Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Tak w ogole to zastanawiam sie nad nastepujacymi opcjami

1. Urzadzenie oparte o zloze Crystal Ride - jedni chwala, drudzy mowia ze nic nie warte lub pozera sol zeby dzialalo poprawnie...

2. Cosmowater Home Plus (odzelazianie i zmiekczanie)

3.zmiekczacz wody EKOMECH Softener SV56M zywica Amberlite IR, fleck 5600, 45 litrow zywicy, 100 l solanki - podobno ma szanse usunac tez zelazo (w ilosci jaka mam 1,37).

4. filtry szeregowe narurowe BB 20'

 

Do tego pewnie doloze UV V20.

 

Co o tym myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak w ogole to zastanawiam sie nad nastepujacymi opcjami

1. Urzadzenie oparte o zloze Crystal Ride - jedni chwala, drudzy mowia ze nic nie warte lub pozera sol zeby dzialalo poprawnie...

2. Cosmowater Home Plus (odzelazianie i zmiekczanie)

3.zmiekczacz wody EKOMECH Softener SV56M zywica Amberlite IR, fleck 5600, 45 litrow zywicy, 100 l solanki - podobno ma szanse usunac tez zelazo (w ilosci jaka mam 1,37).

4. filtry szeregowe narurowe BB 20'

 

Do tego pewnie doloze UV V20.

 

Co o tym myslicie?

UV mozesz dolozyc, ale przed tym na pewno przechloruj studnie.

Opcje 4 sobie odpusc. Przy tym zelazie zezra Cie koszty wymiany wkladow i uzciazliwosc eksploatacyjna takiego rozwiazania. Automatycznie pluczace kolumny sa zdecydowanie mniej uciazliwe.

Wszystkie 3 pozostale, to chyba zywice jonowymienne, wiec zasada dzialania taka sama, wiec jest to tylko wobor miedzy roznymi dostawcami/producentami.

 

Chcsz oszczedzic i usunac oba zanieczyszczenai na 1 stopniu (Fe i twardosc). IMHO nie warto. Biedny kupuje 2 razy i lepiej zrobic to raz a dobrze. Czyli 2 stopnie uzdataniania: najpierw usunac zelazo, na drugim stopniu usunac twardosc. Zmiekczacz moze byc pewnie znacznie mniejszy od odzelaziacza, ale to niech sie specjalisci wypowiedza.

 

 

Marcin

 

P.S.

Ekomech, ten "Ekomech z Zabek od Hydraulika" wciska ludziom zywice do usuwania Fe i twardosci prze poziomie Fe 1.3mg??

Drogi Hydrauliku. Miej honor. Jedyne meskie rozwiazanie to harakiri ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby firma Ekomech zaproponowała zmiękczacz jako odżelaziacz nie ostrzegając przed tym że nie jest do tego przeznaczone. Jednak taką ilość żelaza usunie. Rozwiązanie takie należy stosować jako przejściowe np. wodociąg w niedługim czasie.

Z lampą nie śpiesz się - dobrze zachloruj studnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby firma Ekomech zaproponowała zmiękczacz jako odżelaziacz nie ostrzegając przed tym że nie jest do tego przeznaczone. Jednak taką ilość żelaza usunie. Rozwiązanie takie należy stosować jako przejściowe np. wodociąg w niedługim czasie.

Z lampą nie śpiesz się - dobrze zachloruj studnię.

 

Uderz w stol, nozyce sie odezwa ;-)

 

Kolega mikstek napisal:

"zmiekczacz wody EKOMECH Softener SV56M zywica Amberlite IR, fleck 5600, 45 litrow zywicy, 100 l solanki - podobno ma szanse usunac tez zelazo (w ilosci jaka mam 1,37)."

Chyba tego sam nie wymyslil, tylko mu to pewnie rzeczony Ekomech zaproponowal, prawda?? Strasznie tez podejrzanie brzmi to, że "ma szanse usunać żelazo". Bardzo to podejrzane. Czyzby ta zacna firma wciskala klientowi rozwiazanie, gdy jest uzasadnione podejrzenie ze to nie zadziala?? Czyzby chodzilo im o KASE?? Zeby za pol roku wydojc klienta za wymiane zywicy i dostawienie odzelaziacza. Jakiez to smutne. Bo bazujac na Twojej opinii wychodzilo, ze to jest najuczciwsza firma pod sloncem ;-)

 

marcin

 

P.S.

Tak, tak, wiem, piana ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 10 lat temu walczyliśmy z tym tematem przez około rok z producentem zwężek. Mięliśmy stację prób z manometrami, rotametrami. Porównywaliśmy zwężki przy takich samych nastawach ( wszystkich producentów). Współpracowaliśmy z narzędziowcami aby zrobili nam specjalne rozwiertaki do wyprowadzenia „idealnej g ładzi” nic nie pomagało aby się zbliżyć do sprawności plastykowej zwężki. Obecnie kupuje zwężki z jednego źródła i od jakiś 5 lat nie miałem problemów.

 

Mam juz mogego "Pyroloxa" 10x54 ;) i zaczynam walczyc z napowietrzaczem.

Sprzedano mi takie urzadzenie: http://waterite.ca/micronizer.html

Dziala zgodnie z instrukcja, czyli zasysa powietrze w przez ok 1/3 czasu dzialania pompy.

To jest do cisnienia 2,8 bara.

I to jest max co z niego wydusilem. Z dlawieniem pompy nie ma chyba problemu.

podczas plukania filtra, strumien ma natezenie ok 40-50 l/min

Wydaje mi sie jednak ze to zbyt krotko, bo ubywa poduszki powietrznej.

Sadzac, po skroplinach na zbiorniku jest jej tylko ze 30cm od szczytu zbiornika :o

 

Hytryulik

rowniez poprosze o namiary na twoj sprzet, ktory zasysa do 6 barow.

Edytowane przez adamf3791
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hytryulik

rowniez poprosze o namiary na twoj sprzet, ktory zasysa do 6 barow.

Ty w bajki wierzysz??

Ze Ci Hydraulik jakies sensowne szczegoly poda? Mi nie potrafi odpowiedziec na proste pytanie o wydajnosc ilosciowa inzektora, ktora powinno jasno wybnikac z jego "badan".

 

A czy Tobie sie poduszka zmienjsza, to sprawdz. Zmierz ile litrow wody wypompowujesz od max cisnienia do zalaczenia pompy dzisiaj i za tydzien. Wtedy bedziesz wiedzial a nie zgadywal po kroplach wody, czy faktycznie ubywa poduszki.

 

Slusznie za Hydraulik prawi, ze dlawiac sruba z boku zwiekszysz napowietrzenie - tyle ze zmniejszysz przeplyw ktory przy Pyroloxie musi byc duzy.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty w bajki wierzysz??

Ze Ci Hydraulik jakies sensowne szczegoly poda? Mi nie potrafi odpowiedziec na proste pytanie o wydajnosc ilosciowa inzektora, ktora powinno jasno wybnikac z jego "badan".

 

A czy Tobie sie poduszka zmienjsza, to sprawdz. Zmierz ile litrow wody wypompowujesz od max cisnienia do zalaczenia pompy dzisiaj i za tydzien. Wtedy bedziesz wiedzial a nie zgadywal po kroplach wody, czy faktycznie ubywa poduszki.

 

Slusznie za Hydraulik prawi, ze dlawiac sruba z boku zwiekszysz napowietrzenie - tyle ze zmniejszysz przeplyw ktory przy Pyroloxie musi byc duzy.

 

marcin

 

W bajki nie wierze, ale chce poznac ten inny sprzet i porownac. To co mam wydaje mi sie niewystarczajace ale moze tak musi byc.

Przy nastawie wlacznika cisnieniowego zalacz / wylacz na 2 / 4 bary, pompa zalacza sie po 40 litrach, przy 300 litrowym zbirniku.

To chyba kiepsko. Spodziewalem sie 2 razy wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty w bajki wierzysz??

Ze Ci Hydraulik jakies sensowne szczegoly poda? Mi nie potrafi odpowiedziec na proste pytanie o wydajnosc ilosciowa inzektora, ktora powinno jasno wybnikac z jego "badan".

 

A czy Tobie sie poduszka zmienjsza, to sprawdz. Zmierz ile litrow wody wypompowujesz od max cisnienia do zalaczenia pompy dzisiaj i za tydzien. Wtedy bedziesz wiedzial a nie zgadywal po kroplach wody, czy faktycznie ubywa poduszki.

 

Slusznie za Hydraulik prawi, ze dlawiac sruba z boku zwiekszysz napowietrzenie - tyle ze zmniejszysz przeplyw ktory przy Pyroloxie musi byc duzy.

 

marcin

 

O wymaganiach co do przeplywu dla Pyroloxu wiem. Przy nastawach napowietrzacza, ktore podalem w czasie plukania zmierzylem przeplyw popluczyn na ok 50l / min przy cisnieniu 3 bary.

Powinno chyba wystarczyc. Plukanie trwa 15 minut.

Czyli strasznie duzo tej wody schodzi :o, ale na szczescie wszystko idzie na ogrod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bajki nie wierze, ale chce poznac ten inny sprzet i porownac. To co mam wydaje mi sie niewystarczajace ale moze tak musi byc.

Przy nastawie wlacznika cisnieniowego zalacz / wylacz na 2 / 4 bary, pompa zalacza sie po 40 litrach, przy 300 litrowym zbirniku.

To chyba kiepsko. Spodziewalem sie 2 razy wiecej.

I nie dowiesz sie tego od Hydraulika. On bedzie cos tam sciemniaj, ze wie, ze badal, ze porownywal itd. Ale zadnego konkretu od niego nie uslyszysz, ja probuje od kliku dni. Zadnych wartosci, ilosci.

 

Ja wlasnie sie chcialem dowiedziec, ile ilosciowa wzgledem wody powinno byc tego powietrza zasysanego. Skoro "badal", to moglby nam laikom chyba zdradzic skoro sie udziela i chce pomoc?

Byloby to bardziej pomocne, od stwierdzenia: "masz zly aspirator, ten co ja kupuje w sprawdzonym zrodle zawsze dziala , ale nie powiem gdzie".

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, ja w kwestii mojego uzdatniacza zaproponowano mi uzdatniacz -odżelaziacz i odmanganiacz autmatyczny model1354 ze sterownikiem RX67B1-elektroniczny z 30 dniowa pamięcią wraz z aspiratorem- koszt całości ok . 2,5 tys lub filtr ręczny MP-2 -wygląda jak zbiornik na wodę.

Co sądzicie o tym automatycznym- nie mam czasu na robotę przy ręcznym filtrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, ja w kwestii mojego uzdatniacza zaproponowano mi uzdatniacz -odżelaziacz i odmanganiacz autmatyczny model1354 ze sterownikiem RX67B1-elektroniczny z 30 dniowa pamięcią wraz z aspiratorem- koszt całości ok . 2,5 tys lub filtr ręczny MP-2 -wygląda jak zbiornik na wodę.

Co sądzicie o tym automatycznym- nie mam czasu na robotę przy ręcznym filtrze

 

Chińska głowica poza ładnym wyświetlaczem nic dobrego a do butli 1354 porażka - nie wypłucze złoża.. Jednorazówka. Nie ma atestów na Europę.

Ręczny odżelaziacz dobry dla emerytów którzy nie mają co robić w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok przyjęłam szukam dalej- muszę mieć firmę koło siebie

 

Jeżeli szukasz firmy to pytaj na jakich komponentach budują stacje: polecam zbiorniki Structural a zawory Fleck lub ostatecznie Clack - tu nie jestem zwolennikiem elektroniki tam gdzie panuje wilgoć. Jeżeli kupisz takie urządzenie będziesz pewna że będzie pracowało lata i z serwisem nie będziesz mieć kłopotu. Każda poważna firma w Polsce je naprawi a nie wymieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

zelazo moje to 1,37, twardosc 380

W perspektywie 3-4 lat mam miec wode wodociagowa--- wiec troche nie mam ochoty inwestowac w osobny odzelaziacz, chyba ze naprawde bede musial

 

Wiem ze zmiekczacze sa do zmiekczania a nie do odzelaziania - natomiast slyszalem ze z czasami radza sobie z odzelazianiem rowniez.

 

Pytanie: jak dlugo pochodzi zmiekczacz na zazelazionej wodzie (jak moja) i w jakim stopniu mi ma szanse mi odzelazic wode?

lepiej kupic zmiekczacz czy urzadzenie oparte na crystal ride?

 

czy zmiekczacz z duza iloscia zloza (45 litrow) jest lepszy niz np 30 litrow zloza crystal ride?

 

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

zelazo moje to 1,37, twardosc 380

W perspektywie 3-4 lat mam miec wode wodociagowa--- wiec troche nie mam ochoty inwestowac w osobny odzelaziacz, chyba ze naprawde bede musial

 

Wiem ze zmiekczacze sa do zmiekczania a nie do odzelaziania - natomiast slyszalem ze z czasami radza sobie z odzelazianiem rowniez.

 

Pytanie: jak dlugo pochodzi zmiekczacz na zazelazionej wodzie (jak moja) i w jakim stopniu mi ma szanse mi odzelazic wode?

lepiej kupic zmiekczacz czy urzadzenie oparte na crystal ride?

 

czy zmiekczacz z duza iloscia zloza (45 litrow) jest lepszy niz np 30 litrow zloza crystal ride?

 

dzieki

 

- dodatkowo - urzadzenie cosmowater home plus -zmiekcza +podobno usuwa zelazo i mangan jezeli ich suma nie przekracza 2 (lub 5) mg. u mnie nie przekracza.. no i badz tu madry... co wybrac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...