Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

STORCZYKI, Orchidee - uprawa w domu


dorotazab

Recommended Posts

O storczykach, dokładnie o phalenopsisach już było, ale odpowiem, ze robię podobnie jak monia i marek. Ja akurat co dwa tygodnie wymieniam wodę w akwarium i tą wodą podlewam storczyki, czyli do połowy wysokosci osłonki, w której stoją nalewam wody. Jak nie zapomnę, to wylewam jeszcze tego samego dnia, jak zapomnę, to i z dwa dni tak stoją :roll: I ... nic, pięknie kwitną :D, najstarszy ma 10 lat i bywa że po 26 kwiatów na pędzie!

Zielonych łodyzek nie obcinam. Z czasem puszczą znowu nowe pąki, a czasem i nową roślinkę :o . Obcinam, jeśli uschną.

 

Majka - nie sądzę, by storczyki uczulały. Być może, to grzyby, które zasiedlają wilgotne podłoże storczyków? Spróbuj ewakuować storczyka na parę dni, może się dziecku odmieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 113
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nalezy przelewac je woda tak aby odciekly lub postawic doniczke na np. kulkach z keramzytu - mocno podlanych woda tak zeby parowala i korzenie pobierały wilgoc z powietrza.

 

Pojęcia o pielęgnowaniu kwiatów nie mam, a pod wpływem impulsu zakupiam sobie storczyka właśnie, jakby czegoś prostszego do uprawy nie było :lol:

Mam pytanie, czy zamiast tych kulek mogą byc jakies zwykłe kamyczki?Czy mogę nimi wysypa dno doniczki i dopiero na to wstawic storczyka w oslonce przezroczystej, w ktorej go kupiłam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje storczyki za radą koleżanki przelewałam wodą. Kiedy kupiłam nawóz, stwierdziłam, że tak nie dam rady ich podlewać z nawozem. Wlewam więc wodę z nawozem do osłonki, a po godzinie wylewam, pozwalam odcieknąć i wstawiam w osłonkę.

Łodyżek po przekwitnięciu nie obcięłam i dobrze, bo na każdej z nich pojawiły się nowe pąki. Z jednego wyrosła łodyżka z nowymi kwiatami jeszcze zanim pierwsze (sklepowe) kwiaty obleciały. Pozostale dwa storczyki wybrałam z półki z kwiatami przekwitniętymi (50% ceny). Resztki kwiatków opadły po kilku dniach, łodyżek nie obcięłam. Jeden ma już dwie boczne łodyżki, na których pojawią się kwiaty, drugi aż pięć (ten ma drobniejsze kwiatki).

Zastanawiam się tylko nad przesadzaniem. Ten pierwszy ma już bardzo dużo korzemi w doniczce, ale teraz kwitnie. Kiedy go przesadzić? Czy do większej doniczki, czy wystarczy zmienić ziemię? O ile większa ma być doniczka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak sobie czytam i czytam i przyznam się, że na kwatach, a juz na stoprczykach to sie nie znam w ogóle.

Dostałam kilka lat temu w prezencie storczyka, przekwitł i juz w ogóle nie zakwitł, stoi biedaczek na oknie, powyrastały mu ze 3-4 nowe łodyzki z nowymi listkami, a kwiatków jak nie było tak nie ma. Szkoda mi go było wyrzucić, bo ma dość mocne i zielone liście.

Może jest jakis sposób, żeby mój biedaczek jeszcze kiedys zakwitł??? Poradźcie coś proszę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak sobie czytam i czytam i przyznam się, że na kwatach, a juz na stoprczykach to sie nie znam w ogóle.

Dostałam kilka lat temu w prezencie storczyka, przekwitł i juz w ogóle nie zakwitł, stoi biedaczek na oknie, powyrastały mu ze 3-4 nowe łodyzki z nowymi listkami, a kwiatków jak nie było tak nie ma. Szkoda mi go było wyrzucić, bo ma dość mocne i zielone liście.

Może jest jakis sposób, żeby mój biedaczek jeszcze kiedys zakwitł??? Poradźcie coś proszę!

 

Pewnie i jest sposób. Gdyby był to falenopsis, to coś bym podpowiedziała, ale sądząc po opisie - łodyżka z listkami, to jest to inny storczyk. I ja tu niestety nie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA ZAKUPIŁEM SOBIE WODĘ DESTYLOWANA 5 LITRÓW KOSZT KOLO 3 ZŁ NAWOŹ FLOROWITA DO STORCZYKÓW I TEN NAWÓZ DODAŁEM DO WODY ALE TYLKO 2/3 DAWKI ZALECANEJ NA 5 LITRÓW WODY I PODLEWAM TA WODĄ POPRZEZ NALANIE WODY DO PRZEZROCZYSTEJ DONICZKI I MOCZE W TYM GO PRZEZ GODZINĘ 1 W TYGODNIU I WŁAŚNIE ZACZYNA MI KWITNĄĆ :) I NAWET ZE STAREGO PĘDU POŚCIŁ ODNOGĘ I TEZ JUŻ KWIATKI NA NIEJ WIDAĆ JAK ZAKWITNIE BARDZIEJ ZAMIESZCZĘ JAKIEŚ ZDJĘCIE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dostałam storczyka(Phalaenopsis) w prezencie, w takiej małej plastikowej, przeźroczystej doniczce. Korzenie są już tak duże że rozpychają tą doniczkę, wychodzą górą i część jest zeschnięta. Chciałabym go przesadzić, ale słyszałam że nie można. Czy to prawda? I jeszcze jedno pytanie, kwiaty już opadły, czy przyciąć te pędy na których były kwiaty, a jeśli tak to o ile? Proszę o radę bo bardzo mi szkoda tego storczyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście przesadzić. W doniczkę nie za wiele większą i nie staraj się do niej upchać na siłę wszystkich korzeni, niech tam sobie dynda część, tak ma być. Oczywiście w substrat do storczyków. Pędu nie obcinaj, ewentualnie tylko tą część, która ewidentnie uschła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Storczyki podlewam przegotowaną, zimną wodą poprzez wstawianie doniczek do miski z wodą na czas kilku godzin. Jak się dobrze "napiją", to wyjmuję. Taką procedurę stosuję mniej więcej raz na 1,5 - 2 tygodnie i kwitną mi b. ładnie od mniej więcej 3 lat.

Znalazłam podobną informację na temat podlewania na jednej ze stron poświęconych storczykom. Stosuję tą metodę od pewnego czasu i nie zauważyłam nic niepokojącego. Tyle że nie moczę ich aż tak długo (15-20 minut) i po wyciągnięciu czekam aż woda dobrze obcieknie. Poza tym mam specjalną osłonkę na doniczkę, posiadającą zagłębienie w które wcieka nadmiar wody. wtedy dno doniczki nie stoi w wodzie. Podlewam dopiero gdy korzenie są przesuszone, tzn. zmieniają kolor z soczystej zieleni na blady zielony, miejscami biały.

 

dokładnie tak 15-20 minut ,moczyc trzeba jak juz korzenie robia sie stalowe.

 

http://www.storczyki.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ma problem z moja fioletow orchidea jakies 5 miesiecy temu przekwitla jedna galazka z kwiatami uschla do konca ale druga uschla ale tylko do polowy i nie wiem co mam zrobic czy obciac czy zostawic ???prosze o odpowiedz

i jeszcze jaedno jak dlugo trzeba czekac na pojawienie sie nowych kwiatow??bo czekam i nie widze zadnej nadziei :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gacowa -posłuchaj Mirka :roll:

 

Oczywiście przesadzić. W doniczkę nie za wiele większą i nie staraj się do niej upchać na siłę wszystkich korzeni, niech tam sobie dynda część, tak ma być. Oczywiście w substrat do storczyków. Pędu nie obcinaj, ewentualnie tylko tą część, która ewidentnie uschła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...