Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam,

 

Mam ciagle problem z siarkowodorem w wodzie cieplej.

Po pozbyciu sie anody magnezowej z ogrzewacza CWU, tragiczny zapach siarkowodoru solidnie sie ograniczyl. Jest nadal, ale powiedzmy na poziomie "znosnym". Zimna woda OK.

 

Woda jest po greensand'e (Fe 3,14 -> 0,23, Mn 0,45 -> 0,05)

I Weglu aktywnym ( bo surowa jest metna, i zlatuje H2S ).

i lampie UV

 

Ph 7,35

Twardosc 214mg

Chlorki 20 (norma 250)

Amoniak 0,06 (0,5)

Azotyny 0,003 (0,10)

Azotany 0,89 (50)

Chlor - 0

 

Opinia ze H2S powstaje w procesach organicznych mi tu nie pasuje, bo:

- problem dotyczy tylko wody cieplej, zimna jest OK

- problem sie drastycznie zredukowal po pozbyciu anody magnezowej. Znaczy sie zachodzila przy udziale tej anody jakas reakcja chemiczna. Nadal zachodzi tylko w mniejszym stopniu. Na anodzie magnezowej wytracaly sie duze ilosci bialych krysztalkow.

- woda po przejsciu przez UV powinna byc wolna od bakterii

- przegrzanie zbiornika CWU nic nie zmienia (powinno wytluc bakterie jesli one sa przyczyna)

- jesli to bakerie, w zbiorniu, to czemu po wyjeciu anody przestaly dokazywac raptem,

 

Wiec wine zrzucam na jakas reakcje ktora tam zachodzi.

Ma ktos pomysl, gdzie szukac co to za reakacja?? W wodzie musza byc jony siarki (nigdzie tego nei badaja przynajmniej nie znalazlme). Nie wiem co z wody probowac filtrowac, zeby przerwac reakcje i problem usunac calkowicie. Zawsze moge wegiel aktywny podmienic na inny filtr (np, drugi odzelazniacz zeby zbic Fe/Mn jeszcze bardziej).

Moja firma od filtrow jest malo pomocna, bo tylko chce przyjezdzac i chlorowac ("bo woda smierdzi, czyli bakterie").

 

za wszelkie sugestie z gory dzieki,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli występują siarkowodory w wodzie niema lepszej metody niż ją napowietrzyć – w warunkach domowych aspiratorem a następnie przepuścić przez zbiornik hydroforowy przepływowy. Następnie przepuścić przez Dolmix w celu neutralizacji a dopiero później Greensand. Węgla na wodzie która nie była chlorowana nie używaj bo będziesz miał problem z bakteriami a jeśli pomaga to na krótko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr węglowy by się przydał (zapach, utlenialność).

Barwa większa niż w wodzie surowej? Nie wiem co się dzieje:( Może ktoś ma pomysła?)

Odczyn (pH) w wodzie surowej i uzdatninej, prawie taki sam? Czy nie masz przypadkiem złoża "Crystal-Right CR 200"? (zły wybór, moim zdaniem lepszy byłby CR-100, a jeszcze lepszy po prostu zwykły zmiękczacz z zaworem mieszającym).

Twardość tragiczna! Przy tak niskim odczynie wody uzdatnionej (pH 6,5) oraz twardości 1,5 mg/l, instalacja długo nie wytrzyma! Po prostu Ci ją "zeżre" (skoroduje).

Coś mi nie pasuje z wynikami: żelazo 7,55/ barwa 10/ utlenialność 6,0. Może wypowiedziałby się jakiś chemik, czy jest to możliwe?

Filtr węglowy na zapach - OK, ale na utlenialność?

Z barwą może być tak, że któreś złoże jest zapchane i niedopłukane - podczas przepływu wydostają się osadzone zanieczyszczenia...?? Nie jest to pewna diagnoza, ale kiedyś coś takiego słyszałem.

pH rzeczywiście powinno się podnieść po CR100. Ale gdyby to było CR200 to by amoniak nie zszedł (tak samo jak przy zwykłym zmiękczaczu). Podejrzewam, że "specjaliści" zrobili mieszankę CR100/CR200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli występują siarkowodory w wodzie niema lepszej metody niż ją napowietrzyć – w warunkach domowych aspiratorem a następnie przepuścić przez zbiornik hydroforowy przepływowy. Następnie przepuścić przez Dolmix w celu neutralizacji a dopiero później Greensand. Węgla na wodzie która nie była chlorowana nie używaj bo będziesz miał problem z bakteriami a jeśli pomaga to na krótko

 

Hydraulik,

 

Dzieki za podpowiedz, ale chyba nie tedy droga.

Po pierwsze juz mam hydrofor ale z przepona (stad greensand), i bez jego wymiany napowietrzanie raczej nie wchodzi w gre.

Po drugie, greensand sobie swietnie z siarkowodorem radzi, brak go w przefiltrowanej zimnej wodzie a pojawia sie tylko w cieplej gdy se postoi w ogrzewaczu.

Logika wiec podpowiada ze ten siarkowodor powstaje wtornie w ogrzewaczu CWU wlasnie zwlaszca ze wyjecie durnej anody mocno to ograniczylo.

 

Gdzies kiedysna jakims forum wyczytalem, ze w przypadku zawartosci zelaza taka sytuacja z CWU moze miec miejsce (wtorne wytworzenie H2S w jakiejs reakcji). Ale nie wiem w jakiej reakcji wiec nie wiem czy to jest prawda. Moje zelazo jest zredukowane tylko do 0,23mg. Moge podmienic zloze w kolumnie z weglem na co innego (tak zakladam). Moze to byc drugi greensand pracujacy szeregowo, lub inne zloze (moze np, minimalnie zmiekczajce, ale nie mam problemow z kamieniem twardosc mam 220mg).

Ale dopóki nie bede pewien ze to zadziala, to nie chce w nic inwestowac. Stad pytanie tutuaj.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o kilku takich przypadkach i zazwyczaj skutecznym rozwiązaniem było przechlorowanie wody. Może warto spróbować?

 

Jesli to bylo odpowiedz do mnie, to nie jestem przekonany do chlorowania z jednego powodu.

Chlorowanie zabija bakterie. Jesli bakterie sa zrodlem zapachu, to czemu wyjecie anody magnezowej drastycznie zredukowalo problem.

Czy te bakterie zywia sie magnezem?? ;)

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jakiej są diecie ;) ale mówię tylko, że kilka razy takie rozwiązanie pomogło (wymiana anody na tytanową lub jej usunięcie i chlorowanie).

 

Dlatego szukam jakichs konkretow.

Bo na dobra sprawe, nie wiem czy w przyapdku "usuniecia anody i chlorowania" problem rozwiazuje usuniecie anody czy chlorowanie, czy kazda rzecz po trochu.

Ja u siebie wymienilem anode na tytanowa i jest znacznie lepiej.

 

Jakbym sie dowiedzial co zachodzi w tym ogrzewaczu to moglbym dzialac dalej. Tak poruszam sie po omacku. Jak nic nie znajde zrobie badanie bakteryjne wody z ogrzewacza, zeby wykluczyc czy nic tam nie rosnie. Nie bede chlorowal na wszelki wypadek majac nadzieje ze pomoze.

 

dzieki

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana zbiornika hydroforowego na bezprzeponowy oraz zamontowanie napowietrzacza. Koszty niewiele wyższe od wymiany złoża. Układ: greensand + węgiel + lampa UV jest bardzo dobry.

Żaden dodatkowy filtr neutralizujący nie będzie potrzebny.

 

I moze to jest opcja zamiast drugiego greensand'u, ale dopiero jak bede pewien, ze usuniecie resztek zelaza rozwiaze problem z ciepla woda.

Bo jeszcze raz - zimna woda jest OK i nie smierdzi.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydraulik,

 

Dzieki za podpowiedz, ale chyba nie tedy droga.

Po pierwsze juz mam hydrofor ale z przepona (stad greensand), i bez jego wymiany napowietrzanie raczej nie wchodzi w gre.

Po drugie, greensand sobie swietnie z siarkowodorem radzi, brak go w przefiltrowanej zimnej wodzie a pojawia sie tylko w cieplej gdy se postoi w ogrzewaczu.

Logika wiec podpowiada ze ten siarkowodor powstaje wtornie w ogrzewaczu CWU wlasnie zwlaszca ze wyjecie durnej anody mocno to ograniczylo.

 

Gdzies kiedysna jakims forum wyczytalem, ze w przypadku zawartosci zelaza taka sytuacja z CWU moze miec miejsce (wtorne wytworzenie H2S w jakiejs reakcji). Ale nie wiem w jakiej reakcji wiec nie wiem czy to jest prawda. Moje zelazo jest zredukowane tylko do 0,23mg. Moge podmienic zloze w kolumnie z weglem na co innego (tak zakladam). Moze to byc drugi greensand pracujacy szeregowo, lub inne zloze (moze np, minimalnie zmiekczajce, ale nie mam problemow z kamieniem twardosc mam 220mg).

Ale dopóki nie bede pewien ze to zadziala, to nie chce w nic inwestowac. Stad pytanie tutuaj.

 

marcin

 

Jeżeli chcesz pozbyć się siarkowodoru musisz silnie natlenić wodę i wymienić zbiornik a na nim zamontować dobry odpowietrz alnik. Masz już dwa filtry – zamieniasz ich kolejność zamiast węgla zasypujesz Dolmiks który zneutralizuje związki powstałe po napowietrzaniu siarkowodorów. To jest sprawdzone i działa i jest naturalne bez zbędnej chemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz pozbyć się siarkowodoru musisz silnie natlenić wodę i wymienić zbiornik a na nim zamontować dobry odpowietrz alnik. Masz już dwa filtry – zamieniasz ich kolejność zamiast węgla zasypujesz Dolmiks który zneutralizuje związki powstałe po napowietrzaniu siarkowodorów. To jest sprawdzone i działa i jest naturalne bez zbędnej chemii.

 

Greensand (ten ze zbedna chemia), doskonale radzi sobie z siarkowodorem gazowym w wodzie surowej. W wodzie przefiltrowanej zimnej nie wystepuje.

Pojawia sie znowu w wodzie cieplej.

 

Jakie siarkowodory masz na mysli?? (liczba mnoga). Zawsze myslalme, ze chodzi tylko i H2S (siarkowodor liczba pojedyncza). Masz na mysli inne zwiazki siarki? Jakie konkretnie.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z innego forum:

"Na formę występowania siarkowodoru wpływ ma odczyn wody. Im odczyn jest niższy, tym więcej siarkowodoru występuje w postaci gazu, a mniej w postaci rozpuszczonej (jonów siarczkowych). I odwrotnie. Dla wysokich odczynów, siarkowodór występuje w postaci rozpuszczonej, w której w ogóle się nie odgazowuje w procesie napowietrzania. Na szczęście dla odczynu charakteryzującego wody naturalne ok 44 % siarkowodoru występuje w postaci łatwo ulatniającego się gazu. Dla pH równego 9 już tylko -0,7 % to gaz."

"Siarkowodór może także powstawać wtórnie w sieci wodociągowej - zwłaszcza gdy dochodzi do obniżenia zawartości tlenu w sieci (np gdy jest zbyt dużo amoniaku w wodzie na wyjściu z SUW), w wyniku czego tworzą się warunki beztlenowe, w których określone bakterie produkują siarkowodór."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z innego forum:

"Na formę występowania siarkowodoru wpływ ma odczyn wody. Im odczyn jest niższy, tym więcej siarkowodoru występuje w postaci gazu, a mniej w postaci rozpuszczonej (jonów siarczkowych). I odwrotnie. Dla wysokich odczynów, siarkowodór występuje w postaci rozpuszczonej, w której w ogóle się nie odgazowuje w procesie napowietrzania. Na szczęście dla odczynu charakteryzującego wody naturalne ok 44 % siarkowodoru występuje w postaci łatwo ulatniającego się gazu. Dla pH równego 9 już tylko -0,7 % to gaz."

"Siarkowodór może także powstawać wtórnie w sieci wodociągowej - zwłaszcza gdy dochodzi do obniżenia zawartości tlenu w sieci (np gdy jest zbyt dużo amoniaku w wodzie na wyjściu z SUW), w wyniku czego tworzą się warunki beztlenowe, w których określone bakterie produkują siarkowodór."

 

I to by sie zgadzalo z moim przypadkiem. Greensand usuwa gazowy H2S (zimna woda OK). W cieplej zas cos reaguje, i te pozostale jony sie ujawniaja -> produkowany jest nowy gazowy H2S. W werjse z bakteriami nie wierze, bo wtedy wyjecie anody by nic nie zmienilo.

 

Pytanie jak sie ich pozbyc, tych jonow siarczkowych.

 

I czy sie ich pozbywac wogole. Moze jak usune inne jony (np pozostaly Fe co powinno byc proste), to takze przerwie reakcje??

Dzieki czemu powracam do pytania, jaka reakcja zachodzi w ogrzewaczu CWU.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykły jonit - silny kation. Co w nim kompleksowego?

Poza tym są jego różne "wersje", np. C100E, C100H, C100DL, itd...

 

Co kompleksowego? Zmiękcza wodę, usuwa żelazo, mangan i na dodatek jeszcze filtruje zanieczyszczenia.

 

Cytuję "Usuwa jony powodujące twardość, np. wapń i magnez, zastepując je jonami sodu. Gdy złoże ulega wyczerpaniu i jony powodujące twardość przedostają się do wycieku, pojemność odnawia się poprzez regenerację roztworem soli kamiennej.Purolite C-100E również usuwa rozpuszczone żelazo, mangan i zawiesiny poprzez działanie filtrujące złoża".

To wygląda jak "All - in - one".:) Ale czy dobre czy tylko reklama?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe...ktoś sobie dopowiedział zbyt wiele.

Każde złoże, jako materiał filtracyjny, zatrzymuje pewną część osadów z wody. Różnica polega na tym, że każde z nich ma swoją "specjalizację". Ten jonit (C100) służy do zmiękczania wody, a efektem ubocznym jest zatrzymywanie już wcześniej wytrąconych osadów i zawiesin (co powinno się odbywać na filtrze wstępnym) lub niewielkich ilości żelaza (co skraca żywotność złoża i zmniejsza jego wydajność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...