Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dom jednorodzinny dwulokalowy


poszukiwana

Recommended Posts

  • 2 weeks później...

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.): „Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. (...)"

 

Art. 2 ust. 1 tej ustawy stanowi, że odrębną nieruchomością lokalową może być tylko samodzielny lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu (lokal użytkowy). Jest to jedyna przesłanka, jaką musi spełnić lokal, aby mógł stać się nieruchomością. Ustawa o własności lokali nie przewiduje innych wymagań w tym zakresie.

 

Nie ma żadnych ustawowych ograniczeń ani wymogów w odniesieniu do powierzchni samodzielnego lokalu. Podstawowym kryterium samodzielności lokalu jest brak konieczności korzystania z urządzeń znajdujących się w innym samodzielnym lokalu. Można przyjąć, że lokal jest samodzielny, jeżeli ponadto spełnia odpowiednie wymagania techniczno-budowlane.

 

A szczegóły? Ponieważ brak ich w ustawie kwitnie samodzielna twórczość "prawodawcza" starostów, którzy na własną rękę "dookreślają" to co jest ich zdaniem niejasne na potrzeby wydawanych zaświadczeń stwierdzających spełnienie przez lokal wymogów samodzielności.

 

Z punktu widzenia celu utworzenia samodzielnego lokalu mieszkalnego należałoby przyjąć, że powinien on (poza wyodrębnieniem trwałymi przegrodami (patrz wyżej) spełniać wymogi lokalu przeznaczonego na stały pobyt ludzi (kłania się tu rozporządzenie z 2002 r. ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a dokładniej § 72-75 dotyczące:

- wysokości pomieszczeń (pokoje w budynkach mieszkalnych w świetle 2,5 m),

- wysokość pokoi na poddaszu powinna wynosić w świetle 2,2 m,

- poziom w pomieszczeniu mieszkalnym od strony ściany z otworami okiennymi i drzwiowymi nie powinien znajdować się poniżej poziomu tereny przy budynku,

- drzwi do pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi oraz do pomieszczenia kuchennego powinny mieć co najmniej szerokość 0,8 m, wysokość 2 m w świetle ościeżnicy i nie powinny mieć progów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...