Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec na propan z butli


szkodniczek

Recommended Posts

Mój piec DeDietrich jest pańskim pieckiem i musi byc karmiony czystym propanem - od innego ma zgagę i kolki.

 

Jak jest z Junkersami to nie wiem - musisz się z instalatorem/serwisem porozumieć, coby ci nie zabrali gwarancji albo cuś...

 

No widzisz - parkieciaż mówił o 2-3 tygodniach, a Ty "na wszelki wypadek" chcesz grzać 2x dłużej? :lol:

 

Wiesz - jak nie masz na co wydawać kasy, to spoko, ale w przypadku półrocznych prawie posadzek to sie (kompletnie) mija z celem. Gdzies miałem taki protokół wygrzewania posadzki, z poszczególnymi dniami rozpisanymi - bo wiesz, że to stoponiowo sie podkręca itp?

 

W każdym razie jest coś takiego jak wilgotnościomierz i takim urządzeniem powinno się sprawdzić, czy wilgoć już se poszła precz. Dobry parkieciarz takie zabawkie powinien mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mój parkieciarz też miał taką zabawke i mu wyszło ok 6-7% a ma być 2-3%. Musze się zorientowac jak to jest z tym Junkersem, czy może też propan-butan.

 

Jak zaczne grzać na początku stycznia i wygrzeje posadzki wystarczająco w ciągu 3 tygodni to co, potem mam wyłaczyć ogrzewanie całkowicie? Oczywiście koszt 5000/m-c mnie przeraża i jest raczej niedopuszczalny. Powinnam zacząć grzać na początku stycznia bo i by wygipsować poddasze to musi być w domu odpowiednia temperatura.

 

Wszytsko się rozchodzi o to kiedy mi podłaczą gaz ziemny :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytsko się rozchodzi o to kiedy mi podłaczą gaz ziemny :cry:

 

No i tu jest hund begraben. Nasz mieli już-już podlączać ileś tam razy, a potem utykało a to w ZUDzie, a to w dzielnicy, a to w gazowni i tak 2 lata minęły.

 

Jak będzie luty to raczej będziesz musiała dalej grzać - myślę, że nowopołożone podłogi nie będą zachwycone powrotem mrozu. To może oznaczać wilgoć i generalnie drewno chyba nie lubi takich wahań. Ale to już skonsultuj się z parkieciarzem - z tego co piszesz wydaję się, że gość wie co i jak.

 

Ja tylko sugerowałem delikatnie, że posadzki nie potrzebują aż 6 tygodni wygrzewania :)

 

Możesz rozważyć przesunięcie układania podłóg? Chyba byłoby to najkorzystniejsze rozwiązanie... Ew. możesz zastosować taki trick, jak ja - tymczasowy piec elektryczny. Ja właśnie nim wygrzałem posadzki, bo docelowego pieca nie miałem podłączonego. Jeśli Twój już wisi, to chyba nie warto się bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

 

Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

 

Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt :evil:

 

No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci :)

 

 

17 kW/h to niezłe zapotrzebowanie na ciepło. :roll:

 

Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

 

Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

 

Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

 

Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt :evil:

 

No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci :)

 

 

17 kW/h to niezłe zapotrzebowanie na ciepło. :roll:

 

Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

 

Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.

 

Otóż to...

 

Albo może Ci propan z azotem sprzedali...? Patrzyłeś co było na butli napisane..?

Albo ci może zuzytą butlę sprzedali, gdzie była końcówka gazu w butli...? Ważyłeś butlę..?

 

Pytam, bo sam grzeję propanem, ale to co piszesz jest N I E M O Ż L I W E !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butle 11kg z prop-but sa np. na stacjach benzynowych (choćby Shell, Orlen). Ale można pewnie też dowóz sobie załatwić (np. firma Gaspol).

 

Może komuś się przyda moje doświadczenie - podczas ostatnich mrozów do -16st butla 33kg schodziła mi w niecałe 24h, mimo, że nie ustawiałem 20st. a 10-13.

 

Dom wciąż do końca nieocieplony i reku nie działa, ale tak czy siak jest to masakra i tylko w ostateczności. Szczególnie propan za 160zł/szt :evil:

 

No ale od poniedziałku mam już gaz z sieci :)

 

 

17 kW/h to niezłe zapotrzebowanie na ciepło. :roll:

 

Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

 

Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.

 

Otóż to...

 

Albo może Ci propan z azotem sprzedali...? Patrzyłeś co było na butli napisane..?

Albo ci może zuzytą butlę sprzedali, gdzie była końcówka gazu w butli...? Ważyłeś butlę..?

 

Pytam, bo sam grzeję propanem, ale to co piszesz jest N I E M O Ż L I W E !!!

Możliwe, możliwe,

mam dom w pełni ocieplony; ściany 24+12 styro, poddasze wełna 15+10

18 grudnia o 14stej odpalili mi piec, a że jeszcze nie mam gazu z sieci to zaopatrzyłem się w dwie butle 33kg i wpiołem je w reduktor z automatem, tzn. kończy się gaz w jednej butli to automatycznie przełącza się na drugą, a pustą mogę wymieniać bez wyłączania pieca. Postawiłem je w nieogrzewanym garażu, gdzie podczas tych mrozów 12-19 na minusie miałem -5stopni.

Ustawiłem 12 stopni w powiązaniu z krzywą grzewczą bez względu na faktyczną temperaturę w domu.

Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:

- automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)

- "pusta" butla do połowy była oszroniona

- w domu miałem temperaturę bliską zadanej tzn, dół 11 ( źle działa podłogówka, tzn. mieszacz), a góra 12

Jak poruszałem 'pustą' butlę, to wg mnie było jeszcze 1/3 gazu. Znajomy poradził mi bym przeniósł butle w miejsce cieplejsze, najlepiej ogrzewane. Tak też uczyniłem i wieczorem jak przyjechałem to automat spowrotem przełaczył się na wczesniejszą 'pustą' butlę.

Teraz przy nastawie 10 stopni i temperaturach od -5 do +5 butla 33kg podłączona 23 grudnia dziś rano jeszcze cichutko syczała, ale już na resztkach - góra do wieczora, może rana - czyli tydzień. Ale to przy temperaturach w oklicach zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu propan słąbo odparowuje, a jeśli masz połowę butli oszronioną to znaczy, że połowa jeszcze jest pełna, a więc jest tam 30 litrów propanu, co daje 7,5 metra sześciennego propanu w stanie gazowym...

 

Zważywszy, że propan jest 2,4 raza bardziej kaloryczny niz gaz ziemny:

 

Propan: 91.260 kJ/Nm3 / 37.300 kJ/Nm3 = 2,4

 

ta pozostałość w butli zawiera odpowiednik 18 m3 gazu ziemnego... A to jest sporo grzania... Zajrzyj na wątek "ile gazu poszło wam w tym sezonie" to zobaczysz, że niektórzy taką ilością gazu grzeją i tydzień... :lol: :p :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może i ja parę słów tu wpuszczę... :roll:

 

Od dłuższego już czasu podpieram się gazem butelkowanym.

Ciepełko, światło, moc do narzędzi...

Taka mała elektrownia z kogeneracją...

 

Te butle są w ciągłym obiegu.

Często pobiera się z nich strumień gazu tak intensywnie, że to co zostaje nie nadąża z odparowaniem i odtwarzaniem poduchy fazy gazowej nad cieczą.

Widać to czasem w postaci oszronienia części butli.

(bywa, że robi się lodowa skorupa centymetrowej grubości!!!)

W efekcie...

Rektyfikacja do n-tej potęgi!

Na dnie gromadzą się bardzo mało lotne frakcje...

Czasem nawet sporo ich (jak która butla).

Ale....

Ich kaloryczność jest taka, że wierzyć się nie chce!

Ze 3 razy większa od propan-butanu!

 

Jeżeli chcemy wykorzystać tę energię "do dna butli" to trzeba dla butelki zrobić ciepłe korytko.

Najlepiej basenik z wodą.

Spokojnie! Ani nie pierdyknie ani nie wypłynie!

Nie z wrzątkiem tylko z wodą rzędu 35-40stC.

 

Trochę to upierdliwe, jak ma być na kilka dni, ale jak na dłużej?

 

Mam tak, że na 3/4 butli urządzenie pracuje mi 2 dni a na pozostałej 1/4 - ze 3 dni!.

Tyle, że moje urządzenie nie pracuje non-stop i nie jest za duże (mocowo), to na dni nie patrzcie!

Patrzcie na relacje czasowe. 3/4 do 1/4

Nie jest to stała reguła, ale często się powtarza.

Wszystko zależy od "czystości" gazu...

 

 

Jak butlę mam naprawdę pustą - to słychać jak się w niej grafit przesypuje... :lol:

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytam, bo sam grzeję propanem, ale to co piszesz jest N I E M O Ż L I W E !!!

Możliwe, możliwe,

mam dom w pełni ocieplony; ściany 24+12 styro, poddasze wełna 15+10

18 grudnia o 14stej odpalili mi piec, a że jeszcze nie mam gazu z sieci to zaopatrzyłem się w dwie butle 33kg i wpiołem je w reduktor z automatem, tzn. kończy się gaz w jednej butli to automatycznie przełącza się na drugą, a pustą mogę wymieniać bez wyłączania pieca. Postawiłem je w nieogrzewanym garażu, gdzie podczas tych mrozów 12-19 na minusie miałem -5stopni.

Ustawiłem 12 stopni w powiązaniu z krzywą grzewczą bez względu na faktyczną temperaturę w domu.

Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:

- automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)

- "pusta" butla do połowy była oszroniona

- w domu miałem temperaturę bliską zadanej tzn, dół 11 ( źle działa podłogówka, tzn. mieszacz), a góra 12

Jak poruszałem 'pustą' butlę, to wg mnie było jeszcze 1/3 gazu. Znajomy poradził mi bym przeniósł butle w miejsce cieplejsze, najlepiej ogrzewane. Tak też uczyniłem i wieczorem jak przyjechałem to automat spowrotem przełaczył się na wczesniejszą 'pustą' butlę.

Teraz przy nastawie 10 stopni i temperaturach od -5 do +5 butla 33kg podłączona 23 grudnia dziś rano jeszcze cichutko syczała, ale już na resztkach - góra do wieczora, może rana - czyli tydzień. Ale to przy temperaturach w oklicach zera.

 

Niestety te automaty tak działają ( ciśnieniowe), ja miałem tylko 2 butle na 2 reduktorach spięte trójnikiem.

 

Jak w pierwszej kończył się gaz to odkręcałem drugą butle ( nie zamykałem pierwszej) i ciągło na dwóch aż opróżniłem pierwszą.

W największe mrozy ( -16 do -19 oC ) butla schodziła w niecałe 3 dni, temp. wewn ustawiona na 20,0 oC.

 

Bywało tak że butla konczyła się ok 3 , 5-tej w nocy , to rano odkręcałem drugą butle i resetowałem " awarie " kotła i po sprawie.

 

Przy podłogówce niegrzanie te 5-8 godzin to nie problem, bo duża bezwładność cieplna całego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:

- automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)

- "pusta" butla do połowy była oszroniona

To chyba mieszanka, nie czysty propan - został butan. Propan ciągnie do końca (prawie).

Ja mam butle 33kg od 4 lat (miały być "chwilowo" :evil: ). Dom ok 200 m. Ocieplony przyzwoicie. Przy temperaturach koło +10 butla jest na 2 tygodnie, koło zera - tydzień, przy -20 trzy dni. Dla porównania latem (tylko cwu) to ok. 2-3 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

 

Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.

Na czym polega to przezbrojenie? Dziś rozmawiałem z instalatorem Junkersa i mówił coś o zmianie jakiegoś modemu-coś w rozmiarach karty sim w komrókach. Wcześniej tylko słyszałem tylko o zmianie dyszy. A jak jest naprawde, co bede musiał w nim zmienić?

 

Czy Junkers Smart moze być zasilany tylko propanem czy w gre może wchodzić też propan-butan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Kocioł był przezbrojony na gaz płynny przed pierwszym odpaleniem?

 

Junkers Smart wymaga zmiany modułu na gaz płynny i zmiany ustawien ciśnienia gazu oraz ustawienia spalania.

Na czym polega to przezbrojenie? Dziś rozmawiałem z instalatorem Junkersa i mówił coś o zmianie jakiegoś modemu-coś w rozmiarach karty sim w komrókach. Wcześniej tylko słyszałem tylko o zmianie dyszy. A jak jest naprawde, co bede musiał w nim zmienić?

 

Czy Junkers Smart moze być zasilany tylko propanem czy w gre może wchodzić też propan-butan?

Tak instalator ma racje, to taka płytka wielkości karty SIM ( cena ok 150-180 zł)

W instrukcji kotła J . Smart na schemacie elektrycznym str 14 zaznaczony jest jako nr10 " wtyczka kodująca".

 

Opis wymiany płytki oraz nr katalogowy ( zależnie od mocy kotła) jest w instrukcji kotła. ( sam póżniej modem wymieniałem na GZ -50 jak mi gaz podłaczyli , serwisant tylko od nowa spaliny "ustawił" )

 

Kocioł chodzi na czystym propanie i na mieszance propan-butan

(tak jak z autami :lol: propan to benzyna 95pb a propan-butanto tak jak 98pb , lepsza :D )

 

( w moich wczesniejszych postach jest wszystko o mojej eksploatacji na gazie płynnym tylko szukac )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:

- automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)

- "pusta" butla do połowy była oszroniona

To chyba mieszanka, nie czysty propan - został butan. Propan ciągnie do końca (prawie).

Ja mam butle 33kg od 4 lat (miały być "chwilowo" :evil: ). Dom ok 200 m. Ocieplony przyzwoicie. Przy temperaturach koło +10 butla jest na 2 tygodnie, koło zera - tydzień, przy -20 trzy dni. Dla porównania latem (tylko cwu) to ok. 2-3 miesiące.

Zgadza się, mieszanka.

Piec Vaillant mam na gaz ziemny lub propan i trochę obawiam się o jego stan po tzw. chwilowym grzaniu do wiosny - później będzie z sieci. Grzeję mixem 60% (60% propan - 40% butan), bo do takiego gazu mam dostęp. U pierwszego dystrybutora niby kupowałem propan, a w butlach pozostawało dość dużo gazu - nie wypalał się do końca. Teraz biorę u innego i jest zdecydowanie lepiej - ledwo coś tam słychać, że zostaje. Otwarcie mówi, że czystego propanu nie ma, ale mix minimum 60%. To nawet nie chcę myśleć co mi sprzedawał ten pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariankossy, a czy oprócz tego modułu i ustawień musze też zmieniać jakiąś dysze/palnik lub inne rzeczy dokupywać?

 

Nic więcej nie trzeba do kotła dokupować, tylko ten moduł

 

Możesz podac link gdzie opisujesz te zmiany w Smarcie przy spalaniu gaziu ziemnego i płynnego, bo w tym wątku wiele nie znalazłem?

 

 

link do moich wypowiedzi:

http://forum.muratordom.pl/search.php?search_author=mariankossy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Ustawiłem 12 stopni w powiązaniu z krzywą grzewczą bez względu na faktyczną temperaturę w domu.

Na drugi dzień byłem na budowie około 12stej:

- automat pokazał, że leci gaz już z drugiej butli (!!!)

- "pusta" butla do połowy była oszroniona

[...]

 

Niestety te automaty tak działają ( ciśnieniowe), ja miałem tylko 2 butle na 2 reduktorach spięte trójnikiem.

 

Jak w pierwszej kończył się gaz to odkręcałem drugą butle ( nie zamykałem pierwszej) i ciągło na dwóch aż opróżniłem pierwszą.

Musiałem wykosztować się na automat, bo na budowie teraz bywam tylko ze względu na to grzanie butlami. Zabieram pustą butlę i przywożę czasami na drugi, bądź trzeci dzień - zależy kiedy spodziewam się wyczerpania gazu z podłaczonej butli.

Prace wykończeniowe wstrzymane do lutego, tzn. do spodziewanego zastrzyku gotówki po sprzedazy mieszkania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, taki link to nie problem ;) myslałem, że jest jakiś wątek gdzie są stricte wypowiedzi nt przystosowania i eksploatacji Junkersa Smarta na gazie płynnym. Wybacz, ale nie jestem aż takim Twoim fanem :wink: by czytać Twoje wypowiedzi na wszystkie, jakiekolwiek tematy :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam parę pytań odnośnie ogrzewania propan-butanmem z butli 11kg. Szukałem trochę w internecie ale informacji jest wiele (różne opinie) i nie do końca mogę podpiąć pod moją sytuację, ale od początku.

 

Interesuje mnie ogrzewanie mieszkania 70m. Mieszkanko jest dwu poziomowe (po 35m na poziom). Na dole podłogówka a na górze dwa grzejniki.

Butle mają być wykorzystane tylko i wyłącznie do ogrzewania (często znalazłem wypowiedzi dot. ogrzewania + ciepła woda).

 

Chciałbym się dowiedzieć na ile takie ogrzewanie jest wydajne tzn, na ile starczyłaby jedna butla - powiedzmy ogrzewanie nastawione na ok 20-21 stopni. Jaki typ pieca do tego wykorzystać (cena też dla mnie niestety dość istotna). Dodam tylko że budynek jest ocieplony styropianem ok 8-10cm.

 

Niestety nie jestem w tej sprawie ekspertem więc za wiele dodatkowych informacji nie jestem w stanie podać.

 

Czy takie rozwiązanie ma sens? bo jak narazie inna alternatywa jest jest ogrzewanie na prąd, ale to juz o wiele droższe rozwiązanie, bo wtedy wszystko będę miał na prąd....

 

pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...