Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

hej

zelazo moje to 1,37, twardosc 380

W perspektywie 3-4 lat mam miec wode wodociagowa--- wiec troche nie mam ochoty inwestowac w osobny odzelaziacz, chyba ze naprawde bede musial

 

Wiem ze zmiekczacze sa do zmiekczania a nie do odzelaziania - natomiast slyszalem ze z czasami radza sobie z odzelazianiem rowniez.

 

Pytanie: jak dlugo pochodzi zmiekczacz na zazelazionej wodzie (jak moja) i w jakim stopniu mi ma szanse mi odzelazic wode?

lepiej kupic zmiekczacz czy urzadzenie oparte na crystal ride?

 

czy zmiekczacz z duza iloscia zloza (45 litrow) jest lepszy niz np 30 litrow zloza crystal ride?

 

dzieki

 

Prowizorki są trwałe a z 4 lat zrobi się 6. Kup odżelaziacz ręcznie sterowany ( warunek jesteś obowiązkowy w domu) i za nim postaw zmiękczacz kosztowo wyjdzie Ci porównywalnie z CR lecz później po założeniu wodociągu urządzenia masz do wykorzystania. Jeżeli na swoim terenie masz taka twardość to i w wodociągu będzie porównywalnie albo i więcej twardości więc zmiękczacz wykorzystasz dalej a odżelaziacz ręczny zamiast sprzedawać za śmieszne pieniądze, możesz wykorzystać jako kolumnę sedymentacyjną zamiast filtra wstępnego przed zmiękczaczem. Sam zmiękczacz na ta długi okres nie zda egzaminu bez względu na producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

- dodatkowo - urzadzenie cosmowater home plus -zmiekcza +podobno usuwa zelazo i mangan jezeli ich suma nie przekracza 2 (lub 5) mg. u mnie nie przekracza.. no i badz tu madry... co wybrac

 

Cosmowater stosuje złoże prawie identyczne jak Crystal Right. Nazywają to "Zeomust". Nie wiem czemu podają tak niskie poziomy żelaza i manganu, ale pewnie po to żeby się zabezpieczyć przed reklamacjami... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowizorki są trwałe a z 4 lat zrobi się 6. Kup odżelaziacz ręcznie sterowany ( warunek jesteś obowiązkowy w domu) i za nim postaw zmiękczacz kosztowo wyjdzie Ci porównywalnie z CR lecz później po założeniu wodociągu urządzenia masz do wykorzystania. Jeżeli na swoim terenie masz taka twardość to i w wodociągu będzie porównywalnie albo i więcej twardości więc zmiękczacz wykorzystasz dalej a odżelaziacz ręczny zamiast sprzedawać za śmieszne pieniądze, możesz wykorzystać jako kolumnę sedymentacyjną zamiast filtra wstępnego przed zmiękczaczem. Sam zmiękczacz na ta długi okres nie zda egzaminu bez względu na producenta.

 

Generalnie zgadzam się z Hytryulikiem że nawet jak będziesz miał wodociąg to pewnie woda nadal będzie twarda, natomiast żelazo prawdopodobnie się obniży.

Jeśli teraz zastosujesz sobie filtr ze złożem CR200 to nawet jak się obniży żelazo to filtr nadal będzie działał i usuwał twardość. Jeśli chcesz mieć na później opcję regulacji twardości to zwróć na to uwagę kupując głowicę sterującą. W ten sposób unikniesz przerabiania instalacji w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W perspektywie 3-4 lat mam miec wode wodociagowa

Moim zdaniem, najlepiej podjechać do przedsiębiorstwa wodociągowego i zobaczyć jaką wodę dostarczają (po 4 latac nie powinna się zmienić). Wyniki analiz wody powinny być wywieszone na tablicy ogłoszeń (jeżeli ich nie ma, to muszą Ci je udostępnić!). Łatwiej będzie wówczas dobrać filtry, które zapewnią Ci dobrą wodę " na dzisiaj", a po wymianie złoża (np. odżelaziającego na węgiel) "na jutro". Analiza wody powinna być też dostepna na stronie internetowej dostawcy wody (jeżeli takową posiadają).

Edytowane przez free_shop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Niedawno zakupiłem system RO do mojej kuchni (woda miejska). Niestety, miało być bardziej różowo. Mam kilka pytań:

 

1. Smak wody z RO (po mineralizatorze) jest nieciekawy - czuć techniczny, jakby gorzkawy posmak. Czy dobrze myślę, że jest to spowodowane demineralizacją wody? Ta z przed mineralizatora wydaje się bardziej "zajeżdżać".

 

2. Czy jest jedno pewne stanowisko co do optymalnego składu spożywanej wody (surowej)? Znalazłem opracowania twierdzące, że woda pozbawiona minerałów jest szkodliwa (wypłukuje elektrolity), znalazłem równie poważne wywody udowadniające, że składniki mineralne z wody są przyswajalne w znikomych ilościach i o wiele bardziej krytyczne są zanieczyszczenia występujące w ujęciach wodnych.

 

3. Padło gdzieś w tym wątku stwierdzenie, że woda do picia nie powinna być zbyt miękka. Mam rozumieć, że chodzi o ilość rozpuszczonych minerałów w wodzie?

 

4. Razem z systemem RO kupiłem miernik TDS. Z tego co wyczytałem, ppm to ilość mg/l substancji rozpuszczonych w wodzie. Jak mają się wskazania TDS do etykiet wód mineralnych - w przypadku każdej z marek które z ciekawości sprawdziłem TDS wskazuje mniejsze ilości składników w stosunku do deklarowanej na etykiecie wody (okolice 60% tego co na butelce).

 

5. TDS na wylewce RO (zdemineralizowana) to po ustabilizowaniu wskazania 9ppm. Za mineralizatorem (USTM) po nocy jest 35-40ppm. Po wypuszczeniu litra wody wskazanie wody na zaworze mineralnym spada do około 20-25ppm. W locie (po opróżnieniu zbiornika) mineralizator dodaje jakieś 5-10ppm. Czy istnieje jakiś sposób bardziej efektywnej mineralizacji? Może drugi mineralizator innej marki w szereg? A może na przyłączu zbiornika dać dodatkowy mineralizator - stracę co prawda "destylat" na jednym z zaworów wylewki, ale niewysoki przepływ wody przy napełnianiu zbiornika może zbierze trochę minerałów?

 

6. Czy w przypadku zakażenia systemu (do systemu dostaną się jakieś bakterie np. od strony wylewki) TDS wykaże taki stan rzeczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Smak jest dość względny. Jednym ta sama woda smakuje słodko innym słono, a jeszcze innym niczym nie smakuje ;) Ale moim zdaniem nie powinna mieć żadnego wyczuwalnego smaku.

2. Tak jak piszesz: ile opracowań tyle zdań. Woda sama w sobie szkodliwa nie jest. Może co najwyżej niczego (dobrego lub złego) twojemu organizmowi nie dostarczyć. Z tym wypłukiwaniem elektrolitów to chyba lekka przesada - chyba że pijesz dziesiątki litrów wody zdemineralizowanej i nic innego.

3. Chodzi o zawartość wapnia i magnezu (twardości) w wodzie. Minimum 60 mg/l - tak mówi norma ;)

4. Na etykiecie można napisać wszystko. Miernik też ma swoją dokładność.

5. Kiedyś mierzyłem ile dodaje mineralizator i wychodziły bardzo dziwne wyniki. Zazwyczaj oscylowało to w okolicach 2-krotności tego co bez mineralizatora. Też myślałem o dodaniu drugiego w szeregu ale w praktyce jeszcze nie sprawdziłem.

6. TDS to ogólna ilość rozpuszczonych substancji. Nie pokaże bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Smak jest dość względny. Jednym ta sama woda smakuje słodko innym słono, a jeszcze innym niczym nie smakuje Ale moim zdaniem nie powinna mieć żadnego wyczuwalnego smaku.

Jasna sprawa, lecz w opisie węglowego filtra szlifującego po membranie jest podawane, że poprawia m.in. smak wody (zakładając że z RO dostajemy "destylat" smaku być nie powinno). Zresztą wielokrotnie spotkałem się z informacją, że cechą wody osmotycznej może być taki posmak "techniczny", stąd na końcu węgiel. Prawdą jest również tak jak piszesz, że kwestie smaku to subiektywne odczucia. Zastanawia mnie jednak, czy kwestia smaku (skoro już go wyczuwamy) związana jest z minerałami czy coś z tym węglem szlifującym jest nie tak...

 

3. Chodzi o zawartość wapnia i magnezu (twardości) w wodzie. Minimum 60 mg/l - tak mówi norma

Czyli jednym słowem minimalna wartość minerałów (konkretnych co prawda).

 

4. Na etykiecie można napisać wszystko. Miernik też ma swoją dokładność.

Ok, rozumiem kwestie etykiet. Ale czy dobrze kombinuję, że teoretycznie wartości te powinny być takie same (a przynajmniej mocno zbliżone)? Co do dokładności miernika, to przynajmniej znamionowo ma on +/- 2% tolerancji, więc dla celów domowych jest gitara. Co najwyżej może być rozkalibrowany, ale tego nie zakładam. Mierząc kranówkę mam jakieś 280ppm (Wawa).

 

5. Kiedyś mierzyłem ile dodaje mineralizator i wychodziły bardzo dziwne wyniki.

Z moich obserwacji wynika, że to chyba zależy od przepływu / czasu przestoju wody w mineralizatorze. Pierwsze 2 - 3 szklanki po przerwie w czerpaniu mają zauważalnie wyższą wartość TDS natomiast potem coraz bardziej wskazania zaczynają maleć.

 

6. TDS to ogólna ilość rozpuszczonych substancji. Nie pokaże bakterii.

Są jakieś domowe testy na bakterie? Czy wystarczy przeprowadzać przy wymianie wkładów dezynfekcję systemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam wyniki badan potrzebne do okreslenia czy warunki pracy BIRMu sa spelnione:

 

Utlenialnosc 2,59 (norma do 5)

Zasadowość: 4,44 mval/dm^3

Siarczany: 15,2mg/dm^3 (norma 250)

Chlorki: 21mg/dm^3 (norma 250)

Fosforany: 0,39mg (brak normy?)

chlor: nie wykryto

Ph: 7,35 (6,5-9,5)

Twardosc ogolna: 225mg (60-500)

Zelazo 3,5 (0,2)

Mn 0,5 (0,05)

Amoniak 0,07 (0,5)

Azotyny 0,006 (0,5)

Azotany 1,88 (50)

 

 

Kartka katalogwa BIRMu mowi, brak polifosforanow, oraz zasadowosc wieksza od dwukrotnej sumy chlorkow i siarczanow.

Czyli u mnie zasadowosc 4,44mval, a 2xsiarczny i chlorki okolo 70mg.

 

Rozumiem, ze mval zasadowosci trzeba przeliczyc na mg CaCO3 mnozac przez 50?

Czyli zasadowosc 222mg, 2x siarczany i chlorki 70 - warunek do stosowania BIRMu spelniony??

 

dzieki i pozdrawiam

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzech tygodniach uzywania i obserwacji odzelaziacza na Pyroloxie, zrobilem w Sanepidzie ponownie badania.

I oto co wyszlo:

 

Metnosc: 5,3 (bylo 6,5)

Barwa 10 (bylo 10)

amoniak 0,69 (bylo 0,91)

przweodnosc 613 (bylo 882)

zelazo 0,023 (bylo 2,58 )

mangan < 0,03 ponizej granicy oznaczenia (bylo 0,22)

 

i moja obserwacja - smrod siarkowodoru znikl calkowicie.

woda ma wciaz lekki zapach, trudny do okreslenia, moze to ten amoniak albo wyplukujace sie zloze?

Musze zrobic jeszcze utlenialnosc ale w tym Sanepidzie (Inowroclaw) tego nie robia i musze z tym do stolycy... Kujaw ;).

Utlenialnosc, jak wyczytalem, okresla stopien zanieczyszczenia. W moim przypadku mogly by to byc jakies kwasy humusowe?

Zgadza sie?

 

Cieszy mnie 100% skutecznosci dla zelaza, manganu i siarkowodoru.

(To chyba zasluga czestego plukania zloza. Zamiast co 4 dni jak ustawil to sprzedawca, plucze je codziennie, jak zaleca specyfikacja Pyroloxu.)

 

Smuci za to licha metnosc i amoniak wciaz powyzej normy.

Wode puszczam juz na drugi stopien, to znaczy zmiekczacz i mam nadzieje, ze mu taki sklad nie zaszkodzi.

Przynajmniej nie ma o tym nic w dokumentacji zmiekczacza. Wymagaja jedynie zelaza FeO2 max 0,7mg.

 

I tu pytanie do Was. Czy filtr z weglem aktywowanym KDF lub innym ma szanse doprowadzic te wode ostatecznie do porzadku?

Kapia sie tym moje dzieci i rozpylony amoniak na pewno im nie sluzy... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do usuwania amoniaku służy Crystal Right 100 lub Turbidex. Przy dość niskim jego poziomie nie wiem czy warto stawiać kolejny stopień tylko do amoniaku...

 

Myślę, że możesz spokojnie przestawić płukanie Pyroloxu co dwa dni - oszczędzisz sporo wody, a i tak będzie to dużo częściej niż mówi praktyka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowano mi następujący zestaw.

cyt.

 

1. napowietrzenie inżektorowe wody/ inżektor 3/4",zamontowany przzed hydroforem na rurze doprowadzającej wodę z pompy/potrzebny odcinek 70 cm wraz z obejściem do regulacji dawki powietrza zaworem 1/2". Można zamontować poziomo i pionowo.

2. na bazie istniejącego hydroforu poj.300l wykonać mieszacz wody i powietrza, wodę z pompy wprowadzić poziomo lub z góry, w połowie wysokości zbiornika zamontować odpowietrznik automatyczny 1/2",wodowskaz,zawór do uzupełniania powietrza w górnej części,oraz w dolnej zawór spustowy 1/2" do okresowego płukania hydroforu. Dodatkowo zamontować zawory 1/2" odcinające na wodowskazie,odpowietrzniku,wyłączniku LCA.

3.Odżelazianie i odmanganianie wody:

- na jednym stopniu woda napowietrzona /utlenione żelazo/ filtr butlowy o wym. 13x54" wypełniony medium filtracyjnym ,złoże katalityczne Defeman lub G1 w ilości 44l

butla wykonana z żywic epoksydowych wys.-130cm,śr.34 cm,rostaw przłączy 12,7cm / głowicy/

- sterowanie automatyczne ,głowicą 263/740 Logix firmy AUTOTROL-OSMONICS USA. programujemy zegar w zakresie godziny,dnia tygodnia,godziny płukania/regeneracji, oraz dni w których ma odbyć się regeneracja. Sterownik typ 263,posiada wałek,który w poszczególnych cyklach otwiera klapy zaworowe.

4.Warunki pracy SUW:

- pomieszczenie wyposażone w instalacje do odprowadzenia wypłuczyn z filtra o śr. 50 mm;

- gniazdo elektryczne 230/50 do zasilania głowicy poprzez zasilacz 3 W;

- min. wydatek pompy 4,5 m3/h, płukanie w beckwashu/14min./

5. zmiękczanie wody : 2 stopień za filtrem odżelaziaczem , filtr zbiornikowy w obudowie compakt,ilość żywicy/medium filtracyjne/ 20l.

sterowanie automatyczne głowicą 255/760 objętościowe po przepłynięciu 3,4 m3 wody / przy twardości287 mg / Sterownik firmy Autotrol-Osmonics/.

 

Koniec cyt.

Jak panowie mądrzy w temacie to widza - mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzech tygodniach uzywania i obserwacji odzelaziacza na Pyroloxie, zrobilem w Sanepidzie ponownie badania.

I oto co wyszlo:

 

Metnosc: 5,3 (bylo 6,5)

Barwa 10 (bylo 10)

 

Zamiast co 4 dni jak ustawil to sprzedawca, plucze je codziennie, jak zaleca specyfikacja Pyroloxu.)

 

(

Ja mam przed i po badaniu:

metnosc: 16 -> 1 (norma 1)

barwa: 52 -> 0,92 (norma 15)

I to tylko po odzelaziaczu na grensandzie. Znaczy sie metnosc i barwa pochodzi glownie z zelaza.

U Ciebie jak widac jest inaczej. Poczekaj na badanie utlenialnosci, ktore jak rozumiem, okreslaja poziom innych zanieczyszczen, glownie organicznych.

U mnie utlenialnosc to okolo 2.5. Moze Ci sie to przyda do porownania.

 

Nie szkoda Ci wody i pradu na codzienne plukanie? Pluczac codziennie, to pewnie zuzywasz wiecej wody na plukanie, niz w trybie pracy :-) A przeciez pluczesz woda surowa/brudna, wiec jaki to ma sens? Mowiac inaczej, filtr nie bedzie czystszy niz woda ktora go pluczesz. Przez dzien nie zabierze sie na filtrze zbyt duzo zanieczyszen, i przed i po plukaniu nie bedzie jakiejs wielkiej roznicy. Plukanie ma usunac zgromadzone zanieczyszczenia. Ty tego zelaza nie masz jakos kosmicznie duzo. Ja mam zelaza 3,5 i obecnie "testuje" plukanie co tydzien (greensand)

 

Dodatkowo, niech sie specjalisci wypowiedza, ale plukanie podnosi i wzbuza zloze, co powoduje ze czasteczki sie o siebie ocieraja i scieraja/zuzywaja. Nie wiem, jak tam czasteczki pyroloxy wygladaja, ale jesli sa chropowate, to ta chropowatosc szybko sie zetrze, co pewnie nie pozostanie bez wplywu na prace zloza. No i zloza bedzie ubywac z czasem pewnie.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

moje wyniki badan:

twardość 340

mętność 0,20 NTU

barwa 5mg/l

Zapach akceptowalny

przewodność 501uS/cm

ph 7,5

Amonowy jon 0,27mg/l

Azotyny 0,03 mg/l

Azotany <0,9 mg/l

Żelazo 0,094 mg/l

Mangan <0,030 mg/l

 

 

po przeczytaniu kilkunastu stron wszej dyskusji wnioskuje ze wystarczy mi tylko zmiękczacz do wody (poza tym smak i zapach wody mi odpowiada, chciałem tylko zlikwidować kamień)

i teraz pytanie do was: proszę o podanie jakiś propozycji takich zmiękczaczy (żebym nie naciął się na jakąś chińszczyznę) najlepiej 2 alternatywnych, na 6 osobową rodzinę

budżet jaki mam zamiar przeznaczyć to do 2,5 tys zł, sprzęt będę montował sam wraz z zaprzyjaźnionym hydraulikiem wiec całość budżetu mogę przeznaczyć na zmiękczacz

 

Pozdrawiam

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam zamontowaną stacje uzdatniania wody:

1. Korekcja Ph - Magno dol

2. TAP 960 - odżeleziająco - odmanganiające

3. Lampa UV.

 

Jednak stacja ta nie radzi sobie z manganem. Cały czas trzeba wymieniać magno - dol, sa to dość spore koszty. Poza tym przy montowaniu stacji mieliśmy stałe pH a teraz (po 3 latach) zaczęło się wahać od 5,02 aż do 12. Zastanawiamy się nad wymianą całej stacji. Aktualnie parametry wody surowej to:

 

ph: 5,02

żelazo: pon. 0,2

mangan 0,43

twardość ogólna 40 mgCaCO3/l

Przewodniość 141

amoniak pon. 0,05

 

Dziwne (szczególnie żelazo, które było od lat i zawsze minimum 1mg/l, ale badania wykonywane przez akredytowaną placówkę.)

Zaproponowano nam urządzenia:

Zmiękczacz DW 20K ze złożem 20 l Crystal Right.

 

Moje obawy są takie:

za mała twardość ogólna dla złoża -> szybko się zniszczy.

Za niskie ph?

Wodę bada nam sanepid nie pozwoli na to by woda miała twardość poniżej 60.

Co z tym można zrobić? Jak podnieść ph (tylko nie magno -dolem), jak zmiękczona wodę utwardzić?

 

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szkoda Ci wody i pradu na codzienne plukanie? Pluczac codziennie, to pewnie zuzywasz wiecej wody na plukanie, niz w trybie pracy :-) A przeciez pluczesz woda surowa/brudna, wiec jaki to ma sens? Mowiac inaczej, filtr nie bedzie czystszy niz woda ktora go pluczesz. Przez dzien nie zabierze sie na filtrze zbyt duzo zanieczyszen, i przed i po plukaniu nie bedzie jakiejs wielkiej roznicy. Plukanie ma usunac zgromadzone zanieczyszczenia. Ty tego zelaza nie masz jakos kosmicznie duzo. Ja mam zelaza 3,5 i obecnie "testuje" plukanie co tydzien (greensand)

 

Dodatkowo, niech sie specjalisci wypowiedza, ale plukanie podnosi i wzbuza zloze, co powoduje ze czasteczki sie o siebie ocieraja i scieraja/zuzywaja. Nie wiem, jak tam czasteczki pyroloxy wygladaja, ale jesli sa chropowate, to ta chropowatosc szybko sie zetrze, co pewnie nie pozostanie bez wplywu na prace zloza. No i zloza bedzie ubywac z czasem pewnie.

 

marcin

 

Co do Greensandu nie można przesadzić z czasem między płukaniami - nie można wyczerpać całkowicie jego zdolności utleniającej. Pyrolox jest tylko katalizatorem i nie ma jako takiej "pojemności" więc tu można zwiększać odstępy między płukaniami aż do uzyskania żelaza na wyjściu (przebicia).

 

Pyrolox jest bardzo ciężki a jego cząsteczki są twarde. Ścieranie powinno być w granicach 2% rocznie - dużo więcej wypłukuje się podczas pierwszego uruchomienia. Później już nie powinno to być zauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przeczytaniu kilkunastu stron wszej dyskusji wnioskuje ze wystarczy mi tylko zmiękczacz do wody (poza tym smak i zapach wody mi odpowiada, chciałem tylko zlikwidować kamień)

i teraz pytanie do was: proszę o podanie jakiś propozycji takich zmiękczaczy (żebym nie naciął się na jakąś chińszczyznę) najlepiej 2 alternatywnych, na 6 osobową rodzinę

budżet jaki mam zamiar przeznaczyć to do 2,5 tys zł, sprzęt będę montował sam wraz z zaprzyjaźnionym hydraulikiem wiec całość budżetu mogę przeznaczyć na zmiękczacz

 

Pozdrawiam

Dominik

 

Powinieneś się wyrobić nawet w mniejszej kwocie (jeśli ma być bez montażu). Radziłbym ci zmiękczacz w obudowie kompaktowej na 25 litrów żywicy. Głowicę (jak zwykle) polecam firmy Clack ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obawy są takie:

za mała twardość ogólna dla złoża -> szybko się zniszczy.

Za niskie ph?

Wodę bada nam sanepid nie pozwoli na to by woda miała twardość poniżej 60.

Co z tym można zrobić? Jak podnieść ph (tylko nie magno -dolem), jak zmiękczona wodę utwardzić?

 

Dziękuję za pomoc.

 

Crystal Right rzeczywiście w tym przypadku to nie najlepsze rozwiązanie.

Proponowałbym ci wymienić Magno-dol na Calcite/Imerys. Złoże to podnosi poziom pH tylko do 8 (nawet długi czas kontaktu wody ze złożem nie spowoduje nadmiernego wzrostu wartości pH.). Wymaga za to dłuższego czasu kontaktu z wodą (typowo ok 10 minut) więc trzeba dobrać przepływ do wielkości zbiornika.

 

Przy wyższym pH łatwiej usuniesz mangan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...