Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja bym to widział tak, że albo złoże typu Ecomix / AquaMulti (i wtedy przynajmniej 50 litrów złoża) albo złoże typu CR200 (i wtedy może być wersja 42 litry w zbiorniku 10x54"). Złoże CR też jest wielofunkcyjne ale ma tą przewagę, że można je chlorować (czyli dezynfekować). Przy bakteriach w wodzie jest to duża zaleta. Sama lampa UV (ja bym polecał jednak TMA V25) powinna być zamontowana już po filtrach, a na każdym złożu bakterie chętnie się rozwijają więc dezynfekcja przy każdej regeneracji na pewno nie zaszkodzi. Minusem jest niestety cena tego złoża + dodatkowy koszt zakupu celi chlorującej do głowicy...

 

Bardzo interesujące rozwiązanie z tym chloratorem. Szukałam w Internecie takiego gotowego zestawu (głowica + złoże) i jedyne co znalazłam to zestawy ze złożem CR100 :sad:

Czy mogłabym prosić o namiary na dobry uzdatniacz oparty na tym złożu? Może być na priv :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy montaż tego typu filtra podzlewowego wymagałby indywidualnego podejścia wody w kuchni, która "omijałaby" uzdatniacz? Dopiero co wykończyliśmy dom i nie mamy już takiej możliwości :/

Nic takiego nie jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesujące rozwiązanie z tym chloratorem. Szukałam w Internecie takiego gotowego zestawu (głowica + złoże) i jedyne co znalazłam to zestawy ze złożem CR100 :sad:

Czy mogłabym prosić o namiary na dobry uzdatniacz oparty na tym złożu? Może być na priv :)

CR200 bedzie mial wyższą pojemność niż CR100 wiec bedzie bardziej ekonomiczny... ale "setka" też zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Ze względu na bardzo złą jakość wody chciałabym zamontować w domu uzdatniacz a że jestem totalnym laikiem będę wdzięczna za rady w tym zakresie :)

 

Dom ma 140 m2 - 1 łazienka oraz dodatkowa toaleta. Szacuje zużycie wody na poziome 10-12 m3/mc (3 osoby).

 

Woda miejska w skali niemieckiej ma 30 stopień twardości, zależy mi na jej zmiękczeniu natomiast nie do 0.

 

Budżet ok 3000-3500 zł ale jestem elastyczna w tym temacie, na pewno sama nie planuje tego montować więc liczę to z montażem ;)

 

Czy możecie mi poradzić jakie urządzenie wybrać?

 

Pozdrawiam!

 

Cześć,

 

sugerujemy model Ecoperla Toro 35 oraz dodatkowo odwróconą osmozę pod zlewem.

 

Tutaj link do recenzji Toro na Youtube:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Ze względu na bardzo złą jakość wody chciałabym zamontować w domu uzdatniacz a że jestem totalnym laikiem będę wdzięczna za rady w tym zakresie :)

 

Dom ma 140 m2 - 1 łazienka oraz dodatkowa toaleta. Szacuje zużycie wody na poziome 10-12 m3/mc (3 osoby).

 

Woda miejska w skali niemieckiej ma 30 stopień twardości, zależy mi na jej zmiękczeniu natomiast nie do 0.

 

Budżet ok 3000-3500 zł ale jestem elastyczna w tym temacie, na pewno sama nie planuje tego montować więc liczę to z montażem ;)

 

Czy możecie mi poradzić jakie urządzenie wybrać?

 

Pozdrawiam!

 

Cześć

weź coś z 25 /30 litrami monosferycznego złoża, i głowicą CLACK albo LOGIX z regeneracją przeciwprądową. Ze spokojem takie rozwiązanie Ci takie rozwiązanie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]458928[/ATTACH]

 

Mam wyniki analizy fizykochemicznej wody. Tak jak pisałem dom zamieszkują 2 dorosłe osoby i 1 dziecko. Na podstawie tych danych jaki zmiękczacz polecili byście?

 

Zakładając średnie zużycie wody na poziomie 6-7 m3, to my rekomendujemy wybór Ecoperla Vita 25 z głowicą Clack oraz złożem Lewatit :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]458928[/ATTACH]

 

Mam wyniki analizy fizykochemicznej wody. Tak jak pisałem dom zamieszkują 2 dorosłe osoby i 1 dziecko. Na podstawie tych danych jaki zmiękczacz polecili byście?

Twardość jest niższa niż wcześniej podawałeś... Teraz nawet przy zużyciu 10 m3 miesięcznie wystarczy 30 litrów złoża. A jeśli zużycie będzie mniejsze to i mniej złoża wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]458928[/ATTACH]

 

Mam wyniki analizy fizykochemicznej wody. Tak jak pisałem dom zamieszkują 2 dorosłe osoby i 1 dziecko. Na podstawie tych danych jaki zmiękczacz polecili byście?

Cześć

na takie parametry ja bym wziął coś na Clacku lub Logixie do tego 20 litrów monosferyka i już :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce poprosić o doradztwo.

 

Obecnie zainstalowana pompa IBO 3,5 SCM 2/18 , opuszczona na 13m, odległość od studni do budynku – 12m, posiada następujące parametry:

Wydajność maksymalna (l/min) – 70

Ciśnienie max (bar) – 9,5

Wysokość podnoszenia (m) – 95

Zasilany będzie dom jednorodzinny piętrowy, zamieszkany będzie przez 4-5 osobową rodzinę. Odprowadzenie ścieków możliwe do kanalizacji.

 

Posiadam wyniki badania wody:

Mętność (mg SiO2/dm3) – 3,4

Barwa (mg Pt/dm3) – 37

Zapach – nieakceptowalny (wg. mnie nie jest specjalnie dokuczliwy)

Odczyn (pH) – 7,19

Twardość ogólna (mg CaCO3/dm3) - 467

Żelazo ogólne (mg Fe/dm3) – 2,514

Chlorki (mg Cl/dm3) – 22,2

Amoniak (mg N/dm3) – 0,10

Azotyny (mg N/dm3) – 0,007

Azotany (mg/dm3) – 1,53

Mangan (mg Mn/dm3) – 0,256

Chlor (mg Cl2/dm3) – nie wykryto

 

Przy tej ilości żelaza jestem zdecydowany na oczyszczanie dwuetapowe.Zbiornik hydroforowy 300l z napowietrzaniem, odżelaziacz i zmiękczacz.

Na razie jestem przy wyborze odżelaziacza.

M.in. został zaproponowany mi

Odżelaziacz Clack P1354 - https://sklep.osmoza.pl/profesjonalny-odzelaziacz-wody-regenerowany-ozonem-clack-p1354-p-1093.html

jednocześnie zainteresował mnie inny odżelaziacz Clack AM1354 - https://sklep.osmoza.pl/odzelaziacz-wody-clack-am1354-p-1190.html

i mam tu kilka pytań.

1.Czy może ktoś podpowiedzieć, który z nich będzie skuteczniej zbijał żelazo?

2.Które złoże wytrzyma dłużej (złoże Clack AM1354 wg opisu posiada wyjątkową trwałość) - czy rzeczywiście będzie duża różnica ?

3.Czy Clack AM1354 ma napowietrzanie wewnątrz butli jak Clack P1354, czy wymaga zbiornika z areatorem (opis jest dla mnie dość mglisty)?

4.Czy dodatkowe napowietrzanie, które planuje w zbiorniku hydroforowym poprawi usuwanie żelaza, czy może nie ma to już większego znaczenia dla Clack P1354?

5.Dla obu odżelaziaczy ilość wody zużywana na regenerację: zależna od wydajności pompy (średnio 0,65 m3), zalecane codziennie czyszczenie i to mnie trochę martwi, czy w praktyce jest to aż tak często?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

przekroczenia żelaza i manganu są duże, do tego warto także zwrócić uwagę na wysoką twardość wody, którą również warto zredukować. Taki stopień twardości będzie już poważnie wpływał na AGD, instalacje hydrauliczno-grzewcze i osad z kamienia w miejscach poboru wody.

 

My rekomendujemy zastosowanie dwustopniowego systemu uzdatniania, jeśli chciałbyś osiągnąć jakość wody spełniającą normy wg Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Przy takich wynikach najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie odżelaziacz wody ze wstępnym napowietrzaniem, na drugim stopniu zmiękczacz wody do redukcji twardości wody.

 

Nasza propozycja to:

 

- hydrofor ocynkowany 300l + napowietrzacz

- odżelaziacz i odmanganiacz wody Ecoperla Sanitower M (wykorzystuje wstępne napowietrzenie wody, regeneruje się wodą)

- zmiękczacz wody Ecoperla Softower M

 

Odpowiednie napowietrzenie wody spowoduje skuteczniejsze usuwanie żelaza i manganu. Jeśli chodzi o podane przez propozycje, to złoża typu Birm stosuje się zazwyczaj przy mniejszych przekroczeniach żelaza i manganu. Dodatkowo brak wstępnego napowietrzania może powodować nieefektywne usuwanie zanieczyszczeń.

 

Jeśli byłby Pan zainteresowany, zapraszamy do kontaktu. Możemy zbadać wodę u nas w laboratorium i wykonać na niej odpowiednie testy obciążeniowe na różnych złożach filtracyjnych. :)

 

Więcej informacji o systemie Sanitower ze wstępnym napowietrzaniem:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i mam tu kilka pytań.

1.Czy może ktoś podpowiedzieć, który z nich będzie skuteczniej zbijał żelazo?

Ten w wersji AM (przynajmniej według opisu) ma w sobie złoże katalityczne, a ten z regeneracją ozonem - mieszankę tego samego złoża katalitycznego i piasku. Idąc tym tropem ten pierwszy powinien lepiej usuwać żelazo/mangan.

 

2.Które złoże wytrzyma dłużej (złoże Clack AM1354 wg opisu posiada wyjątkową trwałość) - czy rzeczywiście będzie duża różnica ?

jak wyżej - oba złoża są praktycznie tej samej trwałości.

 

3.Czy Clack AM1354 ma napowietrzanie wewnątrz butli jak Clack P1354, czy wymaga zbiornika z areatorem (opis jest dla mnie dość mglisty)?

Żaden z nich nie ma napowietrzania wewnątrz butli. Jeden ma regenerację ozonem, a drugi jest tylko płukany wodą.

 

4.Czy dodatkowe napowietrzanie, które planuje w zbiorniku hydroforowym poprawi usuwanie żelaza, czy może nie ma to już większego znaczenia dla Clack P1354?

W obu przypadkach napowietrzanie na pewno pomoże w utlenianiu żelaza.

 

5.Dla obu odżelaziaczy ilość wody zużywana na regenerację: zależna od wydajności pompy (średnio 0,65 m3), zalecane codziennie czyszczenie i to mnie trochę martwi, czy w praktyce jest to aż tak często?

Obawiam się, że w obu przypadkach jest to wartość "naciągana". Przy zbiorniku o średnicy 13" i ciężkim, katalitycznym złożu, odpowiednie płukanie złoża to przepływ rzędu 4-4,5 m3/h przez 10-15 min (co daje ok 1 m3 ścieków) . To więcej niż wyciągnie Twoja pompa. Jest to krytycznym warunkiem długiego działania urządzenia.

 

Osobiście byłem na instalacji gdzie klient "pozbywał się" filtrów dokładnie tego typu bo nie działały według obiecanych parametrów...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Osobiście byłem na instalacji gdzie klient "pozbywał się" filtrów dokładnie tego typu bo nie działały według obiecanych parametrów...

 

Może zatem jestem na fałszywym tropie. Jakie złoże może Pan polecić?

Większość producentów robi mieszanki, w których trudno się połapać.

Przykładowo dowiedziałem się, że w złożu AM1354 jest aqua mandix (dwutlenek manganu), turbidex i żwiry - niestety nie wiadomo w jakich proporcjach.

20 lat temu montowałem odżelaziacz (sterowany ręcznie) osobiście nasypując do butli poszczególne frakcje żwiru i piasku (bez innych dodatków) , odżelaziacz pracuje do tej pory, a przy okazji badań do nowego ujęcia okazało się, że ten stary zbija żelazo do wartości poniżej możliwości oznaczenia.

Tym razem chciałbym kupić gotowy produkt, który działałby długo, skutecznie i bezproblemowo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie złoże może Pan polecić?

Większość producentów robi mieszanki, w których trudno się połapać.

Przykładowo dowiedziałem się, że w złożu AM1354 jest aqua mandix (dwutlenek manganu), turbidex i żwiry - niestety nie wiadomo w jakich proporcjach.

Ja nie mam nic złego do powiedzenia o tym konkretnym złożu - jeśli to ruda manganu o zawartości dwutlenku manganu na poziomie 70-80% to jest to dobre złoże. Pytanie właśnie o te proporcje w mieszankach... ja bym w takim filtrze dał tylko podsypkę żwirową i na nią już tylko to złoże. Ale to rozwiązanie jest kosztowne (bo takie złoże jest drogie) dlatego jako wypełniacz dosypują np. Turbidex. Problem tylko w tym, że Turbidex ma zupełnie inny ciężar i wymaga innego płukania. Więc albo jedno złoże będzie nie dopłukane, albo drugie płukane za silnym przepływem (co też powoduje, że złoże się nie dopłucze).

 

20 lat temu montowałem odżelaziacz (sterowany ręcznie) osobiście nasypując do butli poszczególne frakcje żwiru i piasku (bez innych dodatków) , odżelaziacz pracuje do tej pory, a przy okazji badań do nowego ujęcia okazało się, że ten stary zbija żelazo do wartości poniżej możliwości oznaczenia.

Bo to jest tradycyjna i skuteczna metoda usuwania żelaza. To co rozważasz teraz działa na tej samej zasadzie, tylko że zamiast piasku masz rudę manganu, która działa jako katalizator reakcji utleniania.

 

Tym razem chciałbym kupić gotowy produkt, który działałby długo, skutecznie i bezproblemowo.

Proste rozwiązania są najtrwalsze - wszelkie mieszanki złóż są już komplikacją. Elementem który decyduje o "bezproblemowości" będzie głowica. Jeśli ona będzie solidna to cały filtr podziała długo i sprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istneije faktyczna róznica pomiędzy zmiękczaczami ecowater a technika wody?

A co dla Ciebie będzie różnicą faktyczną? Jedno i drugie zmiękcza wodę, więc robi to samo, więc można uznać, że nie ma różnicy...

 

Czy nie ma problemu z gwarancją w technice wody?

Firma oferuje gwarancję dłuższą niż sama jest na rynku (podobnie jak ich głowice) więc ciężko powiedzieć jak się zachowa pod koniec tego okresu... ale z tego co słyszałem to gwarancja wymaga płatnych przeglądów, których koszt w okresie gwarancji dorównuje nowemu urządzeniu.

Od razu dopowiem, że nie twierdzę, że to coś złego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, zapytam inaczej. Jaki ty masz zmiękczacz? Chciałbym chyba kupić na Allegro bo tam jest najtaniej. A zmiękczacze Aquafit? Ma ktoś może i chciałby się wypowiedzieć?

 

A co dla Ciebie będzie różnicą faktyczną? Jedno i drugie zmiękcza wodę, więc robi to samo, więc można uznać, że nie ma różnicy...

 

 

Firma oferuje gwarancję dłuższą niż sama jest na rynku (podobnie jak ich głowice) więc ciężko powiedzieć jak się zachowa pod koniec tego okresu... ale z tego co słyszałem to gwarancja wymaga płatnych przeglądów, których koszt w okresie gwarancji dorównuje nowemu urządzeniu.

Od razu dopowiem, że nie twierdzę, że to coś złego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ty masz zmiękczacz?

Mam składaka na Clacku i Lewaticie.

 

Chciałbym chyba kupić na Allegro bo tam jest najtaniej. A zmiękczacze Aquafit? Ma ktoś może i chciałby się wypowiedzieć?

Nie mam ale ze zdjęć wynika, że ma głowicę BNT - chińską, ale ma tu swoich fanów (więc można przyjąć, że robi swoje).

W tym budżecie musisz się przygotować na jakiś kompromis. Nie będzie to model idealny, ani na najlepszych komponentach, ale raczej będzie działać.

Taka mała uwaga po zainstalowaniu taniego zmiękczacza (z tanim złożem) - przez pierwsze miesiące nie radzę pić tej wody (dopóki ze złoża nie będą wypłukane wszelkie resztki poprodukcyjne).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...