Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli po chlorowaniu znów pojawią ci się bakterie to radziłbym się jednak zastanowić nad lampą UV na dom i dodatkowo cela chlorująca do złoża.

Co do "zrobienia" takiej celi to po prostu zamawiasz ją razem z głowicą - są one dostępne bez problemów.

 

lampę uv montuje się po uzdatniaczu ?

co do celi to musiałbym ja zamówic od razu z głowica prawda ?

czy cos wiadomo czy taka cela po regeneracji złoża - pozostaje posmak chloru w wodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta cela jest do głowicy Clack PRO. Jak widzisz po cenach jest "nieco" droższa od zwykłej :) Ma parę bajerów, ale myślę że ich nie potrzebujesz. Do zwykłego Clacka CI też możesz dodać celę chlorującą - w tym samym cenniku pozycja 30. na stronie 25.

 

kurcze ta do pro 63 dolary a ta do Clacka zwykłego az 205 dolców ? :) troche kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak długo korzystasz już z tego źródła wody, ale takie rzeczy jak pH zmieniają się niewiele (a u ciebie jest całkiem wysokie). Jeśli nie masz amoniaku to raczej nie sam się nie pojawi, a nawet jeśli się pojawi to złożu nie zaszkodzi.

Możesz oczywiście "na zapas" zastosować CR100, ale będziesz zużywał więcej wody i soli - moim zdaniem niepotrzebnie.

 

korzystam od 3 lat . po 1,5 roku zrobiłem kolejne badanie i przez ten czas ph sie nie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Structural jest z Belgii. Różnica w cenie jest spora.

Zbiorniki to tylko zbiorniki - albo są szczelne albo nie :) Jeśli nie jest szczelny to będzie to widać od razu i mając gwarancję nie interesuje cię to - muszą dać ci szczelny. Tam nie ma żadnej filozofii - wszystkie zbiorniki zrobione są z polietylenu i wzmocnione włóknem szklanym. Bzdury o jakichś szkodliwych substancjach dodawanych do ich produkcji to żart. PE jest chyba najtańszym możliwym materiałem na zbiorniki i dodawanie czegokolwiek po prostu by się nie opłacało.

 

na stronie tej firmy do której podsyłałem link z cennikiem min. na cele chlorujące znbalazłem atesty na zbiorniki z zachodu ( Usa ) i chińskie - róznica w opisie dopuszczenia była taka że przy USa - podanao brak zastrzeżeń a przy Chinolach : starannie wypłukac przed uzyciem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Structural jest z Belgii. Różnica w cenie jest spora.

Zbiorniki to tylko zbiorniki - albo są szczelne albo nie :) Jeśli nie jest szczelny to będzie to widać od razu i mając gwarancję nie interesuje cię to - muszą dać ci szczelny. Tam nie ma żadnej filozofii - wszystkie zbiorniki zrobione są z polietylenu i wzmocnione włóknem szklanym. Bzdury o jakichś szkodliwych substancjach dodawanych do ich produkcji to żart. PE jest chyba najtańszym możliwym materiałem na zbiorniki i dodawanie czegokolwiek po prostu by się nie opłacało.

 

spora ile 100,200,300 zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza część tej informacji to właśnie to co mówiłem o celi chlorującej.

 

KDF to specjalny rodzaj złoża, który nie pozwala na wzrost bakterii, usuwa żelazo, mangan, siarkowodór, metale ciężkie itd. Ma też wady - jest piekielnie drogi (dlatego dodaje się go do innych złóż) i wymaga regeneracji ciepłą wodą. Tu masz dobrze wyjaśnione z czym to się je: http://www.lenntech.pl/kdf-filtr-media.htm

 

Ciekawe czy dało by sie użyc go jako warstwy w moim uzdatnoiaczu z CR - przeciez nie płukałbym go gorąca wodą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze ta do pro 63 dolary a ta do Clacka zwykłego az 205 dolców ? :) troche kosztuje.

Bo ta do zwykłego Clacka to oddzielne urządzenie (z własnym zasilaczem i sterowaniem), a ta do PRO to część głowicy zasilana i sterowana z głowicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lampę uv montuje się po uzdatniaczu ?

co do celi to musiałbym ja zamówic od razu z głowica prawda ?

czy cos wiadomo czy taka cela po regeneracji złoża - pozostaje posmak chloru w wodzie?

Jeśli zamontowałbyś lampę UV przed filtrem to szybko zarosłaby osadami i jej skuteczność byłaby niska.

Posmak chloru nie zostanie ponieważ chlorowanie odbywa się tylko podczas jednego cyklu regeneracji. W pozostałych cyklach filtr jest płukany i resztki chloru usuwane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie tej firmy do której podsyłałem link z cennikiem min. na cele chlorujące znbalazłem atesty na zbiorniki z zachodu ( Usa ) i chińskie - róznica w opisie dopuszczenia była taka że przy USa - podanao brak zastrzeżeń a przy Chinolach : starannie wypłukac przed uzyciem :)

Kiedyś niektóre zbiorniki po prostu śmierdziały ;) Zazwyczaj dotyczyło to produktów HTComa. Teraz już nie ma z tym problemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie. Czy jest jakis sposob na siarkowodor? czuc go we wodzie jak troche postoi woda - 24h to juz tego nie ma.

Czy wystarczy jeszcze przechlorowac wode?

Sposób na siarkowodór jest taki sam jak na żelazo i mangan - odżelaziacz :)

jeśli H2S jest w wodzie to chlorowanie niewiele pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wystarczy jeszcze przechlorowac wode?
Chlorowanie nie pomoże. Tak jak napisał qbek17, niektóre złoża odżelaziające (np. Greensand) usuwają również siarkowodór.

A może wystarczy napowietrzanie (tzn. aspirator + zbiornik hydroforowy bezprzeponowy)? Możesz przeprowadzić małe doświadczenie: nalej do butelki po wodzie mineralnej wodę ze studni (tak mniej więcej do połowy). Powąchaj, czy czuć siarkowodorem. Zakręć nakrętkę i mocno potrżąśnij kilka razy. Odkręć na chwilę. Czynność tę powtórz kilka razy. Sprawdź, czy woda nadal smierdzi.

Jeżeli woda nie posiada zapachu (siarkowodór jest w praktyce "wypychany" z wody przez powietrze), to wystarczy zwykły aspirator.

Rozumiem, że siarkowodór masz w wodzie zimnej (ze studni), bo jeżeli śmierdzi Ci ciepła woda, to problem tkwi gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie (i Panie). Moja woda po podgrzaniu śmierdzi (troszkę zalatuje jakby szambem). Zimna jest ok. Mam za dużo żelaza (0,8 - norma 0,2) i manganu 91,1 - norma 00,5). Twardość, barwa i ph w normie. Czy śmierdząca woda jest od tego? Po zbadaniu wody zaproponowano mi:

 

1. Filtr zmiękczający soft 1054 / CL/DTY (płukany sola, głowica clack)

2. Filtr FER 1054/CLY (Greensand płukany nadmanganianem potasu).

Który wybrać i czy warto zmniejszać cenę przez chińskie części?

Będę wdzięczny za opinię.

Pozdrawiam Q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...