Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PODKŁAD POD PANELE - folia, mata, pianka, korek, pod ogrzewanie podłogowe


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 911
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powoli rozglądamy się za panelami do domu. Wszędzie mamy ogrzewanie podłogowe. Dom ma 100m2 a na 70 m2 chcemy położyć panele. Już sobie znaleźliśmy panele Quick Step, ale mają 9,5 mm. Taka grubość nie jest za duża? Co z podkładem? CoolHeat z tej firmy jest bardzo drogi, co można kupić innego by również spełniało swoją rolę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zakupiłem panele na ogrzewanie podłogowe po czym odkupiłem podkład biała pianka ze srebrna folią (używany) max 2min.

I pytanie czy ta pianka nie będzie blokowała ciepła?

2 przy tym podkładzie robić zakładki na łączeniach czy nie ?

3 jakie odstępy od ściany do paneli? panele na clic

4 jak sprawdzić czy posadzka jest wystarczająco sucha? gdyż jest to nowe budownictwo

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo zanim w ogóle zaczęłam interesować się tematem paneli do mieszkania, to ustaliliśmy, że jesteśmy w stanie wydać ok. 50 zł/m2 na podłogę (panele+podkład). Tylko, że wydawało mi się, że będzie to proporcja 45 zł za panele i 5 zł za jakąś gąbkę na podkład.

Potem zaczęłam wczytywać się w temat i wiem, że te najtańsze podkłady nie mają sensu.

A jeżeli chodzi o panele, to spodobały mi się (nie patrząc na cenę) panele Dąb Husky z Kronopolu. Ostatnio była promocja na nie w LM i były za ok. 26 zł/m2. Dziwi mnie tak niska cena, bo ich parametry wydają się nie odbiegać od innych. Czy to jest kwestia tego, że dana kolekcja jest bardziej promowana i dlatego tańsza?

 

Ten dąb husky + podkład z maty mineralnej mieściłby się w naszych możliwościach finansowych.

Ale moje główne pytanie jest takie: czy lepiej wziąć lepszy podkład i tańsze panele czy na odwrót?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie (ale zaznaczam, że nie miałam nigdy okazji przejść się po panelach pod którymi jest dobry podkład wyciszający):

u nas w domu jest zwyczaj chodzenia zawsze w miękkich kapciach, nigdy w niczym o twardej podeszwie, czy w takiej sytuacji w ogóle jest szansa, że poczuję różnicę w cichości paneli? W tej chwili w obecnym mieszkaniu są położone na jakiś zwykły podkład z marketu i nie uważam, żeby było głośno, żeby mi coś stukało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie rozmawiam sama ze sobą :)

 

OK, po wieeelu godzinach rozmyślań i szukania optymalnego dla mnie rozwiązania zdecydowałam się na Krono Original Dąb Sepia, AC5, 10 mm.

cena ok. 40 zł

Jaki do tego dobrać podkład? Mieszkanie w nowym bloku, piętro trzecie, w części mieszkania będzie ogrzewanie podłogowe pod panelami, a w części nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po przeczytaniu tego wątku mam dylemat jaki wybrać podkład pod panele.

 

Mieszkam na parterze blok 10-letni, podłoga równa. Obecnie mam panele ale przyszedł czas na nowe. Od piwnicy jest dość zimno przez co od podłogi też ciągnie zimno, dlatego chciałbym przez odpowiednie dobranie podkładu chociaż trochę to zniwelować.

Panele jakie będą założone to Kronopol Helio 10mm.

Większość funduszy przeznaczonych na remont dlatego najlepiej jak podkład zmieści się w cenie do 5zł m2.

 

Po przeczytaniu wątku myślę, że najlepszą opcją będzie folia 0,2mm + podkład XPS.

 

Bardzo proszę o odpowiedz i radę czy faktycznie będzie to najlepsza opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

Zdecydowałem się zapytać ponieważ w sumie będzie to eksperyment.

Zamierzam na 18m2 położyć panele.

Podkładem będzie:

-folia paraizolacyjna

-następnie pianka 5 mm

-następnie korek 2mm (portugalski ;)

Zrobiłem wcześniej samopoziomujący podkład podłogowy. Ze słowa samopoziomujący zostało trzeba mocno rozprowadzać...

Generalnie podłoga wyglada o niebo lepiej niż wcześniej natomiast z braku mojego doświadczenia niestety jest odchył na poziomie 2-3mm w niektórych miejscach.

Dlatego pytam co sądzicie podkładzie korkowym ?

Czy nie lepiej inne podkłady zastosować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

żebyś tak nie musiała sama z sobą to się przyłączę :)

 

skoro masz ogrzewanie wybierz podkład który ma najniższy opór cieplny - mata kwarcowa 2mm, OK jesteś mało wrażliwa na głośne panele, ale na pewno docenisz to jak będą ciche, różnica jest nie tylko w stukaniu, nie trzeba mieć twardych butów żeby zauważyć różnicę..

 

jak dla mnie nie warto oszczędzać na podkładzie czy innych akcesoriach, to one w dużej mierze decydują o komforcie użytkowania, a już sam podkład jest kluczowy.. dobry drogi panel na tanim podkładzie to słabe rozwiązanie, w drugą stronę tak samo :) nie warto robić pozornych oszczędności..

 

 

Na razie rozmawiam sama ze sobą :)

 

OK, po wieeelu godzinach rozmyślań i szukania optymalnego dla mnie rozwiązania zdecydowałam się na Krono Original Dąb Sepia, AC5, 10 mm.

cena ok. 40 zł

Jaki do tego dobrać podkład? Mieszkanie w nowym bloku, piętro trzecie, w części mieszkania będzie ogrzewanie podłogowe pod panelami, a w części nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wolno tyle podkładu układać, weź sam XPS 5mm w Twojej sytuacji to już jest max maxów jeżeli chodzi o dopuszczalną grubość pod panele, niektórzy producenci dopuszczają maksymalną grubość podkładu 3mm, za gruby podkład to za duże obciążenie dla zamków, Twój eksperyment nie jest bezpieczny dla paneli

 

Witam,

Zdecydowałem się zapytać ponieważ w sumie będzie to eksperyment.

Zamierzam na 18m2 położyć panele.

Podkładem będzie:

-folia paraizolacyjna

-następnie pianka 5 mm

-następnie korek 2mm (portugalski ;)

Zrobiłem wcześniej samopoziomujący podkład podłogowy. Ze słowa samopoziomujący zostało trzeba mocno rozprowadzać...

Generalnie podłoga wyglada o niebo lepiej niż wcześniej natomiast z braku mojego doświadczenia niestety jest odchył na poziomie 2-3mm w niektórych miejscach.

Dlatego pytam co sądzicie podkładzie korkowym ?

Czy nie lepiej inne podkłady zastosować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej będzie izolował XPS 5mm, ale i tak cudów nie uzyskasz, rolą podkładu pod panele nie jest izolowanie, izolować powinna izolacja stropu, która jest pod jastrychem

 

 

Witam

 

Po przeczytaniu tego wątku mam dylemat jaki wybrać podkład pod panele.

 

Mieszkam na parterze blok 10-letni, podłoga równa. Obecnie mam panele ale przyszedł czas na nowe. Od piwnicy jest dość zimno przez co od podłogi też ciągnie zimno, dlatego chciałbym przez odpowiednie dobranie podkładu chociaż trochę to zniwelować.

Panele jakie będą założone to Kronopol Helio 10mm.

Większość funduszy przeznaczonych na remont dlatego najlepiej jak podkład zmieści się w cenie do 5zł m2.

 

Po przeczytaniu wątku myślę, że najlepszą opcją będzie folia 0,2mm + podkład XPS.

 

Bardzo proszę o odpowiedz i radę czy faktycznie będzie to najlepsza opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My zdecydowaliśmy się na pianomat szary. Panele Kronopol Platinum Luna Dąb Rimini i Ferrara. Panele prawie na całym parterze. Podkład fajnie się układało, dobrze wycisza. Zupełnie inny komfort niż na piance lub tekturze (porównania ze starego mieszkania). Pewnie podkłady z jeszcze wyższej półki cenowej są lepsze ale nam potrzebny był kompromis ;) płaciłam jakieś 6-7 zł/m2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Potrzebuję porady na temat podkładu pod panele.

W nowo wybudowanym domku jednorodzinnym mamy do ułożenia ok 100m2 paneli. Wybraliśmy z żoną balterio 8mm. Nie będzie podłogówki pod panelami, zależy nam głównie na tym, aby podkład wyciszał kroki w danym pomieszczeniu - jak piętro niżej będzie słychać kroki to się raczej nic nie stanie:p

Jeżeli przy okazji panele będą trochę cieplejsze dzięki podkładowi, to tym lepiej, ale nie jest to warunek konieczny.

 

Co polecacie, drodzy forumowicze? Dodam, że nie chciałbym wydać więcej niż 15-20zl/m2 podkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej z wszystkich podkładów wycisza kroki mata kwarcowa Selit Pro 3mm, jednak jest raczej droższa niż Twój budżet, minimalnie słabiej wycisza wersja 2mm i jest trochę tańsza, przy 100m2 spróbuj uzyskać rabat i myślę że tą 2mm zmieścisz się w budżecie, inne tańsze kompromisy to już jest przepaść jeżeli chodzi o efekt, analizując ceny patrz też na folię podkład z folią daje Ci automatycznie oszczędność

 

 

Witam,

 

Potrzebuję porady na temat podkładu pod panele.

W nowo wybudowanym domku jednorodzinnym mamy do ułożenia ok 100m2 paneli. Wybraliśmy z żoną balterio 8mm. Nie będzie podłogówki pod panelami, zależy nam głównie na tym, aby podkład wyciszał kroki w danym pomieszczeniu - jak piętro niżej będzie słychać kroki to się raczej nic nie stanie:p

Jeżeli przy okazji panele będą trochę cieplejsze dzięki podkładowi, to tym lepiej, ale nie jest to warunek konieczny.

 

Co polecacie, drodzy forumowicze? Dodam, że nie chciałbym wydać więcej niż 15-20zl/m2 podkładu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę.

 

W sumie jak sobie teraz myślę, to nie muszę dawać wszędzie jednakowej jakości podkładu.

Lepszy na pewno chciałbym dać w salonie i przedpokoju - w sumie ok 45-50m2. W pozostałych pomieszczeniach nie musi on być taki super, w tych pomieszczeniach nie będzie się przebywać jakoś strasznie długo (sypialnie, gabinet).

W taki sposób patrząc, zakładając w dalszym ciągu ten budżet max 20zl/m2 podkładu, można dać nawet tą matę 3mm, za 30zł/m2, a w pozostałych pomieszczeniach zastosować coś tańszego, bardziej marketowego, za max 10zł/m2.

...no chyba, że źle myślę? Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o kasę jest to jakieś rozwiązanie, weź sobie do tych mniej użytkowanych pokoi XPS 3mm albo ten pianomat, osobiście jako tani podkład wybrałbym jakiś firmowy XPS np. produkowany przez Decorę, pianomatowi nie za bardzo ufam, jak dla mnie jest za miękki i akustyka wcale nie jest lepsza od XPS a raczej gorsza, chociaż te różnice to już jest kwestia subiektywnego odbierania dźwięku

 

oszczędzisz w ten sposób ok 1000 zł w porównaniu do opcji full wypas czyli mata kwarcowa 3mm na całości, ale ryzykujesz tym, że bardzo będzie Cię wkurzać różnica pomiędzy tymi pomieszczeniami i po jakimś czasie podejmiesz desperacką decyzję demontażu paneli tam gdzie jest tani podkład i montażu od nowa na macie kwarcowej, miałem takich klientów zrobili dół domu na macie kwarcowej Selit Pro 3mm, górę XPS Arbiton Thermo, po pół roku dostałem zlecenie demontażu góry i montażu na nowo na macie kwarcowej, z tym że u tych klientów akustyka jednym z dwóch powodów, drugim była wyraźna różnica w grzaniu podłogówki

 

 

Dzięki za radę.

 

W sumie jak sobie teraz myślę, to nie muszę dawać wszędzie jednakowej jakości podkładu.

Lepszy na pewno chciałbym dać w salonie i przedpokoju - w sumie ok 45-50m2. W pozostałych pomieszczeniach nie musi on być taki super, w tych pomieszczeniach nie będzie się przebywać jakoś strasznie długo (sypialnie, gabinet).

W taki sposób patrząc, zakładając w dalszym ciągu ten budżet max 20zl/m2 podkładu, można dać nawet tą matę 3mm, za 30zł/m2, a w pozostałych pomieszczeniach zastosować coś tańszego, bardziej marketowego, za max 10zł/m2.

...no chyba, że źle myślę? Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówki nie będzie pod panelami;)

 

porozmawiałem teraz z żoną - wydawało mi się, że ostatnio mówiła, że jej zależy na wyciszeniu paneli, ale teraz wytłumaczyła mi (pokazując na naszego półtorarocznego syna leżącego na podłodze przy okazji wyciągania klocka spod łóżka), że lepiej, aby podkład w jakiś sposób ocieplał panele, niż je wyciszał, bo małe dzieci lubią kłaść się na podłodze i dobrze by było, aby ta podłoga nie była strasznie zimna. I w sumie tu się z nią zgadzam, nie pomyślałem o tym wcześniej.

W takiej sytuacji, prosiłbym jeszcze raz o poradę, tym razem dla podkładu bardziej "ocieplającego" niż wyciszającego. Cena w granicach rozsądku - najlepiej do 20zł/m2 ;)

 

P.S. A co z systemowymi podkładami firmy Balterio? Lipa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ocieplanie paneli przez podkład nie występuje, nie ma czegoś takiego, są podkłady o wysokiej izolacji termicznej, ale to i tak nie są wartości które sprawią, że będziesz miał "ciepłe panele" dzięki temu, w tym zakresie główną rolę odgrywa izolacja pod wylewką, zadbaj o to żeby była odpowiedniej jakości i będziesz miał "ciepłą podłogę"

 

podkładów pod marką producenta paneli nie nazwałbym "systemowymi" po prostu sprzedawane przez producenta, moim skromnym zdaniem to jest przepłacanie, producent paneli stara się w zakresie swoich podstawowych produktów czyli paneli, a na dodatkowych jak panele chce po prostu dobrze zarabiać, ale nie można powiedzieć że ogólnie "lipa", na pewno są za drogie jak na to z czego są wykonane i co oferują

 

 

podłogówki nie będzie pod panelami;)

 

porozmawiałem teraz z żoną - wydawało mi się, że ostatnio mówiła, że jej zależy na wyciszeniu paneli, ale teraz wytłumaczyła mi (pokazując na naszego półtorarocznego syna leżącego na podłodze przy okazji wyciągania klocka spod łóżka), że lepiej, aby podkład w jakiś sposób ocieplał panele, niż je wyciszał, bo małe dzieci lubią kłaść się na podłodze i dobrze by było, aby ta podłoga nie była strasznie zimna. I w sumie tu się z nią zgadzam, nie pomyślałem o tym wcześniej.

W takiej sytuacji, prosiłbym jeszcze raz o poradę, tym razem dla podkładu bardziej "ocieplającego" niż wyciszającego. Cena w granicach rozsądku - najlepiej do 20zł/m2 ;)

 

P.S. A co z systemowymi podkładami firmy Balterio? Lipa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ocieplanie paneli przez podkład nie występuje, nie ma czegoś takiego, są podkłady o wysokiej izolacji termicznej, ale to i tak nie są wartości które sprawią, że będziesz miał "ciepłe panele" dzięki temu, w tym zakresie główną rolę odgrywa izolacja pod wylewką, zadbaj o to żeby była odpowiedniej jakości i będziesz miał "ciepłą podłogę"

 

podkładów pod marką producenta paneli nie nazwałbym "systemowymi" po prostu sprzedawane przez producenta, moim skromnym zdaniem to jest przepłacanie, producent paneli stara się w zakresie swoich podstawowych produktów czyli paneli, a na dodatkowych jak panele chce po prostu dobrze zarabiać, ale nie można powiedzieć że ogólnie "lipa", na pewno są za drogie jak na to z czego są wykonane i co oferują

 

Jestem jeszcze przed wylewkami, więc poczytam o izolacji :)

 

A co do Twojej poprzedniej porady - mata kwarcowa dobrze wycisza i nadaje się na podłogówkę.. A czy jest coś*tańszego, porównywalnie dobrze wyciszającego, ale bez nacisku na działanie na podłogówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...