Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Dobre filtry usuną wszystko!

 

Pozwolę sobie zacytować pewnego profesora: "Jedyny 100 % pewny filtr mechaniczny to kilku milimetrowej grubości blacha ze stali" ;)

 

Z ogólnodostępnych filtrów PP nadrobniejszy jest chyba 1 mikronowy. I to nie wystarczy do usunięcia "wszystkiego".

 

Pewnie stwierdzicie, że się czepiam ;) ale moim zdaniem taki filtr nie jest stricte "metodą usuwania" np. twardości. Woda przepływając przez materiał porowaty o mocno rozwiniętej powierzchni, zawsze będzie pozostawiała na niej osady związków w niej zawartych. W ten sposób można uznać powierzchnię wewnętrzną rur za świetny filtr :) Nie jest to jednak sposób wystarczająco kontrolowany, ani pewny aby uznać go za metodę równą np. zmiękczaniu na jonitach czy zmiękczaniu chemicznemu.

I nie wnikam w kwestie zdrowia czy smaku tej wody :)

 

 

Równie moglibysmy polemizować na temat zmiękczaczy, odkamieniaczy, filtrów odwróconej osmozy itd czy napewno usuwają wszystko czego od nich oczekujemy?

W zasadzie powinny ale :roll: nie zawsze tak jest, szczególnie jak zainwestujemy w niezbyt wysokiej jakości w/w urządzenia.

Więc oczyszczajmy wode i pijmy ją na zdrowie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam serdecznie

Na dom mam wodę z wodociagu i załozyłam filtr ( odżelaziacz taka bańka z płukaniem złoża , dodatkowo pod zlewem w kuchni taki z 3 filtrami i mineralizatorem - odwrócona osmoza ) i tu jest ok .

Mam nawodnienie ( studnia ...woda z 35 m,) Miałam doprowadzić do domu ale woda jest okropna smakowo ( nie badałam ) albo to kwestia czasu albo trzeba byłoby ją uzdatniać ..w kazdym razie dałam sobie spokój w tym temacie .

Temat jest inny ..nie widać że ta woda jest żólta ( organoleptycznie ) ale po podlewaniu na kostce widać że kostka ciemnieje :cry: ( robi się brązowa ..są miejsca gdzie trochę pada na tę kostkę przy 180 * zraszacza ) musze coś wymysleć w tym roku ...co można zrobić ? jakie filtry zastosować ? i łatwe do wymiany ( rozumiem że po wyjsiu wody a przed hydroforem nalezy je zamontować ) ..

powiem szczerze że jesli taki sam jak na dom ..to trochę drogo ( tamten kosztował z 7.000 pln ) ., chyba są jakieś inne ???

badać wodę niezbyt mam ochotę bo to nie do picia . Ta woda do podlewania nie przeszkadza roślinom , ładnie rosną ( widocznie stężenie tego żelaza nie jest duże ) tylko kostce przeszkadza i mnie :cry:

czy można coś zastosować ..tanio, łatwo i przyjemnie ? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Ci kostka brązowieje to niestety masz żelazo w wodzie. W takim wypadku musisz zamontować odżelaziacz nie musi być taki drogi wystarczy aby miał wystarczająco durzą wydajność i do nawodnienia najlepiej na żwirze filtracyjnym . Odżelaziacz ręcznie sterowany kostuje od 1800zł, tylko do tego musisz zamontować zbiornik hydroforowy a to są urządzenia gabarytowe czy masz tyle miejsca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zamontujesz filtr przed hydroforem to będzie to musiał być filtr baardzo wydajny - przepływ okresowy ale o dużym natężeniu.

 

hytryulik - naprawdę są złoża bardziej wydajne niż żwir... i nie wymagają, aż takich gabarytów do osiągnięcia żądanej wydajności. Rozumiem, że ty zawsze stosujesz filtry żwirowe wiadomej firmy i pewnie nawet działają, ale na nich świat się nie kończy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j

 

hytryulik - naprawdę są złoża bardziej wydajne niż żwir... i nie wymagają, aż takich gabarytów do osiągnięcia żądanej wydajności. Rozumiem, że ty zawsze stosujesz filtry żwirowe wiadomej firmy i pewnie nawet działają, ale na nich świat się nie kończy ;)

Jakbyś się zainteresował tym w czym doradzasz to byś tego nie napisał. Do nawodnień stosuje się filtry które nie zmieniają skladu wody a tylko żwir filtracyjny to zapewnia. Rośliny nie ludzie kitu nie przyjmują. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie mówię, że to co zaproponowałeś jest niewłaściwe. Ale właśnie po to żeby była jakaś alternatywa, stwierdziłem że nie musi to być urządzenie o dużych wymiarach i na żwirku. Jeśli uważasz, że się mylę to podaj jakiś merytoryczny argument a nie odgórnie zakładasz, że cokolwiek innego nie zadziała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie mówię, że to co zaproponowałeś jest niewłaściwe. Ale właśnie po to żeby była jakaś alternatywa, stwierdziłem że nie musi to być urządzenie o dużych wymiarach i na żwirku. Jeśli uważasz, że się mylę to podaj jakiś merytoryczny argument a nie odgórnie zakładasz, że cokolwiek innego nie zadziała.

nie widzę altrnatywnej propozycji tylko banialuki - Konkretnie proponuje to i to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie

bardzo proszę z mojego powodu nie robić sobie wzajemnie przykrosci bo mi osobiscie jest nieprzyjemnie :cry: :cry: i BARDZO PRZEPRASZAM za tę sytuację ( gdybym wiedziała nie napisałabym bo coż to jest głupi odżelaziacz wobec czegoś takiego )

Nie wiem dlaczego ale wydawało mi się że można zastosować coś innego niż te typowe odżelaziacze ( mam taki na dom ) ale widzę ze nie da rady bo nie ma nic innego, szkoda :cry: ( coś na zasadzie że wchodzę raz na tydzień ..wymieniam filtr na nowy i tyle )

Miejsce jest ( studnia z kręgów ) hydrofor 100 l jest . Będzie problem z płukaniem złoża ale coś się wymyśli ( to nie tylko bańka odżelaziacza ale jeszcze pojemnik na sól do płukania ).

Dziękuję i bardzo proszę uśmiechnijcie się do siebie i zapomnijcie urazy . BARDZO PROSZĘ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze swej strony przepraszam ponioslo mnie.

powiem jak kiedyś zrobiłem.

w miejscu studni umieściłem w ziemi kręgi 1,6m średnicy Tam umiesciłem zbiornik 300l i odzelaziacz o pojemności 105litrów i w tej studni zrobiłem centralę nawodnieniową z elektrozaworami. Odżelaziacz z automatycznym płukaniem gdzie płukanie odprowadzilem do rury drenażowej fi100mm wkopanej w szpaler tui- one kochają żelazo. To co pisałem nie mozna do podlewania stosować zmiękczaczy gdyż roslinom potrzebny jest wapń. Ten układ pracuje już okpło 10 lat.

Układy na zasadzie wymiennych wkladów zje cię kosztowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...