Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PODKŁAD POD PANELE - folia, mata, pianka, korek, pod ogrzewanie podłogowe


Gość

Recommended Posts

  • 5 months później...
  • Odpowiedzi 911
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
Korek ponoć mocno odbija dzwięki i hałas w pomieszczeniu jest spory.

z ja znalazłem o 180 stopni odmienna opinię

Korek ma wyjątkowo dobre właściwości akustyczne – nie przenosi drgań, tłumi dźwięki, sprawia, że we wnętrzu nie słychać echa. Podłoga jest cichsza niż przy zastosowaniu innego podkładu, a przy tym cieplejsza. Korek zapewnia bowiem także dobrą izolację termiczną w szerokim zakresie temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzisiaj po rozmowie ze sprzedawcą tyle sie nasluchałem jak źle zrobię jak wybiorę podład pod panele inny nic Arbiton Multiprotect Aqustic. Zastanawiałem się nad Arbiton Optima Max. Dostałem taki wykład o zaletach i wadach obu produktów, że teraz zgłupiałem.

Czy jest sens wydawać tyle kasy na podkład ?

Ewentualnei zastanawiam się jeszcze by zrobić Aqustic na parterze a na piętrze dać Optima max. Mam ogrzewanie podłogowe wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam

 

A ja zastanawiam się od jakiegoś czasu dlaczego tak mało ludzi stosuje pod panele na wodnym ogrzewaniu podłogowym podkład w zielonych płytach Steico Underfloor o grubości 3mm? Płyty te mają bardzo ciekawe parametry (zaraz dokładnie rozpiszę wraz z porównaniem do markowych i drogich odpowiedników), a są stosunkowo tanie, bo około 4zł/m2.

 

STEICO underfloor gr. 3mm (ważne, bo są i 4, 5,5 oraz 7mm, ale mają większy opór bo są grubsze) lambda materiału to wg producenta 0,07 W/(m*K)

Porównanie do:

Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm

Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm

Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm

 

Opór cieplny, czyli to, co nad podłogówką najważniejsze:

STEICO underfloor gr. 3mm - 0,043m²K/W

Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm - 0,006m²K/W

Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm - 0,01 m²K/W

Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm - 0,04 m²K/W

 

Cena (najniższa jaką udało mi się znaleźć czyli Allegro):

STEICO underfloor gr. 3mm - 3,90 zł/m2

Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm - 17,90 zł/m2

Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm - 18,50 zł/m2

Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm - 6 zł/m2

 

Wytrzymałość na ściskanie CS - ważne przy panelach w systemie klik:

STEICO underfloor gr. 3mm - 150kPa (15t/m2)

Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm - 310kPa

Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm - 250kPa

Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm - 60kPa

 

Tłumienie dźwięków uderzeniowych (IS) czyli tych, które przechodzą przez strop do pomieszczenia poniżej:

STEICO underfloor gr. 3mm - 19dB

Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm - 14dB

Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm - 18dB

Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm - 19dB

 

Tłumienie dźwięków odbitych (RWS) czyli tych, które pozostają w pomieszczeniu, w którym chodzimy:

STEICO underfloor gr. 3mm - ????? nie mogę się tego doszukać

Arbiton Multiprotec 1000 gr. 1,5mm - 20%

Arbiton Multiprotec Acoustic 2mm - 26%

Arbiton OPTIMA MAX gr. 2mm - 20%

 

Dodatkowo do STEICO trzeba położyć folię pod nie, ale akurat to mi pasuje, bo uważam, że poza funkcją paroizolacyjną (dyskusyjna np. na piętrze przy suchej wylewce) to funkcja poślizgowa na ogrzewaniu podłogowym ma dla mnie znaczenie. Multiprotec mają zintegrowaną warstwę folii aluminiowej na wierzchu, więc funkcja poślizgowa jakoś tu nie zachodzi (powinna być od strony betonu).

 

Jak widać koszt m2 podkładu jest 4 razy niższy niż przy podkładach Multiprotec (czy innych PU + minerały). Opór cieplny do przyjęcia (moje panele mają opór 0,11 m²K/W, co w sumie z podkładem daje około 0,15, czyli mieszczę się na styk w normie dla ogrzewania podłogowego. Cena super.

 

No i pytania:

1. Czy ktoś zna parametr RWS dla tego podkładu?

2. Czy jest jakaś luka w moim rozumowaniu i powiniennem jednak wydać 4 razy więcej na Multiprotec Aqustic?

 

Pozdrawiam

Przemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Czy ktoś montował podłogę w konfiguracji podkład 7mm plus panel 8mm?

Wspomnaine wyżej płyty STEICO underfloor mają chyba najlepsze parametry dla ogrzewania podłogowego z tanich podkładów (kilka zł/m2).

Z drugiej strony jak bym chciał podkład kwarcowy PUM o pomijalnym oporze to nie widziałem ich jako 7mm.

Edytowane przez giman
edycyjne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

 

macie jakieś zdanie na temat mat kwarcowych 2mm firmy Prinz? Opór cielny 0,01 m2*K/W. Wychodzi 17,5zł za m2. Potrzebuję czegoś na ogrzewanie podłogowe. Rurki ułożone gęsto, wylewka prosta.

 

Czy te maty są w porządku? Może jest coś tańszego a równie dobrego?

Edytowane przez adrianopel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam wszystkich,

 

Poczytałem nieco o podkładach i szczerze mówiąc dalej nie wiem który rodzaj wybrać ;)

Chcę kupić podkład pod panele podłogowe do sypialni (stosunkowo tanie - AC4), mieszkanie w bloku, brak ogrzewania podłogowego.

Mam nieco specyficzną sytuację - chciałbym aby podkład jak najlepiej tłumił dźwięki powietrzne - w sypialni będę grał na gitarze elektrycznej (przez wzmacniacz) i chciałbym aby sąsiedzi piętro niżej mieli nieco ciszej ;)

 

Z dostępnych opcji najczęściej polecane są pianomaty / korki / arbiton xps, grubość jaką bym potrzebował to ok. 4-5 mm.

 

Kilka ofert jakie znalazłem:

 

Podstawowy XPS (-18 db)

https://allegro.pl/oferta/podklad-pod-panele-podlogi-5mm-xps-8103906387

 

Pianomat (~9 zł / m2, -19 db)

https://allegro.pl/oferta/podklad-pianomat-4mm-pod-panele-podlogowe-na-metry-7528155002#

 

Korek (15 zł /m2, -23 db)

https://allegro.pl/oferta/korek-podklad-korkowy-podlogi-portugal-4mm-6631232434

 

Mata kwarcowa (16 zł / m2, -19 db)

https://allegro.pl/oferta/3-podklad-kwarcowy-thermo-multi-folia-panele-8709466606

 

Czy też wybrać specjalne maty akustyczne:

 

Apama (12 zł / m2)

https://allegro.pl/oferta/mata-akustyczna-wygluszajaca-panele-podlogowe-3mm-6706053527

 

Droższy, Woodsound (21 zł / m2, -22db)

https://allegro.pl/oferta/akustyczny-podklad-wyciszajacy-pod-w-panele-22db-8718931275

 

 

Pytanie czy przy takiej grubości podkładu parametry akustyczne będą w ogóle słyszalne? Nie chcę przepłacać jeśli różnica mogłaby być marginalna.

 

Z góry dziękuję za porady.

Edytowane przez Spider001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
z ja znalazłem o 180 stopni odmienna opinię

Korek ma wyjątkowo dobre właściwości akustyczne – nie przenosi drgań, tłumi dźwięki, sprawia, że we wnętrzu nie słychać echa. Podłoga jest cichsza niż przy zastosowaniu innego podkładu, a przy tym cieplejsza. Korek zapewnia bowiem także dobrą izolację termiczną w szerokim zakresie temperatur.

 

Korek nic nie odbija, mam u siebie pod panelami i sprawuje się bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

pytanie troszke z innej beczki.

 

Żeby zrówanć się panelami z płytkami, potrzebuje zastosować podkład 5mm (podłoga z ogrzewaniem wodnym).

Zastanawiam sie jednak czy nie wylać cieńkiej warstwy wylewki samopoziomującej (np. 2-3mm) i na to dopiero zastosować podkład o niskim oporze ciepnym 2-3mm.

Czy takie rozwiązanie ma sens ? czy ktoś orientował sie jaki opór cieplny mają takie masy samopoziomujące cieńkowarstwowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...