Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PODKŁAD POD PANELE - folia, mata, pianka, korek, pod ogrzewanie podłogowe


Gość

Recommended Posts

Panele Mu strzelają bo ktoś nieumiejętnie zamontował panele :

po 1. Niektórych paneli nie dobija się młotkiem i dobijakiem , można je złożyć (prawie) bez użycia "ciężkich " narzędzi - efekt dobijanych paneli na CLIC - właśnie strzelające zamki poprzez naprężenie .

po 2. za małe dylatacje przy ścianach - efekt : panele zaczynają wstawać - jeżeli nie mają gdzie wstać mogą iść naprężenia na zamki i będą trzeszczeć - jeżeli będą miały gdzie wstać to mogą nawet do kolan wstać .

Najczęściej spotkałem się ze strzelającymi zamkami w Krono i w Classenie .

Żadnych podkładów nie układa się jeden na drugim - za bardzo pracuje wtedy podłoga .

W branży paneli jestem już 14 lat i trochę na ten temat wiem . Większość klientów zakupując u mnie panele pyta się o gwarancję oraz jej warunki - Daję klientom ( oprócz tego co jest w paczce ) warunki gwarancji danego produktu aby się zapoznał ( zaznaczam to na FV ) , i wtedy mam pewność , że zrobiłem wszystko aby klient nie miał problemów z podłogą , A jeżeli klient nie zastosuje się do niektórych wytycznych to już nie mój problem .

Jeździłem na reklamacje jak pracowałem jeszcze w dużej firmie sprzedającej podłogi K..... i wiele razy z automatu odrzucaliśmy reklamację bo właśnie w nowym budownictwie ( na beton) ktoś próbował oszczędzić i nie stosował folii .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 911
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich. Po przeczytaniu tego tematu od samego początku sam nie wiem na co się zdecydować.

Nowe mieszkanie na II piętrze, podłogi myślę że bez żadnych "górek" - są proste. I tutaj pytanie? Panele kupiłem 7mm AC4.

W 3 różnych marketach usłyszałem różne opinie i porady nt. podkładu pod panele, więc nie wiem już co jest dobre a czego mają za dużo na magazynie, żeby kupić (wg ich namowy).

 

Osobiście rodzice stosowali zawsze maty MAX-POD 5mm i są raczej zadowoleni. Efekt jaki chcę osiągnąć to ciepła i wygłuszona podłoga.

 

Czy 5mm to dużo? Czy może 3mm? Nie wiem bo różne słyszałem opinie. Proszę o pomoc.

 

Krystian tak to jest jak się szuka informacji w marketach, spodziewałeś się, że usłyszysz coś sensownego od sprzedawcy w markecie?

podkład o grubości 5mm to dużo, to grubość na remonty gdzie są pozostałości kleju po wykładzinie, płytce itd w sytuacjach gdy podłoże nie było szlifowane

piszesz że masz mieszkanie w nowym bloku to na pewno wystarczy 3 mm, ale to nie ty masz myśleć że podłogi są proste i bez górek tylko profesjonalny montażysta albo parkieciarz powinien to stwierdzić, nawet w nowych blokach często jastrych musi być frezowany, szczególnie przy dylatacjach, także jak kładziesz panele!!! ewentualne nierówności będą miały kluczowy wpływ na późniejsze użytkowanie paneli

 

chcesz podkład który najlepiej wygłuszy - jedyny słuszny wybór to mata kwarcowa, jak odwiedzisz profesjonalne sklepy to na pewno o nich usłyszysz, jak wolisz za biurka to maty kwarcowe Selit Pro dostępne są w internecie w sklepie dystrybutora na http://www.matykwarcowe.pl

chcesz też ciepłą podłogę, akurat mata kwarcowa nie jest podkładem izolującym, wręcz przeciwnie, ma najniższy opór cieplny z wszystkich podkładów dostępnych na rynku, ale nie ma to praktycznie żadnego znaczenia na IIp w nowym bloku, natomiast najważniejsza jest akustyka podłogi, a tu różnica wyciszenia takiej maty do tego maxpoda czy innego xpsu jest mniej więcej trzykrotna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Zwracam się do Was z następującym pytaniem. Mam mieszkanie w bloku z płyty i przymierzam się do założenia paneli w salonie. Panele kupiłem Krono Milano 31 dąb toskański ale to chyba bez znaczenia. Pytanie dotyczy oczywiście podkładu. W tej chwili mam w salonie płytki PCV i na to wykładzina PCV. Zależy mi aby nie ciągnęło od podłogi bo niedługo będzie bobo które będzie się bawić na tych panelach. Podłoga jest w miarę równa, chciałem na to wszystko położyć XPS 3mm z Casto. Żona się uparła żeby zdjąć wszystko. Ostatecznie stanęło na tym że zdejmujemy tylko wykładzine PCV. Moje pytanie czy wybrałem dobry podkład, czy może wystarczy taka zwykła gąbka z rolki z Casto ? Zdejmować tą wykładzinę PCV czy próbować tłumaczyć żonie że to dodatkowa izolacja czy nie ma to znaczenia ?

 

myślę, że możesz zostawić wykładzinę, ale bardziej ze względu na obniżenie kosztu remontu jak ma być tanio, a nie ze względu na właściwości izolujące, w bloku nie musisz wielce izolować, chyba że sąsiad na dole robi sobie lodówkę w domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianomat 5mm NIE NADAJE się pod panele - jest za miękki i stosuje się go pod wykładziny dywanowe .

Izo Floor 6mm wyciszy dźwięki ale te słyszalne na dole ( w pomieszczeniu pod spodem )

Jeżeli chcesz dobrze wygłuszyć stukanie to musisz pójść na ustępstwo i zastosować podkład o gr ok 2-3mm i na połączeniu listwę dylatacyjną na różnicę poziomów .

Znakomicie wygłuszają stukanie :

UNISOUND COMBI FLOOR (2mm ), UNIVERSOL ALU LIGHT ( 2mm) , SUPERSONIC (3mm) , UNIVERSOL ALU (3mm) - ale ceny zaczynają się od ok 20 zł/m2 brutto.

Pozdrawiam

 

dokładnie tak, a wg mnie to pianomat w ogóle nie nadaje się pod panele, bo jest za miękki, ten cieńszy co prawda mniej się ugina, ale i tak za dużo, ugięcie jest wyraźnie odczuwalne, tylko dla amatorów "miękkiej" podłogi ale chyba nie o to chodzi

Unisound nie jest tak dobry jak wymienione maty kwarcowe Universol czy Supersonic, jest co prawda i gęsta i sieciowany ale zawsze PE i nigdy nie wygra z gęstością prawie 1000kg/m3 jaki mają maty kwarcowe, Selit Pro mają też zintegrowaną folię paroizolacyjną która jak już wcześniej pisałeś jest wymogiem gwarancyjnym, a cena powyżej 20 pln chyba nie jest aż takim dramatem, trzeba tylko mieć możliwość porównania, ja układam u normalnych klientów, 90% klientów jak zrobi sobie test i usłyszy różnicę nie chce słyszeć o żadnych piankach, xpsach i innym marketowym dziadowstwie, różnica to kilkanaście złotych, nawet jak weźmie się najbardziej wypasioną wersję 3mm z folią (Selit Pro Aqua Stop) to kosztuje przy zakupie usługi 26 pln brutto, dla uproszczenia licząc nawet 20 pln różnicy przy średnich 30 m2 to jest 600 zł różnicy.. co to jest w perspektywie wielu lat użytkowania cichej podłogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem twoje pytanie .

Pianka służy jako podkład - wygłuszenie paneli , natomiast folia służy jako zabezpieczenie przed wilgocią z posadzki .

Pozdrawiam

 

co jest z Tobą?:) raz wymieniasz sensowne podkłady, a teraz piszesz że pianka wygłusza panele, wygłusza ale tylko sąsiadom poniżej, w mieszkaniu mamy stukot i nieprzyjemny hałas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napisałem jaka jest różnica między jednym a drugim ( do czego służy ) .

Nie chodziło mi akurat w tym przypadku , że pianka wygłusza .

pierwsze stwierdzenie jest bardziej trafne - "służy jako podkład "

Unisound też ma zintegrowaną folię .

Akurat u siebie w sklepie mam położone kawałek paneli i 2 różne podkłady pod jednakowymi panelami - efekt jest taki , że 100% klientów którzy usłyszą różnicę przekonują się właśnie do unisounda ( drugi podkład jest także na podłogówkę ale nie jest to mata kwarcowa )

W domu natomiast używam podkładu UNIVERSOL ALU i muszę przyznać , że wart jest swoich pieniędzy - ok 30 zł/m2

Pozdrawiam

Edytowane przez wikula7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko napisałem jaka jest różnica między jednym a drugim ( do czego służy ) .

Nie chodziło mi akurat w tym przypadku , że pianka wygłusza .

pierwsze stwierdzenie jest bardziej trafne - "służy jako podkład "

Unisound też ma zintegrowaną folię .

Akurat u siebie w sklepie mam położone kawałek paneli i 2 różne podkłady pod jednakowymi panelami - efekt jest taki , że 100% klientów którzy usłyszą różnicę przekonują się właśnie do unisounda ( drugi podkład jest także na podłogówkę ale nie jest to mata kwarcowa )

W domu natomiast używam podkładu UNIVERSOL ALU i muszę przyznać , że wart jest swoich pieniędzy - ok 30 zł/m2

Pozdrawiam

 

no dobra tak się tylko doczepiłem, bo napisałeś "wygłuszenie", a ja nie znoszę wszelkich pianek pod panelami i nie rozumiem jak ludzie mogą się decydować na takie tandety, jedyna zrozumiała dla mnie sytuacja to jak ktoś kupuje tandetne panele ok. 20 pln i liczy się tylko cena to wtedy można cokolwiek podłożyć, jak już ktoś kupuje normalny produkt czyli od 40-50 pln to powinien wybrać dobry podkład

 

czyli mamy technologicznie to samo w domu, największy wypas :) ja mam Selit Pro 3mm Aqua Stop, porównałem dokładnie te produkty i parametry i wygląda na to że to jest to samo, z tym że Selit Pro jest trochę tańszy, na http://www.matykwarcowe.pl kosztuje w detalu 29 pln/m2, ja układam podłogi więc kupuję z rabatem od dystrybutora i jestem zadowolony zarówno z produktu jak i z ceny :)

a propos układania to mamy jeszcze jeden plus mat kwarcowych - chyba nie ma drugiego takiego podkładu, który by się tak dobrze układał, jedynie trzeba się nanosić bo waga robi swoje :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podkładów kwarcowych to jak to jest że:

Selit Pro Aqua Stop 2 mm ( 0,01 m²K/W )

Selit Pro Aqua Stop 3 mm ( 0,01 m²K/W )

Arbiton Universol Alu 3 mm ( 0,033 m²K/W )

Parador Akustik – Protect 300 2,8 mm ( 0,03252 m2*K/W )

 

Coś mi nie gra z tym Selit-em opór coś przesadzony dodatkowo podają że 2 mm i 3 mm to to samo. Pod względem oporu nieznacznie wygrywa Parador, są jeszcze lepsze podkłady ( Viscotech 1200 ) ale nie mają grubości na której mi zależy. Z waszego doświadczenia który podkład będzie najlepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podkładów kwarcowych to jak to jest że:

Selit Pro Aqua Stop 2 mm ( 0,01 m²K/W )

Selit Pro Aqua Stop 3 mm ( 0,01 m²K/W )

Arbiton Universol Alu 3 mm ( 0,033 m²K/W )

Parador Akustik – Protect 300 2,8 mm ( 0,03252 m2*K/W )

 

Coś mi nie gra z tym Selit-em opór coś przesadzony dodatkowo podają że 2 mm i 3 mm to to samo. Pod względem oporu nieznacznie wygrywa Parador, są jeszcze lepsze podkłady ( Viscotech 1200 ) ale nie mają grubości na której mi zależy. Z waszego doświadczenia który podkład będzie najlepszy?

 

Tomek skąd Ty bierzesz powyższe dane? wejdź sobie na dane techniczne na http://www.matykwarcowe.pl sprawdź dokładnie ten opór cieplny i będzie Ci wszystko grało:

Selit Pro Aqua Stop 2 mm ( 0,03 m²K/W )

Selit Pro Aqua Stop 3 mm ( 0,035 m²K/W )

ewentualnie spójrz sobie na etykietę jak masz pod ręką

skąd Ci się wzięło 0,01 ??

 

a jeżeli chodzi o to kto wygrywa to różnice na poziomie trzeciego miejsca po przecinku, czyli setnych nie mają wielkiego znaczenia i są w granicach błędu pomiarów, także nie ma różnicy który producent, nawet nie ma wielkiej różnicy czy grubość jest 2mm, 2,5mm, 2,8mm czy 3mm, liczy się materiał, każda mata kwarcowa przewodzi bardzo dobrze i ogólnie jako podkład nie jest do porównania z żadnych innym, Viscotech też dobrze przewodzi, ale pozostałe właściwości i parametry ma słabe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przy montażu podkładu zintegrowanego z folią np UNIVEROL ALU trzeba łączenia sklejać taśmą aluminiową paroziloacyną? Czy jest takie zalecenie producenta takich podkładów? I co jak ktoś tego nie zrobi - czy traci gwarancje na panele? Bo przeciez przy braku łączenia tasmą paroizlacyjność będzie przerwana w przeciwieństwie do tradycyjnego ułoenia folii na zakładkę + na to podkład. W ogóle to ta folia jest dla mnie bez sensu bo jak mi się coś na podłogę wyleje, to przez tą folię włąsnie mi spuchnie, bo tak to by wszystko wsiąkło w wylewke ale to już inna sprawa, rozumiem, ze jak wylewki sa świeze to co innego, ale jak ktoś ma wyschnięte wylewki to jest całkowicie bez sensu, no ale skoro sa takie wymagania dla zachowania gwarancji to trudno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NOfear: Strona matykwarcowe.pl nie jest dla mnie wiarygodna bo nawet nie podają do siebie tel czy też e-mail-a a ich formularz kontaktowy nie działa.

 

Dane pochodzą ze strony firmowej firmy Selit: http://www.selit.com/fileadmin/docs/SELIT-PRO.pdf

a co oznacza wydajność na ogrzewaniu podłogowym

"bardzo dobra (0,027 m2/KW)"

Edytowane przez zieli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przy montażu podkładu zintegrowanego z folią np UNIVEROL ALU trzeba łączenia sklejać taśmą aluminiową paroziloacyną? Czy jest takie zalecenie producenta takich podkładów? I co jak ktoś tego nie zrobi - czy traci gwarancje na panele? Bo przeciez przy braku łączenia tasmą paroizlacyjność będzie przerwana w przeciwieństwie do tradycyjnego ułoenia folii na zakładkę + na to podkład. W ogóle to ta folia jest dla mnie bez sensu bo jak mi się coś na podłogę wyleje, to przez tą folię włąsnie mi spuchnie, bo tak to by wszystko wsiąkło w wylewke ale to już inna sprawa, rozumiem, ze jak wylewki sa świeze to co innego, ale jak ktoś ma wyschnięte wylewki to jest całkowicie bez sensu, no ale skoro sa takie wymagania dla zachowania gwarancji to trudno.

 

tak trzeba sklejać, inaczej nie masz bariery paroizolacyjnej

 

nie jest bez sensu, jak już wcześniej ktoś pisał folia ma zatrzymywać wilgoć z jastrychu

 

jak zalejesz panele tak że woda dojdzie do podkładu czy folii to i tak masz już po panelach! folia czy jej brak nic nie zmienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...