Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co jeszcze potrzebne jest mi do pełni szczęścia?[/b]

Czytam o różnych podsypkach pod złoże, dodatkach wapna.... a może jeszcze jakieś inne dodatkowe urządzonka.

Podsypka to standard. Jest to coś w rodzaju drenażu. To po prostu piasek (a raczej żwirek) o ziarnach 2-3 mm. Do Twojego zbiornika wystarczy 8-10 kg. Firmy o tym nie wspominają, ale zawsze sypią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsypka to standard. Jest to coś w rodzaju drenażu. To po prostu piasek (a raczej żwirek) o ziarnach 2-3 mm. Do Twojego zbiornika wystarczy 8-10 kg. Firmy o tym nie wspominają, ale zawsze sypią.

 

Oj z tym bywa różnie. Często gęsto nie wspominają bo nie sypią. Bo powiedz mi jak wcisnąć 15 litrów jonitu do 16 litrowego zbiornika i jeszcze dać do tego podsypkę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź np. na:

http://www.wahlwater.com/logix740.pdf

na stronie 61 element nr 6. Powinien mieć gdzieś wytłoczony numer. NIe pamiętam dokładnie gdzie, bo rzadko mam do czynienia z głowicami GE.

 

Dzięki za podpowiedź. Miałem taką instrukcję, ale z lenistwa się w niej nie zagłębiałem.

Znalazłem restryktor - jest ten od njwiększego przepływu, ale był za bardzo przekręcony i trochę tłumił przepływ.

Wymieniłem też węża odprowadzającego wypłuczyny do kanalizacji na taki 19mm w środku(poprzedni był 9mm!!!)oraz wylot z głowicy na 3/4 cala.

Efekt:

Przepływ wypłuczyn wzrósł z 13l/m do 22-24l/m (czyli złoże nie scementowane)!!! BOMBA

Puściłem płukanie 3x po 20 minut i wreszcie za trzecim razem leciała czysta woda(optycznie, bo pierwszy raz to gnojówka).

Zobaczę za parę dni - jak już zleci woda nagromadzona w wymiennikach ciepła- co to dało. Jak tylko trochę pomoże to jeszcze tylko nadmanganian i będzie dobrze.

 

Dziękuję "free_shop" i "qbek17"- dzięki wam zrozumiałem jak to ma działać i gdzie szukać błędów "fachowców", którzy 3 lata temu montowali odżelaziacz.

 

Za kilka dni poinformuję wszystkich o efektach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuję zbiornik 10"x54" to ile tam wsypać (rozumiem na dno) tego żwirku i ile dosypać BIRM-u

Albo inaczej... ile POWINNO się wsypać :p

 

Myślę że ok 5kg żwiru i maksymalnie 44litry Birmu- to wynika ze specyfikacji Birmu 70-90cm wysokości. Żwiru tyle by przykryło taki "koszyczek" na rurce na spodzie filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie zmiękczacze będą odprowadzały ścieki. Z własnego doświadczenia wiem, że POŚ z bakteriami może w takiej sytuacji działać bez zakłóceń (chyba że będziesz mocno przesadzał z solą i regeneracje będą codziennie).

Co do ceny to są na pewno tańsze zmiękczacze niż Aquahome - wystarczy poszukać :)

Są jeszcze inne sposoby na osadzający się kamień, ale ani nie będą one nic usuwały (a jedynie spowodują, że kamień się nie osadzi) ani nie będą tańsze.

 

jeśli możesz to podeślij proszę na priva inne typy zmiękczaczy. Sam szukam.. i co powiem hudraulikowi to odpowiaa że lipa. aktualnie stan osobowy 2+1 z tym że wkrótce stan się zwiększa o +2

Jakie może być tańśze urządzenie w zakupie i tańsze w eksploatacji.

I czy te sposoby na kamień co nic nie usuwaja a niekoniecznie są tańsze mają jakieś plusy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten hydraulik podał jakiś powód dlaczego inne to "lipa"?? czy jedynym powodem jest to że nie dostanie kasy do kieszeni? :)

Inne metody raczej stosuje się przy zmiękczaniu przemysłowym, gdzie chodzi tylko o osadzanie się kamienia. Plusem jest to, że nie trzeba ich regenerować (ale trzeba je co jakiś czas uzupełniać co kosztuje majątek).

Innym sposobem jest dozowanie polifosforanów - także niezbyt praktyczne w domowych zastosowaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam na tym bardzo przydatnym forum

parametry wody z mojej studni to : mętność 0,8 NTU;, barwa 5mg/l Pt ;przewodność 25 stopni 180 mikrosekund/cm, smak zapach akceptowalny, pH 6,7; jon amonowy <0,26mg/l; azotyny 0,1azotany <2,2; mangan <0,040; żelazo 0,293. Wszystko w normie z wyjątkiem Fe. chciała bym najpierw dostosować tą wode do celów kuchennych czy tu najlepiej filtr z RO? a w dalszej perspektywie centralnie odżylażnić... Bardzo prodzę o opinie i porady...

acha i studnia jest głębinowa mikrobiologicznie wszędzie 0

Edytowane przez ula300
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten hydraulik podał jakiś powód dlaczego inne to "lipa"?? czy jedynym powodem jest to że nie dostanie kasy do kieszeni? :)

Inne metody raczej stosuje się przy zmiękczaniu przemysłowym, gdzie chodzi tylko o osadzanie się kamienia. Plusem jest to, że nie trzeba ich regenerować (ale trzeba je co jakiś czas uzupełniać co kosztuje majątek).

Innym sposobem jest dozowanie polifosforanów - także niezbyt praktyczne w domowych zastosowaniach.

 

co do kasy to wykluczam ten element. sam mam sobie kupić i tam gdzie znajde taniej.

Co do lipy.... według niego tylko Viessman robi dobre urządzenia ( oczywiści mówimy o rozsądnych pieniądzach) z tym że sie zastanawiam czy to nie tak jak z autami... chcesz miec dobre kup golfa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam na tym bardzo przydatnym forum

parametry wody z mojej studni to : mętność 0,8 NTU;, barwa 5mg/l Pt ;przewodność 25 stopni 180 mikrosekund/cm, smak zapach akceptowalny, pH 6,7; jon amonowy <0,26mg/l; azotyny 0,1azotany <2,2; mangan <0,040; żelazo 0,293. Wszystko w normie z wyjątkiem Fe. chciała bym najpierw dostosować tą wode do celów kuchennych czy tu najlepiej filtr z RO? a w dalszej perspektywie centralnie odżylażnić... Bardzo prodzę o opinie i porady...

acha i studnia jest głębinowa mikrobiologicznie wszędzie 0

 

Nie podałaś twardości, a to dość istotne. Przekroczenie żelaza jest minimalne, jeśli koniecznie chcesz je zbić do normy to nie potrzebujesz nawet podzlewowego RO. Może wystarczyłoby zamontować na rurze wlotowej korpus na wymienne wkłady odżelaziające? Jeśli później zdecydujesz się na jakiś większy filtr to ten korpus może robić za filtr wstępny.

I mała dygresja: przewodność podaje się w mikrosiemensach a nie mikrosekundach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kasy to wykluczam ten element. sam mam sobie kupić i tam gdzie znajde taniej.

Co do lipy.... według niego tylko Viessman robi dobre urządzenia ( oczywiści mówimy o rozsądnych pieniądzach) z tym że sie zastanawiam czy to nie tak jak z autami... chcesz miec dobre kup golfa.

 

hehehe... z tym że Viessman nie robi tych urządzeń :) Robi je dla niego jedna z firm zajmujących się uzdatnianiem wody. Tylko logo jest inne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak bumerang powraca temat Głowicy sterującej.

Podobno Clack WS1 Cl ma głównie zastosowanie przy złożach, CYTUJĘ "które wymagają pobierania regeneratu i nie używa się jej do złóż odżelaziających nawet z tego względu że ma kolanko do poboru regeneratu, a przy złożach odżelaziajacych nie ma poboru i co wtedy z tym kolankiem zrobić trzeba go jakoś czymś zaślepić ( chyba że Pan wykorzysta złoże Greensand) więc podsumowując te wszystkie funkcje w Pana przypadku są nie potrzebne . Powinna być głowica z płukaniem wstecznym i formowaniem bo przy złożach z napowietrzeniem wody tylko takich się używa . niech Pan sobie to wszystko spokojnie jeszcze raz przeanalizuje" Najlepiej to Sterownik, głowica CLACK TC - czasowy.

Różnica w cenie między głowicami to około 400 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak bumerang powraca temat Głowicy sterującej.

Podobno Clack WS1 Cl ma głównie zastosowanie przy złożach, CYTUJĘ "które wymagają pobierania regeneratu i nie używa się jej do złóż odżelaziających nawet z tego względu że ma kolanko do poboru regeneratu, a przy złożach odżelaziajacych nie ma poboru i co wtedy z tym kolankiem zrobić trzeba go jakoś czymś zaślepić ( chyba że Pan wykorzysta złoże Greensand) więc podsumowując te wszystkie funkcje w Pana przypadku są nie potrzebne . Powinna być głowica z płukaniem wstecznym i formowaniem bo przy złożach z napowietrzeniem wody tylko takich się używa . niech Pan sobie to wszystko spokojnie jeszcze raz przeanalizuje" Najlepiej to Sterownik, głowica CLACK TC - czasowy.

Różnica w cenie między głowicami to około 400 zł

 

Czyli trafiłeś na "specjalistę" od Clacka :) widocznie ominęła go informacja że głowica TC też może zasysać regeneranty. W zasadzie TC i CI to ta sama głowica tylko inny sterownik. Kolanko zawsze można wyjąć i użyć zaślepki. Tak samo jak z wodomierzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź zapewne zrobię jak napisałeś…proszę mi jeszcze powiedzieć czy aby pić tą wodę w obecnym jej stanie i na niej gotować wystarczy zwykła Brita, mam taką jedną ale wydawało mi że ona nie sprawdzi się jeśli w wodzie jest żelazo.

Twardość będę musiała dopiero zbadać

 

Za dygresję dziękuję zmobilizowało mnie to aby dowiedzieć się więcej o tym parametrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wodę ze studni i muszę założyć stacje uzdatniania wody .Czy zawsze trzeba wcześniej dać wodę do badań ,czy można założyć w ciemno i jaka stacja by się sprawdziła?znalazłam coś takiego http://www.nobel.com.pl/pl/f350.html

Zakładanie filtra "w ciemno" nie ma sensu, bo nie wiesz co chcesz usunąć, a nie ma takiego filtra który by działał na wszystko niezależnie od warunków. Tym bardziej, że masz wodę ze studni, czyli żadnej gwarancji jej składu.

To co znalazłaś to filtr pod zlew, czyli do jednego kranu. Jeśli chcesz uzdatniać całą wodę w domu to nie tędy droga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...