Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Dzięki wielkie za wszystkie porady, zastanowię się dokładnie nad wszystkimi za i przeciw i coś wybiorę :)

 

Jeżeli zależy Ci na urządzeniach z najwyższej półki - sprawdź zmiękczacze wody z serii Softower zbudowane na bazie głowicy Clack Pallas.

 

Jeżeli chodzi o parametry techniczne Ecoperla Toro - urządzenie jakościowo jest naprawdę bardzo dobre, a głowica zbudowana jest na bazie Fleck'a. Nie mieliśmy ani jednej reklamacji tej głowicy mimo tysięcy sprzedanych urządzeń. W naszym przekonaniu to konstrukcja dużo lepsza od BNT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli chodzi o parametry techniczne Ecoperla Toro - urządzenie jakościowo jest naprawdę bardzo dobre, a głowica zbudowana jest na bazie Fleck'a. Nie mieliśmy ani jednej reklamacji tej głowicy mimo tysięcy sprzedanych urządzeń. W naszym przekonaniu to konstrukcja dużo lepsza od BNT.

No przepraszam, ale sami w podanym linku piszecie o głowicy Fobrite, że jest to chińska głowica "wzorowana" na Flecku. Kopia czegoś to nie to samo co "głowica zbudowana na bazie Flecka (co by sugerowało jakieś powiązania z tą solidną marką).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy złożu wielofunkcyjnym praktycznie nie ma ryzyka zbrylenia złoża (to są żywice jonowymienne, lekkie) więc myjka spokojnie wystarczy.

Będziesz potrzebował worka (lub kilku) żeby wysypać do nich złoże, ale żeby odsączyła się z nich woda. Mogą być worki na gruz do kupienia w markecie budowlanym. Kosz górny na pewno dobrze będzie wymienić. Dystrybutor dolny i uszczelnienia - zależnie od zużycia, ale nie powinny tego wymagać.

 

 

Odezwij się do mnie na priv i coś wymyślimy.

 

Napisałem PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przepraszam, ale sami w podanym linku piszecie o głowicy Fobrite, że jest to chińska głowica "wzorowana" na Flecku. Kopia czegoś to nie to samo co "głowica zbudowana na bazie Flecka (co by sugerowało jakieś powiązania z tą solidną marką).

 

Chodziło oczywiście o budowę sterownika od podstaw na podstawie Flecka (czyli kopiowanie ich rozwiązań). Samo kopiowanie nie dyskwalifikuje jakości głowicy i firmy Fobrite, która od 14 lat bardzo mocno się rozwinęła.

 

Mieliśmy w przeszłości w swojej ofercie urządzenia na głowicach BNT i na podstawie doświadczenia uważamy, że Fobrite jest o półkę wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

 

KLARSAN powiedz na jakim konkretnie złożu pracuje stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower? W karcie jest "Wyselekcjonowana

mieszanka złóż jonowymiennych". Pytanie jakie to złoża i w jakich proporcjach? Jaka jest ich zdolność jonowymienna?

 

Pytanie kolejne do KLARSAN. W jaki sposób chciałbyś zmodyfikować stację odżelaziającą Oxytower?

 

qbek17 do odżelaziania polecałeś racze złoża naturalne jak np. G1. Czy Katalox Light oprócz trwałości czymś ustępuje takim złożom?

Nie ukrywam, że jedna butla 13x54 byłaby dla mnie najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o zapotrzebowanie na miejsce. Jeśli faktycznie dałaby radę ogarnąć wodę z żelaza to byłby strzał w 10.

 

Potrafi ktoś potwierdzić, że urządzenia Supreme pracują na Clacku?

 

I ostatnie pytanie. W jaki sposób policzyliście objętość złoża potrzebną do usunięcia takiej ilości żelaza? Na wyczucie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dqbek17 do odżelaziania polecałeś racze złoża naturalne jak np. G1. Czy Katalox Light oprócz trwałości czymś ustępuje takim złożom?

G1 jest ciężkie ale Twoja pompa powinna dać radę wypłukać nawet takie złoże.

Katalox Light jest lżejszy, sztuczny, mniej trwały. Nie jest na rynku dość długo żeby stwierdzić jaka jest jego trwałość ale z samej specyfiki tego złoża wynika, że będzie to krótszy czas niż złóż naturalnych.

Z pozostałych parametrów można się w zasadzie opierać na danych z karty katalogowej - według niej jest idealne ;) Kilka razy z niego korzystałem i w zasadzie daje radę... przynajmniej na początku.

I ostatnie pytanie. W jaki sposób policzyliście objętość złoża potrzebną do usunięcia takiej ilości żelaza? Na wyczucie? :)

Trochę na wyczucie ;)

A trochę jednak to wynika z możliwości pompy i wielkości butli. Nie postawisz przecież w domu przemysłowego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuje zmiękczacza wody dla czterech osób. Zuzycie około 10/12 metrow na miesiąc. Woda twarda 25 stopni niemieckich. Prosze o porady konkretnych modeli w cenie do 2.,5 tys.

 

Miałem podobny problem i 2013 r. dzięki koledze qbek17 wybrałem zestaw: Głowica Clack WS1CI, butla 10x44, złoże Ecomix A, zbiornik solanki Clack 72 l. Do obecnej chwili wszystko chodzi bez problemu, dopiero teraz musiałem dokonać małej regulacji na zaworku mieszania. Zużycie wody około 16 metrów na miesiąc. Złoże nie wymieniane przez 6 lat i dalej daje radę. Dopiero teraz będę myślał o wymianie złoża. Polecam taki zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem i 2013 r. dzięki koledze qbek17 wybrałem zestaw: Głowica Clack WS1CI, butla 10x44, złoże Ecomix A, zbiornik solanki Clack 72 l. Do obecnej chwili wszystko chodzi bez problemu, dopiero teraz musiałem dokonać małej regulacji na zaworku mieszania. Zużycie wody około 16 metrów na miesiąc. Złoże nie wymieniane przez 6 lat i dalej daje radę. Dopiero teraz będę myślał o wymianie złoża. Polecam taki zestaw.

 

To znaczy kupowaleś wszystko osobno i składałes?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regeneracja takiego złoża odżelaziającego standardowo raz w tygodniu? Zakładając, że będzie to butla 13x54 i 56l złoża.

Zacząłbym nieco częściej (tak co 4-5 dni) i co kilka miesięcy sprawdzał jakość wody i ewentualnie wydłużał czas między regeneracjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuje zmiękczacza wody dla czterech osób. Zuzycie około 10/12 metrow na miesiąc. Woda twarda 25 stopni niemieckich. Prosze o porady konkretnych modeli w cenie do 2.,5 tys.

Nie podałeś innych parametrów więc zakładam, że chcesz tylko zmiękczyć wodę. W takim przypadku nie ma potrzeby (ani sensu) używać złoża wielofunkcyjnego (czyli np. Ecomixa). Zwykłe złoże zmiękczające będzie tańsze i trwalsze.

Masz spore zużycie i twardość - za to budżet nie za wielki... Radziłbym dołożyć kilka groszy i kupić coś porządnego. Jeśli chodzi o wielkość to możesz szukać modeli nawet do 45-50 litrów złoża. Oczywiście może też być mniejszy model, ale będzie się częściej regenerował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś innych parametrów więc zakładam, że chcesz tylko zmiękczyć wodę. W takim przypadku nie ma potrzeby (ani sensu) używać złoża wielofunkcyjnego (czyli np. Ecomixa). Zwykłe złoże zmiękczające będzie tańsze i trwalsze.

Masz spore zużycie i twardość - za to budżet nie za wielki... Radziłbym dołożyć kilka groszy i kupić coś porządnego. Jeśli chodzi o wielkość to możesz szukać modeli nawet do 45-50 litrów złoża. Oczywiście może też być mniejszy model, ale będzie się częściej regenerował.

 

Możesz podpowiedziec jakąś konkretną firmę lub model. Poza tym uzyskałem informację że można zmiękczac bezpiecznie tylko o 17 stopni niemieckich w związku ze wzrostem zawartości sodu w wodzie. Czy polega to na prawdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym uzyskałem informację że można zmiękczac bezpiecznie tylko o 17 stopni niemieckich w związku ze wzrostem zawartości sodu w wodzie. Czy polega to na prawdzie?

 

 

Zmiękczenie wody o 1 stopień niemiecki wprowadza do wody ok 8,2 mg sodu do każdego litra wody. Przepisy regulują zawartość sodu na poziomie 200 mg/l. Czyli 200/8,2 daje nam 24,39 st niemieckich. Jednak woda ma już jakąś zawartość sodu (zazwyczaj nie przekracza ona 20 mg/l) wiec analogicznie licząc wychodzi ok 22 st niemieckich. Ponadto pamiętaj, że nie powinno się zmiękczacz wody do zerowej twardości i warto zostawić te 3-4 stopnie niemieckie, co podnosi nam poziom twardości wody surowej do wartości 25-26 stopni niemieckich, bez przekroczenia zawartości sodu w wodzie po zmiękczeniu.

 

Z innej strony Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przyjmować sód w ilości do ok 2000 mg na dobę. Wiec musiałbyś wypić 10 litrów wody z maksymalną zawartością sodu (zmiękczoną o ponad 22 st niemieckie), co jest ok 5-krotnie nierealne. Dlatego woda nie jest aż tak istotnym źródłem sodu w porównaniu z pożywieniem stałym, gdzie sód pochodzi głównie z soli.

 

Jednak jeżeli musisz uważać na sód z różnych względów – montaż odwróconej osmozy pod zlewem w kuchni problem sodu po zmiękczaczu w wodzie rozwiązuje całkowicie. Obecnie dobre osmozy to naprawdę nie jest spory koszt, a dodatkowa możliwość zrezygnowania całkowicie z wody butelkowanej jest kolejnym atutem osmozy.

Edytowane przez inżH2O
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

wodę mamy z wodociągów, więc zapewne spełnia ona określone normy. Do tej pory korzystamy z dzbanka Brity i wodę pijemy z kranu. Chciałbym się pozbyć tego uciążliwego wlewania wody do dzbanka, stąd planuje zamontować korpusy z filtrami pod zlewem w kuchni. Chodzi o to, aby usunąć zanieczyszczenia odrywające się od rur, zmiękczyć wodę oraz usunąć posmak chloru. W związku z tym, mam parę pytań:

 

1) Mam mało miejsca po zlewem, więc zmieszczą mi się max. 3 korpusy 10". Ale może być, że tylko wejdą tylko dwa 10" i będę musiał zamontować jeden 5". Który z filtrów dać do 5" (piankowy, zmiękczający czy z aktywnym węglem)?

2) Czy korpusy brać pierwsze lepsze (np. z Castoramy), czy jednak jest mocna różnica w ich wykonaniu w zależności od producenta?

 

3) Jaka jest różnica pomiędzy filtrami: sznurkowym, piankowym i harmonijkowym? Który wybrać?

4) Rozumiem, że rozmiar gwintu w korpusie (1/2, 3/4, 1") brać taki jak mam zakończoną instalację pod zlewem, tak?

5) Jakiej firmy filtry są najlepsze?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

 

KLARSAN powiedz na jakim konkretnie złożu pracuje stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower? W karcie jest "Wyselekcjonowana

mieszanka złóż jonowymiennych". Pytanie jakie to złoża i w jakich proporcjach? Jaka jest ich zdolność jonowymienna?

 

Pytanie kolejne do KLARSAN. W jaki sposób chciałbyś zmodyfikować stację odżelaziającą Oxytower?

 

1. Jest to mieszanka wysokowydajnych złóż jonowymiennych, której receptura jest naszą własnością intelektualną. Mieszanka została przygotowana na bazie wieloletnich doświadczeń w branży uzdatniania wody dla domu i przemysłu. Dzięki temu przygotowaliśmy produkt, którego efektywność jest wyższa od popularnych mieszanek wielofunkcyjnych dostępnych na rynku.

 

2. Chodzi o modyfikację rozmiaru butli, aby zmieściło się więcej Birmu + dosypane dodatkowe złoże. Tak czy siak dla potwierdzenia skuteczności działania urządzenia prosilibyśmy o podanie dodatkowych parametrów jak barwa, mętność, utlenialność .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuje zmiękczacza wody dla czterech osób. Zuzycie około 10/12 metrow na miesiąc. Woda twarda 25 stopni niemieckich. Prosze o porady konkretnych modeli w cenie do 2.,5 tys.

Rekomendujemy użycie zmiękczacza kompaktowego Ecoperla Toro 35 (troszkę przekracza budżet, ale zapewnia rzadką regenerację (przy Pańskiej wodzie co 3,5 m3).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

wodę mamy z wodociągów, więc zapewne spełnia ona określone normy. Do tej pory korzystamy z dzbanka Brity i wodę pijemy z kranu. Chciałbym się pozbyć tego uciążliwego wlewania wody do dzbanka, stąd planuje zamontować korpusy z filtrami pod zlewem w kuchni. Chodzi o to, aby usunąć zanieczyszczenia odrywające się od rur, zmiękczyć wodę oraz usunąć posmak chloru. W związku z tym, mam parę pytań:

 

1) Mam mało miejsca po zlewem, więc zmieszczą mi się max. 3 korpusy 10". Ale może być, że tylko wejdą tylko dwa 10" i będę musiał zamontować jeden 5". Który z filtrów dać do 5" (piankowy, zmiękczający czy z aktywnym węglem)?

2) Czy korpusy brać pierwsze lepsze (np. z Castoramy), czy jednak jest mocna różnica w ich wykonaniu w zależności od producenta?

3) Jaka jest różnica pomiędzy filtrami: sznurkowym, piankowym i harmonijkowym? Który wybrać?

4) Rozumiem, że rozmiar gwintu w korpusie (1/2, 3/4, 1") brać taki jak mam zakończoną instalację pod zlewem, tak?

5) Jakiej firmy filtry są najlepsze?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

1) piankowy

2) ja bym brał firmowy, a nie marketowy.

3) Różnica jest w zachowaniu przy przeciążeniu... (jeden się zapcha, drugi przepuści osady, a trzeci się przerwie i też przepuści osady)

4) tak będzie najprościej

5) ciężko powiedzieć, który najlepszy, ale dobre są np. Aquafilter lub Atlas Filtri

Zastanów się tylko czy warto filtrować i zmiękczać całą wodę w tym kranie. Może nie ma sensu tego robić dla wody do zmywania? Mógłbyś dać baterię z dwiema wylewkami i mieć wodę "użytkową" (niefiltrowaną) i "pitną" (przefiltrowaną). W ten sposób mógłbyś wydłużyć żywotność tych wkładów... bo taki wkład zmiękczający da radę przez maksymalnie kilkaset litrów (zależnie od twardości) , a potem wymiana (lub regeneracja, która jest bardziej uciążliwa niż dzbanek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się tylko czy warto filtrować i zmiękczać całą wodę w tym kranie. Może nie ma sensu tego robić dla wody do zmywania? Mógłbyś dać baterię z dwiema wylewkami i mieć wodę "użytkową" (niefiltrowaną) i "pitną" (przefiltrowaną). W ten sposób mógłbyś wydłużyć żywotność tych wkładów... bo taki wkład zmiękczający da radę przez maksymalnie kilkaset litrów (zależnie od twardości) , a potem wymiana (lub regeneracja, która jest bardziej uciążliwa niż dzbanek).

 

Dzięki za podpowiedzi - jestem wdzięczny.

 

Wodę generalnie nie mam twardą (wg. wodociągów średnia w skali roku to 10 st.niemieckich), więc akceptuje to, że filtr zmiękczający bedę wymianiał co 3 miesiące, gdyż wymiana baterii na taką z dwoma wejściami to duży koszt. Cena tego filtru http://aquafilter.com/pl/product/3/25/fccst to 20zł. Więc jeżeli nie wymienię baterii to mam na min. 20 takich filtrów :)

 

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...