Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Które filtry (wkłady do korpusów 5"/10") są najlepsze (tzn. najlepiej filtrujące, najbezpieczniejsze zdrowotnie, długo utrzymujące właściwości):

1. Spośród mechanicznych - sznurek, włóknina, harmonijkowe, itp.

2. Węglowe - spieki, bloki, bitumiczne, aktywowane, z kokosa lub nie, itd.

 

A cóż to za złoże KDF (jakieś miedzi/cynki) to hit czy kit?

 

Wkład sznurkowy i z włókniny (piankowy) nie różnią się od siebie pod względem wydajności i wytrzymałości.

Spośród węglowych najlepszy jest ten z kokosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Daj 1 um - będziesz spokojniejszy :)

 

Wkład sznurkowy i z włókniny (piankowy) nie różnią się od siebie pod względem wydajności i wytrzymałości.

Spośród węglowych najlepszy jest ten z kokosa.

 

W szafce zmieści mi się zestaw 3 x korpus 5 cali.

Filtry dać:

- 20 μm

- węgiel kokos (ew. węgiel kokos + KDF)

- 1 μm

Lampę UV sobie darować?

 

@qbek17, @KLARSAN będzie ok czy coś zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szafce zmieści mi się zestaw 3 x korpus 5 cali.

Filtry dać:

- 20 μm

- węgiel kokos (ew. węgiel kokos + KDF)

- 1 μm

Lampę UV sobie darować?

 

@qbek17, @KLARSAN będzie ok czy coś zmienić?

 

Jest okej, a co do lampy to zależy czy masz studnie. Jeśli tak to proponuje zrobić badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wodę używam do podlewania ogrodu. Po pierwszym sezonie wszystko zaszło rdzą. Podlewanie automatyczne.

Kupiłem używany zestaw komplenty - pompa Leader Multi HWA 2000 INOX, zbiornik hydroforowy 300l, inżektor, oraz odżelaziacz. Brak jest automatycznej głowicy. Są tylko zaworki do przestawienia na płukanie.

Odżelaziacz zasypany jest żwir + piasek filtracyjny. W badaniu wody poz. żelazo pierwsza wartość to bez napowietrzania, druga napowietrzanie + filtrowanie.

Woda ciągle jest żółta. Nieco mniej. Co robić?

 

woda.jpg

woda.jpg

Edytowane przez mimoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wodę używam do podlewania ogrodu. Po pierwszym sezonie wszystko zaszło rdzą. Podlewanie automatyczne.

Kupiłem używany zestaw komplenty - pompa Leader Multi HWA 2000 INOX, zbiornik hydroforowy 300l, inżektor, oraz odżelaziacz. Brak jest automatycznej głowicy. Są tylko zaworki do przestawienia na płukanie.

Odżelaziacz zasypany jest żwir + piasek filtracyjny. W badaniu wody poz. żelazo pierwsza wartość to bez napowietrzania, druga napowietrzanie + filtrowanie.

Woda ciągle jest żółta. Nieco mniej. Co robić?

 

[ATTACH=CONFIG]444021[/ATTACH]

To raczej osady niż rdza :) Takie są uroki wody z żelazem.

Napisz coś więcej o tym odżelaziaczu - jaki rozmiar, ile złoża, jak go płuczesz (jak często i jak długo, jaka procedura)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam odżelaziacz wygląda tak:

 

Płukania jeszcze nie robiłem. Ma użyte ok 5m3. Padało, więc nie podlewałem.

Złoże na moje oko to jest piasek filtracyjny. Zostało kupione ot tak.

Wsypane jest od dołu 25kg gruby żwir, na to 30kg drobny piasek/żwir

Drobny:

IMAG1351.jpg

Grubego już nie mam.

 

Odżelaziacz:

IMAG1350.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowo budowanym domu chcę zainstalować zmiękczacz. Wode mamy z wodociagow i jej twardosc wynosi okolo 14-16dH. Woda na wyjciu ma mieć twardoc ~4dH.

Aktualnie nasza rodzina 2+2 zużywa około 6,5m3 wody na miesiac. Spodziewam się ze po przeprowadzce zuzycie wzrosnie do ~9m3/mc i i ogólnie im dzieci będa starsze to będzie nieznacznie wzrastać. Jaki zmiekczacz wybrać? Domylsam się ze przy aktualnym zuzyciu powiniennem wybrać Ecoperla Slimline CS 17, ale z racji nieznacznej roznicy w cenie myslę o Ecoperla Slimline CS 24. Tylko czy on nie bedzie przewymiarowany do naszego zuzycia?

A może polecacie wybrać jaki inny zmiękczacz w podobnej cenie (lub tańszy) byle był kompaktowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam odżelaziacz wygląda tak:

 

Płukania jeszcze nie robiłem. Ma użyte ok 5m3. Padało, więc nie podlewałem.

Złoże na moje oko to jest piasek filtracyjny. Zostało kupione ot tak.

Wsypane jest od dołu 25kg gruby żwir, na to 30kg drobny piasek/żwir

Drobny:

[ATTACH=CONFIG]444037[/ATTACH]

Grubego już nie mam.

 

Odżelaziacz:

[ATTACH=CONFIG]444038[/ATTACH]

 

Pozdrawiam.

Trochę słaba ta pompa, ale może na styk da radę to wypłukać.

Co do jakości wody to masz tam poza żelazem sporo innych spraw - mangan, barwę, mętność, twardość. Normalnie to bym Ci zasugerował drugi stopień uzdatniania ze złożem wielofunkcyjnym, ale jeśli to woda tylko do podlewania to trochę szkoda inwestować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem właśnie że pompa jest wystarczająca. Jaką byś proponował? Chodzi o wydajność.

Generalnie moją potrzebą jest to, aby kostka nie zachodziła rdzą.

Myślę, że nawet większa pompa nie załatwi tematu... chyba, że razem z mocniejszą pompą dał byś też inny (większy) odżelaziacz ze złożem katalitycznym. Ale i tak podlewanie to trudny temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowo budowanym domu chcę zainstalować zmiękczacz. Wode mamy z wodociagow i jej twardosc wynosi okolo 14-16dH. Woda na wyjciu ma mieć twardoc ~4dH.

Aktualnie nasza rodzina 2+2 zużywa około 6,5m3 wody na miesiac. Spodziewam się ze po przeprowadzce zuzycie wzrosnie do ~9m3/mc i i ogólnie im dzieci będa starsze to będzie nieznacznie wzrastać. Jaki zmiekczacz wybrać? Domylsam się ze przy aktualnym zuzyciu powiniennem wybrać Ecoperla Slimline CS 17, ale z racji nieznacznej roznicy w cenie myslę o Ecoperla Slimline CS 24. Tylko czy on nie bedzie przewymiarowany do naszego zuzycia?

A może polecacie wybrać jaki inny zmiękczacz w podobnej cenie (lub tańszy) byle był kompaktowy.

 

Ecoperla Slimline CS 17 spokojnie da radę. Dla Twoich potrzeb proponuję przede wszystkim urządzenie Ecoperla Toro 20. Jest zdecydowanie tańsze a również kompaktowe. Posiada wbudowany mieszacz, który umożliwia dopasowanie stopnia twardości zmiękczonej wody. Jest proste w montażu i użyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nawet większa pompa nie załatwi tematu... chyba, że razem z mocniejszą pompą dał byś też inny (większy) odżelaziacz ze złożem katalitycznym. Ale i tak podlewanie to trudny temat...

 

Hmm, chyba jednak powinno być prostsze niż woda użytkowa do celów spożywczych.

Te złoże katalityczne to jakie być polecił? Myślałem o dostawieniu jeszcze jednego odżelaziacza, tylko nie wiem jak ew. go podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mamy twardą wodę z miejskich wodociągów 24 stopnie niemieckie.

Miesięczne zużycie 12m3.

Proszę o radę czy ten model będzie odpowiedni?:

https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-35-ci-lewatit-s-przyl-1-p-1112.html

 

Zachęcam do zapoznania się z ofertą urządzeń marki Ecoperla. Przed dokonaniem zakupu warto porównać jakość złoża oraz głowice sterujące, tak aby zmiękczacz posłużył na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, chyba jednak powinno być prostsze niż woda użytkowa do celów spożywczych.

Trudny w takim sensie, że zazwyczaj filtr ma dać maksymalną wydajność przez jakiś krótki czas (np. godzinę czy dwie), a potem przez 22-23 godziny nie pracuje wcale. To powoduje, że filtr musi być znacznie większy niż taki zwykły domowy (dobierany na średni przepływ dobowy).

 

Te złoże katalityczne to jakie być polecił? Myślałem o dostawieniu jeszcze jednego odżelaziacza, tylko nie wiem jak ew. go podłączyć.

Postawienie drugiego odżelaziacza w szeregu na pewno jest dobrym pomysłem, ale jego montaż jest trudniejszy. Musiałbyś mu podłączyć osobne źródło wody do płukania (np. wodę surową, ale z pominięciem pierwszego odżelaziacza).

Co do złoża katalitycznego to zależy czy będziesz zmieniał pompę na mocniejszą czy nie... z tą obecną nie poszalejesz z ciężkimi złożami, więc pozostawałoby Ci do wyboru złoże Birm albo Katalox Light...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mamy twardą wodę z miejskich wodociągów 24 stopnie niemieckie.

Miesięczne zużycie 12m3.

Proszę o radę czy ten model będzie odpowiedni?

Możesz szukać modelu do 45 litrów złoża. Ten z linka ma 35 litrów co powinno dać regenerację co 10-11 dni. To też dobry rozmiar.

Co do samego zestawu to upewnij się, że będzie on zawierał bypass, przyłącza, filtr wstępny, mixing, wąż popłuczyn, zawór solankowy, itd - to są ważne drobiazgi o których nie pisze się w nagłówku, a potem musisz dopłacać za ich dokładanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ecoperla Slimline CS 17 spokojnie da radę. Dla Twoich potrzeb proponuję przede wszystkim urządzenie Ecoperla Toro 20. Jest zdecydowanie tańsze a również kompaktowe. Posiada wbudowany mieszacz, który umożliwia dopasowanie stopnia twardości zmiękczonej wody. Jest proste w montażu i użyciu.

 

Faktzcynie też dobrze wygląda i dla nas byłby wystarczajcy A jak z jego głowicą, bo w opisie żadnych szczegółów nie podają - chińczyk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktzcynie też dobrze wygląda i dla nas byłby wystarczajcy A jak z jego głowicą, bo w opisie żadnych szczegółów nie podają - chińczyk?

Tak, chinczyk (wygląda na BNT)

Skoro nie podają to o czymś świadczy :) Cena też nie bierze się z niczego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...