Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wymiana pieca c.o.


Recommended Posts

Moi rodzice posiadają dom jednorodzinny, wysoki parter z poddaszem użytkowym, podpiwniczony z garażem w piwnicy - 150 m2 (bez podpiwniczenia).

Budynek ma 35 lat, cegła kratówka + pustak, ze szczeliną powietrzną.

2 lata temu wymieniłem okna na drewniane dwuszybowe oraz wymieniłem grzejniki na aluminiowe. Pozostała instalacja c.o. nie była wymieniana.

Obecnie dom ogrzewany jest starym piecem gazowym, a c.w.u. pobierana jest z elektrycznego boilera (wymieniony 1,5 roku temu).

W domu mieszkają dwie osoby (emeryci).

 

Planowana jest wymiana pieca. Ze względu na obsługę i koszty eksploatacji myślimy o pozostaniu przy piecu gazowym.

Prawdopodobnie wystarczy piec jednofunkcyjny, ze względu na istniejący elektryczny boiler, (jeśli byłoby to korzystniejsze, to rozważę piec dwufunkcyjny).

 

Czy ktoś może doradzić na co się zdecydować ? W sklepie ktoś przekonywał ojca do pieca Vailant.

Czy warto zakładać regulator pogodowy, czy wystarczy regulator temperatury w środku ?

Czy trzeba instalować zawory termostatyczne na grzejnikach ?

Czy konieczna jest wymiana instalacji c.o. ?

Czy powinno się najpierw ocieplić dom, czy można to zrobić później, czy ma to wpływ na wybór mocy pieca ?

 

Proszę o radę.

 

Tomek Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co cie motywuje do wymiany pieca, czy tak jak u mnie chec rozbudowy/wymiany instalacji czy jego wiek i ryzyko awarii.

jesli uwazasz ze uklad CO dziala calkiem niezle a problemem sa wysokie rachunki za gaz pomysl najpierw o ociepleniu domu. na pewno ociplenie zmieni wymagania co do mocy kotla (zapotrzeboiwanie na cieplo). jesli musisz wymienic piec dlatego ze np jest awaryjny a w przyszlosci zamierzasz i tak ocieplic to nie przesadzaj z jego moca bo po ociepleniu nie bedziesz jej tyle potrzebowal co teraz.

marka i rodzaj kotla nie jest az tak istotna w budynkach o starej technologii. zauwazalne oszczednosci mozna osiagnac w dobrze izolowanych budynkach z kotlami o szybkiej regulacji pokojowej i inteligentnej pogodowce. ceglane sciany sprzyjaja raczej ogrzewaniu akumulacyjnemu gdzie cieplo akumuluja sciany, ktorych tak do konca i tak nie da sie dobrze ocieplic. dlatego zrezygnowalbym z pogodowki (ma ona wplyw na zadany parametr kotla). warto jednak zastosowac regulatory pokojowe, ktore bezposrednio wplywaja na temp w pomieszczeniu podobnie jak zawory termostatyczne. Instalacje wymienilbym jesli jest stalowa i zamulona. grzejniki aluminiowe przeczyscilbym przed wlaczeniem ich do nowego ukladu kotlowego.

co chcesz zrobic z bojlerem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli sadzisz ze piec nie przzyje kolejnej zimy no to musisz od niego zaczac. Jesli masz w perspektywie takze ocieplenie budynku dobierz kociol z uwzglednieniem ocieplenia. Im piec dluzej pracuje z maksymalna moca tym jego sprawnosc jest wyzsza. dlatego lepiej dobrac lekko niedowymiarowany piec niz mocno przewymiarowany. U mnie po ociepleniu tylko scian ceglanego domu (ze strychem i piwnica) koszty gazu spadly o okolo 25-30%. W mocy kotla to dobre kilka kilowatow. Wiekszy piec jest takze drozszy przy zakupie. Mniejszy piec mozna takze powiesic na scianie.

To ze zostajesz przy bojlerze elektrycznym tylko upraszcza sprawe doboru kotla.

Apropos bojlera to przy dwoch osobach warto sie zastanowic nad programatorem czasowym dla takiego bojlera bo watpie czy przez caly dzien twoi dziadkowie (?) korzystaja z duzych ilosci cieplej wody. Koszt programatora to 100PLN a po roku moze sie okazac ze sie zwrocil.

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...