Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komentarze malkowej niebudowy


malka

Recommended Posts

Dzień doberek :)

 

 

Wiecie, że jeśli macie wydrążoną dynie w domu/ogródku - czcicie szatana?

http://www.traditia.fora.pl/szatan-nie-umarl-ezoteryka-okultyzm-balwochwalstwo,44/halloween-jako-celebracja-okultyzmu-i-satanizmu,1005.html

Wiemy :)

Dlatego nie mam :)

 

Do miłego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malka

    7649

  • malgos2

    3273

  • Arnika

    1558

  • wu

    1350

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nelka, a to nie jest duża nadinterpretacja?

Helloween to celtycka tradycja żegnania lata i zaduszki w jednym.

 

Nie popadajmy w paranoję, bo niedługo nie bedzie można topić marzanny i polać wosku w andrzejki. Mądry rodzic wytłumaczy dziecku, że to świeckie (pogańskie) zwyczaje, które wpisały się w naszą tradycję, jak choinka, śmigus dyngus czy dożynki

 

Co nie zmienia faktu,że mnie się to nie podoba i nie dlatego,że te dynie, lecz dlatego,że komercja dotyka juz wszystkich płaszczyzn zycia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nelka, a to nie jest duża nadinterpretacja?

Helloween to celtycka tradycja żegnania lata i zaduszki w jednym.

 

Nie popadajmy w paranoję, bo niedługo nie bedzie można topić marzanny i polać wosku w andrzejki. Mądry rodzic wytłumaczy dziecku, że to świeckie (pogańskie) zwyczaje, które wpisały się w naszą tradycję, jak choinka, śmigus dyngus czy dożynki

Co nie zmienia faktu,że mnie się to nie podoba i nie dlatego,że te dynie, lecz dlatego,że komercja dotyka juz wszystkich płaszczyzn zycia .

 

Może jest. Nie wiem. Musiałabym bardziej się wgłębić. Ja akurat "tym" jestem przerażona i wkurza mnie to jak nie wiem, bo doświadczyłam spotkania z osobami, które tego dnia chciały zarżnąć człowieka. Nie udało im się tak na amen, ale krwią się opiły. Tak. To nie moja paranoja. Więc może jednak nie nadinterpretacja. Ale staram się patrzeć na to, tak jak napisałaś :) (zaznaczyłam kolorem czerwonym)

 

:hug:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nelka, to o czym piszesz, to już normalne nie jest i nie ma znaczenia jakiego dnia roku takie rzeczy maja miejsce.:jawdrop:

 

Wusia, no tyle to ja nie zjadam :lol:

 

Majeczka,tradycja palenia zniczy 1 listopada(u Słowian) wywodzi się z pogańskich Dziadówi takie swięta ku czci zmarłych miały miejsca kilka razy w roku, największe w maju i własnie listopadzie i te jesienne zostały "zaakceptowane" przez kościół i to raczej nie z racji pochwalania samego siwęta (jedności z duszami).lecz niemożności wyplenienia go z tradycji.

31 października,słowiańskie ludy przygotowywały wieczerzę z ogromną ilością jedzenia - dla zaspokojenia głodnych dusz, (w późniejszym czasie pokarm ten rozdawano ubogim w zamian za modlitwę za zmarłych) natomiast sam ogień, świece na cmentarzach i ogniska poza nimi (wtedy samobójcy, cudzołożnice i inne wyrzutki grzebane były poza murami nekropolii) miały wskazać duszom drogę do zaświatów (Nawii).

Jak to u Celtów było, nie wiem, znaczy bez szczegółów, tak ogólnie, więc nie bedę sie wypowiadać :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche podobnie: kopiuje z polskiej wersji Wikipedii:

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci[3]. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.

Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy. Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp.

W Irlandii obowiązuje zasada, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute. W regionach Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii sprząta się mieszkanie, gasi ogień pod kuchnią, a gospodynie wykładają jedzenie i napoje, po czym wszyscy idą spać.

 

 

Samhain (czyt. sauń, IPA: [ˈsˠaunʲ]) – najważniejsze celtyckie święto, którego nazwa oznacza koniec lata (sam e fuin). Związane było z zakończeniem żniw i roku wg kalendarza celtyckiego (współcześnie umownie 31 października / 1 listopada).

Wierzono, że w noc wigilii Samhain duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku oraz tych, które się jeszcze nie narodziły, zstępowały na ziemię w poszukiwaniu żywych, by w nich zamieszkać przez okres następnego roku. Celtowie gasili wszelkie ogniska, kaganki i pochodnie, żeby ich domy wyglądały na zimne i niegościnne, a poza domem wystawiali żywność dla duchów. Sami ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając brudnych włóczęgów, dzięki czemu miał ich nie zechcieć żaden duch.

Iryjczycy jeszcze w V w. n.e. w miejscu Mag Slecht mieli - według legend zapisanych w pochodzącej z XII wieku n.e. Księdze z Leinster - ofiarowywać bóstwu o imieniu Cromm Cruaich (Głowie Grobowca bądź Skrwawionej Głowie), to wszystko co pierworodne i co trzeciego syna. Dom wodza miał być podpalany, a on sam - symbolicznie zabijany.

Z Samhain wywodzi się zwyczaj Halloween.

 

 

....dzieciarnia wlasnie siedzi w pokoju.....mamy ogien w kominku i jedza slodycze...pumpkin troche zaczyna smierdzec...przypalilam go od srodka swieczka...wsadzilam za duza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo to bardziej upiornie niż u Słowian.

 

A do mich drzwi, zapukały niedawno trzy małe "upiorne" dziewczynki (ciekawe jak rozczeszą te natapirowane włosy ? ) ;) z reklamówką z biedronki i tekstem "cukierek albo psikus", na co dałam im trzy małe znicze i poleciłam postawić na grobie bliskich, a jeśli nie są chrześcijankami, to moga zapalić je przy drodze tam gdzie ktoś zginął. Mina dzieci bezcenna.

Wiem...sucz ze mnie :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no co, nie chcialam cukierka, to zrobiłam psikusa ;) no ale masz rację - głupie to.

 

A wiesz,że jest odmiana dyń,której nasiona nie mają łupiny ? czad nie?

 

 

A w ogóle, to co Ty spać nie możesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooooo to bardziej upiornie niż u Słowian.

 

A do mich drzwi, zapukały niedawno trzy małe "upiorne" dziewczynki (ciekawe jak rozczeszą te natapirowane włosy ? ) ;) z reklamówką z biedronki i tekstem "cukierek albo psikus", na co dałam im trzy małe znicze i poleciłam postawić na grobie bliskich, a jeśli nie są chrześcijankami, to moga zapalić je przy drodze tam gdzie ktoś zginął. Mina dzieci bezcenna.

Wiem...sucz ze mnie :oops:

No i tu się z Tobą zgadzam w całej rozciągłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...