Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam,

 

 

- jak pompa pompuje i przyloze palec do wlotu aspiratora, to palec sie az zasysa. Ale sam aspirator strasznie halasuje i wpada w jakies wibracje. Halas i wibracje sa znacznie mniejsze gdy na maksa zdlawie przeplyw przez by-pass. I mam wrazenie ze jak wpada w te wibracje, to nie zasysa powietrza. Halas taki ze z garazu ocieplonego 10cm welny i przez sciane 25cm przelazi. Za aspiratorm zostawione 30cm prostej rury. Aspirator mosiezny 1". I tu pewna obserwacja. Gdy apirator powinien zasysac, a halasuje, to gdy lekko, popchne palcem sprezynke i przytrzymam, slysze piekny czysty swist powietrza bez zadnego halasowania. Za

mocna sprezyna zamykajaca zaworek wlotu powietrza??

 

marcin

Moja rada- wywal mosiężny aspirator i zamontuj plastykową zwężkę ¾” gdyż ona ma gdzieś o 30 – 40 % lepszą sprawność. Nie będziesz musiał tak mocno dławić pompy. W aspiratorze ważna jest dokładność wykonania i to udaje się tylko poprzez wtrysk. Jeżeli aspirator „warczy” to znaczy że nie „zegnał” się z pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moja rada- wywal mosiężny aspirator i zamontuj plastykową zwężkę ¾” gdyż ona ma gdzieś o 30 – 40 % lepszą sprawność. Nie będziesz musiał tak mocno dławić pompy. W aspiratorze ważna jest dokładność wykonania i to udaje się tylko poprzez wtrysk. Jeżeli aspirator „warczy” to znaczy że nie „zegnał” się z pompą.

Nie wiem, co rozumiesz przez dlawienie pompy :-/ Ale jesli rozumiesz przez to zmiejszenie wydajnosci pompy poprzez np. jakies sterowanie elektronczne, to raczej przyniesie to efekt odwrotny od zamierzonego. Zeby napowietrzanie dzialalo, roznica cisnienia przed i za zwezka musi byc odpowiednio duza. Zmiejsze wydajnosc pompy, zmniejszy sie roznica ciesnien i w konsekwencji wydajnosc zasysania powietrza. Chyba nie tedy droga.

 

Robiles jakies pomiary z ktorych by wyszla lepsza sprawnosc aspiratora plastikowego nad mosieznym?

 

Po za tym ten aspirator mosiezny jest super precyzyjnie wyfrezowany/nawiercony w srodku. Nie wiem, czemu uwazasz, ze jest on nieprecyzyjnie wykonany.

 

Co to znaczy ze aspirator "nie zegnał" sie z pompa?? Moze mialo byc nie zegrał? A juz abstrahujac od tego co to znaczy, to skad aspirator ma wiedziec jaka jest pompa i czy ma sie z nia "zegnać" czy nie?? Pompa chyba podaje wode pod cisnieniem i tyle.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dławi pompę aspirator im bardziej wkręcasz śrubę do regulacji tym bardziej dławisz pompę czyli powstaje za duża różnica ciśnień i aspirator się „blokuje” i przestaje ciągnąć powietrze mimo wydajnej pompy. To zjawisko częściej występuje w aspiratorach mosiężnych (każda rysa z obróbki powoduje pogorszenie sprawności) szczególnie przy wydajnych pompach. Z wierzchu może wyglądać ładnie. W nowych zwężkach plastykowych zjawisko to praktycznie już nie występuje. Wczoraj uruchamiałem stację odżelaziacz + zmiękczacz i byłem w szoku aspirator dział do 6 atmosfer na zbiorniku hydroforowym – ważny jest producent zwężki i jak dopracował formę. Bo jest kilku producentów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jeżeli by aspiratory mosiężne miały by porównywalną sprawność to i ja bym je stosował ze względu na wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia, bo kilka razy zdarzyło mi się że klient „utrącił” zaworek zwrotny.

Jeszcze raz. Mierzyles w jakis sposob ta sprawność, czy Ci sie tylko wydaje, wzglednie masz swoja teorie.

Sorry, ale nie bede kupowal kolejnej zwezki, jesli na poparcie masz jedynie swoje "wieloletnie doswiadczenie".

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 10 lat temu walczyliśmy z tym tematem przez około rok z producentem zwężek. Mięliśmy stację prób z manometrami, rotametrami. Porównywaliśmy zwężki przy takich samych nastawach ( wszystkich producentów). Współpracowaliśmy z narzędziowcami aby zrobili nam specjalne rozwiertaki do wyprowadzenia „idealnej g ładzi” nic nie pomagało aby się zbliżyć do sprawności plastykowej zwężki. Obecnie kupuje zwężki z jednego źródła i od jakiś 5 lat nie miałem problemów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 10 lat temu walczyliśmy z tym tematem przez około rok z producentem zwężek. Mięliśmy stację prób z manometrami, rotametrami. Porównywaliśmy zwężki przy takich samych nastawach ( wszystkich producentów). Współpracowaliśmy z narzędziowcami aby zrobili nam specjalne rozwiertaki do wyprowadzenia „idealnej g ładzi” nic nie pomagało aby się zbliżyć do sprawności plastykowej zwężki. Obecnie kupuje zwężki z jednego źródła i od jakiś 5 lat nie miałem problemów.

No to bomba. Zastanowie sie nad wymiana zwezki. Podaj jesli mozesz zrodlo.

 

Ja niestety nie mam mozliwosci zrobic takiego empirycznego sprawdzenia, ale skoro masz dostep do takich danych powiedz mi prosze jedna rzecz:

Ile taka poprawnie dzialajac zwezka srednio, czy nominalnie zasysa powietrza w stosunku do objetosci przepompowanej wody. Np, na 100 litrow wody idzie 1 litr powietrza (przy 1atm). Wtedy bym wiedzial, ile przez miesiac uzytkowania powinno mi przybyc poduszki powietrza w zbiorniku.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wyniki badan

Metnosc 122 +-3,6

> > > Odczyn 7,34

> > > Barwa akceptowalna

> > > Zapach akceptowalny

> > > Przewodnosc 899

> > > Amoniak <0,06

> > > Azotyny <0,050

> > > Azotanny 13

> > > Mangan 0,030

> > > Zelazo 1,37 +-0,07

> > > Chlorki 18

> > > Twardosc 380

> > > Ogolny wegiel 0,93

> > > organiczny

> > >

> > > Bakterie grupy coli na 100ml 2+-1

> > > Escherichia coli 0

> > > Enterokoki 0

> > >

> > > Prosze o przeslanie informacji jakie uzadzenia mozna zastosowac w celu uzyskania parametrow pozwalajacych na uzykowanie spozywcze

> > >

> > Woda ze studni indywidualnej (prywatna, glebokosc okolo 30m metrow).

> > Zauwazam zolty kolor w czasie deszczow.

> > Przy pogodzie bez deszczow- woda przezroczysta- bez koloru.

 

dziekuje

> >

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie uzyskałam wyniki badania wody.

mętność-7,2-norma do 1-ego ??

barwa-20+-2-wytłuszczone wiec niedobra?

ph-7,3

Jon amonowy-norma

azotyny-norma

azotany-norma

mangan-124-norma do 0,5

żelazo-1097-norma do 200

twardość-287

chlorki-22-norma do 250

utlenialność-0,59 norma do 5 KmnO4

bakterie-brak

 

Proszę więc was tu wszystkich speców abyście mogli ustalić mi właściwy zestaw do wody- mieszkam z dwójką dzieci, oczyszczalnia własna, ogrzewanie podłogowe, i kominek z płaszczem , gaz z butli,czy coś jeszcze jest potrzebne?

 

Zaproponowano m urządzenie kompaktowe odżelaziająco - zmiękczające z elektronicznym sterowaniem na złożu Cristal Right. Cena urządzenia wraz z montażem i materiałami instalacyjnymi 3900 zł. Urządzenie serwisuje się raz do roku. Koszt serwisu to 150 zł. Do urządzenia należy dosypywać sól tabletkowaną w workach 25 kg. Średnio co 2-3 miesiące 1 worek soli. Koszt worka soli 30-40 zl. Przed takim systemem zainstalować filtr wstępnego oczyszczania BIG BLUE. Koszt powiększy się o 750 zł.

http://zalacznik.wp.pl/08/d636/BigBluezmiekczacz.jpg?o2=149835&wid=10378&p=3&t=IMAGE&st=PJPEG&ct=QkFTRTY0&POD=1&type=NORMAL&zalf=Nowe&tsn=128120727958491008&sid=b8839664aed3135871e62b67c02a4e44

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowano m urządzenie kompaktowe odżelaziająco - zmiękczające z elektronicznym sterowaniem na złożu Cristal Right. Cena urządzenia wraz z montażem i materiałami instalacyjnymi 3900 zł. Urządzenie serwisuje się raz do roku. Koszt serwisu to 150 zł. Do urządzenia należy dosypywać sól tabletkowaną w workach 25 kg. Średnio co 2-3 miesiące 1 worek soli. Koszt worka soli 30-40 zl. Przed takim systemem zainstalować filtr wstępnego oczyszczania BIG BLUE. Koszt powiększy się o 750 zł.

http://zalacznik.wp.pl/08/d636/BigBluezmiekczacz.jpg?o2=149835&wid=10378&p=3&t=IMAGE&st=PJPEG&ct=QkFTRTY0&POD=1&type=NORMAL&zalf=Nowe&tsn=128120727958491008&sid=b8839664aed3135871e62b67c02a4e44

 

Zaproponowano Ci to co chciałeś usłyszeć. Jeżeli ustawisz regenerację złoża tak że w normalnym użytkowaniu będziesz zużywał worek na trzy miesiące to może gwarancję przetrzymasz a później zaczniesz mieć kłopoty. Bardziej licz minimum worek na miesiąc. Do tego dojdzie Ci wymiana wkładu co dwa miesiące.

Także policz czy po dwóch latach nie okaże się czy nie lepiej było zamontować odżelaziacz a po nim ewentualnie zmiękczacz. Ta metoda ma zalety:

- możliwość pomieszania w zmiękczaczu wody po odżelazieniu czyli bez żelaza

- mniejsza zawartość sodu w wodzie o ilość potrzebną do wymiany na żelazo czyli zdrowsza woda

- brak potrzeby stosowania filtrów wstępnych które potrafią zakłócić pracę odżelaziacza pod warunkiem zastosowania silnej głowicy sterującej np. Fleck 2510.

Zastanów się czy Ci się to opłaca.

Edytowane przez Hytryulik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o mnie i moje widzimisię i opłacalność tylko o to czy zaproponowane rozwiązanie jest optymalne dla mojej wody i dla mojej kieszeni, wobec tak negatywnego stanowiska i oceny tego co mi zaproponowano- jestem tu laikiem proszę Was mądrych o zaproponowanie zestawu optymalnego.

Nie znam się na tym stąd moje zapytanie.Taki zestaw zaproponowano mi po przesłaniu badania wody do firmy od uzdatniania wody i tyle.To nie ja go zaproponowałam, podaj jaki szczegółowo i dlaczego uważasz że jest do d...

Wiem ,że ma być filtr przed mechaniczny, odżelaziacz i zmiękczacz tylko jaki -podaj jaki typ i co a ja zakupię i podyskutuję po roku używania tego systemu.Może nabiorę doświadczenia jak będę używać .

prosze tez innych znawców tego tematu o wypowiedź i spokojna ocenę i swoje propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bomba. Zastanowie sie nad wymiana zwezki.

Bez paniki! Jeżeli wodę w kranie masz, tak jak pisałeś wcześniej, białą od powietrza, to znaczy, że aspirator działa (to po co go wymieniać?).

Jeżeli przeszkadza Ci zawór zwrotny, to może, po prostu go wymień (np. na taki: http://www.google.co.jp/imgres?imgurl=http://www.valvex.pl/pol/produkty/armatura/obrazek/sredni_1902020.jpg&imgrefurl=http://www.valvex.pl/pol/arm_gaz1.php%3Fkod%3D1902020&usg=__b_XUQzy00zlom8QXZGV1HETWMRY=&h=197&w=290&sz=14&hl=pl&start=560&tbnid=JhsrF13O1c-EDM:&tbnh=78&tbnw=115&prev=/images%3Fq%3Dzaw%25C3%25B3r%2Bzwrotny%26start%3D540%26um%3D1%26hl%3Dpl%26sa%3DN%26rlz%3D1T4GGLJ_plPL222PL222%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1)

Wymiana aspiratora, to ostateczność (cena nowego aspiratora + przeróbka instalacji). Ale oczywiście Ty tu (u)rządzisz, wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie chodzi o mnie i moje widzimisię i opłacalność tylko o to czy zaproponowane rozwiązanie jest optymalne dla mojej wody i dla mojej kieszeni, wobec tak negatywnego stanowiska i oceny tego co mi zaproponowano- jestem tu laikiem proszę Was mądrych o zaproponowanie zestawu optymalnego.

Nie znam się na tym stąd moje zapytanie.Taki zestaw zaproponowano mi po przesłaniu badania wody do firmy od uzdatniania wody i tyle.To nie ja go zaproponowałam, podaj jaki szczegółowo i dlaczego uważasz że jest do d...

Wiem ,że ma być filtr przed mechaniczny, odżelaziacz i zmiękczacz tylko jaki -podaj jaki typ i co a ja zakupię i podyskutuję po roku używania tego systemu.Może nabiorę doświadczenia jak będę używać .

prosze tez innych znawców tego tematu o wypowiedź i spokojna ocenę i swoje propozycje.

Chyba poszli na łatwiznę:(

Moim zdaniem lepiej wstawić aspirator przed zbiornikiem, za zbiornikiem dać osobno: odżelaziacz (np. ze złożem Birm) i zmiękczacz (może być najmniejszy). Plusy są takie, że będziesz zużywała mniej soli (chociaż oszczędności nie będą duże) oraz będziesz mogła ustawić twardość wody na poziomie, który Ci odpowiada. Całość, z montażem, może kosztować ok 5000-6000 zł, ale się opłaca. Jeżeli nie możesz wydać jednorazowo takiej kwoty, to zamontuj tylko aspirator i odżelaziacz. Zmiękczacz możesz zakupić później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wyniki badan

Metnosc 122 +-3,6

> > > Odczyn 7,34

> > > Barwa akceptowalna

> > > Zapach akceptowalny

> > > Przewodnosc 899

> > > Amoniak <0,06

> > > Azotyny <0,050

> > > Azotanny 13

> > > Mangan 0,030

> > > Zelazo 1,37 +-0,07

> > > Chlorki 18

> > > Twardosc 380

> > > Ogolny wegiel 0,93

> > > organiczny

> > >

> > > Bakterie grupy coli na 100ml 2+-1

> > > Escherichia coli 0

> > > Enterokoki 0

> > >

> > > Prosze o przeslanie informacji jakie uzadzenia mozna zastosowac w celu uzyskania parametrow pozwalajacych na uzykowanie spozywcze

> > >

> > Woda ze studni indywidualnej (prywatna, glebokosc okolo 30m metrow).

> > Zauwazam zolty kolor w czasie deszczow.

> > Przy pogodzie bez deszczow- woda przezroczysta- bez koloru.

 

dziekuje

> >

Bakterie grupy coli (2 sztuki), może wystarczy zachlorować i wypłukać studnię?

Ta mętność mnie przeraża! Czy na pewno jest to 122 mg? (może źle zrozumiałem jednostki miary?).

Przy studni 30 m pogoda nie powinna mieć wpływu na jakość wody.

Napisz jaką masz pompę i zbiornik hydroforowy, to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest aspirator? Może podaj firmę wartą uwagi ?Właśnie tak myślałam aby zmiękczacz dać później-najważniejsze dla mnie jest żelazo i mangan.

Dzięki za ocenę

 

Aspirator jest to małe urządzono do napowietrzania wody przy odżelaziaczach które wykorzystują naturalny proces utleniania żelaza.

Trzymaj się tej myśli - najpierw zamontuj "tradycyjny" odżelaziacz poużywaj go ze dwa trzy miesiące potem wykonaj kolejną analizę i zdecyduj czy coś Ci więcej potrzeba. W taki sposób trafniej dobierzesz urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez paniki! Jeżeli wodę w kranie masz, tak jak pisałeś wcześniej, białą od powietrza, to znaczy, że aspirator działa (to po co go wymieniać?).
Wymiana to ostatnia rzecz jaka zrobie oczywscie. Chcialem sie podraznic z Hydraulikiem, zeby rzucil garsc danych ze swoich "badan aspiratorow", a nie tylko kategoryczne stwierdzenia. Ale jak to zwykle musi mi wystarczyc jego wieloletnie doswiadczenie i basta. Po za tym ja wole znalezc przyczyne a nie stwierdzac ze aspirator sie "nie zegral z pompa", wiec trzeba go wymienic. To jest stiwerdzenie wynikajace z braku wiedzy, zeby problem rozwiazac.

 

Woda jest biala, ale po cos sie ten odpowietrznik montuje. Ale mi przez miesiac gdy mialem zamontowany wodowskaz a odpowietrznik na dolnym koncu, poduszka nie pojawila sie we wodowskazie, czyli nie przyrastala?? Stad pytanie do Hydraulika, ile pwoeitrza ilosciowa aspirator zasysa, zeby oszacowac czy po miesiacu uzytkowania poduszka powinna sie obnizyc do poziomu wodowsazu czy nie. Czy ilosci zasyanego powietrza sa tak duze ze poduszka powinna przyrastac czy nie. Fakt montazu odpowietrznika sugeruje, ze tak, poduszka solidnie przyrasta.

 

A mi poduszka powietrzna, nawet nie obnizyla sie przez miesaic do poziomu wodowskazu. W weekend wywalilem wodowsaz i zamontowalem odpwoetrznik na gornym jego koncu tak jak radzicie.

 

Jeżeli przeszkadza Ci zawór zwrotny, to może, po prostu go wymień.

Mi nie chodzi o zawor zwrotny na rurze. Mosiezny aspirator, ma taki zaworek ze sprezynka, przez ktory jest zasysane powietrze, ktory w czasie zasysania powietrza powienie sie otworzyc (przeciwdzialajac spreznce). Pod koniec pompowania gdy roznica cisnien sie zmniejsza i aspirator przestaje zasysac, cisnienei wody w rurze dopycha i zamyka zaworek.

I teraz mam wrazenie ze ta sprezyna jest za twarda. Toto sie nie otwiera do konca, i co gorsza plastik wpada w wibracje i halasuje. Jesli w czasie zasysania lekko popchne ten plastik (przeciw sprezynce) i otworze bardziej, to nic nie halasuje, oraz slysze delikatny szum powietrza.

Stad moja sugestia, ze owa sprezynka jest po prostu za twarda. Niestety nie potrafie jej wymienic.ani skrocic

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bakterie grupy coli (2 sztuki), może wystarczy zachlorować i wypłukać studnię?

Ta mętność mnie przeraża! Czy na pewno jest to 122 mg? (może źle zrozumiałem jednostki miary?).

Przy studni 30 m pogoda nie powinna mieć wpływu na jakość wody.

Napisz jaką masz pompę i zbiornik hydroforowy, to pomoże.

 

Witam,

metnosc mam 122 w jednostkach NTU.

Nie wiem czy to nie pomylka, bo wode mam zazwyczaj przezroczysta.

Zbiornik mam 600 litrowy, zwykly (nie wiem o jaka ceche pytasz)

 

Czy zloza Crystal Ride sa skuteczne?

Rozne opinie slyszalem, wlacznie z taka ze nie roznia sie w dzialaniu od innych??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

metnosc mam 122 w jednostkach NTU.

Nie wiem czy to nie pomylka, bo wode mam zazwyczaj przezroczysta

Chyba pomyłka, bo taką mętność nawet ślepy by zauważył. Może woda była z piaskiem?

Zbiornik mam 600 litrowy, zwykly (nie wiem o jaka ceche pytasz)
Zbiornik masz dość duży (chodziło mi o zbiornik hydroforowy, czy jest przeponowy, czy bezprzeponowy).

Czy zloza Crystal Ride sa skuteczne?

Rozne opinie slyszalem, wlacznie z taka ze nie roznia sie w dzialaniu od innych??

Są skuteczne, ale niestety filtr z takim złożem to rozwiązanie "3 w1", czyli "coś za coś".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pomyłka, bo taką mętność nawet ślepy by zauważył. Może woda była z piaskiem?

Zbiornik masz dość duży (chodziło mi o zbiornik hydroforowy, czy jest przeponowy, czy bezprzeponowy).

Są skuteczne, ale niestety filtr z takim złożem to rozwiązanie "3 w1", czyli "coś za coś".

 

Co masz na mysli mowiac Cos za cos?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...