Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

@prohus

 

Reasumując:

1) zużycie wody: w mieszkaniu miałem 2-3 m3, przyjmijmy 10-12 m3

2) ilość osób: 2 osoby dorosłe + 2 dzieci

3) woda ze studni głębinowej 9 m, wydatek pompy 80 l/min - zmierzone, pompa to IBO 3,5" SDM3-23

4) dom jednorodzinny 114 m2

5) twardość wody: 15 dH

6) odczyn: 6,6

7) zapach siarkowodoru, jak go usunąć?

8 ) jon amonowy: 0,037 mgN/l

9) azotany: 0,12 mgN/l

10) żelazo: 0,585 mg Fe/l

11) mangan: 0,224 mg Mn/l

 

Rozważ taki zestaw:

- Napowietrzacz z dyszą rozbryzgową (podłączenie górne)

- Hydrofor 200l ocynk

- Filtr zgrubny Atlas Filtri Hydra 90 mikronów

- Filtr doczyszczający Atlas Filtri BX Sanic 20" z wkładem 10 mikronów

- Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower M (można dać też S, ale M dużo bezpieczniejsza)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1) zużycie wody: w mieszkaniu miałem 2-3 m3, przyjmijmy 10-12 m3

2) ilość osób: 2 osoby dorosłe + 2 dzieci

3) woda ze studni głębinowej 9 m, wydatek pompy 80 l/min - zmierzone, pompa to IBO 3,5" SDM3-23

4) dom jednorodzinny 114 m2

5) twardość wody: 15 dH

6) odczyn: 6,6

7) zapach siarkowodoru, jak go usunąć?

8 ) jon amonowy: 0,037 mgN/l

9) azotany: 0,12 mgN/l

10) żelazo: 0,585 mg Fe/l

11) mangan: 0,224 mg Mn/l

Pytanie na czym Ci najbardziej zależy... jeśli chcesz się pozbyć kamienia (a np. zapach siarkowodoru nie jest bardzo uciążliwy) to wystarczy napowietrzanie i stacja wielofunkcyjna. Ale jeśli chcesz się pozbyć zapachu zgniłych jaj (a twardość nie jest dla Ciebie problemem) to raczej potrzebujesz odżelaziacza (przy tak niskim pH, pozostaje praktycznie tylko regeneracja chemiczna).

 

Zakładam, że budżet też jest istotny, więc (o ile ten zapach nie jest tragiczny) ten układ proponowany przez Klarsan powinien być optymalny kosztowo. Oczywiście Stacje wielofunkcyjne są różne ale zasada działania jest zawsze podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. A jakaś tańsza stacja? Np. Water Technic Pro Multi 42.

 

Sama stacja jest OK, ale obawy mam co do głowicy i jej dalszego serwisowania. Wiadomym jest, że lepszym wyborem byłby zestaw na Clacku, ewentualnie coś na BNT, to już jest znacznie lepszy chińczyk.

Druga kwestia która nie podoba mi się przy multifunkcjach, to zastosowanie typu regeneracji Up-flow, w którym to brakuje trybu Backwash. Według mnie płukanie wsteczne jest mega ważne, ponieważ pozwala na dokładniejsze wypłukanie złoża z "syfu". Tak więc Panie, tryb Down-flow będzie najlepszym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga kwestia która nie podoba mi się przy multifunkcjach, to zastosowanie typu regeneracji Up-flow, w którym to brakuje trybu Backwash. Według mnie płukanie wsteczne jest mega ważne, ponieważ pozwala na dokładniejsze wypłukanie złoża z "syfu". Tak więc Panie, tryb Down-flow będzie najlepszym wyborem.

Zdecydowanie do złóż wielofunkcyjnych - tylko regeneracja Downflow.

 

Pytanie czy podawanie typu regeneracji przy tanich głowicach jest rzetelne... czasami sklepy podają, że "ma oba typy" (oczywiście przemilczane jest to że to tylko sterownik może działać w obu trybach, a fizyczny typ głowicy nie jest podany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie do złóż wielofunkcyjnych - tylko regeneracja Downflow.

 

Pytanie czy podawanie typu regeneracji przy tanich głowicach jest rzetelne... czasami sklepy podają, że "ma oba typy" (oczywiście przemilczane jest to że to tylko sterownik może działać w obu trybach, a fizyczny typ głowicy nie jest podany)

 

Oczywiście, że fizycznie żadna z głowic nie będzie w stanie obsłużyć jednocześnie dwa rodzaje typów regeneracji. Nawet Clack. Albo mamy Up-flow, albo Down-flow.

Żałosne jest również punktowanie korzyści z zastosowania regeneracji Up-flow. Ile tak naprawdę klient zaoszczędzi tej soli, czy wody ? W perspektywie czasu, jest to kompletnie nieopłacalne, biorąc pod uwagę późniejszy serwis czy dość szybką wymianę złoża niż deklarowane jest to przez jego producentów.

Ale cóż.... byle taniej. A jak wiadomo, co tanie, to drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama stacja jest OK, ale obawy mam co do głowicy i jej dalszego serwisowania. Wiadomym jest, że lepszym wyborem byłby zestaw na Clacku, ewentualnie coś na BNT, to już jest znacznie lepszy chińczyk.

Druga kwestia która nie podoba mi się przy multifunkcjach, to zastosowanie typu regeneracji Up-flow, w którym to brakuje trybu Backwash. Według mnie płukanie wsteczne jest mega ważne, ponieważ pozwala na dokładniejsze wypłukanie złoża z "syfu". Tak więc Panie, tryb Down-flow będzie najlepszym wyborem.

 

To głowica w Water Technic jest chińska, a nie polska? Koniec świata ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To głowica w Water Technic jest chińska, a nie polska? Koniec świata ;)

 

Szczerze, nie mam pojęcia kto jest producentem tych głowic, nawet nie wiem czy poprawna nazwa to Water Technic, czy Hydro Premium. Czy są to nazwy producenta, czy nazwy na poczet jakiegoś dystrybutora, ale wątpię, czy jest to polska myśl techniczna, a raczej bym się skłaniał ku chińskiej fabryki.

Jedynym producentem głowic, które nie są skalane chińskimi rączkami jest firma Clack.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałosne jest również punktowanie korzyści z zastosowania regeneracji Up-flow. Ile tak naprawdę klient zaoszczędzi tej soli, czy wody ? W perspektywie czasu, jest to kompletnie nieopłacalne, biorąc pod uwagę późniejszy serwis czy dość szybką wymianę złoża niż deklarowane jest to przez jego producentów.

Regeneracja upflow ma swoje zalety, ale są one tym większe im większe jest urządzenie. Oczywiście ma też swoje wymagania, które łatwiej spełnić przy dużym urządzeniu. W domowych warunkach wpychanie regeneracji upflow do każdego zmiękczacza to tylko zabieg marketingowy, który nie ma szans dać realnych zysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, miałbym prośbę o pomoc w dobraniu i zakupie filtrów na podstawie wykonanej analizy wody:

Mętność NTU 11

Barwa mg/l 6

Zapach - 1

Odczyn pH 7,7

Twardość ogólna mg/l 200

Utlenialność mg/l 5,5

Jon amonowy mg/l 0,35 0

Azotyny mg/l 0,066

Azotany mg/l 0,89

Żelazo ogólne µg/l 1400

Mangan µg/l 260

Przewodność ( 25°C) µS/cm 353

Ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C 63 jtk/ml

Woda posiada całkiem mocny zapach siarkowodoru oraz delikatny żelaza.

Liczba stałych mieszkańców pod których planuję wielkość instalacji: 3-4 osoby

Rodzaj zbiornika hydroforowego oraz wydajność pompy będziemy wybierać pod filtry

Odprowadzenie ścieków do szamba i z tego powodu chciałbym zminimalizować zrzut wody z regeneracji filtrów. Ewentualnie, czy mogę ją bez problemu przekierować to studni chłonnej na zewnątrz?

 

Dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mętność NTU 11

Barwa mg/l 6

Zapach - 1

Odczyn pH 7,7

Twardość ogólna mg/l 200

Utlenialność mg/l 5,5

Jon amonowy mg/l 0,35 0

Azotyny mg/l 0,066

Azotany mg/l 0,89

Żelazo ogólne µg/l 1400

Mangan µg/l 260

Przewodność ( 25°C) µS/cm 353

Ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C 63 jtk/ml

Woda posiada całkiem mocny zapach siarkowodoru oraz delikatny żelaza.

Generalnie woda wymaga odżelaziacza. Jeśli chcesz dodatkowo ją zmiękczyć to wtedy, jako drugi stopień, może być zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny.

Ze względu na zapach siarkowodoru nie polecałbym pojedynczej stacji wielofunkcyjnej.

 

Rodzaj zbiornika hydroforowego oraz wydajność pompy będziemy wybierać pod filtry

I bardzo słusznie.

Zazwyczaj do odżelaziania najlepiej sprawdza się hydrofor bezprzeponowy (ocynkowany) i solidna pompa (o wydajności ok 3-4 m3/h @ 3 bar - do sprawdzenia na krzywej charakterystyki pompy, a nie według wartości skrajnych z pudełka). Opcjonalnie napowietrzanie wody na zwężce przed hydroforem.

 

Odprowadzenie ścieków do szamba i z tego powodu chciałbym zminimalizować zrzut wody z regeneracji filtrów. Ewentualnie, czy mogę ją bez problemu przekierować to studni chłonnej na zewnątrz?

I to może być główny parametr określający typ odżelaziacza.

Jeśli chcesz puścić ścieki do szamba to najmniej ich będzie przy złożu regenerowanym chemicznie (np. Greensand Plus).

Z drugiej strony, są inne złoża, które nie wymagają chemii do regeneracji (zamiast tego wymagane jest napowietrzanie wody), ale generują duże ilości ścieków (z tym że są to ścieki "naturalne" i można je skierować do studni chłonnej)

 

Osobiście kierowałbym się w stronę chemii, bo masz też podwyższoną utlenialność, a jednak regeneracja chemiczna jest "mocniejsza" niż napowietrzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, miałbym prośbę o pomoc w dobraniu i zakupie filtrów na podstawie wykonanej analizy wody:

Mętność NTU 11

Barwa mg/l 6

Zapach - 1

Odczyn pH 7,7

Twardość ogólna mg/l 200

Utlenialność mg/l 5,5

Jon amonowy mg/l 0,35 0

Azotyny mg/l 0,066

Azotany mg/l 0,89

Żelazo ogólne µg/l 1400

Mangan µg/l 260

Przewodność ( 25°C) µS/cm 353

Ogólna liczba mikroorganizmów w 22°C 63 jtk/ml

Woda posiada całkiem mocny zapach siarkowodoru oraz delikatny żelaza.

Liczba stałych mieszkańców pod których planuję wielkość instalacji: 3-4 osoby

Rodzaj zbiornika hydroforowego oraz wydajność pompy będziemy wybierać pod filtry

Odprowadzenie ścieków do szamba i z tego powodu chciałbym zminimalizować zrzut wody z regeneracji filtrów. Ewentualnie, czy mogę ją bez problemu przekierować to studni chłonnej na zewnątrz?

 

Dziękuję za pomoc :)

 

Kolega qbek17 dobrze tutaj radzi.

Generalnie można by było się pokusić o multifunkcję, ale większą pewność da dwustopniowy system.

Greensand spokojnie sobie poradzi, za nim multifunkcję która doczyści wodę, gdyby jakimś cudem odżelaziacz przepuścił żelazo czy mangan, ale są to skrajne wypadki, np. w przypadku problemów z regeneracją lub złymi ustawieniami głowicy, a dodatkowo zmiękczy wodę.

Koniecznie lampa UV, a dodatkowo system RO6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama stacja jest OK, ale obawy mam co do głowicy i jej dalszego serwisowania. Wiadomym jest, że lepszym wyborem byłby zestaw na Clacku, ewentualnie coś na BNT, to już jest znacznie lepszy chińczyk.

Druga kwestia która nie podoba mi się przy multifunkcjach, to zastosowanie typu regeneracji Up-flow, w którym to brakuje trybu Backwash. Według mnie płukanie wsteczne jest mega ważne, ponieważ pozwala na dokładniejsze wypłukanie złoża z "syfu". Tak więc Panie, tryb Down-flow będzie najlepszym wyborem.

 

Dzięki za wyprostowanie. SUPREME LOGIQ MULTI z down flow na złożu ECOMIX A będzie OK? Którą objętość złoża wybrać? 35 czy 50 dm3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyprostowanie. SUPREME LOGIQ MULTI z down flow na złożu ECOMIX A będzie OK? Którą objętość złoża wybrać? 35 czy 50 dm3 ?

Przy złożach wielofunkcyjnych jest zawsze ryzyko przy zmniejszaniu objętości, bo to jednak mieszanka i ilość poszczególnych składników nie jest równa. W takim małym układzie (np. 25 litrów) jest odrobina niektórych złóż więc ich działanie może być ograniczone. Z tego powodu "im więcej złoża tym lepiej" (w rozsądnych granicach oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie woda wymaga odżelaziacza. Jeśli chcesz dodatkowo ją zmiękczyć to wtedy, jako drugi stopień, może być zmiękczacz lub filtr wielofunkcyjny.

Ze względu na zapach siarkowodoru nie polecałbym pojedynczej stacji wielofunkcyjnej.

...

I to może być główny parametr określający typ odżelaziacza.

Jeśli chcesz puścić ścieki do szamba to najmniej ich będzie przy złożu regenerowanym chemicznie (np. Greensand Plus).

Z drugiej strony, są inne złoża, które nie wymagają chemii do regeneracji (zamiast tego wymagane jest napowietrzanie wody), ale generują duże ilości ścieków (z tym że są to ścieki "naturalne" i można je skierować do studni chłonnej)

 

Osobiście kierowałbym się w stronę chemii, bo masz też podwyższoną utlenialność, a jednak regeneracja chemiczna jest "mocniejsza" niż napowietrzanie.

 

Dzięki za odpowiedź. Przechodząc przez wszystkie etapy wody instalacja będzie wyglądać: 1) odżelaziacz; 2) zmiękczacz/ filtr wielofunkcyjny 3) lampa uv i 4) np. w kuchni system RO6?

 

Rozwijając każdy z punktów:

1) Dobrze rozumiem, że w odżelaziaczu będzie np. Greensand Plus? Jak często trzeba go wymieniać/ dodawać? Dla porównania jakie są różnice w ilości zużywanej wody pomiędzy chemicznym i "naturalnym" regeneracją złoża?

Rozmawiałem wstępnie z hydraulikiem i do hydroforu trzeba będzie dodać kompresor, który będzie dobijać powietrze do zbiornika i przy okazji będzie mógł napowietrzać wodę.

 

2) Z tego co patrzyłem filtr multifunkcyjny również zmiękcza wodę, duże są różnice w cenie pomiędzy dwoma rozwiązaniami pasującymi do mojej wody? Ew. czy warto dopłacić do filtru multi?

 

3) Lampa uv, czy powinienem sugerować się wydajnością lub innymi istotnymi funkcjami?

 

4) System RO6 jest czymś co warto, czy trzeba mieć?

 

0) Czy przed tym filtrami warto dodać jeszcze wstępne filtry cząstek np. sznurkowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Przechodząc przez wszystkie etapy wody instalacja będzie wyglądać: 1) odżelaziacz; 2) zmiękczacz/ filtr wielofunkcyjny 3) lampa uv i 4) np. w kuchni system RO6?

 

1) Dobrze rozumiem, że w odżelaziaczu będzie np. Greensand Plus? Jak często trzeba go wymieniać/ dodawać? Dla porównania jakie są różnice w ilości zużywanej wody pomiędzy chemicznym i "naturalnym" regeneracją złoża?

Rozmawiałem wstępnie z hydraulikiem i do hydroforu trzeba będzie dodać kompresor, który będzie dobijać powietrze do zbiornika i przy okazji będzie mógł napowietrzać wodę.

W zaproponowanym dla Ciebie odżelaziaczu będzie zastosowane złoże Greensand.Ma do siebie tą zaletę, że nie wymaga napowietrzania, więc do budowy instalacji można użyć zarówno hydrofor lub "przeponówkę". Jeżeli nawet jak zamontujesz hydrofor ocynkowany, nic nie stoi na przeszkodzie zamontowanie zwężki venturiego. Odżelaziacz na Greensandzie, zużywa stosunkowo niewiele wody, np. o pojemności złoża ok. 120-150 litrów, ale jest jedna ważna kwestia, odpowiednia pompa wody.

 

2) Z tego co patrzyłem filtr multifunkcyjny również zmiękcza wodę, duże są różnice w cenie pomiędzy dwoma rozwiązaniami pasującymi do mojej wody? Ew. czy warto dopłacić do filtru multi?

Tak, Ecomix również zmiękcza wodę. Dlaczego warto dopłacić do multifunkcji, wyjaśniłem post wyżej. Dopłata może być znaczna, ale wszystko zależy od pojemności.

 

3) Lampa uv, czy powinienem sugerować się wydajnością lub innymi istotnymi funkcjami?

Lampę dobiera się do wydajności. Np. lampa TMA D4 ma wydajność 1.3m3/h, lampa TMA D6 2,3 m3/h. Różnica w cenie pomiędzy tymi lampami jest znikoma, więc na spokojnie D6 można brać.

 

4) System RO6 jest czymś co warto, czy trzeba mieć?

Warto, a nawet trzeba mieć :D Tym bardziej, gdzie myślimy o zmiękczeniu wody do zera, albo przy wodzie studziennej. Filtr RO z mineralizatorem, zapewni nam dodatkowe pierwiastki, które są usuwane podczas wcześniejszej filtracji przez systemy uzdatniania wody.

 

0) Czy przed tym filtrami warto dodać jeszcze wstępne filtry cząstek np. sznurkowy?

Koniecznie dobry filtr wstępny min. 25 mikronów. Najlepszym będzie zastosowanie filtra mechanicznego Cintropur, ewentualnie filtr narurowy 20" BB, który posiada dużą powierzchnię filtracyjną. Wystrzegaj się marketowych "szklanek" 10", lubią pękać pod wpływem różnicy ciśnień.

Dodatkowo za multifunkcją/zmiękczaczem można zamontować filtr narurowy z wkładem węglowym, który dopieści nam wodę pod względem smakowym jak i zapachowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Dobrze rozumiem, że w odżelaziaczu będzie np. Greensand Plus?

Tak, ale ja zazwyczaj do tego złoża dodaję jeszcze warstwę hydroantracytu do usuwania zawiesin (a masz sporo mętności). Nie jest to to samo co węgiel aktywny, a przy regeneracji chemicznej jest też dezynfekowany, więc nie trzeba go wymieniać.

 

Jak często trzeba go wymieniać/ dodawać?

Trwałość złoża (przy prawidłowej eksploatacji) to kilkanaście i więcej lat.

 

Dla porównania jakie są różnice w ilości zużywanej wody pomiędzy chemicznym i "naturalnym" regeneracją złoża?

Zależnie od rozmiaru filtra, ale porównywalny filtr może zużyć 150 litrów przy regeneracji chemicznej i 450-600 przy "tylko płukaniu".

 

Rozmawiałem wstępnie z hydraulikiem i do hydroforu trzeba będzie dodać kompresor, który będzie dobijać powietrze do zbiornika i przy okazji będzie mógł napowietrzać wodę.

Takie rozwiązanie nie zaszkodzi, ale nie jest wymagane.

 

2) Z tego co patrzyłem filtr multifunkcyjny również zmiękcza wodę, duże są różnice w cenie pomiędzy dwoma rozwiązaniami pasującymi do mojej wody? Ew. czy warto dopłacić do filtru multi?

Jeśli na tym etapie zdecydujesz się na "tańszy" zmiękczacz to całe żelazo i mangan muszą być usunięte na pierwszym stopniu (czyli na odżelaziaczu). Aby mieć taką pewność, odżelaziacz powinien być trochę większy.

Jeśli jednak stwierdzisz, że na drugim stopniu dasz filtr wielofunkcyjny, to odżelaziacz może być nieco mniejszy, bo nawet jak coś z niego jeszcze przejdzie dalej, to złoże na drugim stopniu to zatrzyma.

Dodatkowo złoże wielofunkcyjne usuwa żelazo/mangan na innej zasadzie niż odżelaziacz z Greensandem (wymiana jonowa vs utlenianie) więc taki zestaw jest bardziej skuteczny.

Trzeba tylko pamiętać, że żywotność złoża wielofunkcyjnego jest niższa niż samego zmiękczacza (ok 7 lat vs 15-20 lat).

 

3) Lampa uv, czy powinienem sugerować się wydajnością lub innymi istotnymi funkcjami?

Lampę dobiera się do przepływu chwilowego wody. I to z zapasem, bo różnice w cenie są niewielkie, a przy zbyt małej lampie, efekt będzie żaden więc taka oszczędność mija się z celem całego urządzenia.

Ja bym proponował model TMA D8 - jest tańszy niż D6.

 

4) System RO6 jest czymś co warto, czy trzeba mieć?

Jeśli chcesz pić wodę prosto z kranu po jej zmiękczeniu to tak.

Przy własnej studni - tym bardziej.

 

0) Czy przed tym filtrami warto dodać jeszcze wstępne filtry cząstek np. sznurkowy?

Tak, ale musi to być filtr o odpowiednim przepływie. Jeśli dasz za mały (dodatkowo jak się z czasem będzie zapychał) to zdławisz przepływ w czasie płukania odżelaziacza, co doprowadzi do jego wyczerpania i potencjalnie uszkodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...