Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Do wyliczenia jak często ma się odbywać regeneracja najistotniejsza jest twardość. To ona zużywa 99% pojemności złoża.

W zbiornik 10x44" wchodzi jeden worek złoża (28,3 litra), na regenerację schodzi ok 4,5 kg soli, wydajność to 70 m3*dH (dane dla złoża CR200).

Wymagane płukanie to ok. 0,6 m3/h. Zużycie wody na regenerację ok. 300 litrów.

 

Przy twojej twardości (ok 12 dH) regeneracja wypadałaby co ok 5,5 m3.

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wydajność to 70 m3*dH (dane dla złoża CR200).

Nie rozumiem jednostki :/ m3*dH ??

W moim przypadku chyba lepsze będzie CRYSTAL-RIGHT 100 (to tylko moje przemyślenie na podstawie inf. z neta)

Przy mojej twardości (twardość ogólna - 194 mg CaCO3/l) regeneracja jak często powinna się odbywać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CR100 ma niższą pojemność, ale za to usuwa amoniak i podnosi pH.

Ty nie masz w wodzie amoniaku, a pH jest odpowiednio wysokie, więc nie potrzebujesz CR100.

Przy takiej twardości wychodzi ci co 5,5 m3 (CR200) lub co 3,5 m3 (CR100). Nie wiem jak długo zajmie ci zużycie takiej ilości wody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadeszła Pora na najprzyjemniejsze :)

Interesuje mnie koszt zakupu takiego zestawu:

- zbiornik 10"x44"

- Głowica sterująca Clack WS1 Cl

- złoże Crystal Right CR200

- zbiornik na sól

Krótko mówiąc zestaw który będzie gotowy do przykręcenia do mojej instalacji.

 

Teraz pytanie natury technicznej:

Zbiornik hydroforowy 300 litrów znajduje się między pompą, a filtrem czy, za filtrem i magazynowana jest w nim już przerobiona woda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ceny to pewnie w okolicach 4000 PLN.

Hydrofor jest za pompą, ale przed filtrem. Pompa, kiedy się załącza, daje zbyt dużą szybkość przepływu żeby filtr zdążył oczyścić wodę, dlatego musi być zbiornik buforowy. Za nim przepływ jest już mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadeszła Pora na najprzyjemniejsze :)

Interesuje mnie koszt zakupu takiego zestawu:

- zbiornik 10"x44"

- Głowica sterująca Clack WS1 Cl

- złoże Crystal Right CR200

- zbiornik na sól

Krótko mówiąc zestaw który będzie gotowy do przykręcenia do mojej instalacji.

 

Teraz pytanie natury technicznej:

Zbiornik hydroforowy 300 litrów znajduje się między pompą, a filtrem czy, za filtrem i magazynowana jest w nim już przerobiona woda?

 

Zastanów się jeszcze nad tym. Musisz w wodzie pozostawić twardość na poziomie 60 mg/l. Czyli musisz pomieszać wodę : 1 litr surowej + 2 litry filtrowanej. Z tego wynika że mangan zejdzie Ci do poziomu 90 μg/l a żelazo do 290 μg/l . Efekt dalej masz wodę nie zgodną z normą. O tym lobby CR celowo zapomina . No i ten sód w wodzie zamiast żelaza i manganu ( pierwiastki te nie parują tylko są zamieniane na jony sodu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ten sód w wodzie zamiast żelaza i manganu ( pierwiastki te nie parują tylko są zamieniane na jony sodu).

 

Cytując "eksperta":

"- Sód ma duże znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Zarówno jego nadmiar jak i niedobór mogą być szkodliwe. Przy spożyciu ok. 12 g soli dziennie, dostarczamy organizmowi ok. 5000 mg sodu. Tak więc picie wody nawet bardzo wysokosodowej, zawierającej 250 mg sodu niewiele wpływa na nasz bilans sodowy, bo stanowi zaledwie 5 proc. dziennego spożycia. O wiele więcej soli dostarczymy organizmowi, zjadając trzy plasterki kiełbasy, niż wypijając butelkę wody z zawartością sodu. Woda niskosodowa, to mit, który tak utrwalił się w naszej świadomości, że zaczął funkcjonować, jak prawda. Niektóre butelki mają określoną na etykiecie zawartość sodu w ilości 0,0003 proc. Niech mi ktoś wyjaśni, co to znaczy? Nic, ale działa na wyobraźnię. Trzeba też pamiętać, że sód wpływa na gospodarkę wodną organizmu. Zapobiega odwodnieniu, co jest szczególnie istotne podczas upałów i wykonywania ciężkiej fizycznej pracy. Picie wody sodowej, a jeszcze lepiej chlorkowo-sodowej pozwala w takich sytuacjach na uzupełnienie ubytków soli i wpływa dodatnio na wydolność organizmu."

Rozmowa z TADEUSZEM WOJTASZKIEM

ekspertem Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując "eksperta":

.......NT]

Rozmowa z TADEUSZEM WOJTASZKIEM

ekspertem Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego

 

Towarzystwo „ładnie” nazwane ale mnie nie przekonuje. Według mnie lepiej usuwać niż zamieniać bo po jakimś czasie kolejny „ekspert” stwierdzi że to zamiana była trująca przynajmniej szkodliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wiesz lepiej niż ktoś, kto się tym zajmuje zawodowo to gratuluję wiedzy :)

 

Mnie jednak bardziej przekonują eksperci (choćby z najdziwniejszych Towarzystw), którzy popierają swoje twierdzenia badaniami, niż twoje "przeczucie, że tak będzie lepiej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepiej usuwać niż zamieniać bo po jakimś czasie kolejny „ekspert” stwierdzi że to zamiana była trująca przynajmniej szkodliwa.
Wedlug mnie lepiej nie gdybac. Bo rownie dobrze mozna by se wtedy "pogdybac", ze niedobrze jest usuwac zelazo do 0, bo za jakis czas kolejny ekspert stwierdzi, ze kompletny brak zelaza w wodzie jest szkodliwy.

 

Opierajmy sie na faktach a nie na gdybaniu.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik hydroforowy 300 litrów znajduje się między pompą, a filtrem czy, za filtrem i magazynowana jest w nim już przerobiona woda?

Zbiornik hydroforowy 300litrow, jest zalecany do odzelaziacza. W duzym zbiornik woda stoi na tyle dlugo, ze tlen ma dosc czasu zeby utlenic zelazo.

 

Jesli zdecydujesz sie na CR200, to zbiornik moze byc znacznie mniejszy jesli nie masz na niego miejsca, bo woda do tego zloza jak Ci pisal qbek, nie potrzebuje napowietrzenia. To jest zupelnie inny proces. W tym przypadku zbiornik tylko jest buforem, i wyrownuje cisnienie wody.

 

marcin

Edytowane przez Jastrząb
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ten sód w wodzie zamiast żelaza i manganu ( pierwiastki te nie parują tylko są zamieniane na jony sodu).

To akurat chyba nie jest problem. Jak caly Fe i Mn zamienisz na sod, to o ile go bedziesz mial w wodzie wiecej?? Nie umiem policzyc, bo to raczje nie jest 1:1 (w mg). Ale niech przez to wzrosnie sod w wodzie o powiedzmy 1mg. No chyba tragedii przez to nie bedzie? Zwlaszcza ze norma sodu w wodzie to co 200mg? czy 250mg?

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wiesz lepiej niż ktoś, kto się tym zajmuje zawodowo to gratuluję wiedzy :)

 

Mnie jednak bardziej przekonują eksperci (choćby z najdziwniejszych Towarzystw), którzy popierają swoje twierdzenia badaniami, niż twoje "przeczucie, że tak będzie lepiej".

 

Może i ekspert ma racje. Tylko po co pakować kolejną chemię do wody jeżeli można usunąć coś w sposób naturalny – napowietrzanie i filtracja.

Dziwi mnie fakt: jeżeli Crystal Right to takie panaceum na całe zło w Polsce, to dlaczego jest tak że śledząc przetargi ogłaszane na większe roboty, nigdzie nie spotkałem się w warunkach przetargowych z koniecznością stosowania Crystal Right- przecież tam projekty opiniują eksperci. A chwilowe olśnienie dawno minęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ekspert ma racje. Tylko po co pakować kolejną chemię do wody jeżeli można usunąć coś w sposób naturalny – napowietrzanie i filtracja.

Dziwi mnie fakt: jeżeli Crystal Right to takie panaceum na całe zło w Polsce, to dlaczego jest tak że śledząc przetargi ogłaszane na większe roboty, nigdzie nie spotkałem się w warunkach przetargowych z koniecznością stosowania Crystal Right- przecież tam projekty opiniują eksperci. A chwilowe olśnienie dawno minęło.

 

Primo - nikt nie twierdzi, że jest to panaceum na wszystko.

Secundo - w przetargach liczy się KASA, a CR do tanich nie należy. Poza tym znam instalacje z tym złożem na zbiornikach o średnicy 42"... to, że akurat nie trafiłeś na taki przetarg nie znaczy, że ich nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam pytanko dotyczące pozbycia się barwy i nieprzyjemnego zapachu wody.

Studnie mamy wierconą na głębokości 22,5 m, wyniki badania wody to:

barwa 38

mętność <1

ph 6,6

twardość 180

żelazo 2,5

mangan 1,2

przewodność 441

 

 

zastosowaliśmy uzdatniacz ze złożem crystal right i wyniki się zmieniły na:

barwa 30

ph 9

twardość 10

żelazo 0,1

mangan 0,02

przewodność 684

 

 

woda nie spełnia jakości wody do spożyia pod względem barwy i ma nieprzyjemny zapach który szybko przemija.

 

 

Mamy zbiornik hydroforowy przeponowy 300 l.

Moje pytanie dotyczy tego jak najtaniej pozbyć się zapachu i barwy.

Pan od uzdatniacza chce nam sprzedać następny uzdatniacz z węglem aktywnym, którego koszt następne 3 tyś. Czy zmiana zbiornika na ocynkowany napowietrzany coś by pomogła, bo jest to dużo mniejszy koszt, a nie ukrywam że to wszystko już nas bardzo dużo kosztowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda nie spełnia jakości wody do spożyia pod względem barwy i ma nieprzyjemny zapach który szybko przemija.

 

Czy to zapach siarkowodoru (zgniłe jajko) czy inny? czy masz badania utlenialności lub jakieś inne których nie podałeś?

Generalnie to węgiel będzie dobrym rozwiązaniem na zapach i barwę, ale czemu aż za 3 tysiące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego za 3 tyś., powiedział że to z takim wkładem który się wymienia raz na 5 lat albo i rzadziej, a taki mały filtr wyminny to kupe zachodu.

Co do wyników to mam jeszcze

azotany <10

Azot amonowy <0,2

siarczki <0,03

Chlorki 15

Te wszystkie parametry nie zmieniają się po uzdatniaczu.

 

to jest coś takiego jak zgniłe jajko ale nie całkiem, takie trudne do określenia.

 

A co z tym zbiornikiem ocynkowanym, dał by jakiś efekt???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...