Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Nie raz pisaliśmy na ten temat w tym wątku, zachęcamy do prześledzenia naszych poprzednich wypowiedzi :)

 

Nazwa testów jest tak poważna - pytałem z czystej ciekawości. Naprawdę.

 

Zakresu testów mogę sie domyślać, tego typu testy nie są czymś nowym.

 

Zmarnowana okazja do reklamy - aż dziwne w Twoim przypadku :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzień dobry.

Właśnie wywierciłem studnię. 30m, lustro wody na 10 m pierwszy pokład na 19 m. Domek jednorodzinny z przeznaczeniem na wynajem. Zapotrzebowanie szczytowe ok 2m3/dzień. Pompa 2,4 m3/h wydajność studni podobno 4m3/h. Hydrofor ocynkowany 300 l + inżektor, jutro zabieram się za chlorowanie celem pozbycia bakteri. Bardzo proszę o poradę odnośnie uzdatnienia wody. Czy pozbywać się żelaza i Manganu czy tylko zmiękczanie ?

 

Barwa: 5mg/l

Odczyn: 7,52 (18,1C)

Twardość ogólna: 214 mg/l

Żelazo ogólne: 20 µg/l

Mangan: 56 µg/l

Jon amonowy 0,28 mg/l

Przewodność 385 µs/cm2

Mętność: 2,36 NTU

 

Bakterie grupy coli 1046 NPL/100ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelaza jest malutko, a manganu minimalnie ponad normę - nie ma sensu stawiać osobnego filtra na to (i tak część zatrzyma się na zmiękczaczu).

Jeśli są bakterie to dołożyłbym też lampę UV (nawet po chlorowaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Zastanawiamy się nad zmiękczaczem wody do mieszkania, woda z wodociągów we Wrocławiu więc całkiem przyzwoitej jakości, twardość w niemieckiej skali się waha pomiędzy 15-20 dH.

Jest nas dwójka, zużywamy miesięcznie 6m3, ale docelowo będzie nas pewnie z 3-4. Ogranicza nas mocno miejsce, mamy dwa spoty w szafie z pralką i suszarką, zmiękczacz musi być albo bardzo wąski albo w okolicach kwadratu bez żadnego boku szerszego od 40cm. Kwotowo też wolelibyśmy nie szaleć :p Póki co zwróciły moją uwagę dwa modele:

 

https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx17c100-p-876.html

 

https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-smart-water-softener-10-p-1956.html

 

ten drugi ma rozmiar złoża jedynie 10litrów, ale napisane jest, że obsłuży 1-4 osoby. Wydajność też ma niby większą niż ten powyżej, więc sam już nie wiem. Będę bardzo wdzięczny za rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Zastanawiamy się nad zmiękczaczem wody do mieszkania, woda z wodociągów we Wrocławiu więc całkiem przyzwoitej jakości, twardość w niemieckiej skali się waha pomiędzy 15-20 dH.

Jest nas dwójka, zużywamy miesięcznie 6m3, ale docelowo będzie nas pewnie z 3-4. Ogranicza nas mocno miejsce, mamy dwa spoty w szafie z pralką i suszarką, zmiękczacz musi być albo bardzo wąski albo w okolicach kwadratu bez żadnego boku szerszego od 40cm. Kwotowo też wolelibyśmy nie szaleć :p Póki co zwróciły moją uwagę dwa modele:

 

https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-blue-soft-rx17c100-p-876.html

 

https://sklep.osmoza.pl/zmiekczacz-wody-smart-water-softener-10-p-1956.html

 

ten drugi ma rozmiar złoża jedynie 10litrów, ale napisane jest, że obsłuży 1-4 osoby. Wydajność też ma niby większą niż ten powyżej, więc sam już nie wiem. Będę bardzo wdzięczny za rady!

 

Dzień dobry.

 

Na wydajność zmiękczacza wody i czas pomiędzy regeneracjami wpływa zarówno zużycie wody, jak i twardość.

 

Przy takiej twardości wody i planowanym wyższym zużyciu, niestety 10-litrowy zmiękczacz wody będzie mało wydajny. My zaproponowalibyśmy urządzenie z nawet 25-30 litrami złoża. Biorąc pod uwagę dość mało miejsca, wybór będzie ograniczony.

 

Urządzenia, które my możemy zaproponować to np. Ecoperla Slimline CS 30 (96,3 x 39,1 x 46,7 cm), Erie IQsoft Eco 26 (98,2 x 28 x 43,8 cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiamy się nad zmiękczaczem wody do mieszkania

Czy macie w domu piec do grzania wody czy może dostarczana jest woda ciepła i zimna? Jeśli ta druga opcja (zazwyczaj tak jest w mieszkaniach) to pytanie czy podane zużycie dotyczy całej wody czy tylko zimnej (bo tylko zimną jest sens zmiękczać)?

 

, woda z wodociągów we Wrocławiu więc całkiem przyzwoitej jakości, twardość w niemieckiej skali się waha pomiędzy 15-20 dH.

Jest nas dwójka, zużywamy miesięcznie 6m3, ale docelowo będzie nas pewnie z 3-4. Ogranicza nas mocno miejsce, mamy dwa spoty w szafie z pralką i suszarką, zmiękczacz musi być albo bardzo wąski albo w okolicach kwadratu bez żadnego boku szerszego od 40cm. Kwotowo też wolelibyśmy nie szaleć :p

Z takimi ograniczeniami to chyba trzeba szukać po wymiarach a nie po parametrach... wybór będzie bardzo ograniczony. Raczej szukałbym czegoś z jak największą ilością złoża.

 

ten drugi ma rozmiar złoża jedynie 10litrów, ale napisane jest, że obsłuży 1-4 osoby. Wydajność też ma niby większą niż ten powyżej, więc sam już nie wiem.

Papier dużo przyjmie - nie wierz we wszystko co piszą bo często są to strasznie naciągane dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum.

Proszę o pomoc w kwestii doboru stacji uzdatnienia wody z wodociągu. Wstępnie myślałem o stacji zmiękczania wody.

 

Woda ma następujące parametry (podane przez miejscowe wodociągi):

Żelazo ogólne - poniżej 50

Mangan - poniżej 5

pH - 7,5

Jon amonowy - poniżej 0,06

Twardość ogólna - 226

Mętność - 0,59

Chlorki - 5,9

Przewodność - 596

Siarczany - 68

Zasadowość ogólna - 4,2

 

Dom jednorodzinny, rodzina 4-osobowa. Nie powinno być problemów z montażem (miejsce w kotłowni).

Zużycie wody na poziomie 8-9 m3/miesiąc - nie przewiduję większego w przyszłości. Budżet - ok. 2,5-3 tys. (montaż we własnym zakresie).

Odprowadzenie ścieków do tradycyjnego szamba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum.

Proszę o pomoc w kwestii doboru stacji uzdatnienia wody z wodociągu. Wstępnie myślałem o stacji zmiękczania wody.

 

Woda ma następujące parametry (podane przez miejscowe wodociągi):

Żelazo ogólne - poniżej 50

Mangan - poniżej 5

pH - 7,5

Jon amonowy - poniżej 0,06

Twardość ogólna - 226

Mętność - 0,59

Chlorki - 5,9

Przewodność - 596

Siarczany - 68

Zasadowość ogólna - 4,2

 

Dom jednorodzinny, rodzina 4-osobowa. Nie powinno być problemów z montażem (miejsce w kotłowni).

Zużycie wody na poziomie 8-9 m3/miesiąc - nie przewiduję większego w przyszłości. Budżet - ok. 2,5-3 tys. (montaż we własnym zakresie).

Odprowadzenie ścieków do tradycyjnego szamba.

 

Dzień dobry :)

 

Dla takich wyników oraz zużycia wody możemy zaproponować 20-litrowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 20. Urządzenie mieści się w budżecie i będzie wydajnym rozwiązaniem :)

 

Zachęcamy do obejrzenia recenzji na kanale YT marki:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum.

Proszę o pomoc w kwestii doboru stacji uzdatnienia wody z wodociągu. Wstępnie myślałem o stacji zmiękczania wody.

 

Woda ma następujące parametry (podane przez miejscowe wodociągi):

Żelazo ogólne - poniżej 50

Mangan - poniżej 5

pH - 7,5

Jon amonowy - poniżej 0,06

Twardość ogólna - 226

Mętność - 0,59

Chlorki - 5,9

Przewodność - 596

Siarczany - 68

Zasadowość ogólna - 4,2

 

Dom jednorodzinny, rodzina 4-osobowa. Nie powinno być problemów z montażem (miejsce w kotłowni).

Zużycie wody na poziomie 8-9 m3/miesiąc - nie przewiduję większego w przyszłości. Budżet - ok. 2,5-3 tys. (montaż we własnym zakresie).

Odprowadzenie ścieków do tradycyjnego szamba.

Zgadzam się co do rozmiaru - przy zmiękczeniu do zera, wystarczy spokojnie 18-20 litrów złoża.

W tym budżecie spokojnie znajdziesz dobry sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poszukuję centralnego zmiękczacza do wody. Woda z wodociągów. Twardość wody (wg Aquanetu) to między 230 a 430 mg CaCo3/l. Aktualnie nie mam możliwości weryfikacji twardości w rzeczywistości. Zależy mi tylko na zmiękczaczu wody. Nie potrzebuję uzdatniania, ani filtra węglowego.

 

Rodzina 4-osobowa, więc myślę, że złoże 25 litrów będzie ok. Są dwie pełne łazienki (łącznie 2xprysznic i 1xwanna) i chcę uniknąć sytuacji, że zabraknie ciśnienia na jednoczesną kąpiel w dwóch prysznicach.

 

Chciałbym dobry sprzęt, czyli głowica (np. Clack, Autotrol) i złożem monosferycznym Lewatit lub Dowex.

 

Wybrałem sprzęt typu Cristal Clack Pallas CK 25 Lewatit S. Przeczytałem kilka stron wątku i użytkownicy przestrzegają przed sklepem https://bluewater24.pl. Nie do końca wiem dlaczego? Co może być nie tak?

 

Widziałem również, że polecacie Ecoperla Toro 20, ale mimo wszystko wolałbym coś z lepszą głowicą.

 

Co innego możecie zaproponować? Budżetu nie ma, ale myślę, że w okolicy 3 tys.

 

Z góry dziękuję za pomoc,

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prosiłbym o pomoc z doborem stacji. Z badania próbki wody wyszło:

Twardość ogólna: 280 mg/l

Barwa: 8

PH: 7,6

Żelazo ogólne: 0,6 mg/l

Mangan: 0,02 mg/l

Jon amonowy 0,03 mg/l

Przewodność 780 µs/cm2

Mętność: 1 NTU

 

Użytkowników: 5. Budżet ~4500 zł.

Edytowane przez masera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poszukuję centralnego zmiękczacza do wody. Woda z wodociągów. Twardość wody (wg Aquanetu) to między 230 a 430 mg CaCo3/l. Aktualnie nie mam możliwości weryfikacji twardości w rzeczywistości. Zależy mi tylko na zmiękczaczu wody. Nie potrzebuję uzdatniania, ani filtra węglowego.

 

Rodzina 4-osobowa, więc myślę, że złoże 25 litrów będzie ok. Są dwie pełne łazienki (łącznie 2xprysznic i 1xwanna) i chcę uniknąć sytuacji, że zabraknie ciśnienia na jednoczesną kąpiel w dwóch prysznicach.

 

Chciałbym dobry sprzęt, czyli głowica (np. Clack, Autotrol) i złożem monosferycznym Lewatit lub Dowex.

 

Wybrałem sprzęt typu Cristal Clack Pallas CK 25 Lewatit S. Przeczytałem kilka stron wątku i użytkownicy przestrzegają przed sklepem https://bluewater24.pl. Nie do końca wiem dlaczego? Co może być nie tak?

 

Widziałem również, że polecacie Ecoperla Toro 20, ale mimo wszystko wolałbym coś z lepszą głowicą.

 

Co innego możecie zaproponować? Budżetu nie ma, ale myślę, że w okolicy 3 tys.

 

Z góry dziękuję za pomoc,

Pozdrawiam

 

Dzień dobry :)

 

Jeśli zależy Panu na dobrej jakości rozwiązaniu w przystępnej cenie, to zachęcamy do zapoznania się z nowym zmiękczaczem wody Ecoperla Vita 25. Urządzenie wykorzystuje głowicę Clacka oraz oczywiście złoże Lewatit.

 

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/vita/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prosiłbym o pomoc z doborem stacji. Z badania próbki wody wyszło:

Twardość ogólna: 280 mg/l

Barwa: 8

PH: 7,6

Żelazo ogólne: 0,6 mg/l

Mangan: 0,02 mg/l

Jon amonowy 0,03 mg/l

Przewodność 780 µs/cm2

Mętność: 1 NTU

 

Użytkowników: 5. Budżet ~4500 zł.

 

Dzień dobry.

 

Czy woda ma jakiś intensywny, nieprzyjemny zapach (przypominający zgniłe jajko)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :)

 

Jeśli zależy Panu na dobrej jakości rozwiązaniu w przystępnej cenie, to zachęcamy do zapoznania się z nowym zmiękczaczem wody Ecoperla Vita 25. Urządzenie wykorzystuje głowicę Clacka oraz oczywiście złoże Lewatit.

 

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/vita/

 

 

Witam,

 

Dziękuję bardzo za propozycję. Również myślałem o tym urządzeniu. Jednakże jest około 500 pln droższe i zastanawiam się jakie ma przewagi względem urządzenia typu Cristal Clack Pallas CK 25 Lewatit S?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuję bardzo za propozycję. Również myślałem o tym urządzeniu. Jednakże jest około 500 pln droższe i zastanawiam się jakie ma przewagi względem urządzenia typu Cristal Clack Pallas CK 25 Lewatit S?

 

Pozdrawiam,

 

Na wstępie odsyłam do zapoznania się z opiniami sprzedawcy, którego produkt Pan wymienił -> https://www.google.com/search?q=bluewater24

 

Dla porównania https://www.google.com/search?q=klarsan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Woda prawie nie ma zapachu.

 

W takim razie jeżeli woda nie posiada nieprzyjemnego zapachu, to do podanym wyników badania wody wstępnie możemy zaproponować stację wielofunkcyjną Ecoperla Multitower. Stacja dodatkowo zredukuje twardość wody.

 

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/multitower/

 

Alternatywnie jeśli nie zależy Panu na zmniejszeniu twardości wody, a chciałby Pan przy tym zredukować koszty, to możemy zaproponować również odżelaziacz Ecoperla Oxytower.

 

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/oxytower/

 

Zapraszamy do kontaktu na [email protected] :)

Edytowane przez KLARSAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Prosiłbym o pomoc z doborem stacji. Z badania próbki wody wyszło:

Twardość ogólna: 280 mg/l

Barwa: 8

PH: 7,6

Żelazo ogólne: 0,6 mg/l

Mangan: 0,02 mg/l

Jon amonowy 0,03 mg/l

Przewodność 780 µs/cm2

Mętność: 1 NTU

 

Użytkowników: 5. Budżet ~4500 zł.

Gdyby nie żelazo to wystarczyłby zwykły zmiękczacz... a tak to raczej już złoże wielofunkcyjne (które też zmiękczy wodę). Przy 5 osobach to już raczej większy model (żeby przepływ chwilowy był wystarczający) - przynajmniej na 37 litrów złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...