Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dziury w trawie(w ziemi) co to za "żyjątka"


Recommended Posts

witam zauważylem dziury w ziemi na trawniku srednica ok 1 cm , co tam moze życ raczej nie kret , jest ich dosc duzo,

prosba o pomoc

 

kurde, mam to samo, dziur jest dużo, przy niektórych znalazłem małe czarne bobki, kret to na pewno nie jest - ja obstawiam jakieś nornice, może zrobie zdjęcie dziury i bobka i wrzuce to wtedy będzie łatwiej rozpoznać. Jak z tym walczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam serdecznie,

 

U nas na działce także mieliśmy dziury o średnicy 1 cm oraz popodgryzaną trawę, więc kępka usychała, gościem okazał się turkuć podjadek, który drążył tunele w glebie podgryzając korzonki traw, do tego wydawał dźwięk podobny do świerszcza. Wyprosiliśmy gościa wlewając w otwór olej i zalewając wodą. Szkodnik ( długość ok. 4 - 5 cm) wyszedł z norki :)

 

Powodzenia w walce z turkuciem

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam zauważylem dziury w ziemi na trawniku srednica ok 1 cm , co tam moze życ raczej nie kret , jest ich dosc duzo,

prosba o pomoc

 

lukasz123 musisz podać więcej informacji a najlepiej foto. Ja przez tydzień panikowałam, że mam turkucia podjadka i robiłam polowanie. I „szkodnikiem” (bo to już z góry założyłam) okazał się ciekawy dla kolekcjonerów chrabąszcz z rodziny kusakowatych (to tej pory zbieram o nim info), bardzo pożyteczny. Strasznie żarłoczny, zjada szkodniki m.in. kleszcze i inne paskudztwa a nawet larwy szkodników drążące swe korytarze wewnątrz roślin. Też robi 1 cm norki. Jest czarny, podłużny. Sama złapałam okaz o długości 3 cm i ok. 1 cm szerokości. Cudo.

Ciekawe, bo wyczytałam, że kusaki żyją w symbiozie z nornicami, kretami itp.

PA!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

U nas na działce także mieliśmy dziury o średnicy 1 cm oraz popodgryzaną trawę, więc kępka usychała, gościem okazał się turkuć podjadek, który drążył tunele w glebie podgryzając korzonki traw, do tego wydawał dźwięk podobny do świerszcza. Wyprosiliśmy gościa wlewając w otwór olej i zalewając wodą. Szkodnik ( długość ok. 4 - 5 cm) wyszedł z norki :)

 

Powodzenia w walce z turkuciem

pozdrawiam

 

 

wszystko wskazuje na turkucia , bo wieczorami sa odgłosy podobne do świerszcza, czy jest to grozny "stwór" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasz123 zdjęcie „mojego” chrabąszcza znalazłam dopiero we wrześniowym „Mój piękny ogród” na str. 49. Właśnie jak opisujesz: przód jak u chrabąszcza, podłużny odwłok, szpic z dwoma czułkami po boku (ale żem go opisała :oops: :wink: ).

Mam nadzieję, że to ten koleszka, a nie turkuć. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...