Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Właśnie odebrałem wyniki badania wody.

 

Mętność -1,6 NTU

Barwa - 25 mg/l

Zapach - nieakceptowalny

Odczyn - 6,41 +/- 0,25 pH

Twardość ogólna (CaCO3) - 152 mg/l

Utlenialność z KMnO4 - 5,02 +/- 0,50 mg/l

Amoniak - 0,63 mg/l

Azotyny - poniżej 0,006 mg/l

Azotany - poniżej 0,50 mg/l

Chlorki - 17 mg/l

Żelazo ogólne - 2,48 mg/l

Mangan - 0,197 mg/l

 

Eschericha coli - brak

Ogólna liczba mikroorganizmów - 155

 

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego systemu uzdatniania.

 

Zastanawiałem się nad kilkoma rozwiązaniami:

1. inżektor + System AquaHome Viessemanna

2. SUW z podłożem Crystal Right.

3. Sam odżelaziacz + odmanganiacz. :))

Zamontowany jest hydrofor ze zbiornikiem 80 L.

 

Przy 6 mg żelaza radzę ci napowietrzyć wodę inżektorem, wymień zbiornik na przepływowy 300l i zamontuj odżelaziacz za nim ewentualnie odmanganiacz. Jedyny zawór automatyczny jaki możesz zastosować przy 6mg żelaza to Fleck 2510 gdyż ma mocny silnik do sterowania tłokiem. A stosowanie złoża Crystal Right w twoim przypadku to samobójstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlaczego samobójstwo? Masz jakieś powody czy tylko tak słyszałeś?

Znam przypadki gdzie CR usuwał ponad 10 mg/l żelaza...

I amoniak na odżelaziaczu też sam zniknie?

A co do Flecka... na pewno nie jest jedyny ;)

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 6 mg żelaza radzę ci napowietrzyć wodę inżektorem, wymień zbiornik na przepływowy 300l i zamontuj odżelaziacz za nim ewentualnie odmanganiacz. Jedyny zawór automatyczny jaki możesz zastosować przy 6mg żelaza to Fleck 2510 gdyż ma mocny silnik do sterowania tłokiem. A stosowanie złoża Crystal Right w twoim przypadku to samobójstwo.

 

Hmm. Żelaza mam 2,48 mg/l a nie 6 mg/l. Z tego co czytałem to podłoże Crystal right potrafi oczyścic do stężenia 4 mg/l. A co do zbiornika to szczerze mówiąc nie za bardzo chce mi się wstawiać kolejną " beczkę" w kotłowni. Mam już 250L do solara. :) I dlaczego to złoże to samobójstwo? Nie jestem w tym biegły dlatego pytam i szukam odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Żelaza mam 2,48 mg/l a nie 6 mg/l. Z tego co czytałem to podłoże Crystal right potrafi oczyścic do stężenia 4 mg/l. A co do zbiornika to szczerze mówiąc nie za bardzo chce mi się wstawiać kolejną " beczkę" w kotłowni. Mam już 250L do solara. :) I dlaczego to złoże to samobójstwo? Nie jestem w tym biegły dlatego pytam i szukam odpowiedzi.

 

Pisałem już na tym forum. Jak tylko pojawiło się złoże Crystal Right kupiłem je i zasypałem do zmiękczacza na Flecku2510 bo na takim zaworze były sprzedawane ta urządzenia. Przez rok było Ok. po roku trzeba było stosować większe dawki soli do regeneracji. Po dwóch latach zaczęło przebijać żelazo w takiej postaci że jak przeciekał mi kran w łazience to na umywalce zrobił się zaciek którego nie można było usunąć żadnymi środkami gdyż uszkodziło się szkliwo. Żelazo miałem na takim samym poziomie.

Później trafiło do mnie paru klientów którzy zaufali takim „ fascynatom” złoża CR i jedynym wyjściem aby to działało było zamontowanie przed nim odżelaziacza. Tylko po co ten wydatek zmiękczacz jest tańszy.

Niestety wiele firm działa na tej zasadzie gwarancję przetrzyma a później jest serwis i kolejne pieniadze.

 

Jeżeli nie chcesz stosować zbiornika 300l to zastosuj odmanganiacz jako odżelaziacz na złożu Greensand Plus ostatnio zamontowałem kilka takich urządzeń i nieźle sobie radzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złoże CR ma jasno określone wymagania co do regeneracji i procedury czyszczenia jeśli jest niedopłukiwane. Jeśli ich nie znasz to nic dziwnego, że musisz instalować kolejne etapy.

 

A Greensand Plus wymaga regeneracji nadmanganianem lub innym utleniaczem - "super" rozwiązanie dla domów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam straszną wodę ze studni w swoim przyszłym domu. Strasznie śmierdzi, oto wyniki badań:

Mętność: 19

Barwa: 15

Zapach: nieakcept. (siarkowodór)

pH: 7,4

Amonowy jon: 0,682

Azotyny: <0,04

Azotany: <1,7

Żelazo: 3,69

Mangan: 0,26

 

Brak bakterii coli, enterokoków i innych.

 

W związku z tym jeżdżę po różnych firmach proponujących filtry i już sam zgłupiałem. W temacie niektórzy piszą, że filtr kupię za jakieś max. 2000 zł. ale tak naprawdę do 2tys. to są tylko odżelaziacze z płukaniem ręcznym. Mógłbym go ręcznie płukać, ale podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?

 

Proponowano mi filtr MNG 1311 z automatem firmy GE. Czy to jest dobre cudo? Wszyscy piszecie, że lepiej Clacka ponieważ lepszy serwis.

 

Trochę już zgłupiałem więc zanim wydam te ok 4 tysiaki na filtr to chciałbym się Was poradzić. Moje pytania dodatkowe:

 

1. Czy uda się całkowicie usunąć zapach siarkowodoru jak się da to napowietrzanie (inżektor)?

2. Czy uda się odżelaźnić i odmanganowić :) do poziomu norm?

3. Czy może wstawić filtr węglowy do usunięcia zapachu siarkowodoru?

4. Czy mam wstawić zmiękczacz dodatkowo aby pozbyć się również kamienia? Który parametr wskazuje w ogóle że mam kamień w wodzie?

 

...na wszelki wypadek wstawię jeszcze poprzednie pytania aby były w jednym miejscu:

 

5. podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?

6. MNG 1311, Czy to jest dobre cudo?

 

Bardzo proszę o podpowiedź i będę Wam baaaardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy uda się całkowicie usunąć zapach siarkowodoru jak się da to napowietrzanie (inżektor)?

Wątpię czy uda się to całkowicie stosując tylko napowietrzenie.

2. Czy uda się odżelaźnić i odmanganowić :) do poziomu norm?

Oczywiście może się udać - zależy co zastosujesz.

3. Czy może wstawić filtr węglowy do usunięcia zapachu siarkowodoru?

Na pewno na sam zapach się przyda, ale nie pomoże na inne rzeczy.

4. Czy mam wstawić zmiękczacz dodatkowo aby pozbyć się również kamienia? Który parametr wskazuje w ogóle że mam kamień w wodzie?

Z tego co podałeś żaden nie wskazuje twardości.

5. podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat.

Do domu w ogóle nie dawaj filtra ze złożem, które wymaga regeneracji nadmanganianem potasu. Jest to trucizna i jeśli za krótko będziesz płukał złoże to możesz nie wypłukać porządnie.

6. MNG 1311, Czy to jest dobre cudo?

Ta nazwa to radosna twórczość którejś z firm. Nic nie mówi o tym z czego jest ten filtr.

 

Sam odżelaziacz możesz spokojnie kupić za ok 2000 (z głowicą automatyczną Clack). Jeśli nie możesz znaleźć i chcesz to mogę podesłać ci jakieś namiary na priv.

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców tematu. Otóż ok 1 miesiaca temu kupiłem filtr ( mam 9.00 mg/L Fe i ok. 1.00 mg/L Mn) na złożu Greensand Plus, zaproponowano mi je zamiast Greensandu bo chciałem tańsze. No i tak miesiac filtr działał ok. a teraz tragedia woda po filtrze jest taka jak bez niego. Filtr przed uruchomieniem regenerowałem 3 godziny (kazano mi 4 godziny) uznałem ze wystarczy :) . Czy złoze się zepsuło? Nie wiem co mam zrobic, i czy da sie to naprawic? Proszę o radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców tematu. Otóż ok 1 miesiaca temu kupiłem filtr ( mam 9.00 mg/L Fe i ok. 1.00 mg/L Mn) na złożu Greensand Plus, zaproponowano mi je zamiast Greensandu bo chciałem tańsze. No i tak miesiac filtr działał ok. a teraz tragedia woda po filtrze jest taka jak bez niego. Filtr przed uruchomieniem regenerowałem 3 godziny (kazano mi 4 godziny) uznałem ze wystarczy :) . Czy złoze się zepsuło? Nie wiem co mam zrobic, i czy da sie to naprawic? Proszę o radę.

 

Padłeś ofiarą firm dla których karta katalogowa producentów złoża jest święta a praktyki brak. Niestety na niemieckiej granicy w kierunku wschodnim tracą sens. Przy ilości powyżej 2 mg/ l stosowanie złóż regenerowanych chemicznie jest awaryjne gdyż żelazo w wodzie „zatyka” inżektory zasysające regeneraty podczas płukania czego efektem jest „uszkodzenie” złoża.

W twoim przypadku jest jedyny ratunek – zamontuj tradycyjny odżelaziacz przed to co masz pozostaw jako odmanganiacz miejsc nadzieję że Greensand jeszcze „ruszy”. W twoim przypadku polecam odżelaziacze na Flecku 2510 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam straszną wodę ze studni w swoim przyszłym domu. Strasznie śmierdzi, oto wyniki badań:

 

 

W związku z tym jeżdżę po różnych firmach proponujących filtry i już sam zgłupiałem. W temacie niektórzy piszą, że filtr kupię za jakieś max. 2000 zł. ale tak naprawdę do 2tys. to są tylko odżelaziacze z płukaniem ręcznym. Mógłbym go ręcznie płukać, ale podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?

 

Proponowano mi filtr MNG 1311 z automatem firmy GE. Czy to jest dobre cudo? Wszyscy piszecie, że lepiej Clacka ponieważ lepszy serwis.

 

Trochę już zgłupiałem więc zanim wydam te ok 4 tysiaki na filtr to chciałbym się Was poradzić. Moje pytania dodatkowe:

 

1. Czy uda się całkowicie usunąć zapach siarkowodoru jak się da to napowietrzanie (inżektor)?

2. Czy uda się odżelaźnić i odmanganowić :) do poziomu norm?

3. Czy może wstawić filtr węglowy do usunięcia zapachu siarkowodoru?

4. Czy mam wstawić zmiękczacz dodatkowo aby pozbyć się również kamienia? Który parametr wskazuje w ogóle że mam kamień w wodzie?

 

...na wszelki wypadek wstawię jeszcze poprzednie pytania aby były w jednym miejscu:

 

5. podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?

6. MNG 1311, Czy to jest dobre cudo?

 

Bardzo proszę o podpowiedź i będę Wam baaaardzo wdzięczny.

 

Jeżeli masz silny zapach siarkowodorów musisz wodę silniej napowietrzyć wodę. W warunkach domowych proponuje napowietrzanie Inżektorem (aspiratorem) i w zbiorniku hydroforowym przepływowym następnie filtracji na złożu dolomitowym do zneutralizowania związków powstałych po utlenianiu siarkowodorów oraz odfiltrowania żelaza. Niestety nie daję gwarancji że zginie mangan. Wówczas może być konieczne zamontowanie odmanganiacza lecz zaworu GE nie polecam gdyż ma słabe płukanie ze względu na zastosowany system klapkowy a Clack może ładny wyświetlacz i dużo funkcji lecz ma słaby silnik zabezpieczony wprawdzie elektroniką ( wyświetla EROR) i bez serwisu nie ruszysz. Polecam Flecka 2510

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. Problem jest taki ze sąsiad zza miedzy ma identyczny filtr na identycznym złożu z tej samej firmy, parametry wody niemalże identyczne i jemu działa.

 

Niestety nie licz na to iż macie tą samą wodę nawet 2m od studni Ne daje gwarancji tej samej wody co sąsiad i to na pewno potwierdzą studniarze na tym forum. Złoża Greensand i Greensand Plus są porównywalne a nawet te drugie ma coraz lepszą opinię co i ja potwierdzam. Niestety warunek właściwa regeneracja.

Dlatego sprawdź czy podczas regeneracji ubywa regeneratu w drugim cyklu regeneracji.

Edytowane przez Hytryulik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda u sąsiada może się różnić. Ale w zatkanie inżektora w głowicy po miesiącu nie uwierzę ;) Chyba że kawałkiem rdzy jeśli nie ma filtra wstępnego.

Wstawianie drugiego filtra przed już obecnym to żadne rozwiązanie. Już lepiej zażądaj od firmy, w której go kupiłeś aby sprawdzili co się dzieje.

Druga sprawa to to czy filtr jest dobrze dobrany i regenerowany. Przy tak wysokim stężeniu żelaza regeneracje muszą być częste, a przepływ ograniczony. Możesz podać wielkość filtra, dawkę regeneranta, częstość i długość płukania, szybkość przepływu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clack może ładny wyświetlacz i dużo funkcji lecz ma słaby silnik

Silniki w Clacku mają gwarancję na 6000 regeneracji. Od lat nie zdarzyło się żeby silnik wymagał wymiany. To że jest on słaby to bzdura nie poparta żadnymi dowodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam studnię wierconą na głębokości ok 10m. Zrobiłam badania wody i oto wyniki:

mętność (NTU) 1,7

barwa 5,6

zapach akceptowalny

pH 6,9

twardość 189

żelazo 2,81

mangan 0,166

chlorki 45,2

amonowy jon 0,102

azotyny <0,10

azotany 11,8

utlenialnośc z KMnO4 0,85

 

Ze względu na wartości manganu i żelaza oraz podwyższoną mętność próbka wody nie odpowiada wymaganiom jakości wody przeznaczonej do spożycia.

 

Po przebrnięciu przez 'tony' stron internetowych sama już nie wiem. Czy należy zastosować odżelaziacze i odmanganianiacze? I jeśli tak to na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra, żeby nie paść łupem sprzedawców? :-) i nie zostać mocno okrojoną z kasy. A najlepiej to proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego filtra/systemu.

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam straszną wodę ze studni w swoim przyszłym domu. Strasznie śmierdzi, oto wyniki badań:

 

 

W związku z tym jeżdżę po różnych firmach proponujących filtry i już sam zgłupiałem. W temacie niektórzy piszą, że filtr kupię za jakieś max. 2000 zł. ale tak naprawdę do 2tys. to są tylko odżelaziacze z płukaniem ręcznym. Mógłbym go ręcznie płukać, ale podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?

 

Proponowano mi filtr MNG 1311 z automatem firmy GE. Czy to jest dobre cudo? Wszyscy piszecie, że lepiej Clacka ponieważ lepszy serwis.

 

Trochę już zgłupiałem więc zanim wydam te ok 4 tysiaki na filtr to chciałbym się Was poradzić. Moje pytania dodatkowe:

 

1. Czy uda się całkowicie usunąć zapach siarkowodoru jak się da to napowietrzanie (inżektor)?

2. Czy uda się odżelaźnić i odmanganowić :) do poziomu norm?

3. Czy może wstawić filtr węglowy do usunięcia zapachu siarkowodoru?

4. Czy mam wstawić zmiękczacz dodatkowo aby pozbyć się również kamienia? Który parametr wskazuje w ogóle że mam kamień w wodzie?

 

...na wszelki wypadek wstawię jeszcze poprzednie pytania aby były w jednym miejscu:

 

5. podobno do filtrów bez automatu nie można dać złoża Greensand (jakieś KMnO) ponieważ dobrze człowiek tego nie wypłucze jak automat. Czy to prawda?

6. MNG 1311, Czy to jest dobre cudo?

 

Bardzo proszę o podpowiedź i będę Wam baaaardzo wdzięczny.

ad 1 Napowietrzanie usunie zapach siarkowodoru. Hytryulik nie do końca ma rację, że potrzebny będzie filtr "na złożu dolomitowym do zneutralizowania związków powstałych po utlenianiu siarkowodorów(?)".

ad 2 Tak. Napowietrzanie + odżelaziacz.

ad 3 W przypadku zastosowania napowietrzacza filtr węglowy nie będzie potrzebny.

ad 4 Tak jak napisał qbek17, nie ma parametru, który wskazywałby na to że masz twardą wodę.

ad 5 W teorii można (takie rozwiązania były stosowane kilkadziesiąt lat temu), w praktyce się nie stosuje.

ad 6 Chyba tak? Jeżeli to cudo jest tanie i serwis jest blisko. General Electric i Watersystem to firmy, które szybko się nie zwiną:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców tematu. Otóż ok 1 miesiaca temu kupiłem filtr ( mam 9.00 mg/L Fe i ok. 1.00 mg/L Mn) na złożu Greensand Plus, zaproponowano mi je zamiast Greensandu bo chciałem tańsze. No i tak miesiac filtr działał ok. a teraz tragedia woda po filtrze jest taka jak bez niego. Filtr przed uruchomieniem regenerowałem 3 godziny (kazano mi 4 godziny) uznałem ze wystarczy :) . Czy złoze się zepsuło? Nie wiem co mam zrobic, i czy da sie to naprawic? Proszę o radę.

Napisz jaką masz głowicę i jakie są nastawy (czasy regeneracji, co ile dni jest regeneracja...)

Spróbuj włączyć "ręczną regenerację". W czasie regeneracji w zbiorniku z nadmanganianem powinna ubywać woda (po kilku minutach), a następnie przybywać (po kilkudziesięciu).

Może być, jak pisał Hytryulik zapchany inżektor. A może "czeski błąd": brak nadmanganianu potasu, brak regeneracji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam studnię wierconą na głębokości ok 10m. Zrobiłam badania wody i oto wyniki:

mętność (NTU) 1,7

barwa 5,6

zapach akceptowalny

pH 6,9

twardość 189

żelazo 2,81

mangan 0,166

chlorki 45,2

amonowy jon 0,102

azotyny <0,10

azotany 11,8

utlenialnośc z KMnO4 0,85

 

Ze względu na wartości manganu i żelaza oraz podwyższoną mętność próbka wody nie odpowiada wymaganiom jakości wody przeznaczonej do spożycia.

 

Po przebrnięciu przez 'tony' stron internetowych sama już nie wiem. Czy należy zastosować odżelaziacze i odmanganianiacze? I jeśli tak to na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra, żeby nie paść łupem sprzedawców? :-) i nie zostać mocno okrojoną z kasy. A najlepiej to proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego filtra/systemu.

 

Dziękuję.

Najpewniejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie odżelaziacza ze złożem greensand. Usunie żelazo i mangan.

Wadą tego rozwiązania jest konieczność uzupełniania (wsypywania co 2-3 miesiące) nadmanganianu potasu do osobnego zbiorniczka.

Nieprawdą jest, jak to napisał qbek17

"do domu w ogóle nie dawaj filtra ze złożem, które wymaga regeneracji nadmanganianem potasu. Jest to trucizna i jeśli za krótko będziesz płukał złoże to możesz nie wypłukać porządnie"

Nadmanganian nie jest trucizną ponieważ jest używany do płukania gardła oraz do kąpieli niemowląt. Jest po prostu silnym utleniaczem, tak samo jak bielinka w dużych stężeniach robi duze szkody:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...