Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

A ja proszę o pomoc nie w studniowej sprawie:

Mam wodę wodociągową Warszawską o parametrach:

(wskaźnik/jednostka/wartość średnia/wartość maksymalna)

 

Mętność NTU 0,1 0,1

Barwa mg Pt /l 5 7

Zapach - akcept akcept

Odczyn (pH) pH 7,71 7,83

Twardość (CaCO3) mg/l - 158

Żelazo mg/l <0,01 <0,01

Mangan mg/l 0,03 0,03

Chlorki mg/l 65,0 95,1

Amonowy jon mg/l <0,01 0,03

Azotany mg/l 3,6 6,9

Azotyny mg/l <0,005 <0,005

Utlenialność mg O2/l 2,5 2,7

Chlor wolny (7) mg/l 0,48 0,69

Chloryny mg/l 0,44 0,49

Chlorany mg/l 0,09 0,12

Siarczany mg/l - 53

Fluorki mg/l - 0,15

Glin mg/l - -

Kadm mg/l - <0,00005

Ołów mg/l - <0,0005

Rtęć mg/l - <0,0002

Nikiel mg/l - 0,0012

Miedź mg/l - 0,0050

Chrom mg/l - <0,0005

Arsen mg/l - 0,0010

 

 

Chciałabym zmiękczyć wodę, aby nie osadzał się kamień, najchętniej przepustowości około 2,5m3/h . Jednocześnie chciałabym mieć wodę zdatną (smakowo i zapachowo) do picia. Mieszkam w domku jednorodzinnym i nie chce już dowozić wody oligoceńskiej.

 

I teraz Szanowni Eksperci jakie zastosować rozwiązanie?

Na pewno na początek filtr narurowy BB 5 mikronów (może 20?)

A potem czy zmiękczacz centralny i odwrócona osmoza tylko w kuchni

czy też

zmiękczacz i jakieś inne urządzenie uzdatniające wodę na przyłączu.

 

Zaznaczam, że nie chodzi mi o rozwiązanie najtańsze, tylko bezawaryjne i funkcjonalne:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy takich parametrach wody to w zasadzie tylko zmiękczanie z mieszaniem twardości i masz wodę miękką i pitną ;)

Osmoza jako dodatek nie zaszkodzi, ale też dużo nie pomoże :)

Na wejściu możesz dać filtr sedymentacyjny (20 mikronów wystarczy) i ewentualnie wkład węglowy żeby pozbyć się resztek chloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wody on poniższych parametrach:

- Odczyn (pH) - 7,46 – (6,5-9,5)

- Mangan - 290 μg/l – (<50)

- Żelazo - 829 μg/l – (<200)

- Twardość Ogólna - 194 mg CaCO3/l (60-500)

 

 

Ewentualne inne złoże niż BIRM to Dolomit, a więc Węglan Wapnia, magnez itd który raz, że podniesie PH, a dwa niestety twardość wody.

 

Czy przy moim pH lub też inaczej: Czy przy moim Pehu Birm zdoła usunąć zarówno MANGAN jak i ŻELAZO??

Niby Birm potrzebuje różnego PeHa dla tych pierwiastków...????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy twoim pH powinien usunąć oba.

To nie jest tak, że nagle przy przekroczeniu pewnej wartości złoże przestanie usuwać żelazo a zacznie mangan. Oba będą usuwane w zakresie pH 7-8, tylko im niższe pH tym więcej (i w pierwszej kolejności) będzie usuwane żelazo, a im bliżej pH=8 (lub więcej) tym więcej manganu. Czyli przy pH ok 7,5 będą usuwane oba, przy czym w pierwszej kolejności usunie się żelazo, a po nim mangan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Oba będą usuwane w zakresie pH 7-8, ... Czyli przy pH ok 7,5 będą usuwane oba, przy czym w pierwszej kolejności usunie się żelazo, a po nim mangan.

Dokładnie takiej odpowiedzi oczekiwałem - skoro jej oczekiwałem to czuję się usatysfakcjonowany :)

Teraz zacznę się rozglądać za ofertami na:

1. Zbiornik 9"x48"

2. Wypełnienie to złoże BIRM

3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl

 

Ciekawe jakie będę miał oferty cenowe ???

 

Resztę kupię w "pierwszym", lepszym sklepie z hydrauliką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie takiej odpowiedzi oczekiwałem - skoro jej oczekiwałem to czuję się usatysfakcjonowany :)

Teraz zacznę się rozglądać za ofertami na:

1. Zbiornik 9"x48"

2. Wypełnienie to złoże BIRM

3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl

 

Ciekawe jakie będę miał oferty cenowe ???

 

Resztę kupię w "pierwszym", lepszym sklepie z hydrauliką.

 

Miej świadomość że zbiornik 9x48 w Polsce kupisz tylko chińskiej produkcji Cyber Wawe, a to handlowcy umiejętnie omijają w swojej ofercie. Z głowicą Clack na pewno wystąpi chiński zbiornik.

Ale do odważnych świat należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miej świadomość że zbiornik 9x48 w Polsce kupisz tylko chińskiej produkcji Cyber Wawe, a to handlowcy umiejętnie omijają w swojej ofercie.
Calkowicie sie z Toba zgadzam, ze takie niedopowiadanie jest niedopuszczalne!

 

Ja slyszalem o podobnym przypadku, gdy sprzedawca wciskal wszystkim klientom zloze dolomitowe umiejetnie omijajac informacje ze one się zuzywaja i ze podwyzszaja twardosc wody.

 

No ale tak to jest jak komus zalezy wylacznie na KASIE. Smutne.

 

pozdr,

marcin

Edytowane przez Jastrząb
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich parametrach wody to w zasadzie tylko zmiękczanie z mieszaniem twardości i masz wodę miękką i pitną ;)

Osmoza jako dodatek nie zaszkodzi, ale też dużo nie pomoże :)

Na wejściu możesz dać filtr sedymentacyjny (20 mikronów wystarczy) i ewentualnie wkład węglowy żeby pozbyć się resztek chloru.

 

Czy jakiś konkretny model zmiękczacza możesz doradzić? Niestety jestem zielona w tym temacie, a nie chce trafić na jakąś chińszczyznę z melaminą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jakiś konkretny model zmiękczacza możesz doradzić? Niestety jestem zielona w tym temacie, a nie chce trafić na jakąś chińszczyznę z melaminą...

 

Melamina w tym przemyśle nie występuje :) Chińskie zbiorniki to taki sam zbiornik jak amerykański, belgijski czy inny - Polietylen (PE) jest taki sam - wszelkie "melaminy" są droższe i nie opłaca się czegokolwiek dodawać.

Co innego z głowicą - to jest urządzenie mechaniczne, które ma być niezawodne i trwałe. Dlatego w tej kwestii warto unikać chińskiej myśli technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego rozmiaru. Poza tym, jak już liczyliśmy, zbiornik o średnicy 10" będzie za duży i nie będzie prawidłowo płukany.

Nie masz się czego obawiać - kup sobie 9x48. Będzie odpowiedni. Mniejszy to 9x35, czyli niższy, a to robi dużą różnicę dla wydajności systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9x48 będzie tańszy :)

no bo jest mniejszy :p

 

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie.

Wydajność mojej studni to około 1,6 tysl/h przy ciągłym poborze.

W chwili gdy pompa jest wyłączona i podniesie się poziom wody w studni pierwsze około 200 litrów leci z wydajnością około 4,5 tysl/h

Ile wody i w jakim czasie na płukanie potrzebuje zbiornik?

- 9x48

- 10x54

Mając te dane sprawdzę wydajność okresową w studni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo jest mniejszy :p

 

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie.

Wydajność mojej studni to około 1,6 tysl/h przy ciągłym poborze.

W chwili gdy pompa jest wyłączona i podniesie się poziom wody w studni pierwsze około 200 litrów leci z wydajnością około 4,5 tysl/h

Ile wody i w jakim czasie na płukanie potrzebuje zbiornik?

- 9x48

- 10x54

Mając te dane sprawdzę wydajność okresową w studni.

 

Do płukania określa się około 300l max w dwóch cyklach płukanie i dopukiwanie złoża. Weź pod uwagę że masz jeszcze wodę w zbiorniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wody i w jakim czasie na płukanie potrzebuje zbiornik?

- 9x48

- 10x54

 

W zasadzie powinieneś się jeszcze wyrobić z taką wydajnością ze zbiornikiem 10x54". Do płukania przez 15 minut potrzeba ok 300 litrów wody.

Weź pod uwagę, że przy większym zbiorniku, poza kosztem zbiornika, dochodzi ci więcej złoża. Czyli znów chodzi o KASĘ :)

 

Radzę ci zbiornik 9x48 nie dlatego, że akurat jakaś firma nie robi takiego rozmiaru, ale dlatego, że będzie to odpowiedni rozmiar do potrzeb twojej wody. Oczywiście można się bawić w coraz większe i bardziej rozbudowane systemy, ale po co? (pytanie retoryczne - wiadomo, że dla KASY) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...