Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witajcie, mam prośbę do któregoś z Panów fachowców o pomoc, bo juz nie wiem co mam zrobić a wodę mam tragiczną

 

Badania (przekroczenia):

barwa: 140 (o zgrozo)

mętność: 20

żelazo: 0.5 mg/L

mangan: 0.12 mg/L

pH: 4.6

 

Jak widać problemem jest barwa, woda jest wręcz brązowa i obrzydliwa. Mam zamontowany filtr na złożu birm + napowietrzenie, to nie działa. Pomóżcie, jakie urządzenie mam kupić aby woda była zdatna chociaż do mycia.

Będę wdzieczna za wszelkie sugestie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do chorowania: musisz obliczyć pojemność rury osłonowej swojej studni i tyle musisz zrobić roztworu chloru plus około 30% naddatku. Wlewasz całość powoli do studni tak aby roztwór wyparł znajdującą się w rurze wodę do źródła. Naddatek jest po to aby chlor wszedł również do źródła- im więcej tym lepiej, nie żałuj chloru. Nie włączaj pompy przez około trzy dni. Po trzech dniach włącz pompę i wypompowuj wodę aż przestanie śmierdzieć. Takie chlorowanie powinno dać efekt. Ja używam podchlorynu do dezynfekcji.

Czyli roztwór wlewam do rury osłonowej, nie studziennej? Do tej pory wlewałem do studziennej.

Rozumiem że pisząc "pojemność rury osłonowej" masz na myśli słup wody wewnątrz, nie całość rury? Czy jednak całość rury? No i rura osłonowa nie jest na całej długości, tylko do skały. Potem już idzie tylko studzienna w otworze w skale (bez osłony).

 

A konkretnie jaki to środek którego używasz (nazwa)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A konkretnie jaki to środek którego używasz (nazwa)?

 

Podchloryn sodu lub wapnia to nazwa związku chemicznego. Zazwyczaj zawartość chloru nie przekracza w nim 15%. W tym czego użyłeś chloru było (według opisu na aukcji) 70%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Podaj wszystkie wyniki jakie masz, a nie tylko te przekroczone. Poza tym sprawdź czy pH jest naprawdę tak niskie - jeśli tak to żaden odżelaziacz nie będzie działał bez podwyższenia pH. "

 

Faktycznie w pH się pomyliłam

 

Mętność 20

Barwa 140

Odczyn 6.4

Twardość ogólna 198

Utlenialność 25

Amoniak 0.1

Azotyny poniżej 0.005

Azotany Poniżej 0.50

Chlorki 15.0

Żelazo ogólne 0.5

Mangan 0.12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka wysoka utlenialność sugeruje zanieczyszczenie organiką. Są na to specjalne złoża. BIRM w takich warunkach to właśnie przykład zastosowania standardowego złoża bez analizy wody - a on nie ma szans zadziałać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli roztwór wlewam do rury osłonowej, nie studziennej? Do tej pory wlewałem do studziennej.

Rozumiem że pisząc "pojemność rury osłonowej" masz na myśli słup wody wewnątrz, nie całość rury? Czy jednak całość rury? No i rura osłonowa nie jest na całej długości, tylko do skały. Potem już idzie tylko studzienna w otworze w skale (bez osłony).

 

A konkretnie jaki to środek którego używasz (nazwa)?

 

Chodzi właśnie o to co mówisz. Czyli rura w którą zapuściłeś pompę. Pojemność licz od filtra do lustra wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi właśnie o to co mówisz. Czyli rura w którą zapuściłeś pompę. Pojemność licz od filtra do lustra wody.

Ok. A odnośnie środka do dezynfekcji, to czego używasz?

Bardziej chodzi mi o producenta i nazwę marketingową wyrobu niż chemiczną (podchloryn sodu, wapno chlorowane, itp).

 

Edycja:

Tak sobie teraz policzyłem i przy rurze 125 na metr wchodzi 12.3l. Wg wykonawcy studni słup wody to 15m, czyli 184l. Sporo.

Może jednak za mało dałem tego środka na taką ilość?

Edytowane przez kolorado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa płytsza studnia na pewno "pomoże" ;) życzę powodzenia.

 

Jeśli już rozważasz kopanie studni to dużo głębszą. I wątpię aby wyszło taniej. Podaj na jaką wydajność ma być ten filtr (ew. ile osób/jakie zużycie wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sasiada mam jednego, on ma filtr który doprowadził jego wodę do normalnej barwy, filtr piaskowy i dozowanie węglanu sodu u mnie to nie podziałało bo próbowalismy, woda zrobiła sie jeszcze ciemniejsza. Nowa studnia nie wchodzi w grę. Może jest jakie złoże które można wymienić w filtrze?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnie zużycie wody, dwoje dzieci i dwoje dorosłych

 

Jeśli chcesz wymieniać złoże to podaj:

- wymiary zbiornika

- rodzaj głowicy

- wydajność pompy

 

Prawdopodobnie i tak trzeba by zmienić (lub przebudować) głowicę i dodać zbiornik solanki. Wydajność pompy może być mniej istotna :)

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchloryn najlepiej kupić pod nazwą podchloryn :)

np: http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=podchloryn+sodu

Tak jak pisałem wcześniej:

Przy rurze 125 na metr wchodzi 12.3l. Wg wykonawcy studni słup wody to 15m, czyli 184l.

0.5kg 70% roztworu na 184l daje roztwór 0.2%, jeśli dobrze policzyłem. Czy to wystarczy?

 

W opisie środka do dezynfekcji basenu piszą że potrzeba 70g na 1m3 wody. Daje to roztwór 0,07%, czyli dużo słabszy niż ten mój, a jednak wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej:

Przy rurze 125 na metr wchodzi 12.3l. Wg wykonawcy studni słup wody to 15m, czyli 184l.

0.5kg 70% roztworu na 184l daje roztwór 0.2%, jeśli dobrze policzyłem. Czy to wystarczy?

 

W opisie środka do dezynfekcji basenu piszą że potrzeba 70g na 1m3 wody. Daje to roztwór 0,07%, czyli dużo słabszy niż ten mój, a jednak wystarczy.

Co innego stężenie jakie ma być utrzymane (np. w basenie) a co innego jednorazowa dezynfekcja. Dawka musi być "uderzeniowa" :) Liczy się też czas kontaktu chloru z dezynfekowaną powierzchnią. Im dłużej tym skuteczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik : 1054 (napisane na butli)

sterowanie ręczne na zaworach więc raczej do wymiany ?!

wydajność pompy 90 l/min

Dziękuje za pomoc, od roku z tym walczymy

Przydałoby się zrobić małego "pilota" (próbę z małą ilością złoża) żeby sprawdzić czy to zadziała, bo wymiana całego złoża będzie kosztowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...