Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam,

Planuje uzdatnić wodę ze studni, poniżej wyniki z badań wody:

[ATTACH=CONFIG]466184[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]466185[/ATTACH]

 

1) zużycie wody zakładam srednio 7 m3/miesiąc

2) ilość osób - 2 osoby dorosłe + 1 dziecko

3) dom posiada kanalizację

4) dom jednorodzinny 125 m2

Mógłbym prosić o doradzenie jakiegoś zestawu + jaka pojemność.

 

Wstępnie myślałem o multi uzdatniaczu z firmy Eco Water.

Z góry dziękuję za pomoc.

Powiedziałbym, że wyniki są na granicy realnych możliwości złóż wielofunkcyjnych... jeśli wolisz iść w takie złoże, to upewnij się przynajmniej, że nie będzie to zbyt małe złoże - jako minimum przyjąłbym 37 litrów, a optymalnie 50 litrów. To rozwiązanie jest "wygodne" bo jest tylko jeden filtr, ale po kilku latach (zazwyczaj 5-7) trzeba wymienić złoże.

Alternatywnie możesz pomyśleć o odżelaziaczu (np. zbiornik 10x54) i po nim osobny zmiękczacz z 20 litrami złoża (lub złoże wielofunkcyjne z 25 litrami złoża). To rozwiązanie będzie droższe w zakupie (2 filtry zamiast 1), ale trwalsze i bardziej elastyczne w eksploatacji.

 

W każdym przypadku potrzebny byłby filtr wstępny i nie zaszkodziłaby lampa UV na obniżenie bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Problem w tym ze mam bardzo drogie ścieki bo po dofinansowaniu gminy jest to 13zl/m3. I osobne urządzenia z tego co patrzyłem zużyją sporo więcej wody i przez te 5-7 pewnie zwróci mi się na nowe złoże. Osobne urządzenia będą trwalsze pod katem późniejszej wymiany złoża, czy ogólnie samo urządzenia dłużej pochodzi?

 

Filtr wstępny myślałem o jakimś cintropurze nw 32, a te bakterie ja odczytałem jako w normie - uważasz ze lampa uv to konieczność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Jaka będzie właściwa wielkość zmiękczacza dla wody wodociągowej, wg deklaracji 10,1 - 11,2 °dH przy zużyciu około 12 m3/mc?

Wodę chciałbym zmiękczyć do 3 - 4 °dH,

 

Drugie pytanie o filtr odwróconej osmozy, chciałbym taki założyć w formie osobnego kranu do wody do picia / gotowania. Jacy producenci są godni polecenia? Na jakie parametry zwracać uwagę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym ze mam bardzo drogie ścieki bo po dofinansowaniu gminy jest to 13zl/m3. I osobne urządzenia z tego co patrzyłem zużyją sporo więcej wody i przez te 5-7 pewnie zwróci mi się na nowe złoże.

Masz rację - mając taki warunek to jedno złoże będzie lepszym (tańszym) rozwiązaniem. Chyba że miałbyś możliwość wykonania studni chłonnej do popłuczyn z odżelaziacza (co nie zawsze jest możliwe).

 

Osobne urządzenia będą trwalsze pod katem późniejszej wymiany złoża, czy ogólnie samo urządzenia dłużej pochodzi?

Jeśli weźmiesz sprzęt z solidną głowicą, to ona pochodzi długo niezależnie na jakim złożu (oczywiście czasami konieczne jest czyszczenie, konserwacja czy wymiana uszczelek). Żywotność filtra w tym przypadku limituje złoże.

 

Filtr wstępny myślałem o jakimś cintropurze nw 32, a te bakterie ja odczytałem jako w normie - uważasz ze lampa uv to konieczność?

Bakterie są "w normie" ale po pierwsze ich wartość jest już na granicy, a po drugie planujesz dodanie filtra ze złożem, na którym bakterie mogą się namnażać, więc jest to raczej zalecenie niż konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka będzie właściwa wielkość zmiękczacza dla wody wodociągowej, wg deklaracji 10,1 - 11,2 °dH przy zużyciu około 12 m3/mc?

Wodę chciałbym zmiękczyć do 3 - 4 °dH,

Ja bym celował w rozmiar do 12-15 litrów złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Jaka będzie właściwa wielkość zmiękczacza dla wody wodociągowej, wg deklaracji 10,1 - 11,2 °dH przy zużyciu około 12 m3/mc?

Wodę chciałbym zmiękczyć do 3 - 4 °dH,

 

Drugie pytanie o filtr odwróconej osmozy, chciałbym taki założyć w formie osobnego kranu do wody do picia / gotowania. Jacy producenci są godni polecenia? Na jakie parametry zwracać uwagę?

 

Cześć,

 

my sugerujemy wybór zmiękczacza wody nawet z 20 l złoża - regeneracja będzie wtedy rzadsza.

 

Zobacz np. na model Ecoperla Toro 20 lub Ecoperla Slimline 17 (z wbudowanym WiFi).

 

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/toro/

 

https://www.ecoperla.pl/filtry-na-caly-dom/slimline/

 

Jeśli chodzi o odwróconą osmozę, to zależy czego oczekujesz - czy ma być standardowa ze zbiornikiem czy może kompaktowa i bez zbiornika (cena będzie znacznie wyższa). Możesz zerknąć na modele Ecoperla Rosa i Ecoperla Revo.

 

https://www.ecoperla.pl/filtry-do-kuchni/rosa/

 

https://www.ecoperla.pl/filtry-do-kuchni/revo/

 

Tutaj znajdziesz recenzje wideo: https://www.youtube.com/Ecoperla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Jaka będzie właściwa wielkość zmiękczacza dla wody wodociągowej, wg deklaracji 10,1 - 11,2 °dH przy zużyciu około 12 m3/mc?

Wodę chciałbym zmiękczyć do 3 - 4 °dH,

 

Drugie pytanie o filtr odwróconej osmozy, chciałbym taki założyć w formie osobnego kranu do wody do picia / gotowania. Jacy producenci są godni polecenia? Na jakie parametry zwracać uwagę?

 

Ostatnio montowałem u klienta zestaw dwuelementowy Clack 1" 10x17 15L do dokładnie takich samych parametrów jak u Pana.

Regeneracja co 6,40 m3 wody, czyli 2x na miesiąc.

 

Jeżeli jest Pan chętny, podeślę ofertę na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio montowałem u klienta zestaw dwuelementowy Clack 1" 10x17 15L do dokładnie takich samych parametrów jak u Pana.

Wsypałeś 15 litrów złoża do zbiornika 10x17" (gdzie całkowita pojemność wynosi ok 16,5 litra)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

@prohus ze względu na małą ilość miejsca interesują mnie wyłącznie urządzenia kompaktowe

 

Zrobimy i w kompakcie.

Generalnie jestem zwolennikiem zestawów dwuelementowych. Przy takim małym zestawie wystarczy zbiornik na solankę BTS25, to taki mały 25 litrowy.

 

Podeślę na priv ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Chciałem zamontować zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego i potrzebuję porady w doborze sprzętu, poczytałem już trochę na ten temat i nie chcę kupić jak najtaniej tylko dobrze, Woda miejska twardość 18-20 dH (stopnie niemieckie), robiłem testem kropelkowym, kamienia jest dużo bo widzę na całej armaturze. Zużycie wody od 7-10 m3 na miesiąc. W domu mieszkają cztery dorosłe osoby. Instalacja wody pitnej rury PP-r , ogrzewanie w miedzi. Pod zlewozmywak planuję filtr RO.

Znalazłem zmiękczacz który by mi pasował tylko czy rozmiar odpowiedni:

 

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-supreme-clever-35-clack-ck-up-flow-12379367370?utm_source=admitad&utm_medium=afiliacja&admitad_uid=528ab4f97c64d76f36607eec17f93b1d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest zaleta zestawów dwuelementowych w stosunku do kompaktowych?

 

Zalet nie ma aż tak dużo, ale jednak troszku ma.

Często moi klienci mają problem z wygospodarowaniem miejsca. Niekiedy jest tak, że w jednym kącie mają miejsce na butle, a w drugim na zbiornik z solanką i w tym przypadku jest to zaletą, ponieważ umożliwia nam to oddzielenie dwóch systemów bez wpływu na ich pracę. Kompakty troszku miejsca jednak zajmują.

Druga kwestia to łatwość zasypywania zbiornika tabletkami solnymi.

Kolejna zaleta to taka, że niekiedy tworzy się most solny, który uniemożliwia prawidłowy pobór solanki przez głowicę, a żeby udrożnić system, należy albo rozbić kijem od miotły skorupę soli i przepłukać zbiornik soli. W przypadku kompaktu, musielibyśmy odłączyć cały system od przyłącza wody i przenieść go w miejsce umożliwiające jego przepłukanie, i teraz niech Pan sobie wyobrazi, że nie będzie tak łatwo go ruszyć z napełnioną wodą butlę ze złożem. W przypadku dwuelementówki, wystarczy odpiąć wężyk solanki od głowicy i bez problemu przenosimy sobie zbiornik na solankę w dowolne miejsce.

I największa zaleta dla serwisantów to dostępność miejsca podczas serwisu.

 

Chyba, że zmiękczacz ma stać w salonie to zdecydowanie kompakt :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Chciałem zamontować zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego i potrzebuję porady w doborze sprzętu, poczytałem już trochę na ten temat i nie chcę kupić jak najtaniej tylko dobrze, Woda miejska twardość 18-20 dH (stopnie niemieckie), robiłem testem kropelkowym, kamienia jest dużo bo widzę na całej armaturze. Zużycie wody od 7-10 m3 na miesiąc. W domu mieszkają cztery dorosłe osoby. Instalacja wody pitnej rury PP-r , ogrzewanie w miedzi. Pod zlewozmywak planuję filtr RO.

Znalazłem zmiękczacz który by mi pasował tylko czy rozmiar odpowiedni:

 

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-supreme-clever-35-clack-ck-up-flow-12379367370?utm_source=admitad&utm_medium=afiliacja&admitad_uid=528ab4f97c64d76f36607eec17f93b1d

 

W Pana przypadku 35l to troszkę za duży zmiękczacz.

Jeżeli myśli Pan o systemie RO to 25l spokojnie Panu wystarczy, o ile nie przekraczamy 10m3 wody w ciągu miesiąca.

 

Wysyłam Panu na priv kontakt do mnie, proszę o podanie swojego adresu e-mail, to przygotuję dla Pana konkurencyjną ofertę na tych samych elementach co w linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Chciałem zamontować zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego i potrzebuję porady w doborze sprzętu, poczytałem już trochę na ten temat i nie chcę kupić jak najtaniej tylko dobrze, Woda miejska twardość 18-20 dH (stopnie niemieckie), robiłem testem kropelkowym, kamienia jest dużo bo widzę na całej armaturze. Zużycie wody od 7-10 m3 na miesiąc. W domu mieszkają cztery dorosłe osoby. Instalacja wody pitnej rury PP-r , ogrzewanie w miedzi. Pod zlewozmywak planuję filtr RO.

Znalazłem zmiękczacz który by mi pasował tylko czy rozmiar odpowiedni:

 

https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-supreme-clever-35-clack-ck-up-flow-12379367370?utm_source=admitad&utm_medium=afiliacja&admitad_uid=528ab4f97c64d76f36607eec17f93b1d

Moim zdaniem jest za duży... zjechałbym do max 30 litrów.

Komponenty wyglądają na dobrej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Posiadam "zmiękczacz" z głowicą Clack WS1 jednak wnioskuję, że został źle skonfigurowany. Po pierwsze, ilość wody pomiędzy płukaniami ustawiona jest na 12,66m3 a woda robi się twarda po zużyciu około 7m3. Po drugie, głowica nalewa do zbiornika na solankę 3/4 zbiornika, wg. mnie dużo za dużo.

 

Z firmą która to konfigurowała jest dość słaby kontakt i mam wrażenie że sami tego dobrze nie ogarniają.

 

Szukam pomocy aby sensownie przeprogramować tą głowicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

Posiadam "zmiękczacz" z głowicą Clack WS1 jednak wnioskuję, że został źle skonfigurowany. Po pierwsze, ilość wody pomiędzy płukaniami ustawiona jest na 12,66m3 a woda robi się twarda po zużyciu około 7m3. Po drugie, głowica nalewa do zbiornika na solankę 3/4 zbiornika, wg. mnie dużo za dużo.

 

Z firmą która to konfigurowała jest dość słaby kontakt i mam wrażenie że sami tego dobrze nie ogarniają.

 

Szukam pomocy aby sensownie przeprogramować tą głowicę.

 

Jaka ilość złoża ?

Jaka twardość wody i miesięczne zużycie ?

 

Czy jesteś wstanie wrzucić fotki z ustawieniami głowicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...