Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

co sądzisz o zastosowaniu filtra wstepnego BB 5 mikr lub 10 mikr zamista hanowella 100 mikr. chodzi mi o te okresowe powstawanie zółtej rdzawej barwy w kranach - bo nie wiem czy to uderzenie osadu z hydrofora zostanie w złozu czy tez włąsnie lepiej zastosować gęstszy filtr wstepny aby sie na nim osadziło ?

Kolumna ze złożem też powinna zatrzymać osady z hydrofora, natomiast pozostaje kwestia zatrzymania większych cząstek mogących uszkodzić uszczelki w głowicy. Tutaj wystarczy 20 mikronów i drobniejszego filtra bym nie dawał bo szybko się zapcha i ograniczy przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ta głowica z mieszaczem to może byc Clack ? np. ten Clack objetosciowo czasowy ma funkcje mieszania ? możesz podac model Clacka który ma taka mozliwość ?

Sprzedawca do tej kolumny z CR proponował mi głowicę Clacka obj. czasową. 5-cioprzyciskową - ponoc ten najwyższy model - ale nie znam symbolu i niw wiem czy ma mozliwość domieszania. :)

 

Każda głowica Clack ma taką możliwość - niestety musisz się zdecydować na wersję z mieszaczem lub bez przed zakupem ponieważ jest to nieco inny korpus głowicy i nie da się go "dołożyć" później. Głowica 5-cio przyciskowa to głowica CI - ale określa to tylko rodzaj sterowania. Mieszacz (mixing) jest częścią mechaniczną w samej głowicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://jezior85.fm.interii.pl/badania.jpg

Witam,

Chciałbym się podzielić z Wami moimi wynikami badań wody. Bardzo bym również prosił o to abyście wskazali mi odpowiedni system filtracyjny z naciskiem na żelazo, mangan oraz mętność. Dodatkowymi informacjami są:

pompa głębinowa (ok. 3m3/h przy tej wysokości) -> w górę ok. 45m (lustro wody na wysokości 25m) -> poziomo ok. 20m do budynku -> hydrofor.

Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca powiedział mi, że CR usuwa również siarkowodór ale w sladowych ilościach wg. niego do 1 ppm - czy te sladowe ilości siarkowodoru usuwa zarówno CR 100 jak i CR 200 ?

CR nie usunie siarkowodoru. 1 ppm to maksymalny poziom przy którym CR może pracować (bez usuwania go).

Edytowane przez qbek17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://jezior85.fm.interii.pl/badania.jpg

Witam,

Chciałbym się podzielić z Wami moimi wynikami badań wody. Bardzo bym również prosił o to abyście wskazali mi odpowiedni system filtracyjny z naciskiem na żelazo, mangan oraz mętność. Dodatkowymi informacjami są:

pompa głębinowa (ok. 3m3/h przy tej wysokości) -> w górę ok. 45m (lustro wody na wysokości 25m) -> poziomo ok. 20m do budynku -> hydrofor.

Bardzo proszę o pomoc.

Głównym problemem będzie tu niskie pH. Musisz podnieść pH, postawić odżelaziacz i usunąć amoniak. W badaniach nie ma wyników twardości, ale wszystko by ładnie pasowało pod filtr z Crystal Rightem 100. Jednak przy tak wysokim poziomie trzeba by postawić minimum zbiornik 12x52 lub 13x54.

Innym rozwiązaniem byłoby postawienie zbiornika ze złożem podnoszącym pH, odżelaziacza i filtra do usuwania amoniaku. Ale przy takiej wydajności pompy może być ciężko w wypłukaniem takiego zestawu.

Spróbowałbym też przechlorować studnię i powtórzyć badania bakteriologiczne. Jeśli nadal coś wyjdzie to może być potrzebna lampa UV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumna ze złożem też powinna zatrzymać osady z hydrofora, natomiast pozostaje kwestia zatrzymania większych cząstek mogących uszkodzić uszczelki w głowicy. Tutaj wystarczy 20 mikronów i drobniejszego filtra bym nie dawał bo szybko się zapcha i ograniczy przepływ.

 

oki. czyli zrobie filtr wstepny z wkłądem piankowym lub innym na 20 mikr. dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pomyłka?

Nie wiem dlaczego mogą mieć z tym problemy... na oko się tego nie stwierdzi więc możesz zaryzykować albo spróbować znaleźć laboratorium które to zbada (może na jakiejś uczelni robią takie badania - nie wiem skąd jesteś żeby pisać konkretniej)

Do siarkowodoru raczej stosuje się typowe odżelaziacze.

 

Byłem ponownie w sanepidzie - tym razem zabrałem wode z tego rannego spustu ( po zastaniu wody w nocy w rurach). Niestety tak jak pisąłem nie wykonują badań na zawartośc siarkowodoru, najblizej to 200km odemnie w Olsztynie, ale ponoc to tez badanie nie pewne gdyz jak p[owiedzieli siarkowodór moze sie ulotnic jako gaz przed lub w trakcie badania.

- Pani stwierdziła na nosa, że zapach moze wskazywac na zapach siarkowodoru. Powiedziała też - że zapach ten moga powodować bakterie które żywia sie żelazem i wytwarzaja przy tym siarkowodór ( dla mnie to juz skomplikowane :( ) i że powodem tego zapachu moze byc własnie tzw" film " wytwarzany przez bakterie na wewnetrznych scianach rur instalacji ( w nocy jak woda stoii)

 

Stwierdziła, ze jest duża szansa na to, że jak się przechloruje instalację i usunie żelazo, to poranny zapach wody powinien ustąpić . Zawsze mozna tez pamietac o spuszczaniu wody - przed umyciem zębów dodała ( żartownisia :) ).

Ponoc druga przyczyna zapachu moga byc zanieczyszczenia organiczne- ale wyniki utlenialności na to nie wskazują - Sanepid postawił wstepna diagnozę na czuja , ze winne sa bakterie :) .

 

tylko co robić ?

 

Zgodnie z sugestią od qbek17 chciałbym isc drogą :

 

-przechlorować, nastepnie

- filtr wstepny - 20 mikr.

- złoże CR 200 w kolumnie 10/44 z głowica Clack obj.czas. z mixingiem

 

a w kuchni dodatkowo osmoza

 

ale czy nieznając tej ewentualnej zawartości siarkowodoru - moze jego obecnośc zaszkodzić złożu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w celu przechlorowania studni i instalacji w domu,

 

zakupiłem : Podchloryn w płynie - z opisu wynika , ze zawiera 12%-15% zawartości CL

 

- ile tego trzeba wlać do studni ???

 

( studnia wiercona o gł. 24 metrów , lustro na 6 metrach , śred, rury w studni 160, ) tak aby osiagnac zamierzony skutek - ale jednoczesnie abym nie musiał sie wynosic z rodzina z domu na tydzień :)

 

Mam plan aby po zalaniu podchlorynu - przepuscic wode przez hydrofor i instalację i jak bedzie czuc chlor w kranach domowych to zakręcić je na noc( co by bakterie podusic) i dopiero rano dokonac spuszczania wody w kranach az do wypłukania podchlorynu

 

- nie wiem czy to dobrze wymysliłem ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w celu przechlorowania studni i instalacji w domu,

 

zakupiłem : Podchloryn w płynie - z opisu wynika , ze zawiera 12%-15% zawartości CL

 

- ile tego trzeba wlać do studni ???

 

( studnia wiercona o gł. 24 metrów , lustro na 6 metrach , śred, rury w studni 160, ) tak aby osiagnac zamierzony skutek - ale jednoczesnie abym nie musiał sie wynosic z rodzina z domu na tydzień :)

 

Mam plan aby po zalaniu podchlorynu - przepuscic wode przez hydrofor i instalację i jak bedzie czuc chlor w kranach domowych to zakręcić je na noc( co by bakterie podusic) i dopiero rano dokonac spuszczania wody w kranach az do wypłukania podchlorynu

 

- nie wiem czy to dobrze wymysliłem ? :)

 

Generalnie dobrze. Skuteczność działania chlorowania określają dwie rzeczy: stężenie i czas kontaktu. Im większe tym skuteczniejsze chlorowanie. Ale tak jak mówisz, żeby z domu nie uciekać, trzeba znaleźć rozsądny kompromis. Ile masz tego podchlorynu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nieznając tej ewentualnej zawartości siarkowodoru - moze jego obecnośc zaszkodzić złożu ?

 

Myślę, że jeśli ten zapach szybko znika to nie masz tego siarkowodoru jakoś strasznie dużo i mógłbyś założyć, że nic się nie stanie. Ale to jest twoje ryzyko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie dobrze. Skuteczność działania chlorowania określają dwie rzeczy: stężenie i czas kontaktu. Im większe tym skuteczniejsze chlorowanie. Ale tak jak mówisz, żeby z domu nie uciekać, trzeba znaleźć rozsądny kompromis. Ile masz tego podchlorynu?

 

nie pełna bańke 5 litrowa jakieś 3,5 - 4 litry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba moge sie pochwalić.

Mam żelazo 0,2 a mangan 0,01,barwa 7 i amoniak 0,24. Byłem przy badaniach i sam odczytywałem z urzadzenia więc raczej mnie nie oszukiwano.

 

W uzupełnieniu moich poprzednich badań dla znawców tematu moge podać aktualne.

Żelazo 0,02 - Manganu nie wykryto - barwa 2 i amoniak 0,18.

Po kolejnych doświadczeniach myslę , ze moge spokojnie każdemu polecic taką firmę.

Pozdrawiam wszystkich , którzy borykaja się z jakościa wody:-)

Basz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...