Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do Greensandu nie można przesadzić z czasem między płukaniami - nie można wyczerpać całkowicie jego zdolności utleniającej.
Wiem o tym. Ale regenerujac go co tydzien, nie wyczerpuje nawet 10% pojemnosci utleniania. W trybie pracy przechodzi przez filtr (13x54) przez ten tydzien max 2m^3 wody. A przy szambie nie tak prosto sobie ustawic regeneracje co 3-4 dni :-( Po za tym za chwile, na greensand bedzie szedl tylko mangan a zelazo mam nadzieje zostanie na I stopniu po zasypaniu go wspominanym birmem.

 

pozdrawiam,

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś się wyrobić nawet w mniejszej kwocie (jeśli ma być bez montażu). Radziłbym ci zmiękczacz w obudowie kompaktowej na 25 litrów żywicy. Głowicę (jak zwykle) polecam firmy Clack ;)

 

znalazłem coś takiego:

http://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-do-wody-twardej-clack-p-569.html

będzie się sprawdzało? cena 2.500zł niby tyle ile sobie przeznaczyłem, ale nie mogę znaleźć nic tańszego na 25 litrów żywicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://slownik.ekologia.pl/7_Slownik_hydrogeologiczny/7156_7_O_0_Obszar_ochrony_obszar_ochronny.html

 

OWO - Obszar Wysokiej Ochrony

ONO - Obszar Najwyższej Ochrony

 

Nie wiem jakie skutki to ma dla opcji zagospodarowania działki, ale prawdopodobnie jakieś utrudnienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowano mi następujący zestaw.

cyt.

 

1. napowietrzenie inżektorowe wody/ inżektor 3/4",zamontowany przzed hydroforem na rurze doprowadzającej wodę z pompy/potrzebny odcinek 70 cm wraz z obejściem do regulacji dawki powietrza zaworem 1/2". Można zamontować poziomo i pionowo.

2. na bazie istniejącego hydroforu poj.300l wykonać mieszacz wody i powietrza, wodę z pompy wprowadzić poziomo lub z góry, w połowie wysokości zbiornika zamontować odpowietrznik automatyczny 1/2",wodowskaz,zawór do uzupełniania powietrza w górnej części,oraz w dolnej zawór spustowy 1/2" do okresowego płukania hydroforu. Dodatkowo zamontować zawory 1/2" odcinające na wodowskazie,odpowietrzniku,wyłączniku LCA.

3.Odżelazianie i odmanganianie wody:

- na jednym stopniu woda napowietrzona /utlenione żelazo/ filtr butlowy o wym. 13x54" wypełniony medium filtracyjnym ,złoże katalityczne Defeman lub G1 w ilości 44l

butla wykonana z żywic epoksydowych wys.-130cm,śr.34 cm,rostaw przłączy 12,7cm / głowicy/

- sterowanie automatyczne ,głowicą 263/740 Logix firmy AUTOTROL-OSMONICS USA. programujemy zegar w zakresie godziny,dnia tygodnia,godziny płukania/regeneracji, oraz dni w których ma odbyć się regeneracja. Sterownik typ 263,posiada wałek,który w poszczególnych cyklach otwiera klapy zaworowe.

4.Warunki pracy SUW:

- pomieszczenie wyposażone w instalacje do odprowadzenia wypłuczyn z filtra o śr. 50 mm;

- gniazdo elektryczne 230/50 do zasilania głowicy poprzez zasilacz 3 W;

- min. wydatek pompy 4,5 m3/h, płukanie w beckwashu/14min./

5. zmiękczanie wody : 2 stopień za filtrem odżelaziaczem , filtr zbiornikowy w obudowie compakt,ilość żywicy/medium filtracyjne/ 20l.

sterowanie automatyczne głowicą 255/760 objętościowe po przepłynięciu 3,4 m3 wody / przy twardości287 mg / Sterownik firmy Autotrol-Osmonics/.

 

Koniec cyt.

Jak panowie mądrzy w temacie to widza - mi się podoba.

 

Osobiście odradzam stosowanie odżelaziaczy na zaworze Logix Autotrola gdyż jest to zawór oparty na systemie klapkowym przez co ma małe przepływy i złoże nie jest dopłukiwane . Stosowanie ze złożem tak ciężkim jak Defeman czy G1 na butli 13x54 to utopia. Szukaj urządzeń na silnym zaworze Fleck 2510 lub ostatecznie Clack

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście odradzam stosowanie odżelaziaczy na zaworze Logix Autotrola gdyż jest to zawór oparty na systemie klapkowym przez co ma małe przepływy i złoże nie jest dopłukiwane

Dla Logix 263/740 producent podaje maksymalny przeplyw przy pukaniu 20gal/min, czyli 75 litrow.

1" Clack, przy 1" module odplywu, 25gal/m, czyli 95litrow, przy odplywie 3/4" 10gal/m czyli 38litrow

Natomiast tak chwalony przez Ciebie Fleck, ma podane w instrukcji serwisowej, maksymalny DLFC 15 gal (57 litrow) !!??

 

No to wychodzi na to, ze producenci znowu klamia na temat swoich produktow, toz Hydraulik nie moze sie mylic - 20 lat doswiadczenia z zalozenia to wyklucza!!

Nie moze byc tak, ze Fleck 2510 ma najgorszy przeplyw przy plukaniu. WYKLUCZONE (aksjomat).

 

marcin

 

P.S.

Z tego co widze w tej instrukcji do Fleck'a to tam mozna ustawic regeneracje co 7 albo 12 dni, albo objetosciowa. I tyle??

Nie moge sobie ustawic np 5 dni? Powiedz prosze, ze zle przeczytalem instrukcje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz okazję utłuc trochę piany.

Popracujesz trochę to zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi. Nie liczy się gumka na popłuczynach tylko wielkość kanałów przepływowych i ich prostota, aby po roku kiedy ścianki zarosną żelazem dalej był przepływ zdolny wypłukać złoże a tego karty katalogowe nie opisują.

We Flecku można ustawić czasowo płukanie co; 1, 2, 3, 4, 6 i 12 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz okazję utłuc trochę piany.

Popracujesz trochę to zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi.

Ja nie pracuje w tym biznesie. Jestem uzytkownikiem filtrow i chce sie o filtrach jak najwiecej dowiedziec. Bo 2 firmy z ktorymi probowalem wspolpracowac, generalnie mnie olewaly zostawialy z problemem.

 

Czy uwazasz, ze podanie danych katalogowych 3 glowic, to jest "bicie piany"?

Sorry, ale dziwne masz kryteria.

 

Nie liczy się gumka na popłuczynach tylko wielkość kanałów przepływowych i ich prostota, aby po roku kiedy ścianki zarosną żelazem dalej był przepływ zdolny wypłukać złoże a tego karty katalogowe nie opisują.

Dziwne jest to co piszesz. Uzytkuje te paskudna glowice (Clack), z woda Fe=3.5mg od roku. Zarowno glowica wewnatrz, takze inzektor (KMn04), owszem sa brudne, ale jest to cieniutka warstwa, nazwalbym to nalotem. O zadnym zarastaniu nie ma mowy.

 

Wytlumacz mi wiec jeszcze jedna rzecz.

Podejerzewam, ze najwieksza gumka jaka przewidzial producent, to w zasadzie najwiekszy mozliwy przeplyw przez glowice. Czyli jakby wogole wywalic ten restryktor przeplywu, to przeplyw przez glowice by sie juz nie zwiekszyl. Wzglednie niewiele. Dobrze rozumuje?? Czy to nie oznacza, ze nieszczesny Clack, ktory ma na starcie 10galow przeplywu wiecej, ma ze sie tak wyraze, miejsce na zarastanie?? Po za tym jaby ten FLeck nie byl prosto zbudowany, nie wierze, ze nic a nic nie zarosnie (jesli wogole, bo jak wspomnialem, u siebie zadnego zarastania nie zauwazylem po roku wlasnie).

Skoro z najwieksza gumka Fleck daje 15gal, a Clack 25, a producent nie przewidzial gumki z wieksza dziurka,

 

We Flecku można ustawić czasowo płukanie co; 1, 2, 3, 4, 6 i 12 dni.

I to jest odpowiedz merytoryczna.

 

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytlumacz mi wiec jeszcze jedna rzecz.

Podejerzewam, ze najwieksza gumka jaka przewidzial producent, to w zasadzie najwiekszy mozliwy przeplyw przez glowice. Czyli jakby wogole wywalic ten restryktor przeplywu, to przeplyw przez glowice by sie juz nie zwiekszyl. Wzglednie niewiele. Dobrze rozumuje??

 

Największa gumka w Clacku to 25 gpm, ale przepływ z karty to 27 gpm. To by znaczyło, że jak wywalisz gumkę to dostaniesz 2 gpm gratis :) Z tym że te dane, aby je porównywać, podawane są dla konkretnego spadku ciśnienia (zazwyczaj 1 bar w czasie pracy i 1,7 bar w płukaniu wstecznym). Czyli jak dasz większe ciśnienie to przepchniesz przez głowicę więcej wody, ale jednocześnie wzrosną opory przepływu przez głowicę. W zasadzie nie ma to znaczenia w domowych systemach, ale w przemyśle to już robi różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie szlam tylko 3 mg/l w wodzie żelaza wprawdzie zamontowany na klatce bloku z 4 lokalami. Serwisuję odżelaziacz od dwóch lat i roku nie wytrzymuje bez czyszczenia przeklinam wyświetlenie EROR śni mi się po nocy i zawsze w sobotę – kochana elektronika. Na drugiej klatce zamontowany odżelaziacz z Fleckiem 2510 i nie ma problemu silnik tak silny że przepycha tłok przez zanieczyszczenia i wystarczy roczny serwis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przed i po badaniu:

metnosc: 16 -> 1 (norma 1)

barwa: 52 -> 0,92 (norma 15)

I to tylko po odzelaziaczu na grensandzie. Znaczy sie metnosc i barwa pochodzi glownie z zelaza.

U Ciebie jak widac jest inaczej. Poczekaj na badanie utlenialnosci, ktore jak rozumiem, okreslaja poziom innych zanieczyszczen, glownie organicznych.

U mnie utlenialnosc to okolo 2.5. Moze Ci sie to przyda do porownania.

 

Nie szkoda Ci wody i pradu na codzienne plukanie? Pluczac codziennie, to pewnie zuzywasz wiecej wody na plukanie, niz w trybie pracy :-) A przeciez pluczesz woda surowa/brudna, wiec jaki to ma sens? Mowiac inaczej, filtr nie bedzie czystszy niz woda ktora go pluczesz. Przez dzien nie zabierze sie na filtrze zbyt duzo zanieczyszen, i przed i po plukaniu nie bedzie jakiejs wielkiej roznicy. Plukanie ma usunac zgromadzone zanieczyszczenia. Ty tego zelaza nie masz jakos kosmicznie duzo. Ja mam zelaza 3,5 i obecnie "testuje" plukanie co tydzien (greensand)

 

Dodatkowo, niech sie specjalisci wypowiedza, ale plukanie podnosi i wzbuza zloze, co powoduje ze czasteczki sie o siebie ocieraja i scieraja/zuzywaja. Nie wiem, jak tam czasteczki pyroloxy wygladaja, ale jesli sa chropowate, to ta chropowatosc szybko sie zetrze, co pewnie nie pozostanie bez wplywu na prace zloza. No i zloza bedzie ubywac z czasem pewnie.

 

marcin

 

z tym plukaniem, to wiem, ze jestem swietszy od papieza ;) ale dopiero sie ucze tego rzemiosla.

Na poczatku uzytkowania chce wydusic ze sporzetu max na co go stac.

Stopniowo zejde z czstoscia plukania, jesli nie zauwaze pogorszenia filtracji.

 

Ilosc wody do plukania mnie nie rusza - idzie na ogrod. A z cala pewnoscia jest jej wiecej niz uzytkowej ;).

Pradu - tez zbytnio, pare zlotych misiecznie wiecej.

To, ze jest plukana "brudna" woda tez chyba nie powinno szkodzic, tak jest to wymyslone i chyba nie moze zaszkodzic, np metnosci wody.

Poprawcie mnie jesli sie zagalopowalem ;).

 

Producent pyroloxu poleca codzienne plukanie i podaje zywotnosc zloza na 10 lat.

Przy tym podaja, ze zloze jest trwale i malo podatne na wymywanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym plukaniem, to wiem, ze jestem swietszy od papieza ;) ale dopiero sie ucze tego rzemiosla.

Na poczatku uzytkowania chce wydusic ze sporzetu max na co go stac.

Stopniowo zejde z czstoscia plukania, jesli nie zauwaze pogorszenia filtracji.

 

Ilosc wody do plukania mnie nie rusza - idzie na ogrod. A z cala pewnoscia jest jej wiecej niz uzytkowej ;).

Pradu - tez zbytnio, pare zlotych misiecznie wiecej.

To, ze jest plukana "brudna" woda tez chyba nie powinno szkodzic, tak jest to wymyslone i chyba nie moze zaszkodzic, np metnosci wody.

Poprawcie mnie jesli sie zagalopowalem ;).

 

Producent pyroloxu poleca codzienne plukanie i podaje zywotnosc zloza na 10 lat.

Przy tym podaja, ze zloze jest trwale i malo podatne na wymywanie.

 

Moja rada: wstrzymaj się z kolejnymi krokami przez trzy miesiące gdyż taki okres wpracowuje się złoże i wychodzi prawdziwy efekt działania złoża. Zrób badanie jeżeli się wyniki utrzymają to się ciesz. Osobiście życzę Ci tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilosc wody do plukania mnie nie rusza - idzie na ogrod. A z cala pewnoscia jest jej wiecej niz uzytkowej ;).

Pradu - tez zbytnio, pare zlotych misiecznie wiecej.

To, ze jest plukana "brudna" woda tez chyba nie powinno szkodzic, tak jest to wymyslone i chyba nie moze zaszkodzic, np metnosci wody.

Poprawcie mnie jesli sie zagalopowalem ;)

 

Przy zużyciu prądu ok 5 W przez kilkanaście sekund (nawet codziennie) to chyba nawet kilku złotych nie uzbierasz... ;)

Płukanie wodą surową nie szkodzi ponieważ zadaniem płukania jest wymycie wytrąconych osadów, a nie wyczyszczenie złoża na wysoki połysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie krytykuję zaworu Clack za system tłokowy i przepływ tylko za sterowanie elektroniczne którego nie jestem zwolennikiem w hydroforni. Dlatego nie stosuję jej – goła elektronika i wilgoć to rzeczy które się nie kochają.
Ja juz nie lapie Twoich wypowiedzi :-( Najpierw piszesz o systemie klapkowym w glowicy Logix, ze jest do dupy, bo daje male przeplywy. Jak wypisuje ze z danych katalogowych wynika, ze nie jest tak zle, to narzekasz, ze Clack ma elektronike. Moglibysmy sie trzymac tematu??

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...