Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Czas leci, a ja wciaz nie mam filtra, jednak z oferty na oferte coraz wiecej rzeczy sie wyjasnia, po czesci dzieki Wam :)

Automat na glowicy Clack WS1 Tc wersja czasowa.

Zloze Pyrolox, plukanie co 6 dni

Wydajnosc nominalna 2,5m3 / h.

Nie jestem specjalista, ale dwie uwagi, na podstawie danych katalogowych złoża:

- zloze Pyrolox jest ciezkie, wiec wymaga duuuuuzych przeplywow w czasie plukania, wiec trzeba miec do tego kawal pompy.

- katalogowo przeplyw przy pracy i plukaniu, to 12m/h, i 60-70m/h.

 

Jesli podano Ci wydajność nominalna 2,5m3/h, to przy przeplywie 12m/h daje to zbiornik srednicy 20"?? Niech mnie ktos sprawdzi czy dobrze licze??

Albo inaczej, jesli to mialby byc popularny zbiornik 13", to wtedy predkosc pracy wychodzi 50m/h, gdzie katalogowa jest 12m/h!!

Jesli dobrze licze, to wtedy do plukania potrzebujesz ~5x wiecej wody (60/5 = 12), czylli 12,5m^3/h!! Troche duzo. No chyba ze to ma byc taka spora stacja uzdataniania dla duzego domu, czy kilku domow.

 

Inne zloza katalityczne sa lzejsze i nie wymagaja takich extremalnych przeplywow przy plukaniu.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pyrolox może mieć trochę wyższe przepływy niż podawane w karcie (jeśli jest niskie stężenie żelaza), ale kategorycznie wymaga porządnego płukania. Tak jak pisałem wcześniej to może być system na zbiorniku 16" i wtedy płukanie to minimalnie 8 m3/h.

 

Najbardziej prawdopodobne jest, że ktoś po prostu przesadził z tym przepływem nominalnym i oferuje ci filtr ze zbiornikiem ok. 10x54 :)

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompe juz nabylem - MHI2200 INOX max 165L/min 6,1bara.

 

Zloze Pyrolox zaproponowal sprzedawca. Poczytalem troche w sieci i jestem swiadomy, ze potrzeba mocnego strumienia do jego plukania.

Moze jednak przy tym malym filtrze 9x48 ta pompa wystarczy...?

 

Jesli nie pyrolox to co?

Zaleczy mi na:

- Skutecznym usunieciu Fe, Mn, siarkowodor

- plukanie bez chemii => popluczyny omijaja szambo

Edytowane przez adamf3791
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalista, ale dwie uwagi, na podstawie danych katalogowych złoża:

- zloze Pyrolox jest ciezkie, wiec wymaga duuuuuzych przeplywow w czasie plukania, wiec trzeba miec do tego kawal pompy.

- katalogowo przeplyw przy pracy i plukaniu, to 12m/h, i 60-70m/h.

 

Jesli podano Ci wydajność nominalna 2,5m3/h, to przy przeplywie 12m/h daje to zbiornik srednicy 20"?? Niech mnie ktos sprawdzi czy dobrze licze??

Albo inaczej, jesli to mialby byc popularny zbiornik 13", to wtedy predkosc pracy wychodzi 50m/h, gdzie katalogowa jest 12m/h!!

Jesli dobrze licze, to wtedy do plukania potrzebujesz ~5x wiecej wody (60/5 = 12), czylli 12,5m^3/h!! Troche duzo. No chyba ze to ma byc taka spora stacja uzdataniania dla duzego domu, czy kilku domow.

 

Inne zloza katalityczne sa lzejsze i nie wymagaja takich extremalnych przeplywow przy plukaniu.

 

marcin

 

ups... spore przeplywnosci.

 

Moja pompka MHI2200 daje max 6m3/h przy 4barach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z oznaczen urzadzenia wnioskuje, ze wymiary sa 9x48. Maja jeszcze 10x54 i 13x54. Podana wydajnosc jest wiec chyba mocno naciagana :(.

Jaka moze byc rzeczywista wydajnosc tego co mi proponuja - 9x48?

Proste do policzenia. Przeplyw katalogowy masz 12m/h. Liczyc pole powierzchni (Pi * R *R ) i mnozysz przez przeplyw. Masz ilosc wody w m^3 na h.

Przy 9" i 12m/h - 0,5m^3/h.

Przy 9" i powiedzmy 18m/h (jak sugeruje qbek17) - 0,75m^3h.

 

Przy 13" to juz odpowiednio 1 i 1,5 m^3/h.

 

Do plukania przy 9" 2,5m^3/h

przy 13" - 5m^3/h

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompe juz nabylem - MHI2200 INOX max 165L/min 6,1bara.

 

Zloze Pyrolox zaproponowal sprzedawca. Poczytalem troche w sieci i jestem swiadomy, ze potrzeba mocnego strumienia do jego plukania.

Moze jednak przy tym malym filtrze 9x48 ta pompa wystarczy...?

 

Jesli nie pyrolox to co?

Zaleczy mi na:

- Skutecznym usunieciu Fe, Mn, siarkowodor

- plukanie bez chemii => popluczyny omijaja szambo

Jeżeli myślisz o usuwaniu wszystkiego to nie tą wielkością urządzenia zastosuj butlę 13/54” – trafiłeś do firmy w której papier wszystko przyjmie. Jednak jakoś mi się nie chce wierzyć że twoja pompa poda 6m przy 4 atm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie pyrolox to co?

Zaleczy mi na:

- Skutecznym usunieciu Fe, Mn, siarkowodor

- plukanie bez chemii => popluczyny omijaja szambo

Bierz tego Pyrolox'a, tylko wersje 13" i nie wierz w bajki z 2.5m^3/h ;-)

Z tego co piszesz, Twoja pompa da rade toto wyplukac i dostarczy te 5m3/h.

I albo zmien dostawce, albo temu patrz na rece, bo jak opowiada takie bajki z ta wydajnosci to i gotowy jakies idiotyzmy ustawic na glowicy w kwestii plukania.

 

Jak pisza Birm nie lubi siarkowodoru.

 

Po drugie, przechloruj studnie przed podjeciem decyzji. U mnie zanieczyszczona studnia smierdolila ze oczy lzawily. Dezynfekcja znacznie pomogla.

Nie zaszkodzi a jakby pomoglo u Ciebie, to mialbys otwarta droge do zloz katalitycznych ktore nie lubia H2S

 

marcin

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli myślisz o usuwaniu wszystkiego to nie tą wielkością urządzenia zastosuj butlę 13/54” – trafiłeś do firmy w której papier wszystko przyjmie. Jednak jakoś mi się nie chce wierzyć że twoja pompa poda 6m przy 4 atm

 

taka wydajnosc wynika z charakterystyki pompy, chyba ze ta charakterystyka znowu jest naciagana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13x54 to chyba przesada dla takich poziomów żelaza i manganu. Moim zdaniem spokojnie wystarczy 10x54. Płukanie 3-4 m3/h - pompa sobie spokojnie poradzi. Wydajność rzędu 0,75 m3/h na domek też w zupełności wystarczy.

Oczywiście, że 13x54 też dałby sobie radę - tylko po co pchać się w koszty? Płukanie to też koszty, tym większe, im większy filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz tego Pyrolox'a, tylko wersje 13" i nie wierz w bajki z 2.5m^3/h ;-)

Z tego co piszesz, Twoja pompa da rade toto wyplukac i dostarczy te 5m3/h.

I albo zmien dostawce, albo temu patrz na rece, bo jak opowiada takie bajki z ta wydajnosci to i gotowy jakies idiotyzmy ustawic na glowicy w kwestii plukania.

 

Jak pisza Birm nie lubi siarkowodoru.

 

Po drugie, przechloruj studnie przed podjeciem decyzji. U mnie zanieczyszczona studnia smierdolila ze oczy lzawily. Dezynfekcja znacznie pomogla.

Nie zaszkodzi a jakby pomoglo u Ciebie, to mialbys otwarta droge do zloz katalitycznych ktore nie lubia H2S

 

marcin

 

myslelem o chlorowaniu, ale na mysleniu sie skonczylo, bo mam wybita studnie waskorurowa z filterm siatkowym na glebokosci 15,5m.

Nie mam pomyslu jak skutecznie dostarczyc roztwor na samo dno, tz do filtra przez cienka rure.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozmawiamy za dwa trzy miesiące może się uda osobiście życzę tego. Nikt nie robi badania po trzech miesiącach chyba że Sanepid ma stację pod kontrolą a wtedy następują rozczarowania.

Co do pompy charakterystyka nie bierze pod uwagę oporów na ssaniu pompy a to może pochłonąć nawet 50% wydajności w zależności od poziomu lustra wody

Edytowane przez Hytryulik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozmawiamy za dwa trzy miesiące może się uda osobiście życzę tego. Nikt nie robi badania po trzech miesiącach chyba że Sanepid ma stację pod kontrolą a wtedy następują rozczarowania.

Co do pompy charakterystyka nie bierze pod uwagę oporów na ssaniu pompy a to może pochłonąć nawet 50% wydajności w zależności od poziomu lustra wody

 

lustro wody mam na ok 2m, do tego dochodzi poziomy odcinek rury dlugosci 6m. Ile moze to kosztowac wydajnosci pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadzę że tego nikt ci nie powie lecz nie licz na więcej niż 3m3 bo tyle ze studni wierconej max można uzyskać. Zwiększanie pompy zadziała odwrotnie chyba że glebinowa.

 

wiem... moze zassac piasek lub pracowac na sucho, tego tez sie boje.

Moze da sie sterowac moca pompy aby do tego nie doszlo?

 

Szukalem juz odpowiednich regulatorow mocy na alledrogo, ale wszystkie byly przeznaczone do silnikow komutatorowych.

Czyli akurat innych niz ten z mojej pompy :(.

Zna ktors taki regulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem... moze zassac piasek lub pracowac na sucho, tego tez sie boje.

Moze da sie sterowac moca pompy aby do tego nie doszlo?

 

Szukalem juz odpowiednich regulatorow mocy na alledrogo, ale wszystkie byly przeznaczone do silnikow komutatorowych.

Czyli akurat innych niz ten z mojej pompy :(.

Zna ktors taki regulator?

 

Na twojej pompie działaj śmiało nic ci nie grozi chyba że studniarz skaleczył rzemiosło. Osobiście spotkałem się z nią dwa razy i działa na nich odżelaziacz nawet 13 tylko na złożu dolomitowym i to na trudnej wodzie jak Warszawa Białołęka. Małe ale sprawne nie wiem jak długo. Wszelkie falowniki czy regulatory zakłócą ci pracę aspiratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13x54 to chyba przesada dla takich poziomów żelaza i manganu. Moim zdaniem spokojnie wystarczy 10x54. .

Wlasnie zbuzyles moje wybrazenia o filtrach. Zawsze mi sie wydawalo, ze zmiana srednicy zbiornika z 13 na 10 cali wplynie na wydajnosc, ale nie na skutecznosc filtracji. Zeby ewentualnie zwiekszysz skutecznosc filtracji mozna dac wyzszy filtr z grubsza warstwa zloza? A tu wysokosc jest ta sama. Jak to jest?

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...