Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Pokusiłem się o sprawdzenie jeszcze jednej rzeczy - czy i kiedy zasysa płyn. Wypiąłem wężyk ze zbiornika i trzymając na nim palec obserwowałem zasysanie.

Wygląda to tak, że gdy głowica przechodzi w tryb backwash, czyli tłok przesuwany jest głęboko - do końca głowicy, wężyk wypluwa trochę wody. Ale przy każdym kolejnym etapie, ponieważ tłok jest cofnięty na maxa i przechodząc do kolejnego etapu wraca od końca do przodu, jednocześnie zasysa co nieco wężykiem. W efekcie faktycznie podczas cofania się w pozycję filtracji, na koniec wrzuca mi roztwór na złoże... Sprawdziłem kosz i tłoki, wyglądają raczej na sprawne - tłoki dość ciasno poruszają się wewnątrz kosza.

 

Czy takie lekkie wypluwanie i zasysanie podczas pracy tłoka jest czymś normalnym w głowicach Clack, czy jednak coś tu nie gra?

Po backwashu powinno nastąpić zasysanie roztworu regeneranta i powinno wyssać wszystko z zasobnika. Jeśli nawet nastąpi później chwilowe zasysanie to nie powinno ono już nic wprowadzić do głowicy bo zbiornik powinien być już pusty, a jego ponowne napełnienie jest ostatnim cyklem (po którym już nie powinno nic być zasysane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Źle napisałem. Zmieniła się na plus ale nadal jest kamień w czajniku i na szybach prysznica. Woda czuć, że jest delikatniejsza i nie wysusza tak skóry. Pytanie jak zrobić twardość na zero bo takiej opcji nie widzę w tym programatorze.

To nie jest pojedyncza opcja w programatorze. Jeśli urządzenie jest prawidłowo zaprogramowane (i dobrane) to na wyjściu powinna być woda zupełnie zmiękczona. Masz wysoką twardość, a urządzenie nie jest zbyt duże - może po prostu trzeba mu zrobić regenerację? sprawdzałeś twardość wody (surowej i uzdatnionej) testerem? Czy poziom twardości na sterowniku zgadza się z tym zmierzonym?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z wody miejskiej, jej twardość to 20 st niemieckich, zużycie wody to 6-7m3 / msc

Czy zmiekczacz Viessmana Aquastilla 12 byłby wystarczający? Chciałabym wydać max 2 tys, czytając wpisy chciałabym uniknąć zakupu chińczyka w podobnych pieniądzach...

Raczej przydałby Ci się model ok 20 litrowy, a ten ma tylko 12 litrów. Z drugiej strony jak masz ograniczony budżet to i tak nie znajdziesz w tej cenie czegoś wybitnego, więc jeśli ten model Ci odpowiada to raczej też da sobie radę (chociaż nie będzie optymalny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest pojedyncza opcja w programatorze. Jeśli urządzenie jest prawidłowo zaprogramowane (i dobrane) to na wyjściu powinna być woda zupełnie zmiękczona. Masz wysoką twardość, a urządzenie nie jest zbyt duże - może po prostu trzeba mu zrobić regenerację? sprawdzałeś twardość wody (surowej i uzdatnionej) testerem? Czy poziom twardości na sterowniku zgadza się z tym zmierzonym?

 

Przed założeniem tego urządzenia miałem twardość wody niecałe 400. W czajniku było biało jak się gotowało wodę. Przy założeniu ustawili na niecałe 5 stopni niemieckich. Nie wiem jak się to przelicza. Chciałbym jeszcze zejść do 3 stopni niemieckich tylko nie wiem jak. Urządzenie się jeszcze nie płukało bo jest ustawione płukanie po 3,5 m3 wody a tyle jeszcze nie poszło.

 

Załączam zdjęcia, na zdjęciu jest takie pokrętło czarne z plusem. Może to służy do ustawienia twardości?

Edytowane przez ultralegera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed założeniem tego urządzenia miałem twardość wody niecałe 400. W czajniku było biało jak się gotowało wodę. Przy założeniu ustawili na niecałe 5 stopni niemieckich. Nie wiem jak się to przelicza. Chciałbym jeszcze zejść do 3 stopni niemieckich tylko nie wiem jak. Urządzenie się jeszcze nie płukało bo jest ustawione płukanie po 3,5 m3 wody a tyle jeszcze nie poszło.

 

Załączam zdjęcia, na zdjęciu jest takie pokrętło czarne z plusem. Może to służy do ustawienia twardości?

Niestety nie widzę zdjęcia, ale jeśli masz tam zawór mieszający (i to otwarty) to by wyjaśniało skąd osady. Zjechanie o dodatkowe 2 stopnie raczej nie zmieni wiele w ilości osadów - nadal będą. Zjechanie do zera powinno je zredukować już znacznie.

Co do regulacji to musisz sprawdzić (instrukcja?) w którą stronę się zamyka ten zawór i sobie popróbować. Ale tak czy siak radzę posprawdzać testerem jaka jest rzeczywista twardość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej przydałby Ci się model ok 20 litrowy, a ten ma tylko 12 litrów. Z drugiej strony jak masz ograniczony budżet to i tak nie znajdziesz w tej cenie czegoś wybitnego, więc jeśli ten model Ci odpowiada to raczej też da sobie radę (chociaż nie będzie optymalny).

 

Dziękuję za opinie

Wpadł mi jeszcze w oko taki 20l

https://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-cristal-logix-760-lewatit-20-p-1371.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis jest ciekawy, ale radzę sprawdzić opinie o tym sklepie przed zakupem... ewentualnie wybranie opcji "za pobraniem" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po backwashu powinno nastąpić zasysanie roztworu regeneranta i powinno wyssać wszystko z zasobnika. Jeśli nawet nastąpi później chwilowe zasysanie to nie powinno ono już nic wprowadzić do głowicy bo zbiornik powinien być już pusty, a jego ponowne napełnienie jest ostatnim cyklem (po którym już nie powinno nic być zasysane).

 

Tak, to jest oczywiste. Ale ciekaw jestem czy w każdej głowicy, podczas cofania tłoczka wypluwana jest jakaś ilość wody przez wężyk, a podczas powrotu - czyć w wężyku zasysanie. Chciał bym wiedzieć czy to norma, czy jednam mam jakąś awarię...

 

wydaje mi się, że gdy głowica ustawia tłok w pozycji napełniania zbiornika i później wraca do swojej pozycji spoczynku / normalnej pracy - podczas tego powrotu również co nieco zasysa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie widzę zdjęcia, ale jeśli masz tam zawór mieszający (i to otwarty) to by wyjaśniało skąd osady. Zjechanie o dodatkowe 2 stopnie raczej nie zmieni wiele w ilości osadów - nadal będą. Zjechanie do zera powinno je zredukować już znacznie.

Co do regulacji to musisz sprawdzić (instrukcja?) w którą stronę się zamyka ten zawór i sobie popróbować. Ale tak czy siak radzę posprawdzać testerem jaka jest rzeczywista twardość.

 

Próbuję dodać zdjęcie ale nie da się wstawić. Ogólnie jest takie małe pokrętło i kręciłem nim w lewo - nie ma maksymalnego dokręcenia tylko kręcąc dalej w lewo pokrętło się wykręca. Nie rozumiem tego. Czyli krecąc w lewo dokręca się ale do pewnego momentu a potem się odkręca.

 

Proszę również o opinie na temat urządzenia klarwod ecomulti - dobra to firma i urządzenie?

Edytowane przez ultralegera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, gdzie można kupić jakiś kluczyk bo sądząc po trzech otworach taki istnieje do tych pokręteł, nie mogę ręcznie tego ustawić bo mi przeskakuje za dużo albo za mało. Zakładam, że kluczykiem się uda. https://zapodaj.net/7dc8508b4b580.jpg.html

 

Naprawdę nikt nie ma takiego kluczyka i nie może podpowiedzieć gdzie kupić w necie i jak się nazywa? Nie ma tu instalatorów żadnych?

 

I jeszcze do tego potrzebuję: https://zapodaj.net/1edca42a5ef60.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nikt nie ma takiego kluczyka i nie może podpowiedzieć gdzie kupić w necie i jak się nazywa?
Ja takiego nie widziałem...

 

I jeszcze do tego potrzebuję: https://zapodaj.net/1edca42a5ef60.jpg.html

Do Tego to wystarczy płaski śrubokręt, tylko odpowiednio szeroki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie prośba o podpowiedź. Zmiękczacz założony 2 tygodnie temu nowy. Mam ustawione w zmiękczaczu regeneracja po 3,5 m3 wody. Woda była ustawiona na ok 4 stopnie niemieckie. Z racji pojawienia się kamienia sprawdziłem dzisiaj twardość wody i wyszła 26 stopni niemieckich. Do regeneracji pozostało 0,33 m3 według wyświetlacza. Co może być przyczyną ? Mam nadzieję, że urządzenie się nie popsuło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie prośba o podpowiedź. Zmiękczacz założony 2 tygodnie temu nowy. Mam ustawione w zmiękczaczu regeneracja po 3,5 m3 wody. Woda była ustawiona na ok 4 stopnie niemieckie. Z racji pojawienia się kamienia sprawdziłem dzisiaj twardość wody i wyszła 26 stopni niemieckich. Do regeneracji pozostało 0,33 m3 według wyświetlacza. Co może być przyczyną ? Mam nadzieję, że urządzenie się nie popsuło.

Problemem jest to, że chyba nikt tutaj nie zna dokładnych parametrów Twojego urządzenia. Nie wiemy ile jest złoża, ale zakładając jeden worek (25 litrów) to te 3,5 m3 pomiędzy regeneracjami to trochę za dużo.

Może złoża jest więcej? Może dawka soli jest wyższa? Może podmieszanie jest inaczej ustawione? Sporo niewiadomych. Jeśli urządzenie jest nowe to proponuję kontakt z instalatorem i sprawdzenie bądź korektę ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BWT Zmiękczacz kompaktowy AQUADIAL Softlife 20 AQSL20V2 czy to dobry zmiękczacz ????

Sam sprzęt nie jest zły. Ale czy odpowiedni do Twoich potrzeb - tego nie wiem :)

Ma specyficzną głowicę, więc przy jakimkolwiek serwisie jesteś uzależniony od jednej firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na teraz wystarczyłoby ok 12-15 litrów złoża, jak wzrośnie zużycie to max 20 litrów...

 

A jesteś(cie) w stanie polecić jakiś model / ew. producenta? Czytałem kilka wątków na temat oczyszczaczy i wiem że najlepiej iść w głowicę Clack i złoże Lewatit. Z tego co widzę ktoś podrzucał model Ecoperla Slimline CS 17. Jeszcze jakieś sensowne propozycje? ;)

 

Mam zapisane że kiedyś polecałeś (qbek17) urządzenia od Aqua soft, chociaż posty były sprzed kilku lat, więc nie wiem na ile to aktualne. Znalazłem na stronie producenta coś takiego:

https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-czasowa-przeplyw-1m-h.html

https://aqua-soft.com.pl/uzdatnianie-wody/stacje-uzdatniania-wody/zmiekczanie-wody/aqua-soft-basic-20-wersja-objetosciowa-przeplyw-1m.html

 

Coś takiego jest ok? Z tego co widzę ta seria basic ma zawór Clack WS1 CI, niestety nie mogę się doszukać informacji o złożu (może po prostu napiszę do producenta). I też pytanie czym się różni ta wersja objętościowa od czasowej.

Edytowane przez hjuston
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest to, że chyba nikt tutaj nie zna dokładnych parametrów Twojego urządzenia. Nie wiemy ile jest złoża, ale zakładając jeden worek (25 litrów) to te 3,5 m3 pomiędzy regeneracjami to trochę za dużo.

Może złoża jest więcej? Może dawka soli jest wyższa? Może podmieszanie jest inaczej ustawione? Sporo niewiadomych. Jeśli urządzenie jest nowe to proponuję kontakt z instalatorem i sprawdzenie bądź korektę ustawień.

 

Urządzenie mam takie jak w linku poniżej, 24 litrów złoża aquamulti

 

https://www.klarwod.pl/Ecomulti.html

 

Zużycie miesięczne wody ok 15 m3. Serwisant ustawił mi regenerację na 2.5 m3, twardość wody na 0 czyli śruba wkręcona max, po regerneracji wyszedł 1 stopień niemiecki. Po zejściu 1,6 m3 wody zauwazyłem w czajniku kamień, sprawdziłem wodę testerem i wyszło 23 stopnie niemieckie. Okazuje się, że po max 1,5 m3 wody trzeba robić regenerację, co przy zuzyciu 15m3 miesięcznie wychodzi 10 regeneracji x ok 200 litrów tj. 2 m3 wody idzie w kanał. Jestem zszokowany.

 

Czy jest możliwość, że powyższe urządzenie jest tak słabe, że filtruje max 1,5 m3 i konieczna jest regeneracja ? Może jest zepsute i zgłaszać reklamację? Prośba o pomoc.

 

Ustawienia urządzenia:

- uzupwody 05.0 min

- plukanie 09 min

- solenie 45 min

- pluk.wst 10 min

- reg m3 01.50t

- reg dni 10

Edytowane przez ultralegera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I też pytanie czym się różni ta wersja objętościowa od czasowej.

Generalnie do zmiękczaczy szukaj tylko wersji objętościowej (głowica ma wtedy wbudowany wodomierz i regeneruje się wtedy kiedy zużyje określoną ilość wody co jest bardziej ekonomiczne w użytkowaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...