies specjalne plukanie, lub specjalne dluzsze regenerowanie (nie wiem). Instrukcje tehcniczne do zloza to opisuja pewnie.

Nie musisz się nawet tak bawić :)

Jak masz pełen worek to tam są już odpowiednie proporcje więc wsypujesz wszystko jak leci i uruchamiasz płukanie wsteczne - złoże samo się rozwarstwi i ułoży ze względu na różnice w gęstości poszczególnych składników. Żwirek też tam jest więc nie trzeba go już dosypywać. Uruchomienie to tylko odpłukanie i regeneracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Pierwsza sprawa to zbiornik mam przeponowy 100l. Kolejna rzecz to taka ze chciałbym ta wodę najchętniej pić, przynajmniej taki miałem plan kopiac studnie. Następna sprawa to odprowadzenie sciekow- oczyszczalnia biologiczna w odległości 55m od studni. Powiem szczerze że żadna dotychczas proponowana konfiguracja nie zawierała lampy UV. Mówiono tylko o dezynfekcji studni. Oferty które dostawałem wachaja się od 3 do 10tys także spora roznica

Moim zdaniem masz tu dwie opcje:

1) wymieniasz zbiornik na bezprzeponowy i dajesz napowietrzanie, a później odżelaziacz (i ewentualnie zmiękczacz jako drugi stopień jeśli chcesz też wodę zmiękczać) - pytanie tylko czy pompa da radę?

Plusy: tylko woda do płukania, "brak kosztów" eksploatacji, ekologicznie - wodę można puścić do studni chłonnej :), regulowana twardość.

Minusy: wymiana zbiornika, ewentualnie też pompy.

lub

2) dajesz filtr wielofunkcyjny - masz wodę zmiękczoną do zera, używasz soli do regeneracji co nie najlepiej wpływa na oczyszczalnię biologiczną, filtr jest dość drogi, a jego żywotność krótsza niż urządzeń "jednofunkcyjnych".

 

W kwestii dezynfekcji - możesz przechlorować studnię i powtórzyć badania. Jak wtedy wyjdą OK to możesz sobie darować lampę, ale jak chcesz tą wodę pić to dla świętego spokoju bym ją zainstalował.

Jeśli po chlorowaniu nadal będą jakieś mikroorganizmy to bezwzględnie lampa UV.

 

Co do cen istotny jest też rozmiar filtra, a żeby go dobrać przydałoby się znać przynajmniej orientacyjne zużycie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili zużywamy około 12m3/msc. co prawda rodzina mi się powiększa więc trzeba również wziąć to pod uwagę. myślę że założenie 15-17m3/msc byłoby ok zwłaszcza że nie mamy wanny, podlewanie ogródka itp z innego ujęcia.

 

jeszcze jedno pytanie: występujące w badaniu mikroorganizmy pochodzą z wody gruntowej czy np osadziły się na ściankach studni, rur itp. innymi słowy czy lampa UV znajdująca się przed instalacją wodną w domu spełni swoje zadanie?

Edytowane przez tfiolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15-17m3/msc

Przy takiej ilości zmiękczacz mógłby być standardowy - 25 litrów by wystarczyło, a odżelaziacz to max 13x54". Jeśli miałoby być dwustopniowo to może odżelaziacz mniejszy (np. 12x52" lub nawet 10x54") i do tego filtr wielofunkcyjny (też 10x54").

Jeśli miałby być sam filtr wielofunkcyjny to raczej większy, np. 13x54"

Jaki jest typ pompy?

 

jeszcze jedno pytanie: występujące w badaniu mikroorganizmy pochodzą z wody gruntowej czy np osadziły się na ściankach studni, rur itp. innymi słowy czy lampa UV znajdująca się przed instalacją wodną w domu spełni swoje zadanie?

Żeby stwierdzić skąd są te mikroorganizmy trzeba zrobić dezynfekcję studni (chlorowanie). Z badań się tego nie dowiesz :)

A lampie UV to bez różnicy jakie jest źródło bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy mógłbym poprosić o orientacyjny koszt oraz jakie urządzenia do uzdatnienia wody dobrać dla następujących parametrów

 

 

Mętność 7,2

pH 7,6

barwa 3,1

Przew. Elektryczna własna w 25*C 482

Jon amonowy mg/l NH4 0,08

Azotyny mg/l NO2 0,05

Azotany mg/l NO3 1

Chlorki mg/l 14

Fluorki mg/l 0,1

Siarczany mg/l 73

Mangan ug/l 92

Żelazo ug/l 1053

Twardość ogólna mg/l CaCO3 227

Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody na Agarze po 72h w temp 22 +-2*C 25

Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody na Agarze po 48h w temp 36 +-2*C 0

l. bakterii g. Coli 0

l. bakterii E.Coli 0

l. enterokoków w 100ml wody 0

 

Woda ze studni głębinowej o głębokości około 30m do użytku na potrzeby gospodarstwa domowego - 4 osoby.

Pompa Grundfos SQ3-65, odległość od domu około 30m

 

Pozdrawiam

Edytowane przez KAMIL1984
Uzupełniony model pompy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbym poprosić o orientacyjny koszt oraz jakie urządzenia do uzdatnienia wody dobrać dla następujących parametrów

Nie podałeś na jakie zużycie/zapotrzebowanie wody mają być te filtry ani nic o ściekach, ale parametry nie są złe. Myślę, że wystarczy odżelaziacz 10x54" ze złożem katalitycznym (Pyrolox, G1, Defeman, itp) lub jeśli chcesz też wodę zmiękczyć - filtr wielofunkcyjny.

Koszty to ok 2000-2300 PLN netto za odżelaziacz i jakieś 3000-3500 PLN netto za filtr wielofunkcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa głębinowa, wielostopniowa IBO moc silnika 1,5-2kW typu niestety nie pamiętam.

Jeśli się zdecydujesz na odżelaziacz to musisz to zweryfikować i mieć pewność, że pompa da radę.

 

studnie już raz wiosną dezynfekowałem natomiast po dezynfekcji woda nie była aż tak często używana.

Jeśli robiłeś dezynfekcję i nada są mikroorganizmy to ja bym dla spokoju zainstalował tą lampę. To koszt ok 1000- 1200 PLN netto i co roku żarnik do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zużycie wody to ciężko mi to ocenić bez wodomierza, nie orientuję się ile to max wyniesie dla 4 osób ( bez podlewania ogrodu - tu woda może być z żelazem :))

O ile nie masz 4 łazienek gdzie każda osoba będzie w tym samym czasie korzystać z wody to te 10x54" wystarczy.

Ścieki - posiadam zbiornik z separatorem tłuszczu plus rozsączanie.

Zbiornik czyli "szambo" czy oczyszczalnia?

Odżelaziacz potrzebuje sporo wody do płukania, za to filtr wielofunkcyjny jest regenerowany solą, więc do ścieków idzie sporo chlorków.

 

Jaki masz zbiornik hydroforowy? Do odżelaziacza najlepiej jest wodę napowietrzyć więc zbiornik musi być bezprzeponowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - szambo tzw. ekologiczne z rozsączaniem. Nie ma tam żadnego mieszania ani napowietrzania.

Zbiornik jest przeponowy 80l.

Z filtrem wielofunkcyjnym chyba narazie dam sobie spokój - nie odczuwam jakoś szczególnie średnio twardej wody. Jedyna denerwująca rzecz to nieustannie pojawiające się rdzawe naloty na zlewach umywalkach i WC.

Czy ta przepona w zbiorniku bardzo negatywnie wpłynie na pracę odżelaziacza?

Woda z odżelaziacza i tak pójdzie poza szambo - wykręcona dziura przez elewację do zakopanej beczki - moje grunty to w zasadzie sam piach więc z chłonnością tego rozwiązania nie będzie problemu.

Edytowane przez KAMIL1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...