Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

No dobra.-czyli worek 25 kg wystarczyy.A co to za złoże internalne? Dobra taki zamówie.

Do worka 25 litrów wystarczy nawet butla 9x35 - a to już mniejszy injector i DLFC. Jeśli zostajesz przy butli o średnicy 10" to też wystarczy 10x35 (bo chyba 10x30" jest trudniej dostępna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po sąsiedzku było czyszczenie studni. Wapnem palonym, efekt naprawdę wizualnie rewelacja :-). Więc mam takie pytanie czy mogę sobie bezkarnie takie czyszczenie wody w studni kopanej zrobić?

Pytanie po co chcesz to robić? Efekt jest głównie wizualny (strącenie zawiesiny) i raczej chwilowy. Ewentualne "czyszczenie" z osadów może dotyczyć raczej biofilmu... Masz jakieś objawy u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Buduję właśnie dom i chciałbym zainstalować w nim zmiękczacz wody.

Mieszkać tam będą 2 osoby, przewidywane zużycie to 5m3 / mc (wodociąg i kanalizacja miejska).

Twardość wody wodociągi podają 290 CaCO3 / litr. Do podlewania ogrodu będzie studnia.

Mam prośbę o pomoc w doborze urządzenia. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron tego wątku wstępnie upatrzyłem sobie “Kompaktowy zmiękczacz wody Clack CK Pallas 10 Lewatit S” (alternatywnie jeszcze "Aqua-Soft Basic 12-wersja objętościowa"). Zastanawiam się tylko czy 10 l złoża to nie będzie za mało? W opisie stoi, że powinien starczyć dla 2-3 osób.

Jeśli chodzi o budżet, to chciałbym się zmieścić w przedziale 2500-3000 zł.

Dziękuję z góry za porady.

 

WaldeK.

Edytowane przez valdi74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do worka 25 litrów wystarczy nawet butla 9x35 - a to już mniejszy injector i DLFC. Jeśli zostajesz przy butli o średnicy 10" to też wystarczy 10x35 (bo chyba 10x30" jest trudniej dostępna).[/Q

Już zaczynam się motać w tym wszystkim...:)

Zrobiłem zestawienie co mi jest potrzebne i jutro robię zamówieni...

Proszę jeszcze o sprawdzenie czy aby to wszystko..

Czyli tak

Głowica Clack WS1 CI - OBJĘTOŚCIOWO / CZASOWY MIXING 5 PRZYCISKÓW(Regeneracyjny – objętościowy Upflow Mixing)

akcesoria do niej:

transformator 230/15V 50 Hz DC

kosz górny 1”

przyłącza kątowe 1” gwint zewnętrzny BSPT kpl

restryktor DLFC 3/4’’ (2.2 gpm)

nakrętka węża płukania 1.00

insert węża płukania 5/8

wąż płukania PVC 5/8’’ - 2m (raczej wystarczy...

Ba-pass(może faktycznie lepiej)

Zbiornik cisnieniowy canature 10x44 pojemność 48.8

zbiornik solanki CANATURE 70l

Worek złoża 25kg lewatri s1567

Injector C fioletowy

Czegoś brak?

Edytowane przez mars721
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie po co chcesz to robić? Efekt jest głównie wizualny (strącenie zawiesiny) i raczej chwilowy. Ewentualne "czyszczenie" z osadów może dotyczyć raczej biofilmu... Masz jakieś objawy u siebie?

 

Tak efekt wizualny i zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w instalacji. W domu rodzinnym jest woda taka, że przez rury ledwo co płynie. Dodatkowo kawałek węża plastikowego doprowadzonego ze studni jest zakończony w wylewce metalem i on też jest zawalony. W tamtym roku znalazłem gościa, który wyczyścił studnię i ją pierwszy raz w życiu zakleił. Teraz chcę tylko żeby rodzice doczekali na wodociągi ale perspektywa nie jest ciekawa bo do roku może się nic nie wydarzyć mimo, że główna nitka już jest. Więc chcę w studni żeby mniej tego żelaza i manganu pakowało w rury. Rurę ten kawałek metalowy wymienić no i chyba instalację w środku. Woda nie jest używana do picia, dlatego na przeżycie coś chcę z tym zrobić. Jak bardzo chwilowy może być ten efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak efekt wizualny i zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w instalacji. W domu rodzinnym jest woda taka, że przez rury ledwo co płynie. Dodatkowo kawałek węża plastikowego doprowadzonego ze studni jest zakończony w wylewce metalem i on też jest zawalony. W tamtym roku znalazłem gościa, który wyczyścił studnię i ją pierwszy raz w życiu zakleił. Teraz chcę tylko żeby rodzice doczekali na wodociągi ale perspektywa nie jest ciekawa bo do roku może się nic nie wydarzyć mimo, że główna nitka już jest. Więc chcę w studni żeby mniej tego żelaza i manganu pakowało w rury. Rurę ten kawałek metalowy wymienić no i chyba instalację w środku. Woda nie jest używana do picia, dlatego na przeżycie coś chcę z tym zrobić. Jak bardzo chwilowy może być ten efekt?

Z tego co mówisz to problemem są osady mineralne (żelazo, mangan)... a tego raczej wodorotlenkiem nie rozpuścisz (bardziej pasowałby tu kwas). Ale cała chemia związana z takim procesem to osobna dziedzina... nie polecam eksperymentowania na żywym organizmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zaczynam się motać w tym wszystkim...:)

Jak chcesz dać 25 litrów złoża to masz za duży zbiornik. Więc albo zwiększ ilość złoża, albo zmniejsz zbiornik (i adekwatnie do wybranej opcji dobierz pozostałe akcesoria).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Buduję właśnie dom i chciałbym zainstalować w nim zmiękczacz wody.

Mieszkać tam będą 2 osoby, przewidywane zużycie to 5m3 / mc (wodociąg i kanalizacja miejska).

Twardość wody wodociągi podają 290 CaCO3 / litr. Do podlewania ogrodu będzie studnia.

Mam prośbę o pomoc w doborze urządzenia. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron tego wątku wstępnie upatrzyłem sobie “Kompaktowy zmiękczacz wody Clack CK Pallas 10 Lewatit S” (alternatywnie jeszcze "Aqua-Soft Basic 12-wersja objętościowa"). Zastanawiam się tylko czy 10 l złoża to nie będzie za mało? W opisie stoi, że powinien starczyć dla 2-3 osób.

Jeśli chodzi o budżet, to chciałbym się zmieścić w przedziale 2500-3000 zł.

Dziękuję z góry za porady.

 

WaldeK.

10-12 litrów powinno być wystarczające. W budżecie się spokojnie zmieścisz z dobrym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dać 25 litrów złoża to masz za duży zbiornik. Więc albo zwiększ ilość złoża, albo zmniejsz zbiornik (i adekwatnie do wybranej opcji dobierz pozostałe akcesoria).

To wolę zwiększyć ilość złoża i kupię 50l wtedy nie trzeba bedzie dobierać odnowa injectorów restruktorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Buduję właśnie dom i chciałbym zainstalować w nim zmiękczacz wody.

Mieszkać tam będą 2 osoby, przewidywane zużycie to 5m3 / mc (wodociąg i kanalizacja miejska).

Twardość wody wodociągi podają 290 CaCO3 / litr. Do podlewania ogrodu będzie studnia.

Mam prośbę o pomoc w doborze urządzenia. Po przeczytaniu kilkudziesięciu stron tego wątku wstępnie upatrzyłem sobie “Kompaktowy zmiękczacz wody Clack CK Pallas 10 Lewatit S” (alternatywnie jeszcze "Aqua-Soft Basic 12-wersja objętościowa"). Zastanawiam się tylko czy 10 l złoża to nie będzie za mało? W opisie stoi, że powinien starczyć dla 2-3 osób.

Jeśli chodzi o budżet, to chciałbym się zmieścić w przedziale 2500-3000 zł.

Dziękuję z góry za porady.

 

WaldeK.

 

Do takich potrzeb najlepiej sprawdzi się urządzenie marki Ecoperla Toro 20. Zmiękczacz 20-litrowy będzie wydajny dla takiego zużycia wody. Ponadto zajmuje mało miejsca, jest łatwy w montażu i mieści się w budżecie.

 

Zachęcam do zapoznania się z recenzją urządzenia Ecoperla Toro:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mówisz to problemem są osady mineralne (żelazo, mangan)... a tego raczej wodorotlenkiem nie rozpuścisz (bardziej pasowałby tu kwas). Ale cała chemia związana z takim procesem to osobna dziedzina... nie polecam eksperymentowania na żywym organizmie.

 

A skąd ;-)...

 

Jedynie co mam to:

Amonowy jon NH4 [mg/dm^3] 2,55 (norma 0,5)

Azotany NO^3 [mg/dm^3] 5,35 (norma 50)

Azotany NO^2 [mg/dm^3] 0,015 (norma 0,5 0,1^3)

Mangan MN [mg/dm^3] 0,914 (norma 0,050)

Żelazo FE [mg/dm^3] 11,1 (norma 0,200)

 

nie wydaje mi się, po licznych konsultacjach żeby był jakiś filtr, który by to ogarnął i żeby rodziców z torbami nie puścić :-) ale ze względu na jon amonowy pewnie pić by się nie dało. Być może woda podcieka z rzeki odległość z 20-30 metrów chociaż jak już wspomniałem w tamtym roku przywlekłem gości, który ją pokleił z użyciem wody szklanej więc może już tego jonu nie ma. Jakby była chociaż trochę czystsza to bym dał znowu do badania. Ale jak wczoraj otworzyłem denko to z góry widać, że brązowa. Dlatego chciałem zrobić coś co by dało efekt najpierw w studni żeby był sens to oczyszczać i nie rozwalało złoża przy okazji.

Czy coś możesz polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ;-)...

 

Jedynie co mam to:

Amonowy jon NH4 [mg/dm^3] 2,55 (norma 0,5)

Azotany NO^3 [mg/dm^3] 5,35 (norma 50)

Azotany NO^2 [mg/dm^3] 0,015 (norma 0,5 0,1^3)

Mangan MN [mg/dm^3] 0,914 (norma 0,050)

Żelazo FE [mg/dm^3] 11,1 (norma 0,200)

Ostro.... :)

nie wydaje mi się, po licznych konsultacjach żeby był jakiś filtr, który by to ogarnął i żeby rodziców z torbami nie puścić :-)

To ostatnie faktycznie może wykluczać filtrowanie tej wody.

 

Być może woda podcieka z rzeki odległość z 20-30 metrów ...

Takiej ilości żelaza to raczej bym się spodziewał w wodach głębinowych a nie powierzchniowych (chyba, że zanieczyszczonych).

 

Dlatego chciałem zrobić coś co by dało efekt najpierw w studni żeby był sens to oczyszczać i nie rozwalało złoża przy okazji.

To teraz masz nieco rozbieżne cele... bo z jednej strony chcesz oczyścić wodę, ale też studnię i instalację z osadów, tak? Jak strącisz z wody rozpuszczone związki to wytworzysz osad, który może zatkać studnię/instalację. Jak zechcesz rozpuścić już nagromadzone osady to one się rozpuszczą w wodzie i dopóki ich nie wypłuczesz to woda będzie jeszcze "bardziej brudna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10-12 litrów powinno być wystarczające. W budżecie się spokojnie zmieścisz z dobrym sprzętem.

Super. Dziękuję bardzo za poradę!

 

Z tego co sobie policzyłem, to złoże 10-12 litrów będzie w punkt na moje obecne szacunki zużycia. Gdybym jednak chciał zrobić delikatny zapas (+20-30%), to idealne byłoby złoże 15 litrów. Czy tym budżecie (2500-3000 zł) ktoś mógłby polecić urządzenie z głowicą Clack i złożem Lewatit S 15 litrów?

Dziękuję z góry i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sobie policzyłem, to złoże 10-12 litrów będzie w punkt na moje obecne szacunki zużycia. Gdybym jednak chciał zrobić delikatny zapas (+20-30%), to idealne byłoby złoże 15 litrów. Czy tym budżecie (2500-3000 zł) ktoś mógłby polecić urządzenie z głowicą Clack i złożem Lewatit S 15 litrów?

Dziękuję z góry i pozdrawiam!

Trudno będzie znaleźć taki model bo rozmiary zbiorników mają w tym przedziale "dziurę". Po prostu są albo do 12 litrów złoża, albo potem już dość duże - na 18-20 litrów.

Poza tym zapas będzie już w tym modelu - jeśli wzrośnie zużycie to on się po prostu dostosuje przez częstsze regeneracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno będzie znaleźć taki model bo rozmiary zbiorników mają w tym przedziale "dziurę". Po prostu są albo do 12 litrów złoża, albo potem już dość duże - na 18-20 litrów.

Poza tym zapas będzie już w tym modelu - jeśli wzrośnie zużycie to on się po prostu dostosuje przez częstsze regeneracje.

 

Wysłałem zapytanie o głowicę i złoże do dwóch firm, które oferują modele 15 litrów (szukałem takich z ceną > 2000 zł). Jeśli będą miały Pallas/Lewatit, to dam znać.

 

Zastanawiałem się jeszcze nad jedną sytuacją a nie wiem jak dokładnie działa zmiękczacz. Jeśli dobrze rozumiem, to ustawia się mu ręcznie twardość wody na wejściu a on na tej podstawie liczy objętość max i potem się regeneruje. Pytanie - co się stanie jeśli trochę "oszukamy" i wprowadzimy np. 10% mniejszą twardość wody na wejściu. Czy wtedy po prostu pod koniec okresu można się spodziewać wzrostu twardości wody na wyjściu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem zapytanie o głowicę i złoże do dwóch firm, które oferują modele 15 litrów (szukałem takich z ceną > 2000 zł). Jeśli będą miały Pallas/Lewatit, to dam znać.

OK. Sprawdź też wielkość zbiornika - można oczywiście dać 15 litrów w dużo większym zbiorniku.

 

Zastanawiałem się jeszcze nad jedną sytuacją a nie wiem jak dokładnie działa zmiękczacz. Jeśli dobrze rozumiem, to ustawia się mu ręcznie twardość wody na wejściu a on na tej podstawie liczy objętość max i potem się regeneruje. Pytanie - co się stanie jeśli trochę "oszukamy" i wprowadzimy np. 10% mniejszą twardość wody na wejściu. Czy wtedy po prostu pod koniec okresu można się spodziewać wzrostu twardości wody na wyjściu?

Dokładnie tak jak piszesz, chociaż szczegóły zależą od ustawienia sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Niedługo odbieram nowe mieszkanie w którym chciałbym zamontować zmiękczacz i dlatego od dłuższego czasu przyglądam się temu wątkowi. Proszę doradzcie jakie urządzenie wybrać. Zużycie wody to obecnie ok 4.5m3/m-c ale będzie się zwiększać (od ostatniego rozliczenia powiększyła się rodzina), twardość na wejsćiu wg oficjalnych danych 15 lub 16dN, budżet ok 3000zł.

Moje propozycje to:

 

https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-ck-pallas-20-lewatit-s-p-1250.html

https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-cl-lewatit-s-p-1107.html

Ecoperla Toro 20 - niestety nie wiem jaka jest tu głowica

 

Dodatkowe pytanie:

Czy można pić wodę z takiego zmiękczacza, czy lepiej poprowadzić rurę do kuchni wody niezmiękczonej?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Niedługo odbieram nowe mieszkanie w którym chciałbym zamontować zmiękczacz i dlatego od dłuższego czasu przyglądam się temu wątkowi. Proszę doradzcie jakie urządzenie wybrać. Zużycie wody to obecnie ok 4.5m3/m-c ale będzie się zwiększać (od ostatniego rozliczenia powiększyła się rodzina), twardość na wejsćiu wg oficjalnych danych 15 lub 16dN, budżet ok 3000zł.

Moje propozycje to:

 

https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-ck-pallas-20-lewatit-s-p-1250.html

https://bluewater24.pl/nowoczesny-zmiekczacz-wody-clack-25-cl-lewatit-s-p-1107.html

Ecoperla Toro 20 - niestety nie wiem jaka jest tu głowica

 

Dodatkowe pytanie:

Czy można pić wodę z takiego zmiękczacza, czy lepiej poprowadzić rurę do kuchni wody niezmiękczonej?

 

Pozdrawiam

Przy takim zużyciu możesz spokojnie szukać zmiękczacza z 12 litrami złoża i to przy całkowitym zmiękczeniu - czyli malutki. Jeśli do tego dodasz osobną rurę do kuchni to zmiękczacz jeszcze może się zmniejszyć. Przewidując jednak wspomniany przez Ciebie wzrost zużycia zostałbym przy tych 12 litrach. W budżecie się zmieścisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź,

Czy mogę prosić o jakiś przykład, bo nigdzie nie znajduje 12 litrowych ze złożem Lewatit (z wcześniejszych wpisów wnioskuje ze jest najlepsze) i głowicą clack.

 

Czy dobrze rozumiem z kontekstu, że rura do kuchni sprzed zmiękczacza jest wskazana?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...