Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Dlatego chcę uzyskać jakieś informacje odnośnie zmiękczaczy. Zdaję sobie, że obecnie cena nie idzie w parze z jakością a sprzedawca chce po prostu sprzedać. Jeżeli chodzi o zmiękczacz to nie znam w ogóle tematu. Nigdy nie korzystałem a teraz jak chce zamontować to okazuje się że to nie taka prosta sprawa.

Jutro będzie miał wyniki badania wody z gminy ale z obserwacji wychodzi mi że jest cholernie twarda. Dwa razy zagotowana woda w czajniku i osad z kamienia.

Obecnie zużycie to max 6m³ miesięcznie.

Oprócz BWT na jakie firmy zwrócić uwagę?

 

Poszukaj kogoś, kto będzie w stanie zaoferować zmiękczacz zasypany dobrej jakości złożem jak Lewatit, TapTec i opartego na głowicy Clack. Z serwisem takiej głowicy nie będziesz miał problemu, z dostępnością części zamiennych również, a nawet na necie znajdziesz mnóstwo tutoriali z prostymi czynnościami serwisowymi.

Montaż to również najmniejszy problem. Jeżeli masz przygotowane podłączenie pod zmiękczacz, to z montażem poradzisz sobie sam. A w najgorszym wypadku każdy hydraulik da radę.

 

Przygotować Panu ofertę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sól mamy właśnie ciech. Wody w ciągu miesiącaca zużywamy ok 6m3 . Najdziwniejsze jest to ze woda jest miękka na co wskazują badania laboratoryjne a osad w czajniku który się gromadzi wygląda jak kamień to samo w toalecie. Kupowałam różną chemię odkamieniającą, silne odwapniacze i nic zero reakcji. Schodzi troche pasta do zębów i cifem ale musze dosłownie szorować dość intensywnie by coś ruszyło. Kafelki w łazience są już po 9 miesiącach matowe. Dlatego już nie wiem jak mogę sobie z tym poradzić
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia zmiękczacza są następujące:

Regeneracja co 14 dni lub po 3 m3

Płukanie wsteczne 12 min

Solenie 40 min

Płukanie 12 min

Uzupełnienie wody 3 min

 

Co sugerowałby Pan zrobić by w jakiś sposób znaleźć rozwiązanie tego problemu

Tak duży zmiękczacz powinien wystarczyć na zmiękczenie nawet 12 m3 wody o twardości 8dH... Te ustawienia są dziwne, ale (jeśli regeneracja nie ma jakiegoś problemu mechanicznego) nie powinny powodować problemów.

Można je oczywiście poprawić tak jak wspominał prohus - ja bym ustawił tak:

płukanie wsteczne - 8 min

solankowanie - 60 min

układanie złoża - 4 min

uzupełnianie wody - tutaj zależnie jak jest skonfigurowana głowica ale myślę, że powinno być dużo więcej - np. 11-12 min

 

Co do przepuszczenia całej wody to po prostu należy całkowicie otworzyć zawór bypass.

 

Czy może tak być ze zmiękczacz wyrzucił coś z siebie i zabrudził instalacje ?

W normalnych warunkach nie ma takiej opcji, ale tu nie wiemy jaka żywica była wsypana i w sumie tej pewności nie ma... ale nie jest to coś co możemy zdiagnozować przez forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro będzie miał wyniki badania wody z gminy ale z obserwacji wychodzi mi że jest cholernie twarda. Dwa razy zagotowana woda w czajniku i osad z kamienia.

Niestety taki pomiar na oko nie da się przeliczyć na konkretne wielkości zmiękczacza :) tzn. oczywiście można "coś zakładać" ale po co, skoro są do tego proste pomiary.

 

Obecnie zużycie to max 6m³ miesięcznie.

To niewiele. Pytanie czy to zużycie będzie znacznie wzrastać (bo np. powiększenie rodziny)?? ;) Zmiękczacz to urządzenie na kilkanaście lat więc w tej perspektywie czasowej się poruszamy...

 

Oprócz BWT na jakie firmy zwrócić uwagę?

To nie jest kwestia konkretnej firmy, która będzie "dobra". To, że ktoś doda logo znanej firmy do zestawu, nie doda mu funkcjonalności i trwałości, jeśli elementy zestawu średnio do siebie pasują.

Jeśli najważniejsze elementy takiego urządzenia (czyli głowica i złoże) są dobrych producentów (i są prawidłowo ustawione), oraz nie brakuje innych podstawowych elementów (jak bypass, zawór mieszający, zawór solankowy, filtr wstępny, itd) to masz już dużą szansę, że będzie dobrze. Pozostaje jedynie dobranie wielkości złoża do twardości wody i jej zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W normalnych warunkach nie ma takiej opcji, ale tu nie wiemy jaka żywica była wsypana i w sumie tej pewności nie ma... ale nie jest to coś co możemy zdiagnozować przez forum...

 

No właśnie się tak zastanawiam, co tam faktycznie siedzi. Najlepiej by było podglądnąć czy złoże nie jest z czymś zmieszane i do jakiego poziomu jest zasypane. Zbyt mała ilość będzie - zmiękczacz może być mało wydajny, zbyt duża ilość - może zostać zakłócony proces regeneracji.

Ja bym zaczął od zmiany czasów regeneracji i obserwował co się dzieje, ale wcześniej proszę sprawdzić drożność układu solankowego.

 

Jest Pani w stanie wrzucić parę zdjęć samej instalacji, sposobu podłączenia zmiękczacza z przodu i przy głowicy ? Czy jest zamontowany filtr wstępny przed stacją uzdatniania wody ?

Edytowane przez prohus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

proszę o pomoc w dobrze zmiękczacza wody,

 

Twardość wody zmierzona testem kropelkowym: 14 w skali niemieckiej

Ilość osób 4-5

Zużycie wody 10-12m3/mc

Sieć miejska

Urządzenie kompaktowe

jeszcze zastanawiam się jeszcze, czy zmiększać do 0 czy do 3-4dh

 

 

Będę szukał urządzenia ze złożem lewatit oraz głowicą clack

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez michalgl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

proszę o pomoc w dobrze zmiękczacza wody,

 

Twardość wody zmierzona testem kropelkowym: 14 w skali niemieckiej

Ilość osób 4-5

Zużycie wody 10-12m3/mc

 

Będę szukał urządzenia ze złożem lewatit co głowicą clack

 

 

pozdrawiam

 

Podstawowe pytanie - woda studzienna czy z miejskiego ujęcia ?

Jeżeli ze studni, to należałoby zrobić kompletne badania fizykochemiczne oraz bakteriologiczne i na ich podstawie dobrać urządzenie.

 

Jeżeli ujęcie z miasta/gminy to wystarczą dane które podałeś, a więc:

 

Czy wodę chcesz zmiękczyć do 0dh ?

 

Odpowiedź TAK - zmiękczacz i pojemności 20l

 

Odpowiedź NIE - zostawiamy 3-4dh na wyjściu, wówczas wystarczy 15l

 

O samych urządzeniach nie ma co się rozpisywać, bo widać, że jesteś osobą która wie co chce, czyli konkret - bardzo dobre jakościowo złoże z najlepszą głowicą na rynku Clack.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

proszę o pomoc w dobrze zmiękczacza wody,

 

Twardość wody zmierzona testem kropelkowym: 14 w skali niemieckiej

Ilość osób 4-5

Zużycie wody 10-12m3/mc

Sieć miejska

Urządzenie kompaktowe

jeszcze zastanawiam się jeszcze, czy zmiększać do 0 czy do 3-4dh

 

 

Będę szukał urządzenia ze złożem lewatit oraz głowicą clack

 

 

pozdrawiam

Ja bym celował w 25 litrów złoża (przy zmiękczeniu do zera) i ewentualnie 20 litrów (jeśli planujesz zostawić 3 dH).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym celował w 25 litrów złoża (przy zmiękczeniu do zera) i ewentualnie 20 litrów (jeśli planujesz zostawić 3 dH).

 

Kolega, tradycyjnie podbija stawkę :D Kto da więcej.

Czy przy 25l, regeneracja nie będzie odbywać się zbyt rzadko ? Bo jeżeli zużycie wody będzie na poziomie 12-13 m2 to jeszcze OK, ale jeżeli ok 10m3 to regeneracja co 16 dni.

Nie wiem jaki przelicznik stosujesz, ale sądzę, że przy dobrym złożu można liczyć x3.

Wiadomym jest, że różne szkoły mamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy 25l, regeneracja nie będzie odbywać się zbyt rzadko ? Bo jeżeli zużycie wody będzie na poziomie 12-13 m2 to jeszcze OK, ale jeżeli ok 10m3 to regeneracja co 16 dni.

Przy 25 litrach i zużyciu 12 m3/miesiąc, twardości 14 dH (zjechanej do zera) mamy regenerację co 13-14 dni.

"Limit" tych 14 dni nie jest sztywny. Przy wodzie wodociągowej można sobie go nieco przedłużyć, przy wodzie studziennej - skrócić.

 

To nie są "inne szkoły", kręcimy się wokół tych samych wartości...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 25 litrach i zużyciu 12 m3/miesiąc, twardości 14 dH (zjechanej do zera) mamy regenerację co 13-14 dni.

"Limit" tych 14 dni nie jest sztywny. Przy wodzie wodociągowej można sobie go nieco przedłużyć, przy wodzie studziennej - skrócić.

 

To nie są "inne szkoły", kręcimy się wokół tych samych wartości...

 

Ja staram się, żeby regeneracja odbywała się w przedziale 8-12 dni, nawet przy ujęciu wodociągowym. Ostatnio, jak na złość, mam klientów u których woda gminna/miejska jest tak zanieczyszczona, że filtr wstępny wymaga płukania/wymiany co 2 tygodnie. Po prostu dramat. Wiadomo, że na pierwszy rzut oka nie widać tych wszystkich zanieczyszczeń, więc trudno ocenić jakość wody. Oczywiście, wodociągi trzymają normy, ale u końcowego odbiorcy już różnie bywa, ze względu na przestarzałą instalację.

Wolę chuchać na zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja staram się, żeby regeneracja odbywała się w przedziale 8-12 dni, nawet przy ujęciu wodociągowym.

I tak też jest prawidłowo :)

 

Ostatnio, jak na złość, mam klientów u których woda gminna/miejska jest tak zanieczyszczona, że filtr wstępny wymaga płukania/wymiany co 2 tygodnie. Po prostu dramat. Wiadomo, że na pierwszy rzut oka nie widać tych wszystkich zanieczyszczeń, więc trudno ocenić jakość wody. Oczywiście, wodociągi trzymają normy, ale u końcowego odbiorcy już różnie bywa, ze względu na przestarzałą instalację.

Wolę chuchać na zimne.

Ale zapchany filtr wstępny to jedno, a częstotliwość regeneracji zmiękczacza - drugie.

Jak się filtr zapycha bo woda jest takiej jakości, to nic nie poradzisz - taka już funkcja filtra wstępnego / mechanicznego. Jak te osady nie zatrzymają się w filtrze to zatrzymają się w rurach lub użytkowniku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ruda woda po zmiękczaczu po kilkudniowej nieobecności w domu i to nie pierwszy raz.

Woda miejska.

Od złoża ?

Złoże nie powinno powodować takich efektów... bardziej mi to pasuje do osadu/korozji rur, w których woda stoi dłużej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim

Może uzyskał bym pomoc w sprawie doboru uzdatniacza wody.

Badanie:

Mętność mg SiO2/l -7

Barwa MgPt/l -31

Zapach fe/H2S -Nieakceptowalny

Odczyn ph -6,65

Twardość -160,2 (60-500)

Żelazo -1,3

Mangan -0,15

Amoniak -0,1

Azotany -3

Azotyny -0

Przewodność -318

 

Mam ofertę na kilka urządzeń ze złożem.

Sterownik Clack, butla D30 i złoże Crystal-Right CR100

kto inny proponuje Oxydizer Erie28 ze złożem Brim

jeszcze inni odrzelaziacze EcoWter lub inne własne produkty noname.

Pomijam tu fitlry wstępne i filtry z wkładem węglowym bo to proponują wszyscy. Oczywiście też w różnych wersjach.

Pompa ma wydajność teoretyczną 105l

 

Prosił bym o poradę jakie urządzenie i złoże tu się najlepiej sprawdzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim

Może uzyskał bym pomoc w sprawie doboru uzdatniacza wody.

Badanie:

Mętność mg SiO2/l -7

Barwa MgPt/l -31

Zapach fe/H2S -Nieakceptowalny

Odczyn ph -6,65

Twardość -160,2 (60-500)

Żelazo -1,3

Mangan -0,15

Amoniak -0,1

Azotany -3

Azotyny -0

Przewodność -318

 

Mam ofertę na kilka urządzeń ze złożem.

Sterownik Clack, butla D30 i złoże Crystal-Right CR100

kto inny proponuje Oxydizer Erie28 ze złożem Brim

jeszcze inni odrzelaziacze EcoWter lub inne własne produkty noname.

Pomijam tu fitlry wstępne i filtry z wkładem węglowym bo to proponują wszyscy. Oczywiście też w różnych wersjach.

Pompa ma wydajność teoretyczną 105l

 

Prosił bym o poradę jakie urządzenie i złoże tu się najlepiej sprawdzi

 

Czy woda ma być z przeznaczeniem wody pitnej ?

Jeżeli tak, to czy robili Państwo badania bakteriologiczne ? Są niezbędne w przypadku własnego ujęcia.

Proszę o podanie miesięcznego zużycia wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badań w sanepidzie nie robiłem.

Nie miał bym nic przeciwko temu by woda była zdatna do picia prosto z kranu ������ ale pewnie taka opcja znacznie podwyższa koszty urządzeń a budżet w jakimś tam stopniu mam ograniczony.

Zużycie ciężko mi określić gdyż studnia jest nowa i dopiero się wprowadzam do domu ale szacuję je na około 6m3 na miesiąc

Jeżeli, mamy dobrać urządzenia, żeby woda była zdatna do picia, to należy zrobić dodatkowo badania bakteriologiczne. Gdyby cokolwiek wyszło, to wówczas należałoby zamontować lampę UV na wyjściu ze stacji uzdatniania wody.

Jak na ten moment wyniki badań fizykochemicznych nie wyglądają najgorzej i jest to do zrobienia.

Ale, żeby to zrobić z głową i nie naciągać na niepotrzebne koszty proszę się udać do Sanepidu.

Jeżeli będą wyniki proszę o kontakt.

Dane zostawiam na skrzynce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim

Może uzyskał bym pomoc w sprawie doboru uzdatniacza wody.

Badanie:

Mętność mg SiO2/l -7

Barwa MgPt/l -31

Zapach fe/H2S -Nieakceptowalny

Odczyn ph -6,65

Twardość -160,2 (60-500)

Żelazo -1,3

Mangan -0,15

Amoniak -0,1

Azotany -3

Azotyny -0

Przewodność -318

 

Mam ofertę na kilka urządzeń ze złożem.

Sterownik Clack, butla D30 i złoże Crystal-Right CR100

kto inny proponuje Oxydizer Erie28 ze złożem Brim

jeszcze inni odrzelaziacze EcoWter lub inne własne produkty noname.

Pomijam tu fitlry wstępne i filtry z wkładem węglowym bo to proponują wszyscy. Oczywiście też w różnych wersjach.

Pompa ma wydajność teoretyczną 105l

 

Prosił bym o poradę jakie urządzenie i złoże tu się najlepiej sprawdzi

Istotne jest tu pH (w wynikach jest dość niskie, a często się zdarza że pomiar wysyłanej próbki jest niemiarodajny bo to trzeba mierzyć na miejscu i w przepływie).

Co robisz ze ściekami - czy masz kanalizację, szambo, a może POŚ?

Podaj konkretny typ/model pompy oraz jak głęboko jest lustro wody, bo potrzebna jest chociaż przybliżona ale jednak rzeczywista wydajność pompy.

 

Z ofert które dostałeś, odrzuciłbym te ze złożem BIRM bo przy takim pH sobie nie poradzi. Crystal Right nie usunie zapachu, ale zmiękczy też wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...