Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na propan z butli


szkodniczek

Recommended Posts

Mam pytanie ogrzewanie w domu mam tradycyjne :piec na wegiel i drzewo do tego podłączony baniak na cipłą wodę . Teraz chciałem sobie ułatwic i zeby nie palic w piecu na wode przez całe lato myslę o zamontowaniu pieca gazowego na propan butan ale z takiej butli 11 kg i od czasu do czasu chciałbym ewentualnie puscic na ogrzewanie domu ( znajomy ma cos takiego w bloku i mu sie to podobno sprawdza ja mam dosc duzy dom i nie wiem czy moge cos takiego załozyc i podłączyc do centralnego i do wody w piwnicy

 

moze ma ktos takie wspomaganie zwykłego ogrzewania mi to chodzi o włączenie w razie jak nikogo nie ma w domu i jak wracamy to jest ciepło :) z normalnym piecem to troche ciezko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

tak masz racje ale robia takie piece dwufunkcyjne i podobno sa takie których nie trzeba podłączac do komina tylko wystarczy rure na zewnątrz wyprowadzic bo one jakos wykorzystują spaliny i mają lepszą sprawność czy coś takiego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak masz racje ale robia takie piece dwufunkcyjne i podobno sa takie których nie trzeba podłączac do komina tylko wystarczy rure na zewnątrz wyprowadzic bo one jakos wykorzystują spaliny i mają lepszą sprawność czy coś takiego

 

Chodzi o piece KONDENSACYJNE !!!

 

Ale ja bym potrzebował jedno funkcyjny przepływowy !

Bo ma być TANI w zakupie! Tylko wtedy ma to sens ,,,

Akurat jeden przewód kominowy mi w kotłowni zbywa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin przez ścianę można wyrzucić tylko w kotłach do 21 kW !!!!! w domku jednorodzinnym !!!

 

Ten gaz to PROPAN ....... nie propan butan !!!!

Butla 11 kg starczy na tydzień dla mieszkania 40m2... może

Dla domu trzeba 33... z propanem technicznym

Propan butan w zimie inaczej się skrapla i ma inną kaloryczność spalania...... palnik w kondensacie po taki gazie będzie jak durszlak na wielkie kluski:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wrzenia Propanu -42 st C

Temperatura wrzenia Butanu -2 st C

 

Więc jeżeli to stoi w pomieszczeniu to nie ma problemu, ale jeżeli butla stoi zewnątrz lub w garażu ..... to już ma znaczenie.

A dla domu pow 140 m2 to butle 11 trzeba by w zimę wymieniać co dziennie :)

 

To jest prosta Fizyka.... a nie jakieś siusiakowe teorie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Podniosę, bo mi dziś ludzie z którymi budują mocno "uświadamiali" mnie aby na razie kupić 11 kg butlę propanu do dogrzewania domu.

Różne parametry wyczytuje z netu ale wychodzi z nich że sama butla waży 10 kg a gaz w niej ok 1 kg co mi da mi ok 12 kWh (46000 kJ/kg) przecież to przy cenie za butlę 50 zł wyjdzie masakrycznie drogo.

Ale gdzieś też znalazlem że daje on ok. 7 kWh/litr wtedy zakładając że jest w butli ok 23 litrów da dużo kWh i by się kalkulowalo.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeje 150 metrów domu 2 butle 11 kg wymiana co 3,4 dni

 

A jak dom ocieplony?

 

Parterówka. 15 cm styro na scianach, strop teriwa na to 25 cm wełny , ciepłe okna. tylko grzejniki. w łazienkach maty elektryczne. przy temperaturze zewnetrznej 5-10 stopni starczało na ponad 4 dni. ostatnie ochłodzenie prz temperaturze w dzień 21,5 w nocy 21 starczało na 3 dni.

oczywiście co plus ciepła woda piec atmosferyczny viessmann w-100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktyki.

Bojler 5 osób 150 zł za prąd miesiąc CWU

Bojler 2 osoby 60 zł za prąd miesiąc CWu

Przepływowo propanem 2 osoby 100 zł za gaz miesiąc CWU

 

O komforcie nawet nie wspominam i gdyby nie to że ogrzewam się kominkiem to już dawno miałbym grzejniki elektryczne w pokojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem ostatnio grzanie domu propanem z butli 11 kg. Palnik ma ponoć 4,3 kW - tyle przynajmniej podaje producent. Butla wystarcza na 25-30 godzin grzania. Niestety tego ciepełka nie widać, gdy w takim samym czasie grzałem prądem ze średnią mocą 3 kW, efekt był dużo lepszy, a koszt taki sam na prądzie budowlanym.

 

Kolega używa piecyka PG-ileśtam (przepływowy podgrzewacz wody), zasilanego taką butlą, moc 11kW, i wystarcza mu jedna butla na korzystanie z ciepłej wody przez 3-5 osób przez 2-3 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem ostatnio grzanie domu propanem z butli 11 kg. Palnik ma ponoć 4,3 kW - tyle przynajmniej podaje producent. Butla wystarcza na 25-30 godzin grzania. Niestety tego ciepełka nie widać, gdy w takim samym czasie grzałem prądem ze średnią mocą 3 kW, efekt był dużo lepszy, a koszt taki sam na prądzie budowlanym.

 

Kolega używa piecyka PG-ileśtam (przepływowy podgrzewacz wody), zasilanego taką butlą, moc 11kW, i wystarcza mu jedna butla na korzystanie z ciepłej wody przez 3-5 osób przez 2-3 tygodnie.

obaczcie TUTAJ :

http://forum.muratordom.pl/post2898953.htm#2898953

Czyli z jednej butli uzyskasz 11 x 12,78 kWh = 140,58 kWh.

140,58kWh/30h=4,6kW czyli by się zgadzało :).

Tylko przy spalaniu gazu pojawia się dodatkowo wilgoć (ok. 1,6 kg pary wodnej ze spalenia każdego kg gazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem ostatnio grzanie domu propanem z butli 11 kg. Palnik ma ponoć 4,3 kW - tyle przynajmniej podaje producent. Butla wystarcza na 25-30 godzin grzania. Niestety tego ciepełka nie widać, gdy w takim samym czasie grzałem prądem ze średnią mocą 3 kW, efekt był dużo lepszy, a koszt taki sam na prądzie budowlanym

mam podobne odczucia, grzejnik elektryczny daje suche ciepłe powietrze odczuwalne od razu, grzejnik na LPG daje dużo wilgotnego ciepłego i ciężkiego powietrza które znosi się znacznie gorzej, a żeby pozbyć się tej wilgoci i CO2 trzeba stale wentylować albo ustawić palnik LPG poza domem i dostarczać ciepło przez wymiennik, suma sumarum dużo kombinowania z tym LPG a zyski mizerne

 

No to mamy różne doświadczenia :)

Ja używałem ogrzewaczy podokiennych na p-b i miały one zamkniętą komorę spalania, czyli i powietrze potrzebne do spalenia gazu i spaliny miały kontakt tylko z otoczeniem poza budynkiem. Używając ich używałem również grzejników elektrycznych o mocach porównywalnych i w wydajności grzania była zadecydowana różnica na korzyść grzejników gazowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

oleniek jeśli masz komin z przewodem dymowym to najlepszym i sprawdzonym sposobem jest koza z długą rurą odprowadzającą!

 

Jeśli nie to możesz postawić piecyk na butle propan-butan jednak licz się z tym że przy spalaniu tego gazu będzie sporo wody. Wykropli sie na oknach i ścianach!

Poza tym zostaje Ci tylko prąd :(

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...