Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PODKŁAD POD PANELE - folia, mata, pianka, korek, pod ogrzewanie podłogowe


Gość

Recommended Posts

nie ma niestety, do/koło 10 zł masz bardzo dużo różnych pianek PE, XPS.. zagęszczonych, sieciowanych.. zmielonych odpadów pianek jak pianomat, mnóstwo opcji ale żadna nie ma takiej konstrukcji z piaskiem kwarcowym, co z tym idzie takiej gęstości - koło 1000 kg/m3 i nie daje takiego rezultatu, jest naprawdę duża przepaść

 

 

Jestem jeszcze przed wylewkami, więc poczytam o izolacji :)

 

A co do Twojej poprzedniej porady - mata kwarcowa dobrze wycisza i nadaje się na podłogówkę.. A czy jest coś*tańszego, porównywalnie dobrze wyciszającego, ale bez nacisku na działanie na podłogówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 911
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Zakupiłem panele Tarketu gr. 8mm. Budżet na podkłąd już niestety mam ograniczony, a chciałym się zmieścić w 10zł za metr kwadratowy. Mieszkanie w nowym bloku, równe podłoże. Pozstaje mi dwie opcje: Podkład XPS (np. izo floor plus 6mm) lub ekopłyta (Steico Underfloor 5,5mm). Który podkłąd lepiej poprawi akustyke (czyli dźwięki słyszalne w pomieszczeniu), a który dźwięki przenikane do sąsiada. Który z nich jest cieplejszy? Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam temat i zastanawiam się czy też muszę rozkładać folię przez podkładem (pianką) jeśli mam jastrych i przed jastrychem już dawałem folię budowlaną 0,3mm (z atestem) na stropian, pod którym znowu jest folia. (strop żelbetowy).

 

(strop żelbetowy, folia, styropian, folia, jastrych. )

 

Pod panelami nie mam podłogowego ogrzewania.

 

Czy zaleca się dawać ponownie tą folię ? Czy nie zamknę jastrychu z dwóch stron i nie zrobie termosu ?

Jaki w moim przypadku można zastosować podkład w miarę rozsądnej cenie ?

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam temat i zastanawiam się czy też muszę rozkładać folię przez podkładem (pianką) jeśli mam jastrych i przed jastrychem już dawałem folię budowlaną 0,3mm (z atestem) na stropian, pod którym znowu jest folia. (strop żelbetowy).

 

(strop żelbetowy, folia, styropian, folia, jastrych. )

 

Pod panelami nie mam podłogowego ogrzewania.

 

Czy zaleca się dawać ponownie tą folię ? Czy nie zamknę jastrychu z dwóch stron i nie zrobie termosu ?

Jaki w moim przypadku można zastosować podkład w miarę rozsądnej cenie ?

 

po pierwsze należy wykonać wszystko zgodnie z instrukcją montażu!!!! W przeciwnym przypadku żadna gwarancja , czy rękojmia nie będzie uwzględniona. To po pierwsze.

Po drugie: folie grubości 0,3mm mają atesty, tylko na co? Po takiej folii zanim ułoży się na nie styropian, chodzą ci którzy ją układali następnie ci, którzy układają styropian, a potem ci, którzy kładą podkład cementowy (wylewkę, jastrych etc). W trakcie układania styropianu, styropian jest docinany na leżącej folii (folia bywa przecięta), następnie jest dziurawiona przez obuwie i narzędzia i wygląda jak sito. Folia układana na styropianie jest także dziurawiona przez chodzących po niej i układających wylewkę. Do tego nie jest ułożona (mało prawdopodobne/doświadczenie) zgodnie ze sztuką tj. na zakładkę i sklejone zakładki szczelnie bez fałd plus wywinięcie folii na ścianę na wysokość powyżej wylewki. Również grubość takiej folii jest nieodpowiednia ze względu na łatwość jej podziurawienia, a przede wszystkim na współczynnik dyfuzji.po panele

Reasumując, ułożyłby folię grubości 0,5mm na zakładkę pod panele. Zakładki bez fałd posklejał i folię wywinął na ściany Po założeniu paneli obciął. na wysokości paneli lub po zamontowaniu listew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

 

dodam tylko że sam układałem folie pod styropian i w żadnym miejscu nie jest przecięta - jestem tego pewien. Wywijałem ją na ścianę, kładłem na zakład i to spory. Robiłem to bardzo dokładnie - było to czasochłonne - chyba zeszło mi 10 dni wraz z układaniem styropianu. ale nie ważne....

Folia przed jastrychem też nie miała żadnych dziur i była na zakład. Do tej pory na ścianie mam 2 wystające folie ucięte równo z posadzką.

Ponadto, panele mają być u mnie tylko na poddaszu.

 

Teraz pytanie czy w związku z tym można odpuścić trzecią z kolei folię pod panele ?

Chyba że jastrych sam w sobie posiada jeszcze wilgoć budowlaną... ale był wykonany w wakacje 2013r. Zastanawiam sie troche nad tym... bo w blokach nie mam żadnej folii, blok ma 30lat i jest nieocieplony, i 10 lat nic sie z panelami nie dzieje.

Edytowane przez julo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

 

dodam tylko że sam układałem folie pod styropian i w żadnym miejscu nie jest przecięta - jestem tego pewien. Wywijałem ją na ścianę, kładłem na zakład i to spory. Robiłem to bardzo dokładnie - było to czasochłonne - chyba zeszło mi 10 dni wraz z układaniem styropianu. ale nie ważne....

Folia przed jastrychem też nie miała żadnych dziur i była na zakład. Do tej pory na ścianie mam 2 wystające folie ucięte równo z posadzką.

Ponadto, panele mają być u mnie tylko na poddaszu.

jesteś na miejscu więc łatwiej ocenić całą sytuację. Jeżeli producent żąda folii pod panele, należy ją położyć.

 

Teraz pytanie czy w związku z tym można odpuścić trzecią z kolei folię pod panele ?

Chyba że jastrych sam w sobie posiada jeszcze wilgoć budowlaną... ale był wykonany w wakacje 2013r. Zastanawiam sie troche nad tym... bo w blokach nie mam żadnej folii, blok ma 30lat i jest nieocieplony, i 10 lat nic sie z panelami nie dzieje.

 

Wylewki 5cm potrafią wysychać dłużej niż te parę miesięcy!

Piszesz, że folia przed układaniem styropianu i wylewki nie miała dziur. Tego do końca nie wiesz, bo jej pod światło nie oglądałeś. Tylko w taki sposób możesz stwierdzić czy jest ona podziurawiona.

Żadnego termosu nie stworzysz! Połóż folię. Koszt żaden a gwarancja, że coś się stanie w wyniku zbytniej wilgotności wylewki maleje, lub całkowicie się eliminuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo jestem wdzięczna wszystkim za udzielanie się w tym wątku. Po kilku tygodniach w nowym mieszkaniu stwierdzam, że najbardziej zadowolona jestem z dwóch rzeczy: kuchnia i podłoga - panele położone na macie kwarcowej (panele Quickstep, mata SelitPro). Podkład w dużej mierze wybraliśmy na podstawie tego wątku, o panelach naczytaliśmy się trochę więcej.. :) Rozważaliśmy różne opcje od drewna po żywicę, ostatecznie ze względów praktycznych i cenowych wybór padł na panele, efekt wizualny jest super - bardzo jasny nowoczesny wzór, a efekt akustyczny dzięki tej macie to jest szok.. zupełnie brak tego typowego stukotu, którego nie znoszę, podłogę użytkuje się wspaniale, kuchnię też :) pozdrowienia dla wszystkich :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Bardzo jestem wdzięczna wszystkim za udzielanie się w tym wątku. Po kilku tygodniach w nowym mieszkaniu stwierdzam, że najbardziej zadowolona jestem z dwóch rzeczy: kuchnia i podłoga - panele położone na macie kwarcowej (panele Quickstep, mata SelitPro). Podkład w dużej mierze wybraliśmy na podstawie tego wątku, o panelach naczytaliśmy się trochę więcej.. :) Rozważaliśmy różne opcje od drewna po żywicę, ostatecznie ze względów praktycznych i cenowych wybór padł na panele, efekt wizualny jest super - bardzo jasny nowoczesny wzór, a efekt akustyczny dzięki tej macie to jest szok.. zupełnie brak tego typowego stukotu, którego nie znoszę, podłogę użytkuje się wspaniale, kuchnię też :) pozdrowienia dla wszystkich :)

 

 

Zeby miec calosciowy poglad na sprawe, nalezy wspomniec jeszcze o cenie:

 

- SelitPro 2mm 23,90 zl / m2

- pianomat 3mm ok 7 zl / m2

- izo floor thermo 1,6mm ok 3,50 zl /m2

- tektura falista ok 0,60 zl / m2

 

 

Od siebie dodam, ze bylbym niezmiernie rozczarowany, gdyby SelitPro nie byl po prostu SWIETNY !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olek porównałeś ceny produktów, które nie mają ze sobą nic wspólnego, są zupełnie z innych półek jakościowych i porównywanie ich cen nie ma sensu, tak samo mógłbyś porównać panel za 20 zł z promocji w markecie i Quickstepa za 60-80 zł, porównywanie po prostu nie ma sensu, jeżeli chcesz porównywać cenę Selit Pro do innych produktów to odnoś do podkładów które mają konkretną funkcję np. celem jest wyciszenie paneli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olek porównałeś ceny produktów, które nie mają ze sobą nic wspólnego, są zupełnie z innych półek jakościowych i porównywanie ich cen nie ma sensu, tak samo mógłbyś porównać panel za 20 zł z promocji w markecie i Quickstepa za 60-80 zł, porównywanie po prostu nie ma sensu, jeżeli chcesz porównywać cenę Selit Pro do innych produktów to odnoś do podkładów które mają konkretną funkcję np. celem jest wyciszenie paneli

Nofear, skoro napisałeś o różnicy cenowej paneli w markecie 20zł w odniesieniu do innych markowych 80 zł to wykaż wartościowo cechy tych droższych, które w sumie dają tę różnice.

Proszę o rzeczową odpowiedż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkiet, sorry ale nie mam ochoty pisać rozprawek naukowych i cokolwiek wykazywać szczególnie w odpowiedzi na taki post i to jeszcze nie na temat, tak postawiony przez Ciebie temat jest idealny na merytoryczny artykuł jak np. Twoje artykuły dla fachowców na portalu myfloor.pl za które szacunek!! .. tych różnic jest cała masa, a wiele widocznych gołym okiem, od optycznych po techniczne jak gęstość płyty, jakość zamków, jakość warstwy wierzchniej, dodatkowych wykończeń powierzchni (np. scratchguard Quickstepa) sposobu wykończenia faz itd tak naprawdę wystarczy wziąć jedno i drugie do ręki i widać gołym okiem, nie uważasz? pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkiet, sorry ale nie mam ochoty pisać rozprawek naukowych i cokolwiek wykazywać szczególnie w odpowiedzi na taki post i to jeszcze nie na temat, tak postawiony przez Ciebie temat jest idealny na merytoryczny artykuł jak np. Twoje artykuły dla fachowców na portalu myfloor.pl za które szacunek!! .. tych różnic jest cała masa, a wiele widocznych gołym okiem, od optycznych po techniczne jak gęstość płyty, jakość zamków, jakość warstwy wierzchniej, dodatkowych wykończeń powierzchni (np. scratchguard Quickstepa) sposobu wykończenia faz itd tak naprawdę wystarczy wziąć jedno i drugie do ręki i widać gołym okiem, nie uważasz? pozdrowienia

 

Nie zawsze jest tak jak piszesz. Stiftungwarentest przeprowadza na bieżąco testy: i tak laminat za 13Euro firmy HDM Ellesgo Wellneesfloor był lepszy we wszystkich przeprowadzonych testach od renomowanego Witexa za 26,40Euro. Tak też bywa. Generalnie jednak masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olek porównałeś ceny produktów, które nie mają ze sobą nic wspólnego,

 

Alez oczywiscie, ze maja ze soba duzo wspolnego - sluza do tego samego !!!

 

 

są zupełnie z innych półek jakościowych

 

To prawda - sa z zupelnie innych polek cenowych

 

porównywanie ich cen nie ma sensu, tak samo mógłbyś porównać panel za 20 zł z promocji w markecie i Quickstepa za 60-80 zł,

 

Twoj przyklad z panelami jest naciagany. Powinienes porownac panele z marketu za 20 zl do SUPER HIPER doskonalych, NIE Z TEGO SWIATA paneli za 800 zl --> bo takie sa proporcje cenowe pomiedzy tektura a Selit Pro.

 

 

Oczywiscie, ze to porownanie ma sens. Byc moze porownanie tektury do Selit Pro moze wydawac sie trudne (niektorzy uzytkownicy na tym forum twierdza jednak, ze tektura to nie jest zle rozwiazanie), ale 3 razy tanszy pianomat, zdaniem wielu, jest rewelacyjny.

 

 

jeżeli chcesz porównywać cenę Selit Pro do innych produktów to odnoś do podkładów które mają konkretną funkcję np. celem jest wyciszenie paneli

 

No przeciez kazdy z tych podkladow ma taka funkcje, bo po co innego sie je podklada pod panele???

 

Ja rozumiem, ze dla producenta / marketingowca czyms wspanialym jest zaprezentowanie produktu tak, ze pozornie nie da sie go porownac z niczym innym (np odkurzacze czy garnki sprzedawane na pokazach). Niestety w wielu przypadkach jest to tylko sciema, za ktora idzie wysoka, nie do konca uzasadniona, cena.

 

Ja po prostu wychodze z zalozenia, ze jesli nie widac (drastycznej) roznicy, to po co przeplacac?

No, ale kto bogatemu zabroni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilka miesięcy i my zabieramy się za remont.

 

Prosze Was o poradę . Poniewaz mamy dziecko niepelnosprawne , które nie rozumie że sąsiadce przeszkadza zabawa klockami - musimy wyciszyć podłogę.

Naprawdę będę ogromnie wdzięczna za każdą pomoc. ( zastanawiałam się nad korkiem, mata kwarcową, matą eko) oczywiście pod panele i tu chyba jeszcze wezmę drewniane, a może Macie lepszy pomysł.

 

Dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...