Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

;) Jest stosowany do płukania gardła, ale w jakim stężeniu? I nie pijesz tego płucząc gardło... Do regeneracji stosujesz dużo większe ilości nadmanganianu i dlatego też uważam że jest to niepraktyczne do zastosowań domowych. Po co stosować coś co jest potencjalnie trujące jeśli jest bezpieczna i do tego tańsza alternatywa?

 

"Stężone roztwory nadmanganianu potasu mają działanie żrące. Wielokrotne stosowanie nawet słabych roztworów preparatu może wywołać silne podrażnienie skóry."

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po przebrnięciu przez 'tony' stron internetowych sama już nie wiem. Czy należy zastosować odżelaziacze i odmanganianiacze? I jeśli tak to na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra, żeby nie paść łupem sprzedawców? :-) i nie zostać mocno okrojoną z kasy. A najlepiej to proszę o pomoc w wyborze odpowiedniego filtra/systemu.

 

Jeśli chcesz obniżyć wartości żelaza i manganu to tak, należy zastosować odżelaziacz. Uwagę należy zwrócić na rodzaj złoża w filtrze, częstotliwość regeneracji, rodzaj głowicy sterującej, cenę i serwis.

Na ile osób ma być ten filtr, jakie pobory wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to drogo jak na zmiękczacz.

Po drugie zmiękczacz może też usuwać żelazo, ale górną granicą jest tu 0.9-1.0 mg/l. Przy twoim poziomie żelaza sam zmiękczacz to za mało.

Przy takim poborze powinien ci wystarczyć filtr 10x54 na Pyroloxie - wystarczy mu płukanie wodą co kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje pomocy jesli chodzi o wode bo brak mi srodkow i nerwow.

 

Pol roku temu robilam badanie wody i wyszlo mi:

metnosc 52

zelazo 7

mangan 0,8

Zakupilam wtedy filtr automatyczny odzelaziajaco - odmanganiajacy typ BLUE 1054 GS czyli na na bazie GREENSAND, sluzyl mi on przez pol roku ale na poczatku tego roku zobaczylam ze woda mi sie pogorszylam, zawolalam serwisanta ktory stwierdzil ze woda nam sie pogorszyla i pewnie dlatego ten filtr nie daje sobie rady.

Zrobilismy drugie badanie i wyszlo:

metnosc 93

zelazo 8

mangan 0,9

barwa 10

Facet stwiedzil ze to oznacza ze mamy zmenna wode i zakupilismy drugi filtr ze złożem Crystal Right regenerowany roztworem solanki.

Ale po tym filtrze woda tez jest beznadziejna tj:

metnosc 9

zelazo 0.6 (norma 0,2)

mangan 0,04 (norma 0,05)

natomiast barwa sie pogorszyla bo wychodzi 20 (norma 15)

 

Nie wiem co teraz mamy zrobic, facet wymysla dodatkowe rzeczy ale one wiaza sie z dodatkowymi kosztami a ja jakos juz mu nie wierze ze to sie sprawdzi.

Czy moge liczyc na Wasza pomoc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Crystalu przy takim stężeniu filtr nie może być za mały. Jaki rozmiar ci wstawił?

Przy nie dużej zmianie parametrów wody pierwszy filtr na Greensandzie powinien dać sobie radę przy większej dawce nadmanganianu lub częstszych regeneracjach.

Czy te badania są dla wody "po" filtrze? W jakiej kolejności są one podłączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sprawdzić czy regeneracja (głównie Greensandu) odbywa się prawidłowo (tzn czy zasysany jest nadmanganian) i czy czasy regeneracji są wystarczające (jeśli możesz to podaj). Rozmiar to pewnie 10x54... ale też do zweryfikowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie zweryfikowalam ze filtr greensand zostal podmieniony na filtr ze złożem sedymentacyjnym, oczywiscie crystal tez jest. Jesli chodzi o regeneracje to jest to codziennie ok. 1h.

Czy mozesz mi zaproponowac co mozna zrobic aby woda byla lepsza?

Facet nam zaproponowal:

1. napowietrzanie -jest, 2. Pompa dozująca podchloryn sodu wraz z wodomierzem kontraktonowy+zbiornik na podchloryn sodu - brak, 3. Filtr ze złożem greensand regenerowany nadmnganianem potasu - (zamiast sedymentacyjnego) 4.Filtr ze złożem CR - jest, 5. Filtr Węglowy - brak, 6. lampa UV - brak.

Odnosze wrazenie ze chce mnie naciagnac i nie wiem czy mu podziekowac za wspolprace....ale co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać nawet za mały filtr na Crystalu daje sobie radę z 8 mg/l żelaza. Gdyby był dobrze dobrany do wody surowej to usunąłby go całkowicie. Swoją drogą to jak można podmienić greensand na sedymentacyjny?

Nie pisałaś nigdzie że masz bakterie, więc nie wiem po co ci w tym zestawie dozowanie chloru i jednocześnie lampa UV?

Radziłbym ci:

- zamiast tego sedymentacyjnego który się nie sprawdza - odżelaziacz na Pyroloxie (masz napowietrzanie więc po co się pchać w regeneracje z nadmanganianem?)

- zrobić porządne płukanie (czyszczenie) złoża CR. Jeśli chcesz można też dodać celę chlorującą (podłącza się to do linii solanki) i masz dezynfekcję złoża w czasie regeneracji.

- jeśli nadal pozostanie barwa lub mętność to wtedy na zakończenie węgiel.

- jeśli masz bakterie - lampa UV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odżelaziacz 10x54 - ok 2500

Cela chlorująca - ok 450-500

Filtr węglowy - zależnie od wielkości, ale myślę że w granicy 800-1500 (bez płukania, z płukaniem ręcznym lub automatycznym.... jest sporo opcji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie zweryfikowalam ze filtr greensand zostal podmieniony na filtr ze złożem sedymentacyjnym, oczywiscie crystal tez jest. Jesli chodzi o regeneracje to jest to codziennie ok. 1h.

Czy mozesz mi zaproponowac co mozna zrobic aby woda byla lepsza?

Facet nam zaproponowal:

1. napowietrzanie -jest, 2. Pompa dozująca podchloryn sodu wraz z wodomierzem kontraktonowy+zbiornik na podchloryn sodu - brak, 3. Filtr ze złożem greensand regenerowany nadmnganianem potasu - (zamiast sedymentacyjnego) 4.Filtr ze złożem CR - jest, 5. Filtr Węglowy - brak, 6. lampa UV - brak.

Odnosze wrazenie ze chce mnie naciagnac i nie wiem czy mu podziekowac za wspolprace....ale co dalej?

Trafiłeś na firmę która ma problem z uczciwością. Oznaczenie filtra BLUE 1054 GS kojarzy mi się z łódzka firmą która specjalizuje się w chińszczyźnie i tu morze być problem. Te dwa twoje urządzenia powinny dawać Ci dobrą wodę. Sądzę że jest to problem techniczny niż potrzeba montażu kolejnych urządzeń. Proponuję zrób zdjęcie Twojej stacji i prześlij mi na e-maila: [email protected] to coś Ci podpowiem.

Edytowane przez Hytryulik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie zweryfikowalam ze filtr greensand zostal podmieniony na filtr ze złożem sedymentacyjnym, oczywiscie crystal tez jest. Jesli chodzi o regeneracje to jest to codziennie ok. 1h.

Czy mozesz mi zaproponowac co mozna zrobic aby woda byla lepsza?

Facet nam zaproponowal:

1. napowietrzanie -jest, 2. Pompa dozująca podchloryn sodu wraz z wodomierzem kontraktonowy+zbiornik na podchloryn sodu - brak, 3. Filtr ze złożem greensand regenerowany nadmnganianem potasu - (zamiast sedymentacyjnego) 4.Filtr ze złożem CR - jest, 5. Filtr Węglowy - brak, 6. lampa UV - brak.

Odnosze wrazenie ze chce mnie naciagnac i nie wiem czy mu podziekowac za wspolprace....ale co dalej?

Uważam, że facet jest dobrym sprzedawcą:). Chce Ci zaproponować stację uzdatniania "full wypas":)

ad 1. Zobacz, czy napowietrzanie Ci działa? (przyłóż rękę w czasie pracy pompy do aspiratora, powinno nieźle ssać).

ad 2. Podchloryn sodu stosuje się raczej w "przemysłówce" (np. w wodociągach). W instalacjach domowych tylko w przypadku tzw. "trudnych wód".

ad 3. Pewnie wystarczy zwykły odżelaziacz.

ad 4. Nie jestem pewien, za mało danych odnośnie jakości wody.

ad 5. Jeżeli podchloryn, to musi być.

ad 6. Zabezpieczenie.

Koszt tego, czego nie masz + montaż + materiały to co najmniej 15.000.

A teraz prościej. W salonie sprzedawca wciska Ci:

ad 2. Koła 350x15xR30 do poloneza

ad 3. Skórzane siedzenia (chociaż w tych z tapicerki też się dobrze siedzi)

ad 4. Fotelik dla dziecka, chociaż syn właśnie skończył trzydziestkę

ad 5 Klimę (a Ty lubisz jeździć z otwartymi oknami)

ad 6 Łańcuchy na koła (w zimę jeździsz tylko nad może)

Zastanów się, czy żeby podjechać do monopolowego potrzebny Ci maybach, czy wystarczy maluch:)?

Dopisz jeszcze jaką masz pompę i zbiornik hydroforowy, jaka jest twardość wody i pH oraz jakie złoże jest w filtrze sedymentacyjnym.

Edytowane przez free_shop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, napowietrzanie chyba nie działa:(

Filtr węglowy by się przydał (zapach, utlenialność).

Barwa większa niż w wodzie surowej? Nie wiem co się dzieje:( Może ktoś ma pomysła?)

Odczyn (pH) w wodzie surowej i uzdatninej, prawie taki sam? Czy nie masz przypadkiem złoża "Crystal-Right CR 200"? (zły wybór, moim zdaniem lepszy byłby CR-100, a jeszcze lepszy po prostu zwykły zmiękczacz z zaworem mieszającym).

Twardość tragiczna! Przy tak niskim odczynie wody uzdatnionej (pH 6,5) oraz twardości 1,5 mg/l, instalacja długo nie wytrzyma! Po prostu Ci ją "zeżre" (skoroduje).

Coś mi nie pasuje z wynikami: żelazo 7,55/ barwa 10/ utlenialność 6,0. Może wypowiedziałby się jakiś chemik, czy jest to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...