Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Cześć wszystkim.

Nie uwierzycie chyba ale przeczytałem ten wątek cały. Oczywiście na raty ale cały.

Też posiadam studnię głębinową z której woda też wymaga uzdatniania. Dom w budowie kupiłem już z zainstalowanym zmiękczaczem BWT od ok pół roku.

Niestety żadnego odżelaziacza przed nim nie ma bo poprzedni właściciel nie mógł się zdecydować jaki kupić ale sprzedawca wcisnął mu tylko zmiękczacz. Jak narazie dom jest w trakcie wykańczania więc pobór wody znikomy.

Moje pytanie brzmi:

Wiem, że żelazo nie za dobrze wpływa na złoże w zmiękczaczu więc jak najlepiej postapić: odkręcić bypass i niech zmiękczacz nie zmiękcza na razie wody czy właśnie używać go z tym przepływem.

Wyniki badań:

Żelazo 1990ug/l

Mangan 370ug/l

Twardość 338mg/l

Stężenie jonów wodoru 7,2pH

jon amonu 0,77 mg/l

Metność 10 NTU

Barwa 10 mg Pt/l

Przewodność elektryczna 720uS/cm

Zapach akceptowalny

Azotyny i azotany poniżej GO

Nie znam modelu pompy i tego muszę się dowiedzieć ale jak będzie za słaba to wymienię.

Zainstalowany mam hydrofor z męmbraną ale już kupiłem 300l ocynk z dyszą i inżektorem.

Czy wystarczy na tą wodę klasyczny odżelaziacz?

Obecnie w starym domu zużycie wody w granicach 7-8 m3 przy 4 osobach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Racja - trzeba będzie wiaderko podstawiać...

No to opcję 3+2 odpuszczam, ale 2+1 ciągle mnie kusi.

Wrzuciłbym w takim razie coś tego typu:

https://sklep.osmoza.pl/zestaw-filtrow-na-caly-dom-2xbb10-stal-nierdzewna-p-1804.html

na wodę zimną, oraz coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/10-obudowa-do-goracej-wody-3-4-8202356063

do gorącej.

Wymiana filtra wody gorącej raz na kwartał jest chyba do ogarnięcia - zakręci się zawór i wymieni filtr pół godziny później, jak już woda trochę ostygnie...

Ewentualnie, może na wodę gorącą dać coś takiego:

https://www.woda.com.pl/p1634,hydra-pr1h-hot-filtr-mechaniczny-do-goracej-wody-z-przeplukiwaniem-1-cal.html

?

O ile udałoby się jakoś dojść z klatki schodowej do któregoś pionu kanalizacyjnego, to można takie przepłukiwane dać i na zimną i na gorącą. Nie wiem tylko, czy 100mikronów to nie za wielkie oczka...

90 czy 100 mikronów to bardzo duże oczka i zatrzymają tylko większe kawałki "rdzy" albo piasku. Nie wiem czy o to Ci chodzi.

Zwróć też uwagę na średnicę przyłączy - raz masz 1", innym razem 3/4" a w trzecim 1/2"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim.

Nie uwierzycie chyba ale przeczytałem ten wątek cały. Oczywiście na raty ale cały.

Też posiadam studnię głębinową z której woda też wymaga uzdatniania. Dom w budowie kupiłem już z zainstalowanym zmiękczaczem BWT od ok pół roku.

Niestety żadnego odżelaziacza przed nim nie ma bo poprzedni właściciel nie mógł się zdecydować jaki kupić ale sprzedawca wcisnął mu tylko zmiękczacz. Jak narazie dom jest w trakcie wykańczania więc pobór wody znikomy.

Moje pytanie brzmi:

Wiem, że żelazo nie za dobrze wpływa na złoże w zmiękczaczu więc jak najlepiej postapić: odkręcić bypass i niech zmiękczacz nie zmiękcza na razie wody czy właśnie używać go z tym przepływem.

Wyniki badań:

Żelazo 1990ug/l

Mangan 370ug/l

Twardość 338mg/l

Stężenie jonów wodoru 7,2pH

jon amonu 0,77 mg/l

Metność 10 NTU

Barwa 10 mg Pt/l

Przewodność elektryczna 720uS/cm

Zapach akceptowalny

Azotyny i azotany poniżej GO

Nie znam modelu pompy i tego muszę się dowiedzieć ale jak będzie za słaba to wymienię.

Zainstalowany mam hydrofor z męmbraną ale już kupiłem 300l ocynk z dyszą i inżektorem.

Czy wystarczy na tą wodę klasyczny odżelaziacz?

Obecnie w starym domu zużycie wody w granicach 7-8 m3 przy 4 osobach.

Pozdrawiam

 

Zapomniałem dodać że ścieki będą płynęły do szamba.

Sporo tego żelaza, manganu i twardości. Do tego trochę za dużo jonu amonowego.

Tradycyjny odżelaziacz powinien zadziałać ale będzie produkował dużo ścieków, a więc będziesz miał koszt szamba. Możesz próbować te ścieki puścić do studni chłonnej (bo mogą być bez chemii). Możesz też zastosować dwa stopnie: mniejszy odżelaziacz i dodatkowo filtr wielofunkcyjny. Oczywiście musisz sprawdzić wydajność pompy.

Jak już masz ten zmiękczacz to ja bym go używał, ale regeneracje trzeba by robić sporo częściej niż by to wynikało z samej twardości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odzew.

A jakie złoże do odżelaziacz zastosować jeżeli będzie tylko klasyczny i jaki ma być duży?

Ten odżelaziacz ma tylko do ustawienia twardość wody surowej i sam resztę sobie dobiera. Zauważyłem też że po zaniku prądu się przepłukuje. Czy raz na 2 tygodnie będzie ok?

A może to sprzedać i w jego miejsce założyć filtr na jakimś złożu jonowymiennym aby doczyścił co klasyczny nie doczyści a przy okazji zmiękczył. Tylko nie wiem czy będę zmiękczał do 0 bo nigdy nie używałem takiej wody. Teraz widzę że jest miksowana ale jeszcze tej wody nie używam do innych celów niż budowlane.

Chyba że spróbować klasyczny na początek a ten drugi zawsze można dostawić zamiast tego zmiękczacza.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie złoże do odżelaziacz zastosować jeżeli będzie tylko klasyczny i jaki ma być duży?

To w dużej mierze zależy od możliwości studni i pompy. Ale jako maksimum przyjąłbym zbiornik 13x54" z ciężkim złożem (G1, Defeman, Pyrolox, itp).

 

Ten odżelaziacz ma tylko do ustawienia twardość wody surowej i sam resztę sobie dobiera. Zauważyłem też że po zaniku prądu się przepłukuje. Czy raz na 2 tygodnie będzie ok?

Mówisz o obecnym zmiękczaczu? Na czas budowy pewnie wystarczy.

 

A może to sprzedać i w jego miejsce założyć filtr na jakimś złożu jonowymiennym aby doczyścił co klasyczny nie doczyści a przy okazji zmiękczył. Tylko nie wiem czy będę zmiękczał do 0 bo nigdy nie używałem takiej wody. Teraz widzę że jest miksowana ale jeszcze tej wody nie używam do innych celów niż budowlane.

To jest niezły pomysł. Ale miksując wodę w tej chwili przepuszczasz też wszystko inne poza twardością.

 

Chyba że spróbować klasyczny na początek a ten drugi zawsze można dostawić zamiast tego zmiękczacza.

To też jest rozwiązanie. Ale weź pod uwagę, że masz dość wysoką twardość i na nowej armaturze dość szybko stwierdzisz przydatność zmiękczacza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to żeby na początek zamontować odżelaziacz 10x54 klasyczny i zobaczyć jak to sobie poradzi z wodą razem z tym zmiękczaczem. Jeżeli nie będzie za dobrze to sprzedać zmiękcz i założyć w jego miejsce filtr z mixem który zrobi to co zmiękczacza oraz wyczyścić to do ewentualnie zostanie po odżelaziacz.

Z popłuczynami mam zagadkę bo w okresie jesienno-zimowym mam dość wysoki poziom wód gruntowych więc myślałem żeby wkopać odsączki i lać tam popłuczyny w okresie letnio-wiosennym kiedy woda nie jest tak wysoko a przez resztę roku do szamba niestety. Oczywiście popłuczyny ze zmiękczacza lub mixa tylko do szamba.

Teraz na zmiękczacza mam mieszaną wodę bo tak było ustawione ale oczywiście mogę to zmienić. A czy ten zmiękczacz usuwa też żelazo i mangan teraz?

Nie zamierzam puszczać nie uzdatnionej wody do nowych sanitariatów itd bo przecież to głupota.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim.

Nie uwierzycie chyba ale przeczytałem ten wątek cały. Oczywiście na raty ale cały.

Też posiadam studnię głębinową z której woda też wymaga uzdatniania. Dom w budowie kupiłem już z zainstalowanym zmiękczaczem BWT od ok pół roku.

Niestety żadnego odżelaziacza przed nim nie ma bo poprzedni właściciel nie mógł się zdecydować jaki kupić ale sprzedawca wcisnął mu tylko zmiękczacz. Jak narazie dom jest w trakcie wykańczania więc pobór wody znikomy.

Moje pytanie brzmi:

Wiem, że żelazo nie za dobrze wpływa na złoże w zmiękczaczu więc jak najlepiej postapić: odkręcić bypass i niech zmiękczacz nie zmiękcza na razie wody czy właśnie używać go z tym przepływem.

Wyniki badań:

Żelazo 1990ug/l

Mangan 370ug/l

Twardość 338mg/l

Stężenie jonów wodoru 7,2pH

jon amonu 0,77 mg/l

Metność 10 NTU

Barwa 10 mg Pt/l

Przewodność elektryczna 720uS/cm

Zapach akceptowalny

Azotyny i azotany poniżej GO

Nie znam modelu pompy i tego muszę się dowiedzieć ale jak będzie za słaba to wymienię.

Zainstalowany mam hydrofor z męmbraną ale już kupiłem 300l ocynk z dyszą i inżektorem.

Czy wystarczy na tą wodę klasyczny odżelaziacz?

Obecnie w starym domu zużycie wody w granicach 7-8 m3 przy 4 osobach.

Pozdrawiam

Zestaw, który możemy polecić

  • Zwężka
  • Hydrofor 300
  • Ecoperla Sanitower M

Natomiast może być ryzyko, że jon amonowy nie zejdzie do normy, dlatego zalecamy dodatkowy stopień w formie jonowymiennika Ecoperla Multitower S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to żeby na początek zamontować odżelaziacz 10x54 klasyczny i zobaczyć jak to sobie poradzi z wodą razem z tym zmiękczaczem. Jeżeli nie będzie za dobrze to sprzedać zmiękcz i założyć w jego miejsce filtr z mixem który zrobi to co zmiękczacza oraz wyczyścić to do ewentualnie zostanie po odżelaziacz.

Przy odżelaziaczu 10x54 prawie na pewno zostanie sporo żelaza/manganu nie wspominając o jonie amonowym. Przy takim rozmiarze od razu bym celował w drugi stopień wielofunkcyjny (też przynajmniej 10x54").

 

Z popłuczynami mam zagadkę bo w okresie jesienno-zimowym mam dość wysoki poziom wód gruntowych więc myślałem żeby wkopać odsączki i lać tam popłuczyny w okresie letnio-wiosennym kiedy woda nie jest tak wysoko a przez resztę roku do szamba niestety. Oczywiście popłuczyny ze zmiękczacza lub mixa tylko do szamba.

Zwróć uwagę, żeby wyjście popłuczyn nie zamarzało.

 

Teraz na zmiękczacza mam mieszaną wodę bo tak było ustawione ale oczywiście mogę to zmienić. A czy ten zmiękczacz usuwa też żelazo i mangan teraz?

Zmiękczacz nie usuwa żelaza i manganu. Może odrobinę zmniejszy ich poziom "przy okazji" bo na ziarnach się coś osadzi. Przy takich ilościach raczej się nimi oblepia i w efekcie może też nie do końca zmiękczać.

Raczej nie widzę sensu zostawiania tego zmiękczacza inaczej niż "na czas budowy" lub jako drugi stopień po dużym i solidnym odżelaziaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem. A jaka jest żywotność takiej multi stacji w przypadku gdy jest drugim stopniem i do tego zmiękczaczem do 0. No i jak dużo popłuczyn będzie z niej i co jaki okres czasu w przypadku 10x54?

Pozdrawiam

Żywotność złoża multi to ok 5-7 lat. Potem wymieniasz tylko złoże, a nie całą stację.

Na regenerację idzie ok 150 litrów wody, a częstotliwość zależy od zużycia wody ale zazwyczaj jest to w przedziale raz na tydzień-dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podsumuwując potrzebuję klasyczny zmiękczacz 10x54 na głowicy Clack TC (Może być ta podstawowa?) z ciężkim złożem katalitycznym oraz jako drugi stopień 10x54 coś na multi złożu (jakie najlepiej?) z głowicą Clack (która głowica była by wystarczająca?). Obecnie przed zmiękczaczem mam zainstalowany filtr 100um z reduktorem fk06 1cal czy może on tam zostać? Oczywiście hydrofor wymienię i zainstaluję zwężkę. A propo zwężki mam tą standardową tzn tą gdzie zwężka jest na bypasie więc muszę ją raczej rozkręcić i skręcic jak powinna być czyli na bypasie zawór a na wprost zwężka, tak?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesięczne zużycie wody na poziomie 10m3

Posiadam wodę ze studni głębinowej wraz z hydroforem utrzymującym stałe ciśnienie wody na poziomie 2-3bar.

Następnie jest filtr z płukaniem wstecznym SYR z siatką 90um. - filtr muszę płukać średnio raz na 2-3 tygodnie.

Pół roku temu zostały wykonane badania wody w których wyszło za dużo żelaza oraz manganu:

Azotany: <0.44 (poniżej zakresu roboczego)

Azotyny: <0.016 (poniżej zakresu roboczego)

Stężenie manganu: 0.14 / 0.05

Stężenie żelaza ogólnego: 1.50 / 0.2

 

Po odebraniu wyników firma dobrała stację uzdatniania wody. Viessmann Aquamix-N. - Chodzi od pół roku.

 

Od jakiś 2 miesięcy zaczęliśmy obserwować żółtawą wodę w muszli klozetowej, oraz żółte zacieki. Dodatkowo po nalaniu wody do dzbanka na dole osadzał się żółtawy osad.

Woda jakby miała brzydszy zapach.

Na początku myślałem, że problemem jest filtr nieczystości stałych (SYR z siatką 90um) i płukałem go dużo częściej ale to nie przyniosło efektów.

Stwierdziłem, że być może stacja uzdatniania wody nie radzi sobie dobrze i zleciłem wykonanie nowych badań wody.

Wyniki badań wyglądają w miarę dobrze:

PH: 7.2 / 6.5 - 9.5

Azotany: <2 / 50

Azotyny: <0.1 / 0.50

Stężenie manganu: <10 / 50

Stężenie żelaza ogólnego: 110 / 200

Sumaryczne stężenie wapnia i magnezu (twardość ogólna): 14 / 60-500

 

Jaka może być przyczyna żółtawej wody która zostawia osad i zacieki?

Wymienić filtr SYR na takie jednorazowe i dać 100um, 50um, 10um? Ale jeśli to nie wina tego to szkoda kasy.

Czy to wina uzdatniacza? Niby wyniki wody są dobre, więc woda ma dobre parametry.

 

Coś powinienem wymienić na inne? Może dokupić coś nowego czego brakuje? A może wszytko jest tak jak powinno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę doprecyzuj jednostki w jakich określono stężenie żelaza w wodzie surowej. Jeśli jest tak, że żelaza w wodzie surowej jest 1,5 mg/l to doszło do oblepienia się ziaren złoża zmiękczającego i co jakiś czas (np po zużyciu 1500-2000 litrów wody od regeneracji) nieprawidłowo dobrane urządzenie "przepuszcza" zdecydowanie gorszej jakości wodę wraz z kilkukrotnie przekroczonym żelazem, który powoduje zabrudzenia sanitariatów. Filtr mechaniczny nie ma tutaj jakiegokolwiek znaczenia poza tym że, warto by było i takie są zalecenia aby przed zmiękczaczem szczególnie dla gorszej jakości wody studziennej był wkład filtracyjny co najmniej 25 mcr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednostka to mg/l

Wyczytałem w instrukcji urządzenia Aquamix-N, że powinno sobie poradzić z taką ilością.

Maksymalna dopuszczalna zawartość żelaza w wodzie (mg/l): 10

Maksymalna dopuszczalna zawartość manganu w wodzie (mg/l): 3

Maksymalna dopuszczalna zawartość amoniaku w wodzie (mg/l): 4

 

Dodam, że po wymuszeniu ręcznym płukania złoża, woda się nie poprawia. ciągle jest tak samo.

 

Korzystając z okazji, czy zbyt miękka woda którą aktualnie mam, może mieć jakieś negatywne skutki? Dodam, że zaobserwowałem na prysznicu biały nalot (tak jak z kamienia, no ale miękka woda nie powinna robić kamienia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednostka to mg/l

Wyczytałem w instrukcji urządzenia Aquamix-N, że powinno sobie poradzić z taką ilością.

Maksymalna dopuszczalna zawartość żelaza w wodzie (mg/l): 10

Maksymalna dopuszczalna zawartość manganu w wodzie (mg/l): 3

Maksymalna dopuszczalna zawartość amoniaku w wodzie (mg/l): 4

 

Dodam, że po wymuszeniu ręcznym płukania złoża, woda się nie poprawia. ciągle jest tak samo.

 

Korzystając z okazji, czy zbyt miękka woda którą aktualnie mam, może mieć jakieś negatywne skutki? Dodam, że zaobserwowałem na prysznicu biały nalot (tak jak z kamienia, no ale miękka woda nie powinna robić kamienia)

 

W takim razie zachęcam do kontaktu z producentem urządzenia żeby zidentyfikował i rozwiązał problem. Również jeśli chodzi o biały nalot na prysznicu.

 

Zbyt miękka woda czyli taka właśnie jak u Pana jest, niestety ale ma właściwości korozyjne szczególnie dla instalacji miedzianych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednostka to mg/l

Wyczytałem w instrukcji urządzenia Aquamix-N, że powinno sobie poradzić z taką ilością.

Maksymalna dopuszczalna zawartość żelaza w wodzie (mg/l): 10

Maksymalna dopuszczalna zawartość manganu w wodzie (mg/l): 3

Maksymalna dopuszczalna zawartość amoniaku w wodzie (mg/l): 4

Te wartości są bardzo naciągane. Poza tym "dopuszczalny poziom" to nie to samo co "tyle można usunąć".

Pytanie kiedy brałeś próbkę do badania (tuż po regeneracji czy pod koniec cyklu)?

Ta stacja jest dość mała, a żelaza jest sporo. Podejrzewam, że była "dobrana" tylko pod poziom twardości i nie radzi sobie z żelazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podsumuwując potrzebuję klasyczny zmiękczacz 10x54 na głowicy Clack TC (Może być ta podstawowa?) z ciężkim złożem katalitycznym oraz jako drugi stopień 10x54 coś na multi złożu (jakie najlepiej?) z głowicą Clack (która głowica była by wystarczająca?).

Wydaje mi się, że łatwiej by było zastosować jeden typ sterownika. Oczywiście do odżelaziacza wystarczy głowica czasowa, ale lepszy sterownik to większe możliwości konfiguracji i kontroli nad płukaniem. Do tego nie musisz się uczyć obsługi dwóch różnych sterowników.

 

Obecnie przed zmiękczaczem mam zainstalowany filtr 100um z reduktorem fk06 1cal czy może on tam zostać?

Może zostać bo jego przepływ to ponad 3 m3/h, o ile nie będzie zapchany (czyli trzeba go regularnie czyścić).

 

Oczywiście hydrofor wymienię i zainstaluję zwężkę. A propo zwężki mam tą standardową tzn tą gdzie zwężka jest na bypasie więc muszę ją raczej rozkręcić i skręcic jak powinna być czyli na bypasie zawór a na wprost zwężka, tak?

Nie zaszkodzi ale też nie powinno to być krytyczne dla działania instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za poradę.

Złoże wymienione, zajęło mi to jakieś 1,5h, najdłużej trwało opracowanie metody wsypywania nowego złoża do butli - w końcu użyłem zwężki z rury kanalizacyjnej 110/50 jako lejka... Nowe złoże 2x przepłukałem wstecznie, żeby się ułożyło. Na nos i oko widać znaczną poprawę - brak zapachu i zabarwienia wody, reszta wyjdzie pewnie w kolejnych dniach.

 

Pytanie dodatkowe: co zrobić ze starą żywicą (drobne granulki wyglądające jak ikra ;) ? Na razie przesypałem ją do worków foliowych, czy mogę ją wyrzucić do śmieci zmieszanych (GOAP Poznań czyli pojadą do spalarni, jeżeli to ma jakieś znaczenie) czy może do plastików?

Żywica przepracowała jakieś 8 lat, szacuję, że przeszło przez nią jakieś 1000m3 wody - zakładam, że nie da się jej jakoś "zregenerować" i dać drugiego życia....

 

Pozdrawiam,

Łukasz

 

Szanowni Koledzy,

 

Mam pytanie odnośnie wymiany złoża, obecnie moje złoże od 2014 roku Klarsanit w butli 10x54 ze sterownikiem Clack Ws Ci chyba już przestaje skutecznie filtrować, gdyż aktualne wyniki badania wody są następujące:

 

Amoniak 0,1 mg/L

Żelazo 0,34 mg/L

Mangan 0,6 mg/L

Odczyn ph 7,7

Azotany 0,0 mg/L

Azotyny 0,04 mg/L

Twardość ogólna 213 mg CaCo3/l

Utlenialność 1 mg/L

 

i teraz zasadnicze pytanie czy te złoże da się jakość zregenerować ( podhloryn sodu ) czy nadaje się już do wymiany. Jeśli wymiana to pytanie ile do takiej butli dać podsypki kwarcowej czy jakieś innej i o jakiej średnicy. Przed kolumną mam zbiornik Wimest 300L.

Jeszcze jedna kwestia czy do tej głowicy można dodatkowo podłączyć zbiornik solanki do zmiękczania żeby było i odżelazianie i zmiękczanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

i teraz zasadnicze pytanie czy te złoże da się jakość zregenerować ( podhloryn sodu ) czy nadaje się już do wymiany. Jeśli wymiana to pytanie ile do takiej butli dać podsypki kwarcowej czy jakieś innej i o jakiej średnicy. Przed kolumną mam zbiornik Wimest 300L.

To pytanie do Klarsanu - tylko oni wiedzą co tam wsypali i jakie to ma szanse na regenerację...

 

Jeszcze jedna kwestia czy do tej głowicy można dodatkowo podłączyć zbiornik solanki do zmiękczania żeby było i odżelazianie i zmiękczanie?

Do głowicy można podłączyć (oczywiście po odpowiednim jej doposażeniu), ale przecież to nie działa tak prosto że jak przepłuczesz piasek solą to on zacznie zmiękczać wodę ;) Musisz mieć odpowiednie złoże (inne niż teraz), a to znów oznacza inne ustawienia głowicy, inne części, zupełnie inny proces...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...