Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Czy ktos pomoze Kilka dni temu wykopali Nam studnie 72m na glebokosci 25-45;wegiel 50;kreda postaneli na tym metrze mimo iz nie natrafili na duze źródło ale sadzili ze jest duzo mniejszych zylek.

zrobili pube i woda jest nachodzi ale cala zmetniala tzn jest cala zamulona jakby wymieszana z weglem - kolor brazowawy!!

czy chlopaki popelnili jakis blad w sztuce czy co ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc mam już cały mój zestaw

1. Zbiornik 10"x54"

2. Wypełnienie to złoże BIRM + żwirek na dno

3. Głowica sterująca Clack WS1 Cl

4. Napowietrzanie - aspirator - (inżektor)

5. Zbiornik hydroforowy - 300 litrów

6. Wyłącznik ciśnieniowy

7. Filtr mechaniczny

 

i teraz zastanawiam się jak te wszystkie klocki złożyć w 1 prawidłowa całość z naciskiem na prawidłową.

Tutaj pojawiają się moje pytania.

1. Inżektor- czy to urządzenie wydaje jakieś dźwięki - jeśli tak to jak bardzo głośne?

2. Wlot wody do hydroforu zastosować od góry?

3. Wylot wody z hydroforu zastosować od dołu czy z boku zbiornika.

4. Filtr mechaniczny zastosować przed inżektorem czy przed samym zbiornikiem 10x54.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem właśnie informacje na temat stacji do usuwania azotanów, jest on w obudowie kompaktowej z głowicą sterującą objętościową Clack WS1CI.

Moim zdaniem za 2500 PLN to na dzisiejsze warunki dobra oferta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktos pomoze Kilka dni temu wykopali Nam studnie 72m na glebokosci 25-45;wegiel 50;kreda postaneli na tym metrze mimo iz nie natrafili na duze źródło ale sadzili ze jest duzo mniejszych zylek.

zrobili pube i woda jest nachodzi ale cala zmetniala tzn jest cala zamulona jakby wymieszana z weglem - kolor brazowawy!!

czy chlopaki popelnili jakis blad w sztuce czy co ??

Na pewno musisz kilka dni pompować wodę i zrobić badania. Wtedy będziesz wiedział co jest w wodzie. A co do "sztuki" kopania studni to już osobna kwestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Inżektor- czy to urządzenie wydaje jakieś dźwięki - jeśli tak to jak bardzo głośne?

2. Wlot wody do hydroforu zastosować od góry?

3. Wylot wody z hydroforu zastosować od dołu czy z boku zbiornika.

4. Filtr mechaniczny zastosować przed inżektorem czy przed samym zbiornikiem 10x54.

1. Zasysanie powietrza jest raczej ciche, ale sam inzektor potrafi wpadac w wibracje i solidnie halasowac. Byly opisywane takie przyapdki na forum. Ja tak mialem. NIe martw sie na zapas, odpal calosc i zobaczysz.

2. Daj wlot tam gdzie Ci wygodniej z rurami podejsc.

3. Sugerowalbym od dolu. W wyniku utleniania zelaza w zbiorniku bedzie sie zbieraly sie klaczki wodorotlenku zelaza. Jak dasz wylot od dolu to bedziesz sie przynajmniej czeciowo go pozbywal - pojdzie to wprawdzie na filtr, ale wypluczesz go z filtra w czasie plukania. Jak dasz wylot z boku, osad ponizej wylotu moze sie gromadzic i trzeba bedzie czasem zbiornik czyscic.

U dolu zbiornika powinienes tez zrobic zawor do spuszczania wody ze zbiornika.

4. Nie jestem zwolennikiem filtra mechanicznego przed sama kolumna z BIRMem. Zrobiono tak mojemu sasiadowi, i bardzo szybko mu sie ten filtr zapycha klaczkami wodorotlenku zelaza. Ale moze dano mu za dokladny ten filtr, na to nie potrafie odpowiedziec. Ja bym dal filtr mechaniczny przed natlenienem wody inzektorem a wszelki wypadek.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten filtr dasz przed inżektorem to może się okazać, że spadek ciśnienia będzie coraz większy w miarę zapychania się filtra. Za tym idzie zmiana ilości powietrza zasysana przez inżektor. Ja bym go dał już za hydroforem - najwyżej tak jak mówisz - dać większe sito, żeby nie zapychał się za często.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten filtr dasz przed inżektorem to może się okazać, że spadek ciśnienia będzie coraz większy w miarę zapychania się filtra. Za tym idzie zmiana ilości powietrza zasysana przez inżektor. Ja bym go dał już za hydroforem - najwyżej tak jak mówisz - dać większe sito, żeby nie zapychał się za często.

Czyli albo bedzie za male natlenienie wody, albo zle doplukiwane zloze :-) Znaczy sie najlepiej filtra wstepnego nie instalowac wogole :-)

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli albo bedzie za male natlenienie wody, albo zle doplukiwane zloze :-) Znaczy sie najlepiej filtra wstepnego nie instalowac wogole :-)

 

marcin

 

Coś się wymyśli i gdzieś to zainstaluję. Ewentualnie dam 2 podejścia pod filtry a ostatecznie będzie tam gdzie lepiej będzie się sprawdzał i funkcjonował.

Jeśli chodzi o inżektor to myślę aby go dać w..... a ile musi być on metrów przed zbiornikiem lub tez ile centymetrów???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr wstępny, jeżeli się montuje (bo nie jest to obligatoryjne), to raczej przed odżelaziaczem. Chodzi o zabezpieczenie przed większymi cząstkami, które mogą zarysować elementy głowicy. Wystarczy filtr mechaniczny 100 mikronów.

a ile musi być on metrów przed zbiornikiem lub tez ile centymetrów

Wystarczy 30-50 cm, ale im dłuższy odcinek, tym lepiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inżektor przed zbiornikiem 300 l

Wystarczy 30-50 cm, ale im dłuższy odcinek, tym lepiej.

Jeżeli inżektor dam w domu to odległość przed zbiornikiem będzie wynosiła około 5 metrów. Jeśli natomiast na strychu to odległość ta będzie wynosiła około 1 metra.

Dlaczego 5 metrów. Na strychu mam zbiornik 300 l i bojler 300 l i całość chcę zamknąć w małym pomieszczeniu szczelnie zaizolowanym watą 30cm, tak więc będzie problem z dopływem świeżego powietrza. Mają być jak najmniejsze straty ciepła z bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Ci nie przeszkadza, że inżektor czasami "syczy" i potrafi "pluć" wodą, to zamontuj go w domu. Im dłuższy odcinek, tym lepsze mieszanie, dłuższy kontakt tlenu z wodą (tym samym więcej żelaza i manganu się utleni).

Co do pomieszczenia na strychu szczelnie zaizolowanego, to bym jeszcze raz to przemyślał. Zbiornik hydroforowy będzie Ci się "rosił". Po jakimś czasie pojawią Ci się glony (na zbiorniku, na podłodze...). Moim zdaniem pomieszczenie powinno mieć dopływ świeżego powietrza (kratki wentylacyjne). Jeżeli dobrze ocieplisz bojler straty ciepła będą mniejsze niż smród pleśni (chyba, że zapach gorgonzoli Cię kręci:)).

Edytowane przez free_shop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...