Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co myślicie o tym urządzeniu...

Zmiękczać za 1900zł. warty uwagi ?

To jest wersja ekonomiczna, taka średnia półka. Złoże heterosferyczne, nie wspominają czy w zbiorniku na sól jest zawór solankowy (więc pewnie go nie ma).

 

I radzę się zapoznać z opiniami klientów tego sklepu aby świadomie podjąć decyzję o zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam wykopana studnię głębinową na potrzeby gospodarstwa domowego ( woda pitna itd). Wykonałem badania wody które przedstawiam poniżej. Dwóch hydraulików proponuje mi stacje uzdatniania BWT: filtr ERF-Greensand + BWT Eurosoft 58 SXT AQUA Multi BIO + Aqua Big + Filtr odwróconej osmozy pod zlew z mineralizacją Pure Aquacalcium + jeszcze jakieś drobiazgi po kilka stówek. Cena za komplet około 16 000zł więc jak dla mnie kosmos. Czy te wyniki naprawdę są aż tak złe, że trzeba zapłacić aż tyle kasy?

Jedna firma zaproponowała natomiast rozwiązanie sporo tańsze ( około 4000zł) ale nie wiem czy faktycznie będzie wystarczające widząc ile elementów proponuje pierwsza firma: https://sklep-hydros.pl/odzelaziacze-wody/3331-odzelaziacz-do-wody-rx67c1c-6516-ph.html?search_query=ph+&results=7 + jakiś filtr wstępny.

Jesteście w stanie coś doradzić? Może coś jeszcze zupełnie innego?

Badania wody screen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przymierzam się do wprowadzki do mojego pierwszego domu, budynek nowo wybudowany. Za wodomierzem zamontowany został reduktor ciśnienia Honeywell FK06-1AA z filtrem siatkowym ze stali nierdzewnej (chyba 100um). Jako że na chwilę obecną nie planuję montażu stacji uzdatniania wody (co nie wyklucza jego montażu w przyszłości np za 2 lata, w tej chwili finanse nie pozwalają) chciałbym za reduktorem zamontować jeszcze filtry narurowe 10" lub 20" (głównie z myślą o ochronie nowej armatury i agd). Rodzina 2 osobowa, zużycie wody raczej umiarkowane (brak wanny, tylko prysznice itp).

Twardość [mg/l CaCO3] 293

 

Czy coś takiego będzie ok i które wybrać? Jakie wkłady dobrać?

Filtr dwuelementowy

Filtr Atlas Filtri Duplex BX 20 https://www.krainawody.pl/16-filtr-atlas-filtri-duplex-bx-20.html#/3-przylacze-1

Filtr Atlas Filtri Duplex BX 10 https://www.krainawody.pl/15-filtr-atlas-filtri-duplex-bx-10.html#/3-przylacze-1

czy jednoelementowy BIG

Atlas Filtri DP BIG Clear 20" https://www.zestudni.pl/filtr-atlas-filtri-dp-big-clear-20/

Atlas Filtri DP BIG Clear 10" https://www.zestudni.pl/filtr-atlas-filtri-dp-big-clear-10/

 

link do raportu z badania wody:

https://gpru-slawki.pl/wp-content/uploads/2020/10/Egiertowo-wrze2020.pdf

 

Z góry dziękuję za pomoc! :)

Edytowane przez Krzsiek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może mi ktoś polecić konkretny model urządzenia 20L do 2500zł-3000zł ?

 

Może Viessmann Aquahome 20-N albo Ecoperla Toro 20 ??

 

Polecamy wybór Ecoperla Toro 20 :)

 

Zmiękczacz jest naprawdę dobrej jakości z wysokiej jakości złożem. Zachęcamy do poczytania opinii na temat tego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam wykopana studnię głębinową na potrzeby gospodarstwa domowego ( woda pitna itd). Wykonałem badania wody które przedstawiam poniżej. Dwóch hydraulików proponuje mi stacje uzdatniania BWT: filtr ERF-Greensand + BWT Eurosoft 58 SXT AQUA Multi BIO + Aqua Big + Filtr odwróconej osmozy pod zlew z mineralizacją Pure Aquacalcium + jeszcze jakieś drobiazgi po kilka stówek. Cena za komplet około 16 000zł więc jak dla mnie kosmos. Czy te wyniki naprawdę są aż tak złe, że trzeba zapłacić aż tyle kasy?

Jedna firma zaproponowała natomiast rozwiązanie sporo tańsze ( około 4000zł) ale nie wiem czy faktycznie będzie wystarczające widząc ile elementów proponuje pierwsza firma: https://sklep-hydros.pl/odzelaziacze-wody/3331-odzelaziacz-do-wody-rx67c1c-6516-ph.html?search_query=ph+&results=7 + jakiś filtr wstępny.

Jesteście w stanie coś doradzić? Może coś jeszcze zupełnie innego?

[ATTACH=CONFIG]457354[/ATTACH]

 

Dzień dobry,

 

czy mógłby Pan wysłać wyraźniejsze zdjęcie pełnych wyników analizy wody?

 

Jeśli chodzi o dużą rozbieżność w cenach, to niestety nie każda firma gwarantuje, że woda po dobranym do wyników systemie uzdatniania będzie zdatna do spożycia (tzn. będzie spełniać normy jakości wody przeznaczonej do spożycia według Rozporządzenia Ministra Zdrowia). Duża część sprzedawców oferuje tańsze stacje, które niestety tylko redukują zanieczyszczenia, a nie uzdatniają wodę w pełni.

 

Jeśli woda ma służyć do codziennego użytku, to sugerujemy poprosić wybraną firmę o taką gwarancję doprowadzenia wody do jakości przeznaczonej do spożycia.

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przymierzam się do wprowadzki do mojego pierwszego domu, budynek nowo wybudowany. Za wodomierzem zamontowany został reduktor ciśnienia Honeywell FK06-1AA z filtrem siatkowym ze stali nierdzewnej (chyba 100um). Jako że na chwilę obecną nie planuję montażu stacji uzdatniania wody (co nie wyklucza jego montażu w przyszłości np za 2 lata, w tej chwili finanse nie pozwalają) chciałbym za reduktorem zamontować jeszcze filtry narurowe 10" lub 20" (głównie z myślą o ochronie nowej armatury i agd). Rodzina 2 osobowa, zużycie wody raczej umiarkowane (brak wanny, tylko prysznice itp).

Twardość [mg/l CaCO3] 293

 

Czy coś takiego będzie ok i które wybrać? Jakie wkłady dobrać?

Filtr dwuelementowy

Filtr Atlas Filtri Duplex BX 20 https://www.krainawody.pl/16-filtr-atlas-filtri-duplex-bx-20.html#/3-przylacze-1

Filtr Atlas Filtri Duplex BX 10 https://www.krainawody.pl/15-filtr-atlas-filtri-duplex-bx-10.html#/3-przylacze-1

czy jednoelementowy BIG

Atlas Filtri DP BIG Clear 20" https://www.zestudni.pl/filtr-atlas-filtri-dp-big-clear-20/

Atlas Filtri DP BIG Clear 10" https://www.zestudni.pl/filtr-atlas-filtri-dp-big-clear-10/

 

link do raportu z badania wody:

https://gpru-slawki.pl/wp-content/uploads/2020/10/Egiertowo-wrze2020.pdf

 

Z góry dziękuję za pomoc! :)

 

Dzień dobry.

 

Jeśli chodzi o filtrację wstępną i zabezpieczenie instalacji przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, to można wybrać pojedynczy 20" filtr z mikronażem 25. Polecamy serię Atlas Filtri Sanic.

 

Nie zalecamy wyboru wkładów zmiękczających na całą instalację. Proponujemy zamontować pojedynczy filtr wstępny i pozostawić miejsce w przyszłości na zmiękczacz wody :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam wykopana studnię głębinową na potrzeby gospodarstwa domowego ( woda pitna itd). Wykonałem badania wody które przedstawiam poniżej. Dwóch hydraulików proponuje mi stacje uzdatniania BWT: filtr ERF-Greensand + BWT Eurosoft 58 SXT AQUA Multi BIO + Aqua Big + Filtr odwróconej osmozy pod zlew z mineralizacją Pure Aquacalcium + jeszcze jakieś drobiazgi po kilka stówek. Cena za komplet około 16 000zł więc jak dla mnie kosmos. Czy te wyniki naprawdę są aż tak złe, że trzeba zapłacić aż tyle kasy?

Jedna firma zaproponowała natomiast rozwiązanie sporo tańsze ( około 4000zł) ale nie wiem czy faktycznie będzie wystarczające widząc ile elementów proponuje pierwsza firma: https://sklep-hydros.pl/odzelaziacze-wody/3331-odzelaziacz-do-wody-rx67c1c-6516-ph.html?search_query=ph+&results=7 + jakiś filtr wstępny.

Jesteście w stanie coś doradzić? Może coś jeszcze zupełnie innego?

[ATTACH=CONFIG]457354[/ATTACH]

Na pewno nie radzę wybierać odżelaziacza na głowicy RX, z nieznanym złożem.

Zestaw BWT prawie na pewno da sobie radę... ale też prawie na pewno można to zrobić taniej.

Czy masz już jakąś instalację hydrauliczną? Pompę? Hydrofor? Czy chcesz wodę zmiękczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś takiego będzie ok i które wybrać? Jakie wkłady dobrać?

Moim zdaniem wystarczy Ci pojedynczy wkład mechaniczny (piankowy lub sznurkowy). O zmiękczaniu na wkładach raczej nie ma co myśleć. Ewentualnie możesz dać jeszcze wkład węglowy, ale koniecznie jakiś antybakteryjny. Im większy tym lepiej - czyli raczej 20".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@qbek17 @KLARSAN Dziękuję za odpowiedź. W takim razie będzie jeden filtr i zmiękczacz wody w przyszłości. Czy zamiast filtru 20" mogę zamontować 10" BIG (róznica w cenach wkładów niewielka a większy przepływ i objętość samego wkładu, do tego łątwiej też będzie go ulokować w kotłowni)? Czy jest jakieś konkretne wskazanie na 20x2,5" zamiast 10x4,5"?

Dokładnie mam na myśli

Filtr Atlas Filtri DP BIG SANIC 10" + wkład sznurkowy Atlas Filtri FA 10 BIG SANIC SX 25mikronów

Edytowane przez Krzsiek85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@qbek17 @KLARSAN Dziękuję za odpowiedź. W takim razie będzie jeden filtr i zmiękczacz wody w przyszłości. Czy zamiast filtru 20" mogę zamontować 10" BIG (róznica w cenach wkładów niewielka a większy przepływ i objętość samego wkładu, do tego łątwiej też będzie go ulokować w kotłowni)? Czy jest jakieś konkretne wskazanie na 20x2,5" zamiast 10x4,5"?

Dokładnie mam na myśli

Filtr Atlas Filtri DP BIG SANIC 10" + wkład sznurkowy Atlas Filtri FA 10 BIG SANIC SX 25mikronów

Myślę, że przy 2 osobach to oba rozwiązania będą tak samo dobre...

A co do różnic to jednak filtr 20" ma sporo większą powierzchnię filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

czy mógłby Pan wysłać wyraźniejsze zdjęcie pełnych wyników analizy wody?

 

Jeśli chodzi o dużą rozbieżność w cenach, to niestety nie każda firma gwarantuje, że woda po dobranym do wyników systemie uzdatniania będzie zdatna do spożycia (tzn. będzie spełniać normy jakości wody przeznaczonej do spożycia według Rozporządzenia Ministra Zdrowia). Duża część sprzedawców oferuje tańsze stacje, które niestety tylko redukują zanieczyszczenia, a nie uzdatniają wodę w pełni.

 

Jeśli woda ma służyć do codziennego użytku, to sugerujemy poprosić wybraną firmę o taką gwarancję doprowadzenia wody do jakości przeznaczonej do spożycia.

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

 

Dziękuję za odpowiedź. Nie wiem czemu taka słaba jakość zdjęcia wyszła po wrzuceniu na forum. Na komputerze jest bardzo dobra- wrzucam link do pobrania:

https://we.tl/t-X7Vv6F2qLN

 

Dodatkowo jeszcze dwie dane, które spełniają wymagania:

Siarczany (SO4) - 25mg/l - norma <250

Azotany (NO3)- <4mg/l - norma <50

Więcej danych nie ma. Czy z tych co są da się wysnuć wnioski co do twardości wody? Studnia dość głęboka- ponad 40m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie radzę wybierać odżelaziacza na głowicy RX, z nieznanym złożem.

Zestaw BWT prawie na pewno da sobie radę... ale też prawie na pewno można to zrobić taniej.

Czy masz już jakąś instalację hydrauliczną? Pompę? Hydrofor? Czy chcesz wodę zmiękczyć?

 

A dlaczego nie polecasz głowicy RX? Szczerze powiedziawszy jeśli mam do wyboru urządzenie za 16 000zł z gwarancją na 2 lata i podobne za 4 000 z taką samą gwarancją to wolę chyba zaryzykować z tańszym rozwiązaniem i ewentualnie na przestrzeni lat wymienić 2 razy w razie awarii. O ile oczywiście oba rozwiązania zapewnią wodę zdatną do użytku. Instalacja jest w trakcie ustaleń i rozmów z wykonawcami, stąd moje pytanie bo chcę wszystko na gotowo podłączyć tj. pompa, hydrofor, stacja uzdatniania itp. A co do zmiękczania to jak najbardziej ale nie wiem czy to konieczne. Czy z tych wyników można wyciągnąć jakieś wnioski co do twardości? Studnia jest dość głęboka bo jakieś 45m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Nie wiem czemu taka słaba jakość zdjęcia wyszła po wrzuceniu na forum. Na komputerze jest bardzo dobra- wrzucam link do pobrania:

https://we.tl/t-X7Vv6F2qLN

 

Dodatkowo jeszcze dwie dane, które spełniają wymagania:

Siarczany (SO4) - 25mg/l - norma <250

Azotany (NO3)- <4mg/l - norma <50

Więcej danych nie ma. Czy z tych co są da się wysnuć wnioski co do twardości wody? Studnia dość głęboka- ponad 40m.

 

Dziękujemy za wyniki.

 

Nasza propozycja systemu jest następująca.

 

Do podanych wyników analizy wody zastosowalibyśmy dwie stacje w odpowiednim rozmiarze - Ecoperla Sanitower wraz z napowietrzaczem oraz Ecoperla Multitower. Konieczny jest również hydrofor bezprzeponowy minimum 200 litrów. Niestety wątpliwym jest, aby udało się oczyścić tę wodę na jednym odżelaziaczu.

 

Koszt całego systemu wyniósłby około 10-11 tys zł bez montażu. Dla pewności można wysłać do nas próbkę wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie polecasz głowicy RX? Szczerze powiedziawszy jeśli mam do wyboru urządzenie za 16 000zł z gwarancją na 2 lata i podobne za 4 000 z taką samą gwarancją to wolę chyba zaryzykować z tańszym rozwiązaniem i ewentualnie na przestrzeni lat wymienić 2 razy w razie awarii. O ile oczywiście oba rozwiązania zapewnią wodę zdatną do użytku.

Po pierwsze to chińska, tania głowica. O ile do zmiękczania może dać radę, to już przy odżelazianiu myślę, że sobie nie poradzi.

Jakbyś miał pewność, że to zadziała przez te 2 lata to spoko... ale raczej nie zadziała. Poza tym taki zestaw to urządzenie na kilkanaście lat, a w tym czasie wymieniając urządzenie co 2 lata, zapłacisz jednak sporo więcej niż te początkowe 16 tysięcy...

 

Instalacja jest w trakcie ustaleń i rozmów z wykonawcami, stąd moje pytanie bo chcę wszystko na gotowo podłączyć tj. pompa, hydrofor, stacja uzdatniania itp. A co do zmiękczania to jak najbardziej ale nie wiem czy to konieczne. Czy z tych wyników można wyciągnąć jakieś wnioski co do twardości? Studnia jest dość głęboka bo jakieś 45m.

Twardość ok 15 dH to taka "średnia krajowa" ;) nie zaszkodzi ją zmiękczyć.

A pytam dlatego, że taka woda kwalifikuje się na złoże wielofunkcyjne, które także zmiękczy wodę. I teraz przeciwwskazaniem jest np. instalacja w miedzi.

 

Na badaniu wyszła jakaś kosmiczna mętność. Czy widać to w tej wodzie gołym okiem? czy może to błąd pomiaru?

 

Ja bym to zrobił podobnie jak Klarsan i BWT: filtr mechaniczny, odżelaziacz, filtr wielofunkcyjny.

Pytanie czy badałeś też bakterie i gdzie idą ścieki - od tego zależy wybór złóż.

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie myślę o stacji uzdatniania wody w nowym budynku, chyba raczej tyczyłoby się to zmniejszeniem twardości. Wyczytałem, że najlepiej żeby wynosiła 3-6 st. w skali niemieckiej. Z mojej stacji uzdatnia wody twardość wynosi 8-10 st. niemieckich. Dokładne dane z ostatnich pomiarów: http://www.tw.tarnow.pl/jakosc-wody/301-wyniki-badan-2021-05-24 SUW Zbylitowska Góra.

Obecnie budynek użytkować będą 3 osoby, docelowo 4. Co polecacie i jaka ta twardość rzeczywiście powinna być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie myślę o stacji uzdatniania wody w nowym budynku, chyba raczej tyczyłoby się to zmniejszeniem twardości. Wyczytałem, że najlepiej żeby wynosiła 3-6 st. w skali niemieckiej. Z mojej stacji uzdatnia wody twardość wynosi 8-10 st. niemieckich. Dokładne dane z ostatnich pomiarów: http://www.tw.tarnow.pl/jakosc-wody/301-wyniki-badan-2021-05-24 SUW Zbylitowska Góra.

Obecnie budynek użytkować będą 3 osoby, docelowo 4. Co polecacie i jaka ta twardość rzeczywiście powinna być?

Jeśli woda ma być głównie do picia to najlepiej aby miała dużo minerałów. Jeśli ma być głównie użytkowa - to jak najmniej.

Jeśli w instalacji jest miedź to raczej nie zaleca się zmiękczania do zera.

 

Jaka twardość będzie idealna w Twoim przypadku - nie wiem... :) ale jeśli masz na wejściu 8 dH i chcesz ją zmniejszyć do 6 dH to raczej nie warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to chińska, tania głowica. O ile do zmiękczanie może dać radę, to już przy odżelazianiu myślę, że sobie nie poradzi.

Jakbyś miał pewność, że to zadziała przez te 2 lata to spoko... ale raczej nie zadziała. Poza tym taki zestaw to urządzenie na kilkanaście lat, a w tym czasie wymieniając urządzenie co 2 lata, zapłacisz jednak sporo więcej niż te początkowe 16 tysięcy...

 

Problem jest w tym, że BWT pomimo, że znacznie droższe to gwarancji wcale dłuższej nie daje ( producent daje tylko 12 miesięcy). Czyli co nie jest wcale taki przekonany o bezawaryjności swoich urządzeń? Gdyby człowiek miał pewność, że wydając grubą kasę otrzyma coś co będzie działało bezawaryjnie przez wiele lat to co innego. Już trochę się wyleczyłem z tzw. mercedesów bo przeważnie wcale nie są mniej awaryjne i zależy na jaką sztukę się trafi. Ostatnio mam wrażenie, że u chińczyków potrzeba tylko nieco więcej szczęścia w trafieniu na dobry egzemplarz. Nie ma rozwiązań pośrednich? Między 4 000zł- 11000zł-16000zł jest jeszcze sporo miejsca.

 

Twardość ok 15 dH to taka "średnia krajowa" nie zaszkodzi ją zmiękczyć. A pytam dlatego, że taka woda kwalifikuje się na złoże wielofunkcyjne, które także zmiękczy wodę. I teraz przeciwwskazaniem jest np. instalacja w miedzi.

To zdecydowanie chciałbym również zmiękczyć aby uniknąć osadów na armaturze. Z tego co wyczytałem to optymalny wynik po zmiękczaniu to jakieś 3-6dh, zgadza się?

Na badaniu wyszła jakaś kosmiczna mętność. Czy widać to w tej wodzie gołym okiem? czy może to błąd pomiaru?

Nie wiem, nie mam aktualnie nawet pompy aby to sprawdzić bo mi ukradli. Próbka została pobrana przez studniarza po wywierceniu i sprawdzeniu wydajności. Może to być przyczyna?

 

Pytanie czy badałeś też bakterie i gdzie idą ścieki - od tego zależy wybór złóż.

Bakterie nie zostały przebadane niestety. Gdybym sam zlecał badanie to na bank bym dołożył ten parametr. Wydaje mi się, że przy takiej głębokości studni chyba nie powinno być jednak z tym problemów? Na pewno przebadam ten parametr zanim zaczniemy korzystać z wody. Co do ścieków to kanalizy brak więc planowana jest oczyszczalnia biologiczna ( również na etapie doboru). Czytałem, że takie połączenie nie jest polecane, czy to prawda?

Edytowane przez bugi156
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli woda ma być głównie do picia to najlepiej aby miała dużo minerałów. Jeśli ma być głównie użytkowa - to jak najmniej.

Jeśli w instalacji jest miedź to raczej nie zaleca się zmiękczania do zera.

 

Jaka twardość będzie idealna w Twoim przypadku - nie wiem... :) ale jeśli masz na wejściu 8 dH i chcesz ją zmniejszyć do 6 dH to raczej nie warto :)

 

 

Do picia to i tak obecnie głównie wykorzystuję butelkową, jakoś przekonania do kranówki nie mam chociaż ta woda jest w miarę neutralna zapachowo. Herbata/kawa to już z kranu. Instalacja jest na PEXach ze złączkami mosiężnymi, więc miedzi brak.

 

Nie mam doświadczenia w różnej twardości, zawsze była woda z wodociągu bez zmiękczacza i nie mam porównania wody miękkiej, bardzo miękka, twardej. Wiem, że nie chcę mieć problemów z zaciekami w prysznicu, na bateriach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...