Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam,

 

Poszukuję centralnego zmiękczacza do wody. Woda z wodociągów. Twardość wody (wg Aquanetu) to między 230 a 430 mg CaCo3/l. Aktualnie nie mam możliwości weryfikacji twardości w rzeczywistości. Zależy mi tylko na zmiękczaczu wody. Nie potrzebuję uzdatniania, ani filtra węglowego.

 

Rodzina 4-osobowa, więc myślę, że złoże 25 litrów będzie ok. Są dwie pełne łazienki (łącznie 2xprysznic i 1xwanna) i chcę uniknąć sytuacji, że zabraknie ciśnienia na jednoczesną kąpiel w dwóch prysznicach.

 

Chciałbym dobry sprzęt, czyli głowica (np. Clack, Autotrol) i złożem monosferycznym Lewatit lub Dowex.

 

Wybrałem sprzęt typu Cristal Clack Pallas CK 25 Lewatit S. Przeczytałem kilka stron wątku i użytkownicy przestrzegają przed sklepem https://bluewater24.pl. Nie do końca wiem dlaczego? Co może być nie tak?

 

Widziałem również, że polecacie Ecoperla Toro 20, ale mimo wszystko wolałbym coś z lepszą głowicą.

 

Co innego możecie zaproponować? Budżetu nie ma, ale myślę, że w okolicy 3 tys.

 

Z góry dziękuję za pomoc,

Pozdrawiam

Spora jest rozbieżność w tej twardości... licząc zużycie na poziomie 10 m3 miesięcznie możesz szukać modelu od 20 do 40 litrów złoża. Ale celowałbym raczej w 30 litrów bo to jeszcze standardowy rozmiar, a przy 4 osobach zużycie może być wyższe... a budżet powinien wystarczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Spora jest rozbieżność w tej twardości... licząc zużycie na poziomie 10 m3 miesięcznie możesz szukać modelu od 20 do 40 litrów złoża. Ale celowałbym raczej w 30 litrów bo to jeszcze standardowy rozmiar, a przy 4 osobach zużycie może być wyższe... a budżet powinien wystarczyć :)

 

Dane o twardości pobrałem ze strony dostawcy wody. Osiedle domków jest nowe, więc myślę że twardość raczej będzie w środku stawki z tendencją poniżej średniej. No i też z tymi 4 osobami to założyłem górkę, bo dopiero pierwszego dziecka się spodziewamy ;) Dlatego zastanowię się nad tym 25 litrowym złożem, ewentualnie co jest godnego polecenia ze złożem 30 litrów? W większe złoże raczej bym nie szedł. Obecnie zużywamy średnio 6 m3 miesięcznie wody (ciepłej i zimnej), więc myślę, że te 10 m3 to realny scenariusz.

 

 

 

Na wstępie odsyłam do zapoznania się z opiniami sprzedawcy, którego produkt Pan wymienił -> https://www.google.com/search?q=bluewater24

 

Dla porównania https://www.google.com/search?q=klarsan

 

Opinie są fatalne, ale nie wiem czy dobrze rozumiem, ale nie kupię zestawu przeze mnie wybranego w innym sklepie?

 

 

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane o twardości pobrałem ze strony dostawcy wody. Osiedle domków jest nowe, więc myślę że twardość raczej będzie w środku stawki z tendencją poniżej średniej. No i też z tymi 4 osobami to założyłem górkę, bo dopiero pierwszego dziecka się spodziewamy ;) Dlatego zastanowię się nad tym 25 litrowym złożem, ewentualnie co jest godnego polecenia ze złożem 30 litrów? W większe złoże raczej bym nie szedł. Obecnie zużywamy średnio 6 m3 miesięcznie wody (ciepłej i zimnej), więc myślę, że te 10 m3 to realny scenariusz.
Przy takim zużyciu to i te 25 litrów będzie z zapasem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

A co polecilibyście na wodę o takich parametrach: https://www.wodociagmarecki.pl/uploads/sierpie%C5%84_21.pdf

Zużycie na miesiąc około 3m3. Dwie osoby + od wielkiego dzwona goście - nie planujemy powiększać rodziny :)

 

Budżet wstępnie do 3k.

 

ps. idealnie jakby to było urządzenie tanie w ew. naprawach, czy zwykłych eksploatacyjnych rzeczach.

Edytowane przez mgrom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

A co polecilibyście na wodę o takich parametrach: https://www.wodociagmarecki.pl/uploads/sierpie%C5%84_21.pdf

Zużycie na miesiąc około 3m3. Dwie osoby + od wielkiego dzwona goście - nie planujemy powiększać rodziny :)

 

Budżet wstępnie do 3k.

 

ps. idealnie jakby to było urządzenie tanie w ew. naprawach, czy zwykłych eksploatacyjnych rzeczach.

Przy tak niewielkim zużyciu oraz całkiem niewysokiej twardości (12-13 dH) wystarczyłoby 6 litrów złoża, ale chyba najmniejsze modele mają po 8 czy 10 litrów. Koszty eksploatacji tak małego urządzenia będą już praktycznie takie same przy 6 i 10 litrach złoża, więc po prostu szukałbym jak najbardziej małego urządzenia... a co do jakości/trwałości to zależy to głównie od zastosowanej głowicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak niewielkim zużyciu oraz całkiem niewysokiej twardości (12-13 dH) wystarczyłoby 6 litrów złoża, ale chyba najmniejsze modele mają po 8 czy 10 litrów. Koszty eksploatacji tak małego urządzenia będą już praktycznie takie same przy 6 i 10 litrach złoża, więc po prostu szukałbym jak najbardziej małego urządzenia... a co do jakości/trwałości to zależy to głównie od zastosowanej głowicy.

 

Mógłbyś coś polecić? Kompletnie nie znam się na tych głowicach, ale wyczytałem właśnie, że ma to znaczenie... Jakbym miał wskazane ze dwa trzy modele to bym już dalej pokierował się w wyborze sprawami drugorzędnymi, czyli wymiarem i innymi rzeczami jak np udogodnienia takie jak wifi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś coś polecić? Kompletnie nie znam się na tych głowicach, ale wyczytałem właśnie, że ma to znaczenie... Jakbym miał wskazane ze dwa trzy modele to bym już dalej pokierował się w wyborze sprawami drugorzędnymi, czyli wymiarem i innymi rzeczami jak np udogodnienia takie jak wifi ;)

Dobre głowice to Clack, Erie, Autotrol...

do tego istotne jest złoże - solidne będą Lewatit, Dowex/DuPont/Rohm&Haas, ostatecznie Purolite...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś coś polecić? Kompletnie nie znam się na tych głowicach, ale wyczytałem właśnie, że ma to znaczenie... Jakbym miał wskazane ze dwa trzy modele to bym już dalej pokierował się w wyborze sprawami drugorzędnymi, czyli wymiarem i innymi rzeczami jak np udogodnienia takie jak wifi ;)

 

Dzień dobry :)

 

Rzeczywiście dla takich potrzeb wystarczy mały, kompaktowy zmiękczacz wody. Do podanego budżetu możemy zaproponować model Ecoperla Vita 12 z głowicą Clacka oraz złożem Lewatit :)

 

Więcej informacji na stronie internetowej: https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/vita/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Jestem w trakcie budowy domku jednorodzinnego i właśnie zakładam hydraulikę.

 

hydraulik zapytał mnie o zmiękczacz i filtry - czy montujemy ??

 

i tutaj moje pytanie czy jest zasadne i jakie filtry i zmiękczacz polecacie.

OPIS:

do domu mam podłączona wodę z wodociągów - twardość 16 °n(°dH) - stopnie niemieckie

ilość domowników : - 4 osoby (zużycie myślę na poziomie 10m3 )

 

dodatkowo mam studnie głębinową wykopaną i w przyszłości planuje (jeżeli to będzie opłacalne) podłączyć ja pod dom i opomiarować - woda nie badana jeszcze.

 

I tutaj moje pytanie czy jest zasadny zmiękczacz do takiej wody ??

jakie filtry zamontować przed zmiękczaczem??

 

zaproponowano mi :

Zmiękczacz wody EcoWater Comfort 400

Filtr wody Honeywell FF06 1″

 

ewentualnie:

Zmiękczacz wody EcoWater eVOLUTION 300 Boost

Filtr wody narurowy Honeywell FK06 1″

 

 

Czy w przypadku przyszłościowego podłączenia studni do domu i potrzeby uzdatniacza nie lepiej od razu iść w tym kierunku i zainwestować w uzdatniacz ze zmiękczaczem?

jaka różnica w kosztach by była (prawdopodobnie tylko żelazo będzie przekroczone)

 

z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Jestem w trakcie budowy domku jednorodzinnego i właśnie zakładam hydraulikę.

 

hydraulik zapytał mnie o zmiękczacz i filtry - czy montujemy ??

 

i tutaj moje pytanie czy jest zasadne i jakie filtry i zmiękczacz polecacie.

OPIS:

do domu mam podłączona wodę z wodociągów - twardość 16 °n(°dH) - stopnie niemieckie

ilość domowników : - 4 osoby (zużycie myślę na poziomie 10m3 )

 

dodatkowo mam studnie głębinową wykopaną i w przyszłości planuje (jeżeli to będzie opłacalne) podłączyć ja pod dom i opomiarować - woda nie badana jeszcze.

 

I tutaj moje pytanie czy jest zasadny zmiękczacz do takiej wody ??

jakie filtry zamontować przed zmiękczaczem??

 

zaproponowano mi :

Zmiękczacz wody EcoWater Comfort 400

Filtr wody Honeywell FF06 1″

 

ewentualnie:

Zmiękczacz wody EcoWater eVOLUTION 300 Boost

Filtr wody narurowy Honeywell FK06 1″

 

 

Czy w przypadku przyszłościowego podłączenia studni do domu i potrzeby uzdatniacza nie lepiej od razu iść w tym kierunku i zainwestować w uzdatniacz ze zmiękczaczem?

jaka różnica w kosztach by była (prawdopodobnie tylko żelazo będzie przekroczone)

 

z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

Cześć,

 

Zacznę od końca... nazwy zmiękczacz/uzdatniacz/odkamieniacz są często używane synonimicznie (niestety błędnie), co opisane jest tutaj https://www.filtry-do-wody.info/odkamieniacz-uzdatniacz-zmiekczacz-wody-jakie-sa-roznice/

 

Ciężko stwierdzić, jakie urządzenia będziesz potrzebował do uzdatniania wody studziennej. To będzie wiadome dopiero po wykonaniu analizy wody. Być może będzie to sam odżelaziacz wody ze wstępnym napowietrzaniem.

 

Zmiękczacz wody, tak czy siak będziesz mógł wykorzystać (jako ostatni etap filtracji). Co do zmiękczacza wody - oba modele, które wymieniłeś to w mojej ocenie porządne jakościowo sprzęty. Możesz alternatywnie spojrzeć na model Ecoperla Vita 25, który jest na podobnej półce cenowej, a ma trochę więcej złoża (co może się później przydać podczas filtracji wody ze studni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.

Parametry wody z badania:

PH 7,2

żelazo <20 ug/l

mangan <15 ug/l

twardość 480 mg/l

Ujęcie z własnej studni głębinowej, domowników 4, zmywarka, pralka, kuchnia, łazienka z prysznicem - nie wiem jakie zużycie, nie mam wodomierza.

 

W mikrobiologi wyszło 15 bakterii z grupy coli - będę chlorował studnię i całą hydraulikę (nie pierwszy raz) - docelowo po chlorowaniu lampa UV za zmiękczaczem.

Pozdrawiam.

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.

Parametry wody z badania:

PH 7,2

żelazo <20 ug/l

mangan <15 ug/l

twardość 480 mg/l

Ujęcie z własnej studni głębinowej, domowników 4, zmywarka, pralka, kuchnia, łazienka z prysznicem - nie wiem jakie zużycie, nie mam wodomierza.

 

W mikrobiologi wyszło 15 bakterii z grupy coli - będę chlorował studnię i całą hydraulikę (nie pierwszy raz) - docelowo po chlorowaniu lampa UV za zmiękczaczem.

Pozdrawiam.

Krzysztof

Twardość jest wysoka, więc i zmiękczacz powinien mieć trochę więcej złoża - przyjąłbym za minimum 30 litrów, a optymalnie nawet 40 litrów (przy założeniu zmiękczenia do zera). Ze względu na te bakterie sugerowałbym jednak rozważyć zastosowanie złoża CR200, które można chlorować - skoro to już nie pierwszy raz... jest droższe ale bezpieczniejsze pod kątem biologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o pomoc w doborze zmiękczacza.

Parametry wody z badania:

PH 7,2

żelazo <20 ug/l

mangan <15 ug/l

twardość 480 mg/l

Ujęcie z własnej studni głębinowej, domowników 4, zmywarka, pralka, kuchnia, łazienka z prysznicem - nie wiem jakie zużycie, nie mam wodomierza.

 

W mikrobiologi wyszło 15 bakterii z grupy coli - będę chlorował studnię i całą hydraulikę (nie pierwszy raz) - docelowo po chlorowaniu lampa UV za zmiękczaczem.

Pozdrawiam.

Krzysztof

 

Dzień dobry.

 

Do podanej twardości wody proponujemy dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower M, jeśli pozostałe parametry wody są w normie. Zmiękczacz posiada 40 litrów złoża monosferycznego Lewatit oraz głowicę producenta Clack.

 

 

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/softower/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

po blisko 6 latach użytkowania moja stacja (a właściwie złoże) się zużyło. Dzięki waszej pomocy kupiłem w 2015 roku stację z głowicą objętościową LOGIX 255/762 (butla 13x54), w której było 50 litrów złoża Aquamulti (ze względu na duże przekroczenie żelaza i manganu). Przez cały ten czas wszystko działało bez zastrzeżeń. Postanowiłem zrobić świeże badanie wody, żeby dowiedzieć się jak to teraz wygląda. Oto moje wyniki:

 

PH - 7,5 - poprzednio 7,1

Przewodność - 526 µS/cm (+/- 26) - poprzednio 487

Jon amonowy - poniżej 0,07 mg/l

Azotany - poniżej 2 mg/l

Mangan - 276 µg/l (+/- 39) - poprzednio było 432

Żelazo - 447 µg/l (+/- 40) - poprzednio było 3924

Twardość ogólna - 247 mg/l (+/- 40) - poprzednio 228

Chlorki - 16,4 mg/l (+/- 2)

 

Jakie złoże i w jakiej ilości polecalibyście do mojej stacji przy uwzględnieniu tych parametrów? A może powinienem wymienić cały zestaw na coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mam bardzo twardą wodę, w teście kropelkowym wyszło ponad 40 st niemieckich. Żelazo, mangan jest w normie.

Co polecacie? Czy 1 filtr przed urządzeniem wystarczy?

Rura od kanalizy będzie powyżej urządzenia, czy to problem? będzie trzeba zastosować dodatkową pompę do odprowadzenie popłuczyn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby dobrać konkretny zestaw przydałoby się jeszcze określić zużycie wody...

1 filtr wstępny wystarczy - on nie zatrzymuje twardości tylko zanieczyszczenia mechaniczne.

Ścieki z głowicy wychodzą pod ciśnieniem więc nie ma problemu jeśli koniec węża będzie ponad zmiękczaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o pomoc w doborze systemów do oczyszczania wody. Woda ze studni + hydrofor

Parametry wody z badania:

PH 7,5

liczba enterokoków 5,0x10^0

liczba mikroorganizmów 3,9x10^1

mętność 15 NTU

stężenie manganu 0,377 mg/l

stężenie Żelaza 4,59 mg/l

twardość ogólna 212 mg/l

 

Potrzebna duża wydajność, agroturystyka w lesie, zdarza się, że przebywa ok 20 osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...