Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

Studnia stała nieużywana około 5 lat. Od roku używałem jej sporadycznie, 1 kran, kilka wiader raz na jakiś czas. Traktowana przed badaniem 2 razy podchlorynem, ale istotnie ogólnie mało pompowana. Tak na oko to kilka godzin pracy hydroforu 150l łącznie przez kilkanaście dni. Przed badaniem spuszono kilka hydroforów tylko, ale Sanepid uznał, że ilośc chlory na tyle niska, ze umożliwia badfanie, którego wyniki podałem wyżej.

Może faktycznie przepompować ją zdecydowanie więcej (no nie teraz :-), jeszcze raz zachlorować i wtedy jeszcze raz zbadać?

.

 

Tak tak .......zalecałbym na wiosnę zalać chlorem odczekać 48 godzin i pompowac minimum 2 dni .......a potem szybciutko do laboratorium:-)

Wtedy dopiero spojrzymy co w "wodzie" piszczy:-)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie mieszkając w bloku zużywamy 12-15m3 na miesiąc; nigdy nie liczyłem jakie może być szczytowe zużycie; napewno inne będzie w domu (3 łazienki)niż w obecnym mieszkaniu (1 łazienka);

pozdrawiam

Piotr

 

Spróbowałbym to zrobic na jednym stopniu uzdatniania...jednak bez gwarancji , ze bedzie to ideał. Moze byc przez jakiś czas nieznaczne przebicie manganu. Po ok. 3 miesiacach powinien sie mieścić w normie. Warunek dodatkowy to pompa która poda ok 32 litry wody na minutę . Może niestety również zaistnieć potrzeba wspomagania odżelaziania utleniaczem ale to jest mozliwe do okreslenia dopiero po wspomnianych 3-ch miesiącach.

 

Niestety taki odżelaziacz z odmanganiaczem jest dosyc drogi. Jego koszt to ok 6000zł.

Wyrzuca ok. 480 litrów wody na jedno płukanie. Szacuje ok. 6 płukań na miesiąc w Twoim przypadku.

 

Aha ....te urzadzenia które Ci zaproponowano też są moim zdaniem dobrze dobrane.

Pozdrawiam

dzięki za odpowiedz; a mozesz wytlumaczyc jaka jest roznica pomiedzy zlozem mineralnym a kwarcowym?

i czy popluczyny z nadmanganianem potasu mozna zrzucac do studni chlonnej?

pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie mieszkając w bloku zużywamy 12-15m3 na miesiąc; nigdy nie liczyłem jakie może być szczytowe zużycie; napewno inne będzie w domu (3 łazienki)niż w obecnym mieszkaniu (1 łazienka);

pozdrawiam

Piotr

 

Spróbowałbym to zrobic na jednym stopniu uzdatniania...jednak bez gwarancji , ze bedzie to ideał. Moze byc przez jakiś czas nieznaczne przebicie manganu. Po ok. 3 miesiacach powinien sie mieścić w normie. Warunek dodatkowy to pompa która poda ok 32 litry wody na minutę . Może niestety również zaistnieć potrzeba wspomagania odżelaziania utleniaczem ale to jest mozliwe do okreslenia dopiero po wspomnianych 3-ch miesiącach.

 

Niestety taki odżelaziacz z odmanganiaczem jest dosyc drogi. Jego koszt to ok 6000zł.

Wyrzuca ok. 480 litrów wody na jedno płukanie. Szacuje ok. 6 płukań na miesiąc w Twoim przypadku.

 

Aha ....te urzadzenia które Ci zaproponowano też są moim zdaniem dobrze dobrane.

Pozdrawiam

dzięki za odpowiedz; a mozesz wytlumaczyc jaka jest roznica pomiedzy zlozem mineralnym a kwarcowym?

i czy popluczyny z nadmanganianem potasu mozna zrzucac do studni chlonnej?

pozdrawiam

Piotr

a i jeszcze jak na tym tle wyglada zloze katalityczne ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złoże kwarcowe to po prostu piasek o określonej granulacji

złoże mineralne to mineralna kopalina inna niż kwarc np. birm

złoże katalityczne oprócz funkcji zbierania utlenionej substancji pomaga jeszcze dodatkowo w procesach utleniania.

Nie każdy minerał ma funkcje katalitu.

 

To tak w skrócie.

 

Wyjaśnij mi co rozumiesz pod pojeciem studni chłonnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

złoże kwarcowe to po prostu piasek o określonej granulacji

złoże mineralne to mineralna kopalina inna niż kwarc np. birm

złoże katalityczne oprócz funkcji zbierania utlenionej substancji pomaga jeszcze dodatkowo w procesach utleniania.

Nie każdy minerał ma funkcje katalitu.

 

To tak w skrócie.

 

Wyjaśnij mi co rozumiesz pod pojeciem studni chłonnej?

 

które z tych złoży według Ciebie jest 'lepsze/efektywniejsze' do odżelaziania?

odnośnie studni chłonnej mam zamiar zrobić ją tak ja w linku http://www.e-budownictwo.pl/instalacje,kanalizacja,i,odwodnienia,480.htm za pomocą skrzynek rozsączających; minus tego rozwiązania ze nie bede miał możliwości zajrzenia do nich, ale z drugiej strony moze to i plus takiego rozwiazania :)

pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zmiękczacz Aquahome jest wyposażony w specjalny by-pass który umozliwia ustawienie twardości na poziomie wymaganym dla wody pitnej. Tylko na tym polega różnica.

Nie wytrzymałem :) więc wracam do tego co już napisaliśmy.

Ja dziwiłem się twardości na poziomie 0,14 stopni niemieckich a Ty przekonywałeś mnie, że jest to przydatna do picia woda.

Chyba, że warunkiem przydatności jest jej picie szklankami ;)

Zatem co oznacza ustawienie twardości na poziomie wymaganym dla wody pitnej?

 

Pozdrawiamy

AiG

Mam aquahome 18 i tam jest w by-passie taka śrubka ,którą regulujesz do ilu stopni chcesz zmiękczyć wodę(fabrycznie jest wkręcona do końca ,znaczy ustawiona na zero stopni) . Ja mam twardość wody 15 ( ustawiasz na wyświetlaczu początkową twardość wody) i zmiękczam ją do 6 stopni( wykręcam tę śrubkę 6 obrotów ,1 obrót to 1 stopień ,musiałbym sprawdzić w instrukcji ,ale jakoś tak). Ty możesz ustawić na ile chcesz to zależy co Ci pasuje. W każdym razie do zmywarki nie trzeba już dodawać soli ,naczynia są czyste , zresztą do ziemniaków też :) żartowałem :lol: ,ale lekki posmak soli jest.Zresztą może to u mnie w głowie już sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

które z tych złoży według Ciebie jest 'lepsze/efektywniejsze' do odżelaziania?

odnośnie studni chłonnej mam zamiar zrobić ją tak ja w linku http://www.e-budownictwo.pl/instalacje,kanalizacja,i,odwodnienia,480.htm za pomocą skrzynek rozsączających; minus tego rozwiązania ze nie bede miał możliwości zajrzenia do nich, ale z drugiej strony moze to i plus takiego rozwiazania :)

pozdrawiam

Piotr

 

Do odżelaziania nadają się wszystkie złoża.

 

Takie rozwiązanie odprowadzenia popłuczyn z urzadzeń jest bardzo dobre tylko musisz dobrać wielkość przestrzeni skrzynek do ilości odprowadzanej wody....no i dodałbym odpowietrzenie przez jakąś niewielka rurkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zależy mi na zmiękczeniu wody w domu. Mam wodę wodociągową, ale jeszcze nie posiadam kanalizacji, a szambo, które miało nam służyć przez 2-3 miesiące do czasy oddania kanalizy jest malutkie ( wystarcza na 2 tyg. !)

Jakie jest wyjście, żeby jak najmniej zużywać wody przy zastosowaniu filtrów i jakich ?

Z góry dziękuję

Renata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie odprowadzenia popłuczyn z urzadzeń jest bardzo dobre tylko musisz dobrać wielkość przestrzeni skrzynek do ilości odprowadzanej wody....no i dodałbym odpowietrzenie przez jakąś niewielka rurkę .

czy dla szacowanego zuzycia wody przy plukaniu w wysokosci 700 l dwie skrzynki po 400 (czyli razem 800 litrow) beda ok, czy raczej dac wiekszy zapas niz 100 litrow?

pozdrawiam

Piotr

ps. a moze wykorzystywac czesiowo taka wode do podlewania ogrodka? tylko przynajmniej jedna studnia chlonna musiala by byc inna ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie wody zależy od filtrów i od użytkowników. Nie ma informacji jakiego typu filtry posiadasz.

 

No właśnie, nie mam żadnych, a przestraszyłam się ilości zużytej wody do płukania filtrów, o których mówił sprzedawca...

Jeśli chodzi o ilość domowników to 4 osoby. Czy jest jakieś sensowne wyjście, żeby nie trzeba było drastycznie zwiększać częstotliwości wybierania szamba, bo i tak tą wątpliwą przyjemność mam co 2 tygodnie...

Sorry za może banalne pytania, ale w tej kwestii ...no cóż...nie mam wiele do powiedzenia :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dla szacowanego zuzycia wody przy plukaniu w wysokosci 700 l dwie skrzynki po 400 (czyli razem 800 litrow) beda ok, czy raczej dac wiekszy zapas niz 100 litrow?

pozdrawiam

Piotr

ps. a moze wykorzystywac czesiowo taka wode do podlewania ogrodka? tylko przynajmniej jedna studnia chlonna musiala by byc inna ....

 

Nie jestem zwolennikiem wykorzystywania wody z popłuczyn do podlewania ...powiem wiecej ..uważam to za chory pomysł.....woda po odżelaziaczu w poczatkowej fazie - o ile odżelaziacz pracuje poprawnie - posiada ponad 20 mg żelaza na litr co powoduje , że ma ona tendencje do brudzenia wszystkiego na brunatko ...w tym i trawy. Jesli masz ochote mieć brunatną trawe to nie ma przeszkód jeśli zas chcesz pozostać przy naturalnych kolorach to zdecydowanie odradzam.

A te wspomniane 100 litrów zapasu w zupełności wystarczy.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zwolennikiem wykorzystywania wody z popłuczyn do podlewania ...powiem wiecej ..uważam to za chory pomysł.....woda po odżelaziaczu w poczatkowej fazie - o ile odżelaziacz pracuje poprawnie - posiada ponad 20 mg żelaza na litr co powoduje , że ma ona tendencje do brudzenia wszystkiego na brunatko ...w tym i trawy.

Pozdrowienia

dzieki za praktyczna wskazowke, ale czy w takim razie taka woda nie bedzie szkodzic zieleni w jakis sposb jesli bede ja rosączał na działce, tym bardziej ze jak napisales tego zelaza bedzie bardzo duzo ... niby roslinki beda ciagnac wode systemem korzennym no ale ...

 

pozdrawiam

Piotr

ps.przy okazji czy za pare late nie bede mogl wydobywac zelaza z miejsca planowanej studni chlonnej? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, nie mam żadnych, a przestraszyłam się ilości zużytej wody do płukania filtrów, o których mówił sprzedawca...

Jeśli chodzi o ilość domowników to 4 osoby. Czy jest jakieś sensowne wyjście, żeby nie trzeba było drastycznie zwiększać częstotliwości wybierania szamba, bo i tak tą wątpliwą przyjemność mam co 2 tygodnie...

Sorry za może banalne pytania, ale w tej kwestii ...no cóż...nie mam wiele do powiedzenia :roll:

 

To wcale nie jest banalne pytanie.

Urzadzenia do zmiękczania wody dziela sie 3 ,5-cio lub siedmiocyklowe.

To oznacza , że w procesie regeneracji złoża odbywa się określona ilość cykli prowadzacych do jego odtworzenia. Wszystko zależy od tego kto wyprodukował zespół sterujący a co za tym idzie jakim procesom płukania musi złoże zostać poddane by odzyskało swoje robocze zdolności. Najbardziej ekonomiczne są zespoły trzycyklowe bo zuzywaja najmniej wody do płukania. Średnio o ok. 50% do 60% mniej od pozostałych. Co prawda nie wszystkie złoża nadaja się do pracy w trzech cyklach ale jesli chodzi o zmiękczanie to jak najbardziej TAK. Dlatego aby ekonomicznie zmiękczyć wode polecam urzadzenia pracujące w trzech cyklach lub inaczej mówiąc w tzw. płukaniu przeciwprądowym. Bardzo istotne jest równiez poprawne ustawienie urzadzenia co bedzie miało niebagatelny wpływ na ilość wyrzucanej wody do ścieku.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...