Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Na stronie producenta nie znalazłem takich informacji (leniwy jestem:().

W faku są pytania typu: "co to jest twarda woda?", dlaczego ja mam?", "jak się jej pozbyć?").

W "manualach" też nic nie znalazłem (jak wspominałem: leniwy jestem).

Chyba, że producent złoża się zmienił (nie znam chińskiego):)

Jestem otwarty na wszelkie innowacje i nie twierdzę "żę żyrafa nie istnieje"!

Na stronie faktycznie nie ma zbyt wiele technicznych informacji - ale to nie jedyne źródło ;) Są przecież jacyś dystrybutorzy (nie koniecznie w Polsce), firmy które to ściągają (nie z Chin - robią to gdzieś w Kansas, USA) i one mają więcej informacji praktycznych dla instalatorów.

Ja też jestem leniwy, ale poświęciłem trochę czasu i znalazłem szukaną informację - w przeciwieństwie do niektórych "ekspertów" którzy uważają, że wiedzą wszystko, a jak nie wiedzą tzn, że to nie istnieje (nie mówię o tobie free_shop ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie uzyskałam wyniki badania wody.

mętność-7,2-norma do 1-ego ??

barwa-20+-2-wytłuszczone wiec niedobra?

ph-7,3

Jon amonowy-norma

azotyny-norma

azotany-norma

mangan-124-norma do 0,5

żelazo-1097-norma do 200

twardość-287

chlorki-22-norma do 250

utlenialność-0,59 norma do 5 KmnO4

bakterie-brak

 

Proszę więc was tu wszystkich speców abyście mogli ustalić mi właściwy zestaw do wody- mieszkam z dwójką dzieci, oczyszczalnia własna, ogrzewanie podłogowe, i kominek z płaszczem , gaz z butli,czy coś jeszcze jest potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmęczony dziś jestem i mogę mieć problemy z liczeniem

A ja dziś miałem imieniny kumpla. I też nic z tego nie rozumiem:(. Chyba trafili na blondynkę:). (Piękny kolor, mi się podoba!). Wyniki są podawane raz w miligramach, a raz w mikrogramach. Niech się ktoś wreszcie zdecyduje!

Co to znaczy "norma"? To ściśle tajne/poufne? (może jakieś liczby?).

acca5, najlepiej wrzuć skana wyników analizy. Będzie łatwiej coś dobrać.

Albo zmień kolor włosów, albo zmień firmę, która Ci wykonywała analizy.

 

P.S. pozdrów dzieciaki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mg to liczył gbek ja mam podane w mikrogramach- na 100%-tak jak napisałam-tez zwróciłam uwagę na normy podane, to Qbek przeliczał na mg wiec obok sa mg ze znakiem ? według jego przeliczania.

Podam jeszcze raz :

tak mam na wyniku. sanepid dobry, robi cały teren lubuskiego.Koszt badania 480 zł wiec nie wiem gdzie bym miała jeszcze to badanie wykonać

Mn-mangan 124ug/l a norma do 50ug/l-

Fe-żelazo-1097ug/l a norma do 200 ug/l

 

zgodnie z matematyką 1 ug to 0,001 mg-czyli 124ug to 0,124mg

a 1097ug to 1,097mg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy możliwości:

- odżelaziacz

- zmiękczacz

- odżelaziacz + zmiękczacz

Masz do usunięcia : żelazo, mangan (barwa i mętność to prawdopodobnie wynik obecności tych dwóch pierwiastków). Twardość mieści się w "normie", ale jest dość wysoka ( 16 stopni niemieckich) i może sprawiać problemy. Jest jedno ale... z płukania zmiękczacza, do ścieków leci solanka (może Ci zabić bakterie w oczyszczalni, ale są na ten temat różne teorie).

Aby coś dokładniej zaproponować potrzebne są dodatkowe informacje: typ pompy i zbiornika hydroforowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciągnie ze studni o głębokości 32m ale zanurzona jest chyba na 18-tu m, lustro wody- 6m, do domu jest ze 18m ;zbiornik -na całej wysokości leci na zew rurka z wodą a na górze ma ciśnieniomierz- widzę że jest niecałe 3 tylko nie wiem czego MPa ?Teraz mnie nie wygonisz do kotłowni- noc a ja strachliwa z leksza, przed wejściem do zbiornika rury z wodą jest włącznik ciśnieniowy LCA 1. Edytowane przez acca5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba już wszystko jasne:

- pompa ACUASUB 4 100/100,

- zbiornik hydroforowy 300 litrów bezprzeponowy (taki srebrny?)

Pompę masz "po byku"! Z danych katalogowych powinna dawać u Ciebie ponad 3,5 m3/h (to wystarczy na płukania większości filtrów domowych).

Jeżeli chcesz się pozbyć żelaza i manganu powinno wystarczyć wstawienie przed zbiornikiem aspiratora (napowietrzacza, np. 1"), oraz za zbiornikiem zwykłego odżelaziacza (może być np. ze złożem "Birm"). Ścieki z płukania odżelaziacza można śmiało wyrzucać do oczyszczalni.

Przy tym układzie nie pozbędziesz się jednak twardości. Gdy będzie dla Ciebie uciążliwa, możesz zawsze dostawić później zmiękczacz (filtry to jak klocki lego:)).

Za górnym zegarem wskazującym ciśnienie jest czarny dzyndzelek- czy to służy do dopompowania poduszki powietrznej w zbiorniku? Jak to zrobić bo chyba ciśnienie za małe?

Dzyndzelek, służy prawdopodobnie do uzupełniania poduszki (czy wygląda jak wentyl rowerowy?). Jednak poduszka powietrzna nie ma to nic wspólnego z niskim ciśnieniem w kranach (jak wcześniej napisałem masz porządną pompę). Stawiałbym raczej na zapchane perlatory (klucz płaski, bodajże nr 20, do ręki i do roboty!:)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzyndzelek wygląda jak wentylek w rowerze- kumam, perlatory -klucz nr 12 to nie dla mnie chyba- bo ja nie wiem gdzie to jest- perlator -klucz mam -muszę kogoś wezwać.

Czy możesz podać konkretnie jaki napowietrzacz i jaki odżelaziacz. Sama wiem ,że potrzebny napowietrzacz i od tylko jaki może strona internetowa.Czy możecie polecić jakąś firmę lubuskim?która solidnie się zajmuje uzdatnianiem wody. Słyszałam tylko o jakiejś firmie w Zawadzie.

W zasadzie potrzebuję kogoś do przeglądu tego wszystkiego.

Przyznam ,że mnie to lekko przerasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Lubuskim nie znam nikogo:(. Pozostaje Ci tylko coś wyguglować. Znajdź najbliższą firmę, która zajmuje się uzdatnianiem wody. Daj im analizę wody, rodzaj pompy i zbiornika hydroforowego. Powinni dać Ci jakąś odpowiedź i wycenę. Następnie napisz na forum, co Ci doradzili, a wytkniemy wszystkie błędy (ja np. lubię wtykać szpile konkurencji:)).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie napisz na forum, co Ci doradzili, a wytkniemy wszystkie błędy (ja np. lubię wtykać szpile konkurencji:)).

To ja sie powtarzam z moim pytaniem.

 

Czy mozna usunac na 75cm greensandu 3,5mg Fe i 1mg Mn.?

 

Mi sie taki filtr bez napowietrzania (a sasiadowi z 0.6mg Fe i 0.3mg Mn z napowietrzaniem) zapchal po 9 miesiach i praktycznie przestal usuwac mangan, choc zelazo usuwa prawi do 0. Filtr plukany i regenerowany.

Dopiero calonocne trawienie chlorem powrocilo filtr do zycia.

Co konkurencja zrobila zle i jak sie zabezpieczyc przed powtorka z rozrywki? Firma, ktora to postawila sie rzecz jasna wypiela. Jak ktos chce na priv podam nazwe nierzetelnej firmy.

 

Moj pomysl, to postawic przed greensandem filtr tylko odzelaziajacy (np Brim, ktory przy ph 7.3 wedlug karty katalowej raczej nie ruszy manganu). Na greensand pojdzie tylko lub prawie tylko Mn co zabezpieczy go przed ekranowiem zloza rozpuszczonym II wartosciowym zelazem.

 

A przy okazji apel do wszystkich uzytkownikow filtrow. Sprawdzajcie co pare miesiecy/pol roku wode filtrowana. Sasiad ktoremu zostalo 0.3mg Mn, mial wode czysta, bez zapachu itp. Nie wiedzialby, gdyby nie sprawdzil.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem wyniki badań wody. Byłbym wdzięczny za fachową opinię, czy ta woda będzie wymagała uzdatniania i jakie filtry/urządzenia powinienem zastosować. Poniżej zamieszczam wynikihttp://img844.imageshack.us/img844/1960/69226513.jpg. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...