Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Poczekaj na komplet wyników. Z takim żelazem zazwyczaj jest też mangan, czasami inne pierwiastki.

Z tego co już wiesz to potrzebujesz solidny zmiękczacz (pytanie co robisz ze ściekami?). Do tego odżelaziacz, więc potrzebna będzie mocna pompa, prawdopodobnie też napowietrzanie (więc hydrofor bezprzeponowy).

Spróbuj oszacować zużycie. Akwaria to 6 m3/miesiąc, a reszta?

mangan jest w normie - co ciekawe. Pompę w studni mam mocną.

Zużycie - naprawdę nie wiem. To nie moja branża, a też nie mam pojęcia jak to oszacować. Przyjmijmy średnie zużycie dla rodziny 2+2.

Ścieki idą do kanalizacji. Tak mądrze zrobili, że miasto pociągnęło kanalizację ale wody już nie chciało się im...

 

Czy jest jakiś kombajn czy coś co da radę z moją wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kombajn tu nie ma sensu. Lepiej będzie postawić dwa osobne filtry. Odżelaziacz może być płukany wodą surową więc te scieki można puścić np do studni chłonnej. Zmiękczacz musi być duży więc ścieków zasolonych będzie też sporo i je można puścić w kanalizację. Po takim zmiekczeniu woda będzie zawierała dużo sodu - jak już pisał Jastrząb, do picia to może być problem więc trzeba by dodać osmozę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4. Czy jest jakaś zalecana lista badań, które powinienem wykonać żeby mieć w miare kompletne informacje o jakości wody mojej wody? Teraz jest informacja, że paramatry dla mętności są przekroczone ale nie wiem z jakiego powodu, więc nie wiem jak przeciwdziałać.

 

Zapraszamy do wykonania analizy wody w naszym laboratorium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o pomoc.

 

Dziś poznałem telefonicznie wyniki badań wody z ujęcie głębinowego. Papier dostanę w przyszłym tygodniu, jednak co wiem to:

 

Twardość 640

Ph 7

Żelazo 2224 (11x powyżej normy)

 

Bakteriologicznie jest ideał. Potrzebuję w miarę szybko dobrać i kupić urządzenie do uzdatniania.

 

Zużycie szacuję na spore. Rodzina 4 osoby i akwaria (same akwaria to 200L dziennie)...

 

Z góry dziękuję.

 

Napowietrzacz

Hydrofor ocynkowany 300 litrów

Odżelaziacz odmanganiacz 14x65

Filtr mechaniczny

Zmiękczacz wody 30l lub coś większego ze względu na twardości i zwiększone zużycie wody

 

Chcesz ofertę z konkretnymi cenami urządzeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosze o pomoc z dobraniu zloza do filta(filtrow). Posiadam zbirniki po starych filtrach: 10x54 oraz 12x54. Glowice od zmiekczczy: Fleck 5600 Eco oraz wiekowy Bruner.

Parametry wody:

pH 6.8

EC 0.78 mS/cm

Tw. Ogolna 25.9 dH

Fe 8.33 mg/l

Mn 2.69 mg/l

Posiadam aktualnie zbiornik przeponowy. Jednak stary :) 300l ocynkowany tez jest.

Istotne - zadnej korekcji pH.

Dom - zamieszkany prze 4 osoby.

 

Pozdrawiam

HRFN

Edytowane przez hrfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taką wodą to nie będzie takie proste :)

Na pewno potrzebne będzie napowietrzanie (czyli stary hydrofor), potem solidny odżelaziacz (może ta butla 12x54 wystarczy), potem zmiękczacz (tu może być butla 10x54"). Głowice raczej do wymiany.

Złoże do odżelaziacza zależy od wydajności pompy i trzeba sprawdzić zakres pH (nie wszystkie działają przy tak niskim pH). Na usunięcie manganu bym już nie liczył.

Złoże w zmiękczaczu to akurat prosty wybór - dobry jonit monosferyczny to np. Lewatit albo Dowex Marathon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taką wodą to nie będzie takie proste :)

 

Złoże do odżelaziacza zależy od wydajności pompy i trzeba sprawdzić zakres pH (nie wszystkie działają przy tak niskim pH). Na usunięcie manganu bym już nie liczył.

.

 

Juz kilka razy spotkalem sie, z wypowiedziami iz mam zle pH. To rozumiem ze karty katalogowe zlozy, sa czysto teoretyczne. Wg. nich Greensand, powinien byc ponad moje potrzeby..... Rece opadaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz kilka razy spotkalem sie, z wypowiedziami iz mam zle pH. To rozumiem ze karty katalogowe zlozy, sa czysto teoretyczne. Wg. nich Greensand, powinien byc ponad moje potrzeby..... Rece opadaja.

 

To nie tak. Przy takim greensandzie jest chyba napisane ze bedzie działał od pH 6.2 do 8.5, Ale to nie znaczy ze przy 6,1 nie bedzie usuwał NIC a przy 6.2 bedzie miał maksymalna skutecznosc. Przy 6.2 coś tam bedzie usuwał, ale niezbyt wydajnie. Ot co. A zelaza masz duzo, manganu bardzo duzo. Przy pH 6.8 bedzie sie usuwac wolniej niz przy pH 7.5. Bedzie to wiec wymagało wiekszego filtra, wolniejszego przeplywu wody. itp. Ot co.

Mangan wymaga jeszcze wyzszego pH niz zelazo.

 

Oczywiscie ulotki jak to ulotki sa pisane troche reklamowo, ale rece Ci powinny niestety opadac glownie z powodu jakosci tej wody :-( Jest bardzo zła i jej uzdatnienie bedzie ciezkie i kosztowne.

Co wiecej, tego sie nie da obliczyc - nikt Ci nie powie kup taki a taki filtr i bedzie dobrze. Reklamuje sie to Klarsan który robi proby na zlozach na konkretnej wodzie. Wtedy widac jak skutencze sa dane zloza na konkretnej wodzie.

Prawdopodobnie potrzebujesz bardzo duzego odzelaziacza (ale z taka pompa to nie problem) i sporego odmanganiacza.

 

Czemu nie chcesz skorygowac pH? Bylo by latwiej wtedy. Korekcja pH to przepuszczenie wody przez zloze dolomitowe. Dałoby to wieksza gwarancje sukcesu zwlaszcza z manganem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem oferte z Klarwodu(konstancin-Jeziorna). Lecz korekte pH, Zaproponowali pompa dozujaca.... .

Czyli np. jesli wykorzystam maly zbiornik(10x54) na zloze dolomitowe a drugi (12x54) z Greensandem, jest "nadzieja" ?

Edytowane przez hrfn
pomylka firmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem oferte z Klarsanu. Lecz korekte pH, Zaproponowali poprzez pompe.... .

Czyli np. jesli wykorzystam maly zbiornik(10x54) na zloze dolomitowe a drugi (12x54) z Greensandem, jest "nadzieja" ?

Ja bym celował w zdecydowanie wiekszy odzelaziacz (14, 16") albo ze zlozem dolomitowym, albo katalityczne pomieszane z dolomitem. Jak to niech sie spece od podwyzszania pH wypowiedza. Pompe masz gigant wiec to wyplucze.

 

Popracował tym z miesaic, wtedy sprawedz co zostało i zdecyduj czy potrzebujesz za tym greensand 12" na mangan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosze o pomoc z dobraniu zloza do filta(filtrow). Posiadam zbirniki po starych filtrach: 10x54 oraz 12x54. Glowice od zmiekczczy: Fleck 5600 Eco oraz wiekowy Bruner.

Parametry wody:

pH 6.8

EC 0.78 mS/cm

Tw. Ogolna 25.9 dH

Fe 8.33 mg/l

Mn 2.69 mg/l

Posiadam aktualnie zbiornik przeponowy. Jednak stary :) 300l ocynkowany tez jest.

Istotne - zadnej korekcji pH.

Dom - zamieszkany prze 4 osoby.

Napowietrzenie wody

Zbiornik hydroforowy ocynkowany 300 litrów wskazana dysza rozbryzgowa

Odżelaziacz musi być większy niż zbiorniki które posiadasz

 

Wykorzystanie zbiornika 12 jako drugi stopień usuwania żelaza i manganu dodatkowo wymiana głowicy Bruner na pewno już nie działa

Jeżeli jesteś zainteresowany zmiękczeniem wody można wykorzystać butle 10, dołożyć jeżeli nie posiadasz zbiornika solanki oraz trzeba sprawdzić czy głowica Flecka jeszcze działa.

 

Przed zmiękczaczem wskazane jest zamontowanie filtra mechanicznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzenie wody

Zbiornik hydroforowy ocynkowany 300 litrów wskazana dysza rozbryzgowa

Odżelaziacz musi być większy niż zbiorniki które posiadasz

 

Wykorzystanie zbiornika 12 jako drugi stopień usuwania żelaza i manganu dodatkowo wymiana głowicy Bruner na pewno już nie działa

Jeżeli jesteś zainteresowany zmiękczeniem wody można wykorzystać butle 10, dołożyć jeżeli nie posiadasz zbiornika solanki oraz trzeba sprawdzić czy głowica Flecka jeszcze działa.

 

Przed zmiękczaczem wskazane jest zamontowanie filtra mechanicznego

Jest jeszcze taki pomysl, coby dokupic drugi zbiornik 12" i postawic 2 rownolegle 12" zbiorniki jako 1wszy stopien filtracji. Sumarycznie da toto powierchni filtracji jak filtr prawie 17 calowy.

Na zbiorniku 10" mozna wtedy zrobic dowolna rzecz ktora sie okaze potrzebna - doczyscic z manganu, zmiekczyc itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w takcie budowy domu. Ostatnio wywierciłem studnięna głębokość około 20m, lustro wody jest na 5m. Wodę doprowadziłem do domu i podłączyłę pod tymczasową pompkę.

Pierwsze co to dałem wodę do badania i oto wyniki:

 

Amoniak mg/l 0,16 norma do 0,5

Żelazo mg/l 0,08 norma do 0,2

Mangan mg/l 0,2 norma do 0,05

Odczyn ph 7,6 norma 6,5 – 9,5

Azotany mg/l 0,0 norma do 50

Azotyny mg/l 0,04 norma do 0,1

Twardość ogólna mg CaCo3/l 142 norma 60-500

Utlenialność mg/l 1 norma do 5

 

Czy przy takich wynikach powinno się ją jeszcze uzdatniać, bo jak dla mnie wygląda to całkiem nieźle. Jak tak to co proponujecie?

Hydroforni jeszcze nie mam zamontowanej, zużycie wody będzie liczone dla rodziny 2+2, odprowadzenie ścieków do szamba.

W przyszłości jest szansa na wodociąg w mojej okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...