Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Instrukcji nie otrzymałem bo jak mi powiedziano dostane gdy zdecyduje sie zatrzymac te filtry i zapłacę to dostane wraz z gwarancja .

To jest najświeższa informacja bo zadzwoniłem do nich własnie po instrukcje - dzieki za podpowiedź. Na moja prośbe jutro ma przyjechać jakaś pani i zbadać wodę przy mnie na miejscu więc bede miał juz jakiś pogląd na całość. Czy jak zbada i będzie dobrze to juz sie decydowac na zakup tego czy poczekać? Możecie mi podpowiedzieć?

a co do zbiornika to mam ocynkowany z poduszka powietrzną i tam jest dostarczane powietrze przez napowietrzacz i to idzie na zbiornik a z niego na pierwszy filtr. Na zbiorniku jest chyba odpowietrzak , bo co jakis czas ucieka z niego powietrze - zresztą nieźle śmierdzące. Zgniłe jaja. A drugi filtr ma z boku zbiornik z solą w tabletkach ale to chyba nie jest zmiękczacz bo zmiękczacz miał sól sypaną do środka urzadzenia - przynajmniej tak było jak poprzednia firma zakładała.

a co do studni to juz na tą wydałem 17 tys. Sasiad ma 300 metrów dalej studnie i wykopał głebiej o 27 metrów i wode ma chyba gorszą niz moja. Płyciej nie ma wody więc sie nie da. Jak mam kopać nastepna studnie bez gwarancji lepszej wody to wole zrobic z tej cocacoli cos do picia albo przynajmniej do mycia. Moja studnia ma 72 metry bo mieszkam na sporej górce.

basz

Na pewno nie kupuj kota w worku.

Mim zdaniem, jakbys sie zdecydowal kupic, przed finalizacja zakupu powinienes sie dowiedziec co kupujesz z zastrzezeniem, ze moze to byc punkt decyzyjny. Co jesli Ci zamontowano cos co za 2 miesiace czy pol roku przestanie dzialac?

 

Zbiornik na sol moze byc "schowany" w kompaktowej obudowie lub stac obok filtra luzem. To bez znaczenia.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na Twoim miejscu bym brał. Jeżeli woda jest w miarę dobra (możesz to sprawdzić sam napełniając wannę lub jakuzzi:), woda powinna być niebieska), to nie ma chyba sensu szukać dalej.

Czy jak zbada i będzie dobrze to juz sie decydowac na zakup tego czy poczekać?
Zawsze masz gwarancję.

Spytaj się jakie są warunki gwarancji. Część firm zapewnia, że woda będzie odpowiadała warunkom stawianym w Rozporządzeniu MInistra Zdrowia, część, że będzie zdatna do picia i mycia, ale np. "żelazo zdejmiemy do takiej a takiej wartości, bo więcej nie da rady". Oczywiście firmy zabezpieczają się (to normalka) i w gwarancji jest zapis, że jakość wody surowej nie może się za bardzo zmienić (plus minus 10%). Zapytaj jak to u nich wygląda (Qui rogat, non errat).

Najlepiej jest oddać wodę uzdatnioną do zbadania w Sanepidzie, albo w firmie, ktróra potrafi wykonać wszyskie badania (te, które podałeś w poście). Nie sądzę, że na miejscu ktoś potrafi zbadać np. utlenialność. NIe twierdzę oczywiście, że firma jest "be", bo nie znam żadnej, która w samochodzie ma przenośny chromatograf:). Na miejscu mogą Ci zbadać żelazo, mangan, pH (ew. siarczany, azotany).

Wyniki badań otrzymasz po maksimum kilku dniach. I firma i Ty chyba możecie cię wstrzymać. BTW, z Twoich postów wynika, że podchodzą poważnie do problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcji nie otrzymałem bo jak mi powiedziano dostane gdy zdecyduje sie zatrzymac te filtry i zapłacę to dostane wraz z gwarancja .

To jest najświeższa informacja bo zadzwoniłem do nich własnie po instrukcje - dzieki za podpowiedź. Na moja prośbe jutro ma przyjechać jakaś pani i zbadać wodę przy mnie na miejscu więc bede miał juz jakiś pogląd na całość. Czy jak zbada i będzie dobrze to juz sie decydowac na zakup tego czy poczekać? Możecie mi podpowiedzieć?

a co do zbiornika to mam ocynkowany z poduszka powietrzną i tam jest dostarczane powietrze przez napowietrzacz i to idzie na zbiornik a z niego na pierwszy filtr. Na zbiorniku jest chyba odpowietrzak , bo co jakis czas ucieka z niego powietrze - zresztą nieźle śmierdzące. Zgniłe jaja. A drugi filtr ma z boku zbiornik z solą w tabletkach ale to chyba nie jest zmiękczacz bo zmiękczacz miał sól sypaną do środka urzadzenia - przynajmniej tak było jak poprzednia firma zakładała.

a co do studni to juz na tą wydałem 17 tys. Sasiad ma 300 metrów dalej studnie i wykopał głebiej o 27 metrów i wode ma chyba gorszą niz moja. Płyciej nie ma wody więc sie nie da. Jak mam kopać nastepna studnie bez gwarancji lepszej wody to wole zrobic z tej cocacoli cos do picia albo przynajmniej do mycia. Moja studnia ma 72 metry bo mieszkam na sporej górce.

basz

 

Kolego nie pozwól by ktoś badał Ci wodę w domu - oddaj ją do sanepidu... Będziesz mieć pewność, ze badanie jest uczciwe. Wykonanie analizy w labolatorium jest jedynym odzwierciedleniem jakosci wody i poprawnosci filtracji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zbaczając z tematu: trafiłem ostatnio na stronę laboratorium, które robi (poza standardowymi badaniami wody) testy metod uzdatniania wody. Z tego co zrozumiałem z opisu to po dostarczeniu im próbki wody, robią standardowe badania i sugerują odpowiednią metodę jej uzdatnienia. Całkiem ciekawy pomysł na "nową" usługę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Szkoda że nie ma tam zaznaczone, która z nich jest godna polecenia... ;)

 

"Firmy te zapewniają profesjonalną obsługę, fachowe doradztwo, montaż naszych urządzeń oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny." :)

Jeśli o mnie chodzi to ze śląska mam niezłą opinię o firmach Mijar, Techwater, Wigo... ale to żadna gwarancja - tylko moja opinia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba moge sie pochwalić.

Mam żelazo 0,2 a mangan 0,01,barwa 7 i amoniak 0,24. Byłem przy badaniach i sam odczytywałem z urzadzenia więc raczej mnie nie oszukiwano.

Teraz mam pytanie do znawców tematu. Firma poinformowała mnie , ze zastosowane zasypy nie mają w naszym kraju atestu i musze wyrazic zgodę na ich uzywanie bez atestu tzn. musze podpisac oświadczenie , ze nie będe w przyszłości wymagał od nich takiego dokumentu. Ale za to wiem co mi zasypano. w jednym filtrze mam DMI65 a w drugim mieszanke o nazwie Ecomix. Dostałem jeszcze tydzień darmowego uzytkowania i mam podjąć decyzję. Oczywiście oni na koniec zbadaja wode raz jeszcze. Gwarantuja utrzymanie sie takich parametrów w okresie 3 lata - warunek , ze co pół roku przyjada na płatny przegląd. Kurcze nie wiem co zrobić z tym oświadczeniem.

basz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa mieszanka :) Ecomix to odpowiednik Crystal Righta - produkowany dla ukraińskiej firmy :) DMI65 wygląda na standardowe złoże odżelaziające (odpowiednik Pyroloxu, Cataloxu czy innych wersji rudy manganu) - tylko producent jest z Australii.

Co do podpisywania jakiegoś oświadczenia to bym był ostrożny. Dziwna praktyka.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny tego zestawu i przeglądów - bo te same złoża może ci zaoferować każda dobra firma i nie robić cyrków z atestami i oświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wczoraj odebrałem wyniki badań wody oto one:

 

Wyniki badań organoleptycznych i fizykochemicznych:

 

Barwa: 30 +- 4 \\\ dop. 15

 

Mętność: 6,9 +- 1,3 \\\ dop. 1

 

Odczyn: 6,9 \\\ dop. 6,5-9,5

 

Przewodność: 976 \\\ dop. 2500

 

Zapach: akceptowalny

 

Amony jon: -----------------------------

 

Azotany: 120 +- 13 \\\ dop. 50

 

Azotyny: 0,26 \\\ dop. 0,50

 

Mangan: 322 +- 64 \\\ dop. 50

 

Żelazo: poniżej 100 \\\ dop. 0,200

 

Glin: -----------------------------------------

 

Twardość: mg/l CaCO3 261 \\\ dop. 60-500

 

Fluorki: ---------------------------------------

 

Chlorki: ---------------------------------------

 

 

W wodzie nie wykryto żadnych bakterii.

 

Wyniki te przesłałem do firmy która zajmuje się uzdatnianiem wody i oto co mi odpisali:

 

"Witam Pana

Na podane parametry wody Wpierwszej kolejności należy ściągnąć azotany. Stacja uzdatniania usuwająca azotany z wody to wydatek rzędu 2500zł netto. regeneracja za pomocą soli tabletkowanej po określonym przepływie wody. Problemem w Pana wodzie jest równie bardzo niskie pH. Tradycyjna stacja odżelaziająco-odmanganiająca da sobie radę z żelazem, jednak nie zadziała w przypadku manganu.

Potrzebna tu będzie stacja działająca na złożu zeolitowym Cristal Right tj. Sanitizer CR 1054, usuwająca żelazo, mangan, jon amonowy oraz korygująca pH o 1 w górę. Ściąga ona również twardość wody. Koszt stacji 3200 zł netto.

Przy montażu przez naszych instalatorów Vat wynosi 7%. Gwarancja na system uzdatniania 4 lata."

 

 

Co o tym sądzicie??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie natury technicznej, jak oddać wodę do badania? napełnić słoik, pojemnik do badania moczu czy może jeszcze inaczej? i poszukuję kogoś kto skonfiguruje mi zestaw do przyjaznej wody i taki zestaw mi sprzeda i zamontuje. możecie kogoś polecić? miejsce inwestycji powiat warszawski zachodni. będę wdzięczna za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie natury technicznej, jak oddać wodę do badania? napełnić słoik, pojemnik do badania moczu czy może jeszcze inaczej? i poszukuję kogoś kto skonfiguruje mi zestaw do przyjaznej wody i taki zestaw mi sprzeda i zamontuje. możecie kogoś polecić? miejsce inwestycji powiat warszawski zachodni. będę wdzięczna za pomoc.

W każdym laboratorium robiącym badania powiedzą ci dokładnie jak pobrać próbkę. Tak ogólnie to nalewasz pełną butelkę (czystą, pojemności ok 1,5L), tak żeby nie pozostało w niej powietrze. Zakręcasz i jak najszybciej oddajesz do laboratorium. Jeśli robisz też badania bakteriologiczne to opakowanie powinno być sterylne.

Dopiero jak będziesz miała badania (czyli będziesz wiedziała czy w ogóle twoją wodę należy uzdatniać) poszukaj różnych ofert i porównaj. W okolicy Warszawy masz mnóstwo firm. W całym kraju jeszcze więcej takich, które dojeżdżają... Oczywiście możesz też skorzystać z forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelazo: poniżej 100 \\\ dop. 0,200

Norma przewiduje 0,2 mg/dm3. "Poniżej 100" oznacza poniżej 100 mg/dm3 ?? Czy znów problem z jednostkami? :)

 

Wyniki te przesłałem do firmy która zajmuje się uzdatnianiem wody i oto co mi odpisali:

 

"Witam Pana

Na podane parametry wody Wpierwszej kolejności należy ściągnąć azotany. Stacja uzdatniania usuwająca azotany z wody to wydatek rzędu 2500zł netto. regeneracja za pomocą soli tabletkowanej po określonym przepływie wody. Problemem w Pana wodzie jest równie bardzo niskie pH. Tradycyjna stacja odżelaziająco-odmanganiająca da sobie radę z żelazem, jednak nie zadziała w przypadku manganu.

Potrzebna tu będzie stacja działająca na złożu zeolitowym Cristal Right tj. Sanitizer CR 1054, usuwająca żelazo, mangan, jon amonowy oraz korygująca pH o 1 w górę. Ściąga ona również twardość wody. Koszt stacji 3200 zł netto.

Przy montażu przez naszych instalatorów Vat wynosi 7%. Gwarancja na system uzdatniania 4 lata."

 

Brakuje mi wielkości tej stacji na azotany, czy to wersja w obudowie kompaktowej czy z oddzielną solanką, jaka głowica? Jeśli to nie chiński sterownik z malutkim zbiornikiem to cena wydaje się atrakcyjna.

System na CR ze zbiornikiem 10x54 poradzi sobie z żelazem jeśli ten wynik który podałeś jest w granicach 10 mg, ale nie 100 mg :)

Długa gwarancja - standardowo jest 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja woda jest tak zakamieniona że sie płakać chce, reszty nie wiem, ale na pewno bym chciała zmiękczyć wodę no i jakoś oczyścić. jedno z moich dzieci ma atopowe zapalenie skóry i kontakt z kranówą na pewno nie działa najlepiej. ja też podczas zimy mam skóre skłonną do podrażnień. pewnie najchętniej skorzystałabym z forum, ale jestem nogą jeśli chodzi o zagadnienia techniczne. dlatego wolałabym pomoc forumową w postaci polecenia kogoś konkretnego. a może któryś z wypowiadających się tu jest fachowcem w tej dziedzinie. proszę o kontakt na priv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...