Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam

 

Proszę bardzo o spojrzenie na te wyniki. Nie są one bezpośrednio z mojego ujęcia ,ale z wodociągu z tej samej "nitki" na wiosce.

Byłem w sanepidzie i pewna uprzejma Pani powiedziała iż koszt takiego badania to 996 zł :cool: troszkę zdębiałem. Widząc moją reakcję udostępniła mi wyniki z "sąsiedztwa" z 2014 roku. Zdaję sobie sprawę że te moje faktyczne mogą odbiegać zwłaszcza ,że tam gdzie były pobierane była instalacja z miedzi. Jednak 996zł.. to kwota jak dla mnie zaporowa !

 

BADANIA z 2014r

Mętność 0,69

PH 7,0

przewodność elektr. 754

żelazo 186 (instalacja z miedzi)

mangan 42

Jon amonowy <0,050

azotyny <0,025

azotany 26

fluorki 0,20

glin <20

ołów <7,5

miedź 2,0

 

Co powiecie na temat tych wyników ?

 

Jaką stację byście polecili do odwapniania wody na cały dom bo kamienia w czajniku, pod prysznicem itp jest cała masa !

Edytowane przez Salah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Byłem w sanepidzie i pewna uprzejma Pani powiedziała iż koszt takiego badania to 996 zł :cool:

Pani w Sanepidzie trochę sobie poszalała z ceną... koszt podstawowego "pakietu" badań fizykochemicznych to od kilkudziesięciu PLN (firmy zajmujące się uzdatnianiem) do 300-400 PLN (laboratoria). Może Pani Ci zaoferowała PEŁNE badania....?

 

 

Co powiecie na temat tych wyników ?

Wyniki jak wyniki... woda wodociągowa, więc nie ma się do czego przyczepić. Nie ma podanej twardości, a to jak sam zauważyłeś najbardziej odczuwalny parametr.

 

Jaką stację byście polecili do odwapniania wody na cały dom bo kamienia w czajniku, pod prysznicem itp jest cała masa !

Jak nie chcesz robić badań w sanepidzie to kup za kilka PLN akwarystyczny test twardości (w kroplach, żadne paski) i sam sobie sprawdź twardość. I podaj przynajmniej orientacyjne zużycie miesięczne wody. Na tej podstawie będzie można coś dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie ten temat ale jest tu dużo mądrych głów

Mianowicie przestał mi działać hydrofor tzn ciśnienie w zbiorniku ocynkowanym spadło do zera a pompa omnigena mh1300 nie działa. Jak sprawdzić co się stało bo nie wiem czy zepsuła się pompa czy może wyłącznik ciśnieniowy jak dobrze to zdiagnozować. Za wszelką pomoc będę wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie ten temat ale jest tu dużo mądrych głów

Mianowicie przestał mi działać hydrofor tzn ciśnienie w zbiorniku ocynkowanym spadło do zera a pompa omnigena mh1300 nie działa. Jak sprawdzić co się stało bo nie wiem czy zepsuła się pompa czy może wyłącznik ciśnieniowy jak dobrze to zdiagnozować. Za wszelką pomoc będę wdzięczny

Odlacz kable od wylacznika cisnieniowego i zewrzyj je ze soba na chwile. Jak pompa zaskoczy i zacznie pompowac to wylacznik. Jak nie zacznie, to pewnie pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dawno tu mnie nie było, ale ponownie wracam z problemem mojej instalacji uzdatniania wody.

Otóż mam odżelaziacz na złożu Birm, z hydroforem bez membranowym.

Mam ciągłe problemy ze zbyt małą ilością powietrza w hydroforze, a co za tym idzie żelazo nie w pełni utlenia się do Fe3+, przez co mój odżelaziacz nie w pełni działa. Dodatkowo mam zapach zgniłych jaj z kranu. Moim problemem jest napowietrzanie poprzez inżektor. Początkowo miałem plastikowy, później wymieniłem go nabardziej wydajny mosiężny, ale to też nie wiele dało. Początkowo wszystko jest ok, ale z biegiem czasu inżektor słabnie i zasysa powietrze przez bardzo krótki czas i już przy ok 1,7 atm się wyłącza, początkowo było to 2,5 atm. Okazuje się że i plastikowy i później mosiężny "zarastał" związkami Fe i Mn. Żeby jako tako pracował taki inżektor, raz na ok 2 tyg musiał bym go wymontować i czyścić. Tu moje pytanie, Czy nie lepiej dać sobie spokój z inżektorami na rzecz napowietrzania kompresorem? Co o tym myślicie? Jaki kompresor bezolejowy ewentualnie by wystarczył? Hydrofor mam 200L a wydajność mojej pompy to 60l/min. Pod co podpiąć kompresor żeby nie pracował ciągle tylko jak brakuje poduszki powietrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dawno tu mnie nie było, ale ponownie wracam z problemem mojej instalacji uzdatniania wody.

Otóż mam odżelaziacz na złożu Birm, z hydroforem bez membranowym.

Mam ciągłe problemy ze zbyt małą ilością powietrza w hydroforze, a co za tym idzie żelazo nie w pełni utlenia się do Fe3+, przez co mój odżelaziacz nie w pełni działa. Dodatkowo mam zapach zgniłych jaj z kranu. Moim problemem jest napowietrzanie poprzez inżektor. Początkowo miałem plastikowy, później wymieniłem go nabardziej wydajny mosiężny, ale to też nie wiele dało. Początkowo wszystko jest ok, ale z biegiem czasu inżektor słabnie i zasysa powietrze przez bardzo krótki czas i już przy ok 1,7 atm się wyłącza, początkowo było to 2,5 atm. Okazuje się że i plastikowy i później mosiężny "zarastał" związkami Fe i Mn. Żeby jako tako pracował taki inżektor, raz na ok 2 tyg musiał bym go wymontować i czyścić. Tu moje pytanie, Czy nie lepiej dać sobie spokój z inżektorami na rzecz napowietrzania kompresorem? Co o tym myślicie? Jaki kompresor bezolejowy ewentualnie by wystarczył? Hydrofor mam 200L a wydajność mojej pompy to 60l/min. Pod co podpiąć kompresor żeby nie pracował ciągle tylko jak brakuje poduszki powietrznej?

Pare uwag. Birm nie lubi sie z siarkowodorem. Jesli H2S jest w wodzie surowej (smierdzi zimna prosto ze studni) to moglo Ci to wykonczyc zloze. Birm jest sztucznym zlozem - tlenki manganu nalozone na jakies ziarna piasku.

Kompres mały, Nawet bardzo mały. Ja mam z silniczkiem bodajze 50W. Wyglada jak modelarski. Ale pamietaj ze nadmiar powietrza Ci ucieknie ze zbiornika odpowietrznikiem. Wiec lepiej za duzy niz za maly.

Moze sie wlaczac razem z pompa (sterowany tym samym wylacznikiem cisnieniowym). Wtedy bedzie pracował tyle samo co pompa - tu moze byc trudno sie wstrzelic z jego wielkoscia.

Albo po prostu sterownik czasowy taki dogniazdkowy. Wtedy mozesz go wlaczyc na 1 2 5 czy 15 minut dziennie, zaleznie od jego wydajnosci. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aquahome'y robi dla Viessmana Epuro, więc jest większa szansa, że nie są (przynajmniej w całości) z Chin.

 

Ostatnio miałem okazję oglądać dość dokładnie to urządzenie, jako że przymierzam się do zakupu zmiękczacza i na wszystkich elementach był napis "MADE IN USA",a na korpusie głowicy znak EcoWater Systems. Wiec chyba raczej z dalekim wschodem nie ma nic wspólnego, choć trochę dziwi dość przystępna cena:) bo przecież zmiękczacz EcoWater kosztuje >4000zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbka wysłana do Klarsan :)

qbek17 dom się dopiero buduje więc nie wiem jakie będzie zużycie ,ale może można oszacować :

 

- duża wanna i częste kąpiele

- Dwie osoby + trzecia i czwarta w planach. Często będą goście

Można szacować, ale każde szacowanie jest obarczone sporym błędem :) Tu gdzie teraz mieszkacie na pewno możecie sprawdzić po rachunkach zużycie za ostatnie miesiące. Skoro planujecie "podwoić" ilość osób + goście, to można te aktualne zużycia pomnożyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem okazję oglądać dość dokładnie to urządzenie, jako że przymierzam się do zakupu zmiękczacza i na wszystkich elementach był napis "MADE IN USA",a na korpusie głowicy znak EcoWater Systems. Wiec chyba raczej z dalekim wschodem nie ma nic wspólnego

Jak się uprzesz to znajdziesz elementy z dalekiego wschodu - zmiękczacz składa się też z części, na których nie ma wybitych napisów :) Ale oczywiście najważniejsza jest głowica i dlatego myślę, że z takiego towarzystwa jakie podawał kolega misq ten wybór byłby warty rozważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się uprzesz to znajdziesz elementy z dalekiego wschodu - zmiękczacz składa się też z części, na których nie ma wybitych napisów :) Ale oczywiście najważniejsza jest głowica i dlatego myślę, że z takiego towarzystwa jakie podawał kolega misq ten wybór byłby warty rozważenia.

 

No ja cały czas rozważam swój wybór, ale mam dylematy:) Wyczytałem w tym wątku, żeby unikać chińskich głowic i że polecani są trzej producenci - Flack, Clack i Autotrol (nazwy z pamięci, więc mogą być przekręcone;)) Z drugiej strony jest ten Viessmann, który nie jest producentem żadnego z podzespołów, ale wierzę, że jako porządna firma z tradycjami nie markowałby jakiegoś bubla. No ale głowicę ma jakąś inną, niby EcoWater - ale czy ta firma produkuje głowice? Dlatego się cały czas zastanawiam:) Na tak przemawia też fakt, że znam człowieka, który ma tą stację od 12l i jest zadowolony, a tych innych firm po prostu w ogóle nie znam, a najbardziej jednak cenię sobie opinie użytkowników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...