Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

:) nie chce reklamować ani nic z tych rzeczy, ale jakby ktoś chciał namiary na dobrego fachowca-sprzedawce (pod W-wą) filtrów/odżelaziaczy i odmanganiaczy wody to podam tel. na prv. Zawsze dobrze jest skonsultować z kimś kto już od lat się tym zajmuje i dobrze tłumaczy i doradza :)

 

jego filtry to te duże, oczyszczają wodę na cały dom :oops: robi takie małe domowe stacje oczyszczania wody

filtr może być właśnie płukany ręcznie albo automatycznie, cenowo się różnią. zawartości filtra się nie wymienia tylko ewentualnie po kilku-kilkunastu latach dosypuje się (żwir i coś tam) Im dłużej działa tym lepiej mangan wypłukuje.. Więcej nie pamiętam i nie znam się za bardzo :oops:

aha, trzy lata temu koszt był ok. 1800 zł. teraz nie orientuję się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie :) od razu lepiej ..dziękuję :)

Problem ..że wszystko już jest i studnia i hydrofor ..może być tylko coś dodane bez zbytniej degradacji .całości .

Odrowadzanie wody ..hm to nie takie proste .

Gamoń jestem bo trzeba było zrobić od razu :( ale woda nie była żółta, dopiero po 3 latach zauważyłam że kostka staje się lekko brązowa

Mam do wyboru :

* idealnie ustawić zraszacze żeby woda z nich nie zahaczała o podjazd ( lepiej mieć miejsca niepodlewane )

* zaakceptować łaciatką kostkę ( brzydka :cry: )

* czyścić kostkę od czasu do czasu ( ciekawe czym ? , trochę to bez sensu...chociaż zauwazyłam że pod wpływem słońca plamy blakną i stają się niewidoczne ale być moze że w końcu stężenie bedzie na tyle duże że zostaną na stałe )

* kupić ten odżalaziacz :)

dziekuję raz jeszcze ..pomyślę ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ) Im dłużej działa tym lepiej mangan wypłukuje..

To bylo by idealne lecz nie realne po okolo pięciu latach połowa zloża to bryly i szlam których nie da się wypłukać.

Hytryulik nie po to się płucze by tych zanieczyszczeń się pozbyć?

ten dodatek do żwiru tak działa że podobno im złoże starsze tym lepsze i lepiej usuwa zanieczyszczenia, ja ci nie wytłumaczę bo się nie znam ale tak tłumaczył mi to kiedyś ten sprzedawca, a mam do niego zaufanie. Jak chcesz to zadzwoń to ci sam wytłumaczy :)

zresztą wymiana mokrego złoża z tej dużej butli... oj ciężko by było ;) wiem na pewno że się złoża nie wymienia, co najwyżej dosypuje gdyby podczas płukań go ubyło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ) Im dłużej działa tym lepiej mangan wypłukuje..

To bylo by idealne lecz nie realne po okolo pięciu latach połowa zloża to bryly i szlam których nie da się wypłukać.

Hytryulik nie po to się płucze by tych zanieczyszczeń się pozbyć?

ten dodatek do żwiru tak działa że podobno im złoże starsze tym lepsze i lepiej usuwa zanieczyszczenia, ja ci nie wytłumaczę bo się nie znam ale tak tłumaczył mi to kiedyś ten sprzedawca, a mam do niego zaufanie. Jak chcesz to zadzwoń to ci sam wytłumaczy :)

zresztą wymiana mokrego złoża z tej dużej butli... oj ciężko by było ;) wiem na pewno że się złoża nie wymienia, co najwyżej dosypuje gdyby podczas płukań go ubyło

z checią wysłucham tych rewelacji może czegoś się dowiem :wink:

wyślij namiar na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten dodatek do żwiru tak działa że podobno im złoże starsze tym lepsze i lepiej usuwa zanieczyszczenia

Prawdopodobnie chodziło o mieszankę żwiru ze złożem zawierającym dwutlenek manganu. W czasie płukania takiej mieszanki ziarna złoża ścierają się z ziarnami żwiru i po jakimś czasie żwir też zaczyna zachowywać się jak to złoże. Efektywność takiego filtra może rosnąć w pierwszych miesiącach, ale ostatecznie stabilizuje się.

 

zresztą wymiana mokrego złoża z tej dużej butli... oj ciężko by było ;) wiem na pewno że się złoża nie wymienia, co najwyżej dosypuje gdyby podczas płukań go ubyło

Wymiana złoża to niezbyt przyjemna robota ;) Złoże może się ścierać podczas płukania. Zazwyczaj jest to w granicach 5% rocznie, więc dopiero po kilku latach ubytek może być zauważalny i wypadałoby go uzupełnić.

Znacznie większe ubytki (ale jednorazowe) mogą pojawić się podczas pierwszego uruchomienia filtra. Zależnie od jakości złoża (więc i jego ceny) może to być nawet kilkanaście procent. Powinno się to uwzględnić przy obliczaniu wymaganej ilości złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie

bardzo proszę z mojego powodu nie robić sobie wzajemnie przykrosci bo mi osobiscie jest nieprzyjemnie :cry: :cry: i BARDZO PRZEPRASZAM za tę sytuację ( gdybym wiedziała nie napisałabym bo coż to jest głupi odżelaziacz wobec czegoś takiego )

Nie wiem dlaczego ale wydawało mi się że można zastosować coś innego niż te typowe odżelaziacze ( mam taki na dom ) ale widzę ze nie da rady bo nie ma nic innego, szkoda :cry: ( coś na zasadzie że wchodzę raz na tydzień ..wymieniam filtr na nowy i tyle )

Miejsce jest ( studnia z kręgów ) hydrofor 100 l jest . Będzie problem z płukaniem złoża ale coś się wymyśli ( to nie tylko bańka odżelaziacza ale jeszcze pojemnik na sól do płukania ).

Dziękuję i bardzo proszę uśmiechnijcie się do siebie i zapomnijcie urazy . BARDZO PROSZĘ :)

 

Aż sie boje coś napisać, żeby nie narazic sie na niepotrzebny stres i ostre riposty. Ale co mi tam... nikt tu mnie nie zna osobiście...

Wracając do tematu, aby pozbyć sie żelaza zawartego w wodzie bez użycia odżelazniacza użyć filtra wyminnego.

Proszę pamiętać, że żelazo w wodzie nie może przekraczać 5mg.

Jeżeli tak jest to niestety trzeba zastosować odżelazniacz.

Nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich. Wodę trzeba "leczyć" indywidualnie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mógłby ktoś na to rzucić okiem i może jakieś ewentualne propozycje co do filtrów.

 

Liczba mikroorganizmów w 1ml temp 22 C 60

Liczba mikroorganizmów w 1ml temp 36 C 5

Mętność 1.2

Barwa 5

Odczyn 7.34

Twardość ogólna 374

Utlenialność 2.42

Amoniak 0.16

Azotyny poniżej 0.006

Azotany Poniżej 0.50

Chlorki 30.0

Żelazo ogólne 0.284

Mangan 0.204

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mógłby ktoś na to rzucić okiem i może jakieś ewentualne propozycje co do filtrów.

 

Liczba mikroorganizmów w 1ml temp 22 C 60

Liczba mikroorganizmów w 1ml temp 36 C 5

Mętność 1.2

Barwa 5

Odczyn 7.34

Twardość ogólna 374

Utlenialność 2.42

Amoniak 0.16

Azotyny poniżej 0.006

Azotany Poniżej 0.50

Chlorki 30.0

Żelazo ogólne 0.284

Mangan 0.204

Witaj,

Zacznij od zachlorowania studni i instalacji sądzę ze to ci załatwi mikroognizmy.

Dalej zamontuj zmiękczacz gdyż taka twardość może być uciążliwa.

Zmiękczacz usunie też mangan choć będzie to dla żywicy szkodliwe i bedzie trzeba ją częściej wymieniać ale to i tak bedzie najtańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hytryulik napisałam prv Jak napisałam, ciekawa jestem twojej opinii, daj znać

 

qbek17 ja nie znam się na mechanizmach i domieszkach do żwiru. Z tego co pamiętam to birm tam był.

 

Znacznie większe ubytki (ale jednorazowe) mogą pojawić się podczas pierwszego uruchomienia filtra. Zależnie od jakości złoża (więc i jego ceny) może to być nawet kilkanaście procent. Powinno się to uwzględnić przy obliczaniu wymaganej ilości złoża.

i tu też masz rację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczba mikroorganizmów w 1ml temp 22 C 60

Liczba mikroorganizmów w 1ml temp 36 C 5

Mętność 1.2

Barwa 5

Odczyn 7.34

Twardość ogólna 374

Utlenialność 2.42

Amoniak 0.16

Azotyny poniżej 0.006

Azotany Poniżej 0.50

Chlorki 30.0

Żelazo ogólne 0.284

Mangan 0.204

Zmiękczacz powinien wystarczyć.

Przy zmiękczeniu wody do ok. 100 - 120 mg/l (Ty masz 374), żelazo i mangan zejdą do wartości, które nie będą uciążliwe.

Ewentualnie lampka UV na bakterie

Nie jest niezbędna, ale może sie przydać (dla pewności).

Zacznij od zachlorowania studni i instalacji sądzę ze to ci załatwi mikroognizmy.

Bakterie wg "norm" nie są przekroczone. Studnię można zachlorować (na pewno nie zaszkodzi), można też ją dobrze przepłukać np. spuszczając wodę przez parę godzin. Można też nic nie robić.

Woda nadaje się do picia. Oczywiście jest to teza oparta na podstawie podanych przez Ciebie wyników analizy (brak np. ilości bakterii coli). Jeżeli są takowe, to nawet prysznica bym nie polecał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prześledziłam cały wątek, no i niby coś już wiem, ale jednak pomoc jest niezbędna i liczę na nią ogromnie. Czym więcej info. tym większy mam mętlik.

A wiec stunia na głębokości 32 m, woda do użytku domowego. Barwa dość żółtawa i po miesiącu na wc rdzawe zacieki. zapach jako taki. Badanie:

ph - 7,3

zasadowość (HCO3/L) 189

Wapń 106

Magnez 7

Twardość (CaCO3) 295

Azotany 8,4

Fosforany 0,17

Kadm poniżej 0,0002

Mangan 0,11

Żelazo 0,26

 

Proszę o radę, jakie filtry zastosować. Czy wystarczą mechaniczne i zmiękczacz (jaki?). A pod zlew ewentualnie osmotyczny, czy już nie ma sensu.

W hurtowni hydr. polecają mi zwyczajnie narurowe (3 z różnymi wkładami) montowaneza hydroforem fiirmy JG SYstem, ale jakoś mi to za tanio wygląda.

Proszę o radę, bo zaraz mam tam zamieszkać z dwójką małych dzieci, a sprawa wody nie daje mi spać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybka odp. "Jonit na azotany" brzmi dla mnie zupełnie enigmatycznie:))) Czy odpowiedni wkład do filtrów narurowych załatwia sprawe?

Pani laborantka powiedziała ponadto, że problemem w tej wodzie własciwie są jony siarczanowe, ale nie wiem, czy coś z tych badań wskazuje na ich poziom.

czy może jakieś sugestie odnośnie konkretnych filtrów? Czy koniecznie muszą być te z wyższej półki, typu tapworks?

z góry dziekuję za sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prześledziłam cały wątek, no i niby coś już wiem, ale jednak pomoc jest niezbędna i liczę na nią ogromnie. Czym więcej info. tym większy mam mętlik.

A wiec stunia na głębokości 32 m, woda do użytku domowego. Barwa dość żółtawa i po miesiącu na wc rdzawe zacieki. zapach jako taki. Badanie:

ph - 7,3

zasadowość (HCO3/L) 189

Wapń 106

Magnez 7

Twardość (CaCO3) 295

Azotany 8,4

Fosforany 0,17

Kadm poniżej 0,0002

Mangan 0,11

Żelazo 0,26

 

Proszę o radę, jakie filtry zastosować. Czy wystarczą mechaniczne i zmiękczacz (jaki?). A pod zlew ewentualnie osmotyczny, czy już nie ma sensu.

W hurtowni hydr. polecają mi zwyczajnie narurowe (3 z różnymi wkładami) montowaneza hydroforem fiirmy JG SYstem, ale jakoś mi to za tanio wygląda.

Proszę o radę, bo zaraz mam tam zamieszkać z dwójką małych dzieci, a sprawa wody nie daje mi spać.

Zamontuj dobry zmiękczacz i po miesiacu zrób kolejną analizę najlepiej w Sanepidzie. Woda z twoim żelazem nie powinna tak barwić może tu jest błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...