Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Co kompleksowego? Zmiękcza wodę, usuwa żelazo, mangan i na dodatek jeszcze filtruje zanieczyszczenia.

 

Cytuję "Usuwa jony powodujące twardość, np. wapń i magnez, zastepując je jonami sodu. Gdy złoże ulega wyczerpaniu i jony powodujące twardość przedostają się do wycieku, pojemność odnawia się poprzez regenerację roztworem soli kamiennej.Purolite C-100E również usuwa rozpuszczone żelazo, mangan i zawiesiny poprzez działanie filtrujące złoża".

To wygląda jak "All - in - one".:) Ale czy dobre czy tylko reklama?

 

Jeżeli w wodzie występuje mangan i rozpuszczone żelazo żywica jest skuteczna i działa "All in one". W takim przypadku należy zastosować zbiornik membranowy i nie dopuścić do wytracania związków żelaza przed kolumną z żywicą zmiękczającą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli w wodzie występuje mangan i rozpuszczone żelazo żywica jest skuteczna i działa "All in one". W takim przypadku należy zastosować zbiornik membranowy i nie dopuścić do wytracania związków żelaza przed kolumną z żywicą zmiękczającą.

 

Papier wszystko przyjmie nawet gruszki na wierzbie. Tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy korzystanie ze złoża Crystal-right w celu usunięcia żelaza i manganu (taki rodzaj stacji uzdatniania 2 niezależne firmy zaproponowały mi do mojej wody - wyniki badania kilka stron wcześniej) wiąże się ze zmiękczeniem jej do minimum? Takie informacje dostaliśmy od firmy, która zaproponowała metodę kilku urządzeń: zmiękczanie-odżelazianie/odmanganianie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy korzystanie ze złoża Crystal-right w celu usunięcia żelaza i manganu (taki rodzaj stacji uzdatniania 2 niezależne firmy zaproponowały mi do mojej wody - wyniki badania kilka stron wcześniej) wiąże się ze zmiękczeniem jej do minimum? Takie informacje dostaliśmy od firmy, która zaproponowała metodę kilku urządzeń: zmiękczanie-odżelazianie/odmanganianie.

 

Osobiście radzę skorzystać z oferty podwójnej stacji mniejsze ryzyko niepowodzeń i komplikacji. W polskich warunkach teoria nie idzie z praktyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zmiękczacz będzie pierwszy w kolejności, to mogę domieszać wody twardej i dopiero "mieszankę" puścić na odżelazianie/odmanganianie. Wtedy będę miał wodę nie zmiękczoną do "zera" i usunięte żelazo i mangan (nie jest ich u mnie znowu tak okropnie dużo). Czy moje rozumowanie jest prwidłowe, czy to czysta teoria nie mająca odzwierciedlenia w praktyce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka opcja jest najbardziej "prawidłowa",

Tu zgoda,

Wiekszosc producentow podaje, ze na zmiekczacz powinna isc woda bez zelaza. Przy malych poziomach Fe Mn niektorzy uzywaja zmiekczacza tazke do usuwania zelaza, ale choc to dziala to jest kontrowersyjne, i napewno nie wplywa dobrze na zywotnosc zmiekczacza itp.

 

ale też bardziej kosztowna. Jeśli masz niewiele żelaza i manganu to możesz podmieszać taką wodę z wodą uzdatnioną bez problemu.

To czemu bardziej kozstowne to nie rozumiem. Jak sa dwa urzadzenia, odzelazniacz/zmiekczacz, to na koszt calkowity kolejnosc podlaczenia chyba nie powinna miec znaczenia.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o kolejność podłączenia tylko o różnicę między jednym urządzeniem usuwającym żelazo i twardość (np. Crystal Right), a dwoma oddzielnymi (odżelaziacz i zmiękczacz).

Teraz jasne.

Odnosiles sie do postu kotu6 gdzie On wyrazenie pisal o 2 osobnych urzadzeniach, stad moje zdziwienie.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co należałoby zrobić i kupić aby woda z tej studni była zdatna do spożycia ?

Odżelaziacz + zmiękczacz. Pomimo, iż twardość mieści się w "normach", to jest bardzo wysoka i należałoby ją obniżyć.

Jeżeli chodzi o mikroorganizmy, wydaje mi się, że wystarczy zachlorować studnię i instalację a następnie dobrze przepłukać.

Przy tak wysokim ChZT przydałby się jeszcze filtr węglowy (chociaż nie jest niezbędny).

 

Odżelaziacz + zmiękczacz, ok 5000 zł

Odżelaziacz + zmiękczacz + filtr węglowy, ok. 7000 zł

Ceny orientacyjne (kupując na alledrogo i montując samemu zaoszczędzisz trochę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co należałoby zrobić i kupić aby woda z tej studni była zdatna do spożycia ?

 

http://www.supertypy.pl/images/stories/woda1.jpg

 

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

Na pewno odżelaziacz i chlorowanie studni. Później po miesiącu wykonaj kolejną analizę w tym czasie sprawdź czy twardość wody będzie dla Ciebie uciążliwa wówczas zamontuj zmiękczacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość powyżej 20dH na pewno będzie uciążliwa.

 

Jeśli nie pomoże chlorowanie to przydałaby się lampka UV.

 

Montaż samemu jest tańszy o ile "wiesz co robisz" - inaczej może cię to kosztować więcej niż usługa instalatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka twardosc jest uciazliwa w praktyce??

Pytam bo sam mam 215mg i sie zastanawiam czy bedzie to generowac klopoty w dluzszej perspektywie czy sie nie tykac tego??

 

dzieki

marcin

 

To wszystko zależy od "punktu siedzenia" . Jeżeli Cie stać na zakup zmiękczacza to radzę go stosować. Brak przy takiej twardości będziesz widział w czajniku, kabinie prysznicowej, wannie i kranach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...