Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do zastosowań domowych rozmiar w zasadzie jest ten sam (1"). Różnica jest w płytce sterującej:

TC - najprostsza i najtańsza, nie ma możliwości podłączenia wodomierza, bez podtrzymania zegara, ma na stałe wpisane 10 programów regeneracji, z których wybiera się jeden.

CI - najbardziej zaawansowana i najdroższa, można do niej podłączyć wodomierz (ale może też działać jak głowica czasowa), można połączyć ze sobą kilka głowic tworząc systemy naprzemienne lub równoległe, można manipulować kolejnością etapów regeneracji oraz czasem ich trwania, ma baterię podtrzymującą aktualną godzinę, bardzo rozbudowana diagnostyka i historia zużycia wody...

 

To takie główne różnice. Jest jeszcze wersja EI - coś pośredniego, ale cenowo jest zbliżona bardziej do CI, więc polecam tą drugą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz krótkie podsumowanie co potrzebuję:

1. Zbiornik 9"x48"

2. Wypełnienie to złoże BIRM

3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl

Jaka jest realna cena na taki zestaw??

 

Czy potrzebuję tutaj jeszcze jakieś napowietrzanie??

Lub jakiś dodatkowy filtr??

Tak Ci juz parokrotnie ludzie pisali:

- przed BIRMem potrzebujesz wode napowietrzyc

- ale wczesniej potrzbujesz zrobic dodatkowe badania wody zeby stwierdzic, czy Twoja woda moze byc wogole stosowana z BIRMem.

 

Do pierwszego musi miec zbiornik hydroforowy cisnieniowy bez worka, z aspiratorem do napowietrzenia wody - to taki dynks montowany na rurze zasilajacej przed zbiornikeim. Zbiornik powinien byc raczej rzedu 300litrow, zeby tlen mial czas sobie w nim przereagowac z zelazem.

Do drugiego, powinienes miec zrobione badania: utlenialnosci, zasadowosci, siarczanow, chlorkow, wolnego chloru, siarkowoduru i fosforanow (pisane z pamieci moglem cos pominac).

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zbiornik powinien byc raczej rzedu 300litrow, zeby tlen mial czas sobie w nim przereagowac z zelazem....

marcin

Załóżmy, że parametry wody nadają się dla złoża BIRM.

Czy jest jakakolwiek techniczna możliwość aby obejść się bez tego zbiornika 300l????

Mam już bojler 300 l na ciepłą wodę i chyba raczej nie przewidziałem miejsca na kolejny zbiornik :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez zbiornika zupełnie to raczej się nie da. Ewentualnie można dyskutować nad jego wielkością.

Jeśli nie masz opcji wstawienia takiego zbiornika to pozostaje ci raczej złoże z regeneracją chemiczną.

A nie mozna by zastosowac jakiejs wersji z utlenianiem chemicznym, np poprzez dozowanie chloru/ozonu, ktory utleni szybko i skutcznie Fe i Mn??

Wtedy mozna by wykorzystac jakies lekkie zloze sedymentacyjne.

Niestety nie mam pojecia czy to zadziala i czy ilosc chloru/ozonu ktora by byla potrzebna, nie byla by zbyt duza, tzn, czy nie trzeba by tego potem przez wegiel aktywny przepuscic??

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niedawno otrzymałem badania wody z mojej studni wierconej.

Studnia jest na 13 metrach rura fi 110 i w niej rura fi 32, doprowadzona do hydroforu przeponowego z pompą samozasysającą.

Mam pytanko, czy mógłby Pan doradzić mi jakie urządzenia dobrać, aby uzdatnić moją wodę.

 

 

BARWA 13

MĘTNOŚĆ 3

pH 7,0

TWARDOŚĆ 400

ŻELAZO 0,75

MANGAN 0,28

AZOTANY < 20

AZOT AMONOWY < 0,15

SIARCZKI < 0,02

CHLORKI 25

CHLOR WOLNY -

PRZEWODNOŚĆ 950

 

Wyniki badania bakteriologicznego

nie stwierdzono bakterii coli.

Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to na forum jesteśmy na TY :)

Co do wody to nie jest źle. Lekko przekroczone żelazo i mangan, spora twardość. Ja bym tu widział 2 opcje:

1) Filtr ze złożem Crystal Right 200.

2) Odżelaziacz i/lub zmiękczacz.

Efekt powinien być podobny. Kwestia rozmiaru, ile jesteś gotowy na to wydać i co chcesz uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj chciałbym uzyskać w miarę dobrą wodę, planowałem na to wydać około 3 tyś zł, pytanie brzmi czy muszę pozbywać się starego hydroforu i kupic zbiornik ocynkowany,

czy jeżeli chciałbym kupic jakiś zmiękczacz ,to rzeczywiście te ilości żelaza i manganu które mam w wodzie mogą być usunięte

i jeszcze jedno pytanko jeżeli pozwolisz...

czy po użyciu takiego zmiękczacza woda w kranie będzie się nadawała do picia,(oczywiście po przegotowaniu), bo na razie niestety po przegotowaniu w obecnej postaci jej barwa jest mętna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wydajność pompy jest wystarczająca do płukania filtra to nie musisz zmieniać hydroforu.

Generalnie zmiękczacz nie służy do usuwania manganu i żelaza, ale praktyka jest taka, że kosztem żywotności złoża można te małe ilości usunąć. Pewnie nie do zera i nie przy dużych przepływach, ale trochę się usunie.

Jeśli kupisz zmiękczacz z mieszaczem (podmieszanie wody surowej z miękką) to taka woda powinna spełniać normę wody pitnej (w kwestii twardości). Ale jeśli masz wodę zupełnie miękką to też nikt ci nie zabroni jej pić (chyba, że masz problemy z sercem i lekarz ci zabronił) ;)

Jakbyś jeszcze miał badanie utlenialności, to można byłoby stwierdzić czy ta barwa nie pochodzi z zanieczyszczeń organicznych. Ostatecznie można dodać filtr węglowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem tez ofertę na stację ze złożem Defeman (DF)

Co to jest za złoże i jak z jego regeneracją??

Czy tutaj również potrzebny jest zbiornik hydroforowy??

Alez Ty kombinujesz :-)

 

Zelazo i Mangan trzeba utlenic zeby je wyfiltrowac.

Czyli musisz miec tlen dostarczony do wody (co wymaga wiekszego lub mniejszego zbiornika), lub musisz zastosowac zloze ktore ma wlasciwosci utleniajace (a te sa potem regenerowane). Zamiast dodawania powietrza/tlenu do wody, mozesz dodawac silnie utleniajace chemikalia (chlor, ozon, ).

Bez utleniacza, najlepsze zloze Ci Fe i Mn nie usunie.

 

Wszystkie te zloza do odzelaziania beda dzialaly tak albo siak. Zmiana typu zloza niewiele tu zmieni. Albo bedziesz napowietrzal, abo bedziesz regenerowal. (oczywiscie 3 opcja jest wymiana jonowa w zmiekczaczu, ale tam masz sol do regeneracji).

 

Defeman jest ciezkim zlozem, ktore nie dosc ze trzeba plukac woda to jeszcze trzeba plukac powietrzem - tak pisza. Czyli oprozniasz filtr i odpalasz sprezarke, zeby "przzedmuchac" zloze. Srednie do zastosowan domowych :-/

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to pytanie z innej beczki.

Taki zbiornik Hydroforowy 300 litrów mógłbym zamontować na strychu... tylko czy on przypadkiem nie hałasuje, nie drga itd.

Chodzi o to żeby podczas jego działania chata się nie telepała i wszystkich domowników na nogi nie stawiała.

 

To zalezy co rozumiesz przez pojecie zbiornik hydroforowy. Bardzo czesto ludzie mowia "hydrofor" na zestaw zlozony ze zbiornika cisnieniowego i pompy ssacej. Wtedy taki "zestaw" bedzie tak glosny jak głosna bedzie sama pompa. Co wiecej, to ze zbiornik jest na strychu, nie znaczy ze pompa ma byc na strychu. Pompe mozesz schowac tam gdzie sobie moze bezkarnie halasowac - garaz, pomieszczenie techniczne, czy chocby w obudowanej studni po za domem.

Jesli zas masz pompe glebinowa w studni, to w domu potrzebujesz tylko zbiornik cisnieniowy a ten sam z siebie nie ma jak i czym halasowac.

Czasem sie zdarza, ze aspirator halasuje w czasie zasysania powietrza (mi sie tak np. trafilo). Ale jest to rzecz do zwalczenia. Aspirator takze nie musi byc b. blisko zbiornika.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...