Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyrównanie zasiłków chorobowych-wyrok trybunału.


mayland

Recommended Posts

Pojawił się wazny dla bardzo duzej grupy pracowników wyrok. Źle naliczane były zasiłki chorobowe w bardzo wielu zakładach pracy. Nawet zus źle naliczał swoim pracownikom. Inne urzędy robiły podobnie. Sadzę, ze zaklady pracy również. Warto sie tym tematem zainteresować, szczególnie jesli ktoś przebywał w ciagu ostatnich 3 lat na zwolnieniu lekarskim. Teraz bedzie to wyrównane z odsetkami. Ważna sprawa, to termin złożenia wniosku bo to od niego liczy sie 3 lata wstecz.Temat świeży i niechetnie poruszany przez pracodawców. Polecam lekturę i zgłębienie tematu dla zainteresowanych. Cytuję jeden z wielu aktykulówktóre dotyczą tego tematu.

 

ZUS realizuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podstawy wymiaru zasiłków

 

Z dniem 7 lipca 2008r. wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008r. sygn.akt. SK 16/06 ( Dz.U. Nr 119, poz.771), w którym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.) rozumiany w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłku chorobowego, jest niezgodny z art. 67 ust.1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. Przy wykonywaniu tego wyroku należy stosować następujące zasady.

 

Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, należy uwzględniać składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, z wyłączeniem składników, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę (u pracodawców nie mających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania), zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku.

W razie braku takich postanowień w przepisach płacowych lub umowach o pracę należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli jednak powstaną wątpliwości, a pracodawca udokumentuje, że wypłaca składnik wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku, mimo że nie zawarł tej zasady w przepisach płacowych lub umowie o pracę, składnika tego nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru.

Składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania zasiłku przysługującego w czasie ubezpieczenia, podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

W celu realizacji zasady wynikającej z wyroku Trybunału Konstytucyjnego zostanie uaktualniony formularz ZUS Z-3 „Zaświadczenie płatnika składek”. Będzie on dostępny na stronach internetowych http://www.zus.pl/. Zmiany te zostaną także uwzględnione w formularzach ZUS Z-3 drukowanych przez Zakład.

 

Zasady stosowane przy uzupełnianiu składników wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowuje prawa za okres pobierania zasiłku

W przypadku, gdy przepisy płacowe nie zawierają wyraźnych postanowień o sposobie zmniejszania wysokości składnika wynagrodzenia, niewypłacanego za okres pobierania zasiłku, podlega on uwzględnieniu w podstawie wymiaru w kwocie faktycznej. Tylko w razie, gdy przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy, albo umowy o pracę, zawierają jednoznaczne zapisy o pomniejszaniu składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku w sposób proporcjonalny, podlega on uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu na ogólnych zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz.267 ze zm.).

 

Zasady postępowania w przypadku zasiłków przysługujących za okres przed dniem wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Ubezpieczeni, którym przed wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego obliczono podstawę wymiaru zasiłku bez uwzględnienia składników wynagrodzenia, do których nie zachowywali prawa w okresie pobierania zasiłku, mają prawo do wystąpienia o ponowne ustalenie podstawy wymiaru z uwzględnieniem tych składników.

Zasady postępowania są odmienne w zależności od tego, czy w sprawie była wydawana decyzja czy nie oraz, czy było prowadzone postępowanie przed sądem.

 

postępowanie w sprawach, w których wydawana była decyzja

W sprawach zakończonych decyzją ostateczną, od której nie zostało wniesione odwołanie do sądu, ma zastosowanie przepis art. 145a Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z tym przepisem, termin na wniesienie skargi o wznowienie postępowania wynosi jeden miesiąc od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W myśl art.146 Kpa uchylenie decyzji nie może nastąpić, gdy od dnia doręczenia decyzji upłynęło pięć lat. Stosownie do powołanych przepisów pracownikom, którzy wystąpili ze skargą o wznowienie postępowania w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 7 sierpnia 2008r., prawo do zasiłku, powinno zostać ustalone ponownie z uwzględnieniem w podstawie wymiaru składników wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowywał prawa za okres pobierania zasiłku. Dotyczy to spraw, w których od daty doręczenia decyzji do dnia wejścia w życie orzeczenia TK, nie upłynęło pięć lat. W tych sprawach ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku, powinno nastąpić za okres wynikający z decyzji lub za okres, którego decyzja dotyczy.

 

postępowanie w sprawach zakończonych prawomocnym orzeczeniem sądu

W sprawach, które zostały zakończone prawomocnym orzeczeniem sądu, mają zastosowanie przepisy art. 4011, art.404, art. 407 §2 oraz art.408 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tymi przepisami w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, do wznowienia postępowania właściwy jest sąd, który wydał zaskarżone orzeczenie, a jeżeli zaskarżono orzeczenia sądów różnych instancji, właściwy jest sąd instancji wyższej. Skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, tj. do 7 października 2008r. W tych sprawach podstawa wymiaru zasiłku powinna być ustalona ponownie po zakończeniu postępowania przed sądem wznowionego w związku ze skargą. Wypłata wyrównania zasiłku powinna być dokonana za okres, którego postępowanie dotyczy.

 

postępowanie w sprawach, w których nie były wydawane decyzje

W sprawach, w których nie były wydawane decyzje, ma zastosowanie art. 67 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. W takim przypadku, zgodnie ze wskazaniem Trybunału Konstytucyjnego, roszczenie o wypłatę zasiłku przedawnia się po upływie 3 lat od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. W związku z tym, przeliczeniu podlegają zasiłki za okres 3 lat liczony od daty wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie. Ponownemu ustaleniu podlega także zasiłek, gdy choćby ostatni dzień okresu, za który ten zasiłek przysługuje, mieści się w tak liczonym 3 letnim okresie. Wówczas wypłaty wyrównania dokonuje się za cały nieprzerwany okres pobierania zasiłku.

 

Przykład:

Pracownik w dniu 1 sierpnia 2008r. wystąpił z wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Pracownikowi przysługiwał zasiłek za okresy:

 

od 20 czerwca 2005r. do 1 sierpnia 2005r. (nieprzerwany okres niezdolności do pracy orzeczony kilkoma zaświadczeniami lekarskimi ZUS ZLA),

od 10 do 15 września 2005r.

Okres trzyletni liczony od daty wystąpienia z wnioskiem obejmuje okres od 1 sierpnia 2005r. do 1 sierpnia 2008r. W okresie tym mieści się pełny okres zasiłku od 10 do 15 września 2005r. W związku z tym, że w okresie tym mieści się ostatni dzień okresu zasiłku przysługującego nieprzerwanie od 20 czerwca do 1 sierpnia 2005r., roszczenie o przeliczenie podstawy wymiaru zasiłku za ten okres nie uległo przedawnieniu. A zatem należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących za okres od 20 czerwca do 1 sierpnia 2005r. oraz od 10 do 15 września 2005r.

 

Ponowne ustalenie podstawy wymiaru w sprawach, w których nie były wydawane decyzje, powinno nastąpić także wtedy, gdy została wniesiona skarga o wznowienie postępowania w sprawach zakończonych decyzją lub w których toczyło się postępowanie przed sądem. W tym przypadku wniesienie skargi powinno być traktowane także jako wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru wszystkich pobieranych zasiłków, bez konieczności występowania z oddzielnym wnioskiem w każdej sprawie.

 

Przykład:

Pracownikowi przysługiwał zasiłek chorobowy za okres:

 

od 1 do 30 czerwca 2006r.,

od 1 do 15 kwietnia 2008r.

W sprawie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres od 1 do 30 czerwca 2006r. wydawana była decyzja i toczyło się postępowanie przez sądem, w sprawie zasiłku chorobowego za okres od 1 do 15 kwietnia 2008r. decyzja nie była wydawana.

Pracownik w dniu 20 sierpnia 2008r. wniósł do sądu, który wydał orzeczenie, skargę o wznowienie postępowania w sprawie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres od 1 do 30 czerwca 2006r.

Wniesienie w dniu 20 sierpnia 2008r. skargi jest równoznaczne z wniesieniem w tym dniu wniosku o ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłków, w sprawie których nie były wydawane decyzje. Należy zatem ponownie ustalić, stosując zasady określone dla wniosków w tych sprawach, podstawę wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi za okres od 1 do 15 kwietnia 2008r.

 

postępowanie w przypadkach zasiłków przysługujących w dniu wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego

W przypadku, gdy zasiłek przysługiwał w dniu wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku przysługującego za cały nieprzerwany okres. A zatem, należy wyrównanie zasiłku wypłacić także za tę część nieprzerwanego okresu, która przypada przed dniem wejścia w życie wyroku TK, tj. za okres przed dniem 7 lipca 2008r., bez konieczności występowania ubezpieczonego z wnioskiem w tej sprawie. Zasadę tę stosuje się odpowiednio, gdy w nieprzerwanym okresie pobierane były różne zasiłki w razie choroby i macierzyństwa lub wynagrodzenie za czas choroby i zasiłki.

 

Przykład:

Pracownicy przysługuje za okres:

 

od 1 lutego do 5 czerwca 2008r – zasiłek macierzyński,

od 6 czerwca do 8 lipca 2008r. – wynagrodzenie za okres choroby,

od 9 lipca do 5 sierpnia 2008r. – zasiłek chorobowy.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownicy za okres od 9 lipca do 5 sierpnia 2008r. należy ustalić uwzględniając, zgodnie z wyrokiem TK, składniki wynagrodzenia, do których nie zachowuje ona prawa za okres pobierania zasiłku. Należy także, z urzędu, ustalić ponownie podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy za okres od 1 lutego do 5 czerwca 2008r., uznając że świadczenia przysługują w nieprzerwanym okresie. Do ponownego ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby, właściwy jest pracodawca.

 

wypłata odsetek

We wszystkich przypadkach ponownego ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących za okres przed dniem ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wypłaty wyrównania zasiłku należy dokonać wraz z odsetkami.

 

dokumentowanie składników wynagrodzenia w celu ponownego ustalenia podstawy wymiaru i wypłaty wyrównania zasiłku, gdy właściwym do ustalania prawa do zasiłków pracownikom zatrudnionym u pracodawcy jest ZUS

W celu ustalenia podstawy wymiaru zasiłków przysługujących za okres przed dniem ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pracodawca powinien ponownie wystawić zaświadczenie na formularzu ZUS Z-3, w którym poda składniki wynagrodzenia, do których pracownik nie zachowywał prawa w okresie pobierania zasiłku.

Zaświadczenie nie będzie niezbędne w przypadku, gdy w poprzednio składanym w ZUS formularzu ZUS Z-3 ten składnik wynagrodzenia był wykazany i z posiadanych przez ZUS informacji jednoznacznie wynika, że nie przysługiwał za okres pobierania zasiłku, którego podstawa wymiaru jest ponownie ustalana.

żródlo:http://www.skarbowcy.pl/mkportal/index.php?ind=news&op=news_show_single&ide=4636

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

mayland dzięki. Rozumiem, że osobno występuję z wnioskiem do ZUS-u a osobno do pracodawcy (zasiłek wypłacał mi zarówno pracodawca jak i zus)?

---------------------------

Już wszystko wiem. Pracodawca wypłacał i mi dodrze, tzn. biorąc pod uwagę wszystkie dodatki, natomiast do ZUS-u występuję z wnioskiem sama z wypełnionym przez pracodawcę uaktualnionym drukiem Z-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Jestem w tej chwili na urlopie wychowawczym. W czasie ciąży byłam na zwolnieniu lekarskim. Złożyłam więc do firmy wniosek o wyrównanie zasiłku z czasu L4 i macierzyńkiego. Na odpowiedż czekam od listopada!!! W rozmowach telefonicznych firma przesuwała termin wypłaty wyrównań już 4 razy! Ostatni termin był do 15 maja z tym,że wtedy udzielono mi informacji,że nie wszystkim pracownikom sie to należy.( Pisemnego wyjaśnienia również nie otrzymałam) Moje pytanie brzmi: czy jeśli w wewnętrznym regulaminie firmy jest mowa o tym, że podczas zwolnienia dłuższego niż 14 dni w miesiącu premia nie obowiązuje nawet jeśli ją się wypracuje, to czy jest tak też w tym przypadku?Czy wyrok TK to niweluje? Skłądki na choroboe odciągane są oczywiście od całego wynagrodzenia włącznie z premią.

Z góry dzięki za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
witam pomuszcie wysłałam do firmy podanie o wyrównanie zasiłku chorobowego wysłałam w grudniu i niedostałam zadnej odpowiedzi na pismie pod koniec maja dostałam tel ze mi sie nic nie nalezy pomuszcie a wiem ze pracodawca ma miesiac na odpowiedz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Pismo do pracodawcy napisałam pod koniec września ub.roku. najpierw chcieli oficjalne pismo, potem powiedzieli że przeliczą... na maile i pisma nie odpowiadali... w końcu zebrałam się i podzwoniłam po właściwych instytucjach. Żeby mieć jasność wyjścia są dwa - albo czekać dalej - tego akurat nie polecam, albo zgłosic sprawę do właściwego oddziału ZUS (zainteresowanym mogę przesłać moje pismo) - dość szybko "zbadają" sprawę i ew. PIP. Ja właśnie czekam na wynik kontroli z obu instytucji. Niech maja nauczkę, że jak sie wymaga czegoś od pracownika (na szczęście juz byłego ;), to potem wypada chociaż odpowiedzieć na pisma :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem kadrówką. Pracodawca ma 30 dni na wyrównanie zasiłku chorobowego z okresu 3 lat od ostatniego zwolnienia lekarskiego. Do tego dochodzą również odsetki.

 

Czy się komuś należy wyrównanie zasiłku chorobowego czy nie, zależy od tego co wchodziło do podstawy takiego wynagrodzenia chorobowego. Gdyż wyrównanie należy się tylko wtedy, jeżeli składniki zmienne typu premie, nagrody nie były uwzględniane w podstawie chorobowego ( co było częstą praktyką).

Natomiast jak ktoś nie miał premii, nagród tylko wynagrodzenie zasadnicze to nie ma czego wyrównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...