Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Gość Saxxxnt

Zgodnie z zapowiedzą moje wyniki

Barwa 5

Zapach 1

Smak 1

Odczyn PH 7,3

Twardość 454

Przewodność 953

Żelazo <50

Chlorki 15

Amonowy Jon <0,10

Azotyny <0,025

Azotany 1,18

Utlenialność <1,0

Mangan 15

 

Grupa coli 34

Escherichia coli 0

Enterokoki (kałowe) 0

 

Czyli tak jak wcześniej pisałem wystarczy UV ???

Pozdrawiam i czekam na opinie o wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zgodnie z zapowiedzą moje wyniki

Barwa 5

Zapach 1

Smak 1

Odczyn PH 7,3

Twardość 454

Przewodność 953

Żelazo <50

Chlorki 15

Amonowy Jon <0,10

Azotyny <0,025

Azotany 1,18

Utlenialność <1,0

Mangan 15

 

Grupa coli 34

Escherichia coli 0

Enterokoki (kałowe) 0

 

Czyli tak jak wcześniej pisałem wystarczy UV ???

Pozdrawiam i czekam na opinie o wodzie.

 

Zacznij od chlorowania studni oraz instalacji , to przyniesie ci chyba więcej korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

... Zerknij sobie na linka:

http://wbiis.tu.koszalin.pl/konferencja/konferencja2001/

a tam na artykul: "Badania procesu odmanganiania wód podziemnych na wybranych aktywnych złożach filtracyjnych".

Kupe madrych rzeczy tam jest, ale wykresy mowia jak przy zlozu dolomitowym po pewnym czasie wyglada usuwanie manganu. Generlanie spada na pysk (razem z powrotem pH do wyjsciowego).

 

Naprawdę ciekawe badania. Tyle tylko że przy złożu dolomitowym np. w filtrach GA montują inżektor a w tym badaniu go nie było. Może więc stąd taka kiepska usuwalność manganu???

pozdrawiam Q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ciekawe badania. Tyle tylko że przy złożu dolomitowym np. w filtrach GA montują inżektor a w tym badaniu go nie było. Może więc stąd taka kiepska usuwalność manganu???

pozdrawiam Q

Jakby bylo za malo tlenu w wodzie to mangan nie bylby rozwniez usuwany przy zlozach Birm i Defman. Bo do utlenienia manganu trzeba konkretna ilosc tlenu. Jak tlenu nie bedzie to sie nie utleni i nie wyfiltruje.

Tylko ze oba te zloza to sa zloza katalityczne. Czyli pomagaja manganowi utleniac sie tlenem zawartym w wodzie. -> Utleniony mangana moza juz wyfiltrowac czymkolwiek chocby "drobnym sitkiem" ;-)

Jesli zloze nie jest katalityczne (piasek, kwarc, dolomit etc), to zeby utlenianie zachodzilo, trzeba solidnie podnies pH. Wtedy utlenianie zachodzi bez wspomagania.

 

Wszystko powyzsze nie dotyczy 4-go tam porownywanego zloza: MZ-10, bo to jest chyba to samo co Greensand, czyli zloze regenerowane Nadmanganianem Potasu, ktore to zloze ma wlasnosci utleniajace, i zawartosc tlenu wolne we wodzie moze byc mniejsza niz potrzeba na utlenienie manganu.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

... Zerknij sobie na linka:

http://wbiis.tu.koszalin.pl/konferencja/konferencja2001/

a tam na artykul: "Badania procesu odmanganiania wód podziemnych na wybranych aktywnych złożach filtracyjnych".

Kupe madrych rzeczy tam jest, ale wykresy mowia jak przy zlozu dolomitowym po pewnym czasie wyglada usuwanie manganu. Generlanie spada na pysk (razem z powrotem pH do wyjsciowego).

 

Naprawdę ciekawe badania. Tyle tylko że przy złożu dolomitowym np. w filtrach GA montują inżektor a w tym badaniu go nie było. Może więc stąd taka kiepska usuwalność manganu???

pozdrawiam Q

 

Przytoczę cytat:

Wodę modelową przygotowywano na bazie wody wodociągowej, dodając

do niej odpowiednią ilość MnSO4 H2O i FeSO4 7H2O oraz kwasów humusowych,

ekstrahowanych z osadów dennych rzeki Dzierżęcinki.

Niestety to nie jest tak. Opisane badanie przeprowadzono na sztucznie nasycanej wodzie w zanieczyszczenia.

Jeżeli ktoś chciałby się tym sugerować, to te badania powinien przeprowadzić na własnej wodzie i po paru dniach okazało by się że opisane badania nijak się nie mają do rzeczywistości. A efekty będą odwrotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przytoczę cytat:

Wodę modelową przygotowywano na bazie wody wodociągowej, dodając

do niej odpowiednią ilość MnSO4 H2O i FeSO4 7H2O oraz kwasów humusowych,

ekstrahowanych z osadów dennych rzeki Dzierżęcinki.

Niestety to nie jest tak. Opisane badanie przeprowadzono na sztucznie nasycanej wodzie w zanieczyszczenia.

Jeżeli ktoś chciałby się tym sugerować, to te badania powinien przeprowadzić na własnej wodzie i po paru dniach okazało by się że opisane badania nijak się nie mają do rzeczywistości. A efekty będą odwrotne.

:-)

Twierdzisz, ze jakby to zrobiono na wodzie ze studni a nie ze "sztucznie" dodanym Mn, to dolomit by sie cudownie rozmnozyl, i dluzej pH podnosil??

Wiesz, ze to podpada pod cud i w zasadzie mozna by to do Watykanu zglosic?

 

Bo rozumie, ze Ty to sprawdziles. Tzn, zrobiles 2 rownolegle badania (takie jak powzsze), na wodzie ze sztucznym dodanym manganem i z woda studzienna. I ze wyniki wyszly rozne w obu przypadkach. Ba, drastycznie rozne. Jednym slowem, dowiodles, ze metoda badawcza zastosowana powyzej jest nieprawidlowa.

Wiesz, na badaniach takich naukowcow opieraja sie pewnie niestety duze firmy wodociagowe. Moze bys tak te swoje rewelacje, pro publica bono, gdzies opublikowal, zeby wodociagi przestaly wierzyc tym glupim naukowcom, i zaczely zwracac sie z rada prosto do Ciebie.

 

marcin

 

P.S.

A te durne zloza katalityczne, Birm, Defeman czy Greensand, nie poznaly sie ze mangan jest sztucznie dosypany, i wziely go usunely!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem temat, gdyż jedna z firm zaproponowała mi do usuwania manganu (ok. 1 mg i pH 7) filtr GA ze złożem dolomitowo-kwarcowym z dodatkowo dołożoną rudą manganu i dodatkowym dolomitem prażonym. Z kolei kto inny (też z "branży") twierdzi, że to na mangan nie będzie działać (a na pewno już nie tak dożywotnio jak twierdzi sprzedawca filtra GA) i raczej sugeruje zmiękczacz na jonicie (ponoć ma sobie poradzić z manganem). I bądź tu człowieku mądry...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem temat, gdyż jedna z firm zaproponowała mi do usuwania manganu (ok. 1 mg i pH 7) filtr GA ze złożem dolomitowo-kwarcowym z dodatkowo dołożoną rudą manganu i dodatkowym dolomitem prażonym. Z kolei kto inny (też z "branży") twierdzi, że to na mangan nie będzie działać (a na pewno już nie tak dożywotnio jak twierdzi sprzedawca filtra GA) i raczej sugeruje zmiękczacz na jonicie (ponoć ma sobie poradzić z manganem). I bądź tu człowieku mądry...

Kazda sroka swoj ogon chwali. I dlatego trzeba sobie samemu poczytac/poszukac jak to dziala.

 

Owe rudy manganu to nic innego jak wlasnie zloze katalityczne, ktore "wspomaga" utlenianie manganu. Wiec wymieszali kilka roznych zloz: dolomit do tego zeby podniesc pH, oraz troche zloza katalitycznego. Skoro to sprzedaja to pewnie dziala. Ale w koncu sie ten dolomit wyplucze. Po jakim czasie przy Twoim pH sie wyplucze, raczej sie od tej firmy nie dowiesz. Watpie, zebys sie od jakiejkoliwke firmy sprzedajacej takie filtry dowiedzial sie po jakim czasie pH wroci do poziomu wody surowej. A jak wroci do ph=7 to juz pewnie calego manganu nie usunie :-/

 

Ja tam jestem za zlozem katalitycznym do usuwania manganu. Mam go wprawdzie ciut mniej, ale tez blisko 1mg, ale te 70cm zloza katalitycznego przy pH 7.3 usuwa caly mangan. Ja bym osobiscie nie inwestowal w rozwiazanie, ktore potencjalnie za czas jakis moze przestac dzialac.

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaglądałem na forum parę godzin, a tu taka ciekawa dyskusja ;)

 

Qciniak - nie radzę ci stosować zmiękczacza do usuwania manganu. Przez chwilę może zadziała, ale potem szybko przestanie usuwać cokolwiek. Zmiękczacz jest do zmiękczania a nie odmanganiania.

 

Sapient - poza bakteriami masz bardzo twardą wodę. Niby mieści się to w normie, ale osad będzie robił swoje. Przed lampą UV możesz postawić zmiękczacz i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem temat, gdyż jedna z firm zaproponowała mi do usuwania manganu (ok. 1 mg i pH 7) filtr GA ze złożem dolomitowo-kwarcowym z dodatkowo dołożoną rudą manganu i dodatkowym dolomitem prażonym. Z kolei kto inny (też z "branży") twierdzi, że to na mangan nie będzie działać (a na pewno już nie tak dożywotnio jak twierdzi sprzedawca filtra GA) i raczej sugeruje zmiękczacz na jonicie (ponoć ma sobie poradzić z manganem). I bądź tu człowieku mądry...

 

Połączenie dolomitu z dodatkiem rudy manganu to dobry pomysł pod warunkiem dobrego płukania. Jednak zapomnij o wieczystości tego złoża. Osobiście proponuję poszukać firmy w której za na pewno niższe pieniądze kupisz filtr automatycznie płukany. Aby dobrze działał odżelaziacz musi być taka kolejność: pompa, aspirator, zbiornik i odżelaziacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Saxxxnt
Zacznij od chlorowania studni oraz instalacji , to przyniesie ci chyba więcej korzyści.

Po zainstalowaniu filtrów oczywiście mam zamiar przechlorować instalację ale korzyści to może mi to przynieść jedynie

krótko trwałe.Ponieważ bez kupowania lampy po chlorowaniu wypadało by mi znowu zrobić badania co w moim sanepidzie

jest sporym wydatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zainstalowaniu filtrów oczywiście mam zamiar przechlorować instalację ale korzyści to może mi to przynieść jedynie

krótko trwałe.Ponieważ bez kupowania lampy po chlorowaniu wypadało by mi znowu zrobić badania co w moim sanepidzie

jest sporym wydatkiem.

 

Parę lat pracuję w tym fachu i jeżeli ktoś miał problem z bakteriami to chlorowanie rozwiązywało problem. Lampę UV powinieneś traktować jako zabezpieczenie, a nie jako sposób na rozwiązanie problemu. Jeżeli cię stać na nią to ja kup, ale zacznij od chlorowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sporą twardość bo wg dwóch badań fizykochemicznych wyszło odpowiednio 290 i 400 (z innej beczki zadziwiająco duża rozbieżność) wiec może dlatego proponują mi zmiękczacz na żywicy jonowymiennej bo uznają, ze lepsza miękka woda z manganem lekko ponad normę niż twarda ale bez manganu??? Oczywiście idealnym byłaby stacja dwustopniowa ale niestety mnie nie stać. Poza tym mają robić za jakiś czas wodociąg...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, jak na razie w ofertach przoduje SECURA. Jeżeli chodzi o wielkość zbiorników to chodzi o to, że zależy mi aby wydajność systemu była około 2m3 - stąd ponadstandardowa objętość złoża. Mam jeszcze ofertę od OTAGO. Mają oni bardzo korzystne ceny. Oto co mi odpisali:

"W oparciu o przesłane wyniki analizy wody oraz szacowany pobór proponuję

zainstalowanie odmanganiacza automatycznego 1354/RX w cenie 3.110,00zł

netto

http://www.otago.com.pl/pdf/INSTRUKCJA_Automatyczne%20structural.pdf

lub odmanganiacza z płukaniem ręcznym MP-2 w cenie 1.750,00zł netto

http://www.otago.com.pl/pdf/INSTRUKCJA_MP_R_FeMn.pdf

Z uwagi na bardzo wysoką twardość wody proponuję również

zainstalowanie zamiękczacza do wody 1054/RX z osobnym zbiornikiem na sól

w cenie 2.500,00zł netto http://www.otago.com.pl/04.html

W celu poprawnej pracy zestawu i odpowiedniego napowietrzenia wody pompa

powinna mieć wydajność min. 100 dm3/min przy ciśnieniu 3 atm. Jeżeli chodzi o

hydrofor to proponuję wymianę na zbiornik 300l (ok.750zł)."

 

Dodatkowo zadzwoniłem i dopytałem o kilka szczegółów:

1. W jaki sposób będzie usunięty amoniak?

"Amoniak zostanie utleniony w dwóch etapach - najpierw w zwężce napowietrzającej, a potem w hydroforze."

2. Jakie złoża wchodzą w skład pierwszego filtra?

"Byłoby tam złoże dolomitowo-kwarcowe usuwające żelazo i ruda manganu redukująca mangan."

3. Jaka jest wydajność całego systemu?

"MP-2 ma wydajność do 2m3/h natomiast zmiękczacz do 1,5m3/h. System więc ma wydajność do 1,5m3/h"

4. Jakie jest zużycie soli podczas regeneracji zmiękczacza?

"Standardowo podczas regeneracji która dla tego urządzenia będzie wykonywana co 4-5m3 zużywalność soli jest na poziomie 25kg (1 worek). Sól kosztuje u nas 25zł/worek. W zmiękczaczu jest 45 litrów żywicy i dlatego dość duże zużycie soli."

5. Jakiego typu głowica jest zamontowana na zmiękczaczu?

"Jest to głowica typu objętościowego o nazwie (tu kurczę nie zapisałem ale chyba RX63P3+B). Jest ona zaopatrzona w bypass dlatego możemy mieszać wodę surową po filtrze pierwszym i wodą zmiękczoną co umożliwi regulację twardości wody"

6. Jak duży jest MP-2?

"Filtr ma pojemność 150 litrów, a złoża w nim jest 110 litrów."

 

Co o tym myślicie? Czy koszt eksploatacji zmiękczacza rzeczywiście jest tak duży? Może polecicie dobry zmiękczacz z zastosowaną żywicą nie wymagającą tak dużej ilości soli podczas regeneracji? Przede wszystkim pytałem o MP-2 i zmiękczacz. Odżelaziacz automatyczny ze złożem 75litrów uważam za zbyt mały. Poza tym cena też tu ma duże znaczenie. Tym bardziej że na bank kupuję pompę głębinową i hydrofor.

Proszę o Wasze opinie. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, jak na razie w ofertach przoduje SECURA. Jeżeli chodzi o wielkość zbiorników to chodzi o to, że zależy mi aby wydajność systemu była około 2m3 - stąd ponadstandardowa objętość złoża. Mam jeszcze ofertę od OTAGO. Mają oni bardzo korzystne ceny. Oto co mi odpisali:

"W oparciu o przesłane wyniki analizy wody oraz szacowany pobór proponuję

zainstalowanie odmanganiacza automatycznego 1354/RX w cenie 3.110,00zł

netto

http://www.otago.com.pl/pdf/INSTRUKCJA_Automatyczne%20structural.pdf

lub odmanganiacza z płukaniem ręcznym MP-2 w cenie 1.750,00zł netto

http://www.otago.com.pl/pdf/INSTRUKCJA_MP_R_FeMn.pdf

Z uwagi na bardzo wysoką twardość wody proponuję również

zainstalowanie zamiękczacza do wody 1054/RX z osobnym zbiornikiem na sól

w cenie 2.500,00zł netto http://www.otago.com.pl/04.html

W celu poprawnej pracy zestawu i odpowiedniego napowietrzenia wody pompa

powinna mieć wydajność min. 100 dm3/min przy ciśnieniu 3 atm. Jeżeli chodzi o

hydrofor to proponuję wymianę na zbiornik 300l (ok.750zł)."

 

Dodatkowo zadzwoniłem i dopytałem o kilka szczegółów:

1. W jaki sposób będzie usunięty amoniak?

"Amoniak zostanie utleniony w dwóch etapach - najpierw w zwężce napowietrzającej, a potem w hydroforze."

2. Jakie złoża wchodzą w skład pierwszego filtra?

"Byłoby tam złoże dolomitowo-kwarcowe usuwające żelazo i ruda manganu redukująca mangan."

3. Jaka jest wydajność całego systemu?

"MP-2 ma wydajność do 2m3/h natomiast zmiękczacz do 1,5m3/h. System więc ma wydajność do 1,5m3/h"

4. Jakie jest zużycie soli podczas regeneracji zmiękczacza?

"Standardowo podczas regeneracji która dla tego urządzenia będzie wykonywana co 4-5m3 zużywalność soli jest na poziomie 25kg (1 worek). Sól kosztuje u nas 25zł/worek. W zmiękczaczu jest 45 litrów żywicy i dlatego dość duże zużycie soli."

5. Jakiego typu głowica jest zamontowana na zmiękczaczu?

"Jest to głowica typu objętościowego o nazwie (tu kurczę nie zapisałem ale chyba RX63P3+B). Jest ona zaopatrzona w bypass dlatego możemy mieszać wodę surową po filtrze pierwszym i wodą zmiękczoną co umożliwi regulację twardości wody"

6. Jak duży jest MP-2?

"Filtr ma pojemność 150 litrów, a złoża w nim jest 110 litrów."

 

Co o tym myślicie? Czy koszt eksploatacji zmiękczacza rzeczywiście jest tak duży? Może polecicie dobry zmiękczacz z zastosowaną żywicą nie wymagającą tak dużej ilości soli podczas regeneracji? Przede wszystkim pytałem o MP-2 i zmiękczacz. Odżelaziacz automatyczny ze złożem 75litrów uważam za zbyt mały. Poza tym cena też tu ma duże znaczenie. Tym bardziej że na bank kupuję pompę głębinową i hydrofor.

Proszę o Wasze opinie. Dzięki!

 

Trafiłeś kulą w płot. Głowice sterujące chińskie RX ( największy śmieć na rynku) które nie mają atestów i ten zawór nie wypłucze zbiornika 13” w odżelaziaczu. To samo w zmiękczaczu Głowica RX podejrzewam że i zbiorniki filtrów jakaś chińszczyzna niewiadomego pochodzenia. Odżelaziacz MP2 to zbiornik tandetnie spawany baz atestu UDT, a to znaczy zrozumiesz jak ci pęknie i cię zaleje. Ubezpieczyciel zażąda atestów.

Ale czego się spodziewać po tej firmie która skupuje wszystkie „śmieci” z rynku aby zejść z ceny – jakość nie ma znaczenia.

Szukaj dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Water Specjalist Cl

Clack Cl - objętościowo- czasowy Plus

(5 przycisków)

 

Ma ktoś może w polskiej wersji instrukcję obsługi dla użytkownika??

 

Nie wiem jak wyłączyć regenerację złoża za pomocą solanki czy też nadmanganianu!!!

 

Popłuczyny wylatują tą górną rurką?? - zresztą nie ma innej możliwości.

Edytowane przez PliP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Water Specjalist Cl

Clack Cl - objętościowo- czasowy Plus

(5 przycisków)

 

Ma ktoś może w polskiej wersji instrukcję obsługi dla użytkownika??

 

Nie wiem jak wyłączyć regenerację złoża za pomocą solanki czy też nadmanganianu!!!

 

Popłuczyny wylatują tą górną rurką?? - zresztą nie ma innej możliwości.

 

Instrukcja jest na stronie Alamo - chyba podawałeś linka do ich cennika, więc znasz tą stronę.

Popłuczyny wylatują tak jak piszesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze ofertę od OTAGO. Mają oni bardzo korzystne ceny. Oto co mi odpisali:

"W oparciu o przesłane wyniki analizy wody oraz szacowany pobór proponuję zainstalowanie odmanganiacza automatycznego 1354/RX w cenie 3.110,00zł

netto

http://www.otago.com.pl/pdf/INSTRUKCJA_Automatyczne%20structural.pdf

lub odmanganiacza z płukaniem ręcznym MP-2 w cenie 1.750,00zł netto

http://www.otago.com.pl/pdf/INSTRUKCJA_MP_R_FeMn.pdf

Z uwagi na bardzo wysoką twardość wody proponuję również

zainstalowanie zamiękczacza do wody 1054/RX z osobnym zbiornikiem na sól

w cenie 2.500,00zł netto http://www.otago.com.pl/04.html

W celu poprawnej pracy zestawu i odpowiedniego napowietrzenia wody pompa

powinna mieć wydajność min. 100 dm3/min przy ciśnieniu 3 atm. Jeżeli chodzi o

hydrofor to proponuję wymianę na zbiornik 300l (ok.750zł)."

 

Dodatkowo zadzwoniłem i dopytałem o kilka szczegółów:

1. W jaki sposób będzie usunięty amoniak?

"Amoniak zostanie utleniony w dwóch etapach - najpierw w zwężce napowietrzającej, a potem w hydroforze."

2. Jakie złoża wchodzą w skład pierwszego filtra?

"Byłoby tam złoże dolomitowo-kwarcowe usuwające żelazo i ruda manganu redukująca mangan."

3. Jaka jest wydajność całego systemu?

"MP-2 ma wydajność do 2m3/h natomiast zmiękczacz do 1,5m3/h. System więc ma wydajność do 1,5m3/h"

4. Jakie jest zużycie soli podczas regeneracji zmiękczacza?

"Standardowo podczas regeneracji która dla tego urządzenia będzie wykonywana co 4-5m3 zużywalność soli jest na poziomie 25kg (1 worek). Sól kosztuje u nas 25zł/worek. W zmiękczaczu jest 45 litrów żywicy i dlatego dość duże zużycie soli."

5. Jakiego typu głowica jest zamontowana na zmiękczaczu?

"Jest to głowica typu objętościowego o nazwie (tu kurczę nie zapisałem ale chyba RX63P3+B). Jest ona zaopatrzona w bypass dlatego możemy mieszać wodę surową po filtrze pierwszym i wodą zmiękczoną co umożliwi regulację twardości wody"

6. Jak duży jest MP-2?

"Filtr ma pojemność 150 litrów, a złoża w nim jest 110 litrów."

 

Co o tym myślicie? Czy koszt eksploatacji zmiękczacza rzeczywiście jest tak duży? Może polecicie dobry zmiękczacz z zastosowaną żywicą nie wymagającą tak dużej ilości soli podczas regeneracji? Przede wszystkim pytałem o MP-2 i zmiękczacz. Odżelaziacz automatyczny ze złożem 75litrów uważam za zbyt mały. Poza tym cena też tu ma duże znaczenie. Tym bardziej że na bank kupuję pompę głębinową i hydrofor.

Proszę o Wasze opinie. Dzięki!

 

Generalnie żywice nie różnią się wymaganiami dotyczącymi soli. Wszystkie będą miały podobne pojemności przy takiej samej ilości soli.

Odżelaziacze wymagają częstego i przede wszystkim regularnego płukania. Dlatego kupowanie filtra "ręcznego" mija się z celem. Będziesz musiał sam pilnować regeneracji, a jak o niej zapomnisz to możesz pożegnać się z gwarancją. Takie rozwiązanie jest niepraktyczne i nieopłacalne.

Co do głowic RX - tak jak pisze Hytryulik, są one za słabe do płukania tak dużego filtra. To rozwiązanie jest skazane na porażkę. Co do zbiorników to (według strony Otago) są to same najlepsze - Structural i Enpress ;)

1. Ciekaw jestem w jaki sposób amoniak zostanie usunięty na zwężce? Rozumiem że liczą na jego utlenienie w hydroforze, ale w samej zwężce? Rozumiem że "dwuetapowo" brzmi lepiej niż "samo zniknie po napowietrzeniu" ale bez przesady :)

2. Każde z tych złóż w pierwszej kolejności usunie żelazo a po nim mangan. Nie będą tak selektywne, że jeden usunie tylko żelazo, a drugi tylko mangan. Dodatkowo przydałaby się konkretna informacja - jakie to złoże (kto jest producentem, jaką ma nazwę handlową, itp)

4. Czy oni powiedzieli ci, że 25 kg soli będzie zużyte na KAŻDĄ regenerację czy na miesiąc?? Standardowe zużycie na regenerację to ok 5,5 kg soli (przy 45 litrach złoża).

 

Moim zdaniem zaczynasz się nakręcać na zbyt duży system. Jeśli ma cię to uszczęśliwić to nie widzę przeszkód, tylko koszt będzie wyższy niż jest to wymagane technologicznie. Odżelaziacz na 75 litrach porządnego złoża (nie piasku, dolomitu, kwarcu czy innych pierdół) w zupełności wystarczy na dom. I tak musisz go płukać co kilka dni - w tym przypadku nie ma znaczenia wielkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...